Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 18 Sep 2005 19:52 5053532 12804
Optex
 • #421
  szyszunka
  Level 15  
  cześc mam problem z mojom elektrownią wiatrową wszystko działa jak należy jednak śmigła mają zbyt małą moc ponieważ jest zły profil śmigła i muszę je przerobic poszukuje orginalnego kształtu śmigła i kątów natarcia muszą mięc 62obr min średnica 11m moc mojego wiatraka 20kw plus altelnator 24w do ładowania aku na przetwornice i oswietlenie w tej chwili chodzi alt.. dopiero przy większym wietrze włancza się duża prądnica sterowanie ogonem jest elektronicznie w zależności od napięcia jeśli ktoś ma taki projekt to bym był wdzięczny za udostępnienie wchodziłem ju w niemczech na taki 30m wiatrak dwu śmigłowy średnica śmigieł 15m szerokośc 45cm amoc 75kw ściągnołem profil smigła na całej długości jest takie same nie jest wykręcone dlatego mam problem czy zrobic takie same czy wykręcone mają większą moc ten wiatrak ma 9 lat teraz może są lepsze opracowania nara
 • Optex
 • #423
  Kwazor
  Level 31  
  Ktk wrote:
  Znalazłem prądnicę od stara
  Niby na 24v
  Ma 2 uzwojenia na wzbudzaniu
  i od groma uzwojen na wirniku
  Czy ktos moze wie czy mozn ja jakos sensownie przerobic
  2ktk(malpa)wp.pl


  Pradnica echh zapomnij ona potrzebuje minimum 1200 obr/min by zadziałać.

  Ale możesz zamiast uzwojeń stojana zastosować neodymy lub odwinąć troche uzwojenia wzbudzenia by zwiększyć pole magnetyczne.

  Ogólnie nie poelcan prądnic prądu stałego do elektrowni wiatrowych.

  Najlepszy alternator to polska celma 24V 60A lub 80A zaczyna dawać juz przy 300 obr na minute (testowałem na stole pobierczym bo pracuje w alternatorach) Po modyfikacjach moze zaczynać generować prad przy mniejszych obrotach.
 • #424
  Troll81
  Level 20  
  Ojcowianin - Drut powinien wytrzymać, zależy jaki prąd nim puścisz, ale uzwojen to tak gdzieś z 300 400 bym spróbował. Najlepiej przygotowac kilka cewek z rózną ilością zwojów, przyłożyć do prądnicy i sprawdzić jaki efekt, przy jakich obrotach, i dobrać optymalnie. testuj przy obrotach ok 60/min. Jeśli cewka zacznie Ci sie za bardzo rozgrzewać, tzn masz za cieńki drut. Sam szukam materiałów by móc takie rzeczy określać bez testowania, ale jak na razie lipa. Popytaj bardziej doświadczonych dyskutantów na tym forum. może ktoś zna sie na tyle by Ci pomóc. A ja savoniusa zamierzam wyrzucic ponad dach. będzie więcej wiatru zbierał, a do wysokości 3m, nie powinienem mieć żadnych problemów z urzędasami.
 • #425
  mbhp
  Level 13  
  Ustawa z dnia 28 lipca 2005r. Dz. U. nr 163 poz. 1364 o zmianie ustawy -Prawo budowlane oraz zmianie niektórych innych ustaw.
  mianowicie ;art 3, pkt. 3) budowlą są — części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych i tu dodano [elektrowni wiatrowych] i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową;

  Myślę że ta zmiana bardzo komplikuje nam sprawębo tu od pozwolenia na budowę sie nie wymigamy.
  Czy ktoś z Was zastanawiał się nad samym projektem budowlanym elektrowni wiatrowej robionej domowym sposobem. jak by miał wygladać .
  Czy może macie jakaś furtkę na obejscie urzędu.
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
 • Optex
 • #426
  Jogesh
  Level 28  
  Jak ktos montuje w ogródku, to chyba nie powinno być problemu. Wystarczy zamontowac calą wiezyczkę wiatraka na kólkach i zakotwiczyć do ziemi. W razie kontroli pokazuje się, że to jest pojazd. Gorzej gdy chce się montować na dachu.
 • #427
  dzik6
  Level 14  
  witam kurcze ja mam zamontowany na dachu wiatrak i co mam go zdjąć ? może jednak da się obejść przepisy???
 • #428
  ojcowianin
  Level 11  
  Dopoki sasiad nie podkapuje to sie nie przyczepia:D:
 • #429
  Rokita Robert
  Level 13  
  Jeśli chcecie całkiem legalnie postawić wiatrak przy domu to nie obejdzie się bez wizyty w urzędach.
  Krok I - wydział geodezji i kartografii 3 x mapka działki 1:500
  Krok II- akt notarialny na działkę + te 3 mapki i występujemy o warunki zabudowy gdzie wpisujemy typ zabudowy ( słup reklamowy podświetlany ze żródła energii odnawialnej o wys. do 12m ).
  Urząd ma na odpowiedź 3- miesiące w tym czasie powiadamia właścicieli sąsiednich działek którzy mogą zgłosić wnioski w terminie 7- dni od daty doręczenia.Najlepiej kiedy jeszcze owy wiatrak -reklama nie stoi bo mogą być wnioski sąsiadów.
  Jezeli doczekamy się pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy to już
  O.K. potem projekt budowlany do pozwolenia na budowę z pieczątką osoby uprawnionej. We wniosku można podać ,że w przyszłości będzie się producentem małych elektrowni wiatrowych i ma ten egzemplarz słuzyć jako reklama wyrobu. Tak jako żywo zrobiłem.
 • #430
  Troll81
  Level 20  
  No to mnie sie wydaje troche dziwne, bo na montaz anteny na dachu pozwolenia miec nie musze o ile nie przekracza ona 3 m. zreszta cytowałem tu już, ale podam jeszcze raz:
  USTAWA


  z dnia 7 lipca 1994 r.


  Prawo budowlane*


  (tekst jednolity)

  Art. 29. (73) 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
  2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
  15) instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych.

  Art. 30. (74) 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
  3) budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m i wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu:
  b) urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych,

  zbędne podpunkty i punkty usunąłem. ale moge komuś podesłać jednolity tekst ustawy. Wniskuję jedno: że przy instalacji obiektu o wys powyżej 3m musze dokonać zgłoszenia. Jesli nie przekracza 3 m ponad dach, nie trzeba nic zgłaszać.

  Ustawa z dnia 28 lipca 2005r. Dz. U. nr 163 poz. 1364 o zmianie ustawy -Prawo budowlane oraz zmianie niektórych innych ustaw. art 3, pkt. 3) jak kolega przytoczył. Kwestią jest czy również obiekty o wys poniżej 3m też wymagaja pozwolenia na budowę. bo to oznacza że montaz anteny na dachu troche się komplikuje :) a nie sądzę by nasi włodarze byli aż tak głupi :) chociarz kto ich tam wie :)

  Czy ktoś na tym forum zna się na tyle na prawie by przytoczyc konkrtną wykładnie tychże ustaw. poza tym ustawa z dnia 28 lipca 2005r. Dz. U. nr 163 poz. 1364 o zmianie ustawy -Prawo budowlane oraz zmianie niektórych innych ustawwchodzi w zycie 26.09.2005. więc mozna się pospieszyć i przechytrzyc urzędasów. Wszak prawo nie działa wstecz :)
 • #432
  Troll81
  Level 20  
  michalelb to juz podpada pod spamowanie. juz 3 raz zapraszasz na swoje forum i strone. jak ludzie beda chcieli to przyjda. strona wczytuje sie niemilosiernie dlugo (przynajmniej mi, a mam neo 512, jest środa 21:15 czyli jakis szczegolnych godzin szczytu nie ma). na forum maz 2 watki w których jest do kupy 4 posty (stan z dni i godzin jw.) wiec nie mecz ludzi. sorry za brak polfontow, ale juz padniety jestem. rzekome dyskusje ekspertow to jak na razie odsyłanie do materialow zawartych na stronie, gdzie jest schemat jednego rodzaju MEWtr. A gdzie propozycje typu daeriusa, savoniusa, czy wirnikow wielolopatkowych? gdzie samodzielne wykonanie pradnicy? i w koncu gdziee omowienie aspektow prawnych ( nie mowie o tym skrotowcu na stronie, tylko o interpretacji prawa budowlanego). eh... ide spac.
  wypiłem kawe i wracam do gry :)
  MBHP napędziłes stracha ludziom. zgodnie z rozumieniem nowego artykułu budowa elektrowni wiatrowej jest budowlą. I jako taka wymaga pozwolenia na budowę.

  "a także części budowlane urządzeń
  technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i
  innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne
  pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość
  użytkową"

  To oznacza że budowlą jest część budowlana (czyli chyba fundament wraz ze słupem, jako częścią nierozerwalnie złżczoną)

  Ale zainstalowanie elektrowni na dachu (o ile nie przekracza 3m :) ) nie wymaga pozwolenia gdyz nie jest to osobny obiekt, lecz element obiektu juz stojacego. Jeśli przekracza 3m wysokosci, musisz to zgłosić właściwemu organowi (który może oczywiście wnieść sprzeciw w drodze decyzji :( . Przepis szczegółowy uchyla przepis ogólny. Ale jeśli chcesz sobie postawic elektrownie wolnostjaca to musisz mieć pozwolenie. Tak było i jest nadal. pozostaje budować składane słupy na przyczekach i kotwiczyć je do ziemi. Jak przychodzi kontrol to zdejmujesz linki, składasz maszt, i przestawiasz przyczepke o pół metra. Wtedy obiekt staje sie ruchomością i nie podlega pod prawo budowlane :) No ale wciąż czekam na opinie kogos kto zna sie lepiej na wykładni prawa. Ja miałem ten przedmiot 3 lata temu i juz trochę mogłem zapomnieć. Spróbuję sie jeszcze popytac kogoś z katedry prawa, może zechce mi pomóc w interpretacji.

  W załączniku przesyłam teksty ustaw do których dotarłem. Może ktoś zechce sobie poczytać albo się komus przyda. format txt spakowany zipem, by oszczędzić miejsce.
 • #433
  michalelb
  Level 11  
  wszystko moze tam byc wystarczy poruszyc watek i go stworzyc
 • #434
  Troll81
  Level 20  
  michalelb po co tworzyć sztuczne byty. forum już istnieje i nie ma sensu tworzyć dziesięciu tysięcy innych. A poza tym to spamujesz na forum reklamując swoją stronkę. trochę ogłady człowieku bo wyłazi z Ciebie brak znajomości regulaminu forum. A poza tym Twoje wypowiedzi nic nowego nie wnoszą do tematu. Chcesz pogadać to wal tutaj a jak chcesz reklamować to wykup sobie baner i pogadaj z webmasterem.
  Liczysz że dyskusja przeniesie się na Twoje forum i ludzie tam zaczną umieszczać materiały, a ty zgarniesz kasę za reklamy i banery. Sprytnie sobie wymyśliłeś. Ciekaw jestem ile ofert złożyłeś firmom zajmującym się wytwarzaniem prądnic itp.
  To forum powstało samo z siebie, i ludzie tu dyskutują bo chcą, i dlatego że mogą tu spotkać kogoś kto się zna na rzeczy. A co Ty jak na razie oferujesz w zamian??
 • #435
  marek_Łódź
  Level 36  
  Troll81 wrote:
  Tak było i jest nadal. pozostaje budować składane słupy na przyczekach i kotwiczyć je do ziemi. Jak przychodzi kontrol to zdejmujesz linki, składasz maszt, i przestawiasz przyczepke o pół metra. Wtedy obiekt staje sie ruchomością i nie podlega pod prawo budowlane :) No ale wciąż czekam na opinie kogos kto zna sie lepiej na wykładni prawa. Ja miałem ten przedmiot 3 lata temu i juz trochę mogłem zapomnieć. Spróbuję sie jeszcze popytac kogoś z katedry prawa, może zechce mi pomóc w interpretacji.

  Tu nie chodzi o interpretację. To się nazywa Drzymałówka i z tym nie potrafiły sobie poradzić nawet pruskie urzędasy Bismarcka. W żaden sposób instalacji zainstalowanej na podwoziu z kołami nie da się podciągnąć pod prawo budowlane niezależnie od tego, czy stoi, czy jeździ i nie pomoże tu nawet stu profesorów prawa. Fakt, że pojazd jest chwilowo zakotwiczony w ziemi (tak, jak się kotwiczy dźwigi samojezdne) nie zmieni tego statusu. To jest tak, jakbyś próbował spalinowy agregat prądotwórczy na kółkach nazwać budynkiem (wiatrak z prądnicą jest urządzeniem podobnej kategorii).
 • #436
  Troll81
  Level 20  
  Pytanie co z montażem wiatrak na dachu, jeśli mierzy on powyżej 3m. bo do 3m nie trzeba nawet nic zgłaszać. Kwestia co na takie pisemko urzędnicy. Czy ktoś juz próbował się dogadać w sprawie instalowania wiatraka na dachu, urządzenie pow. 3m? Czy ktoś z obecnych na forum miał problemy przy instalacji wiatraka o wys. poniżej 3m na dachu?
  A teraz z innej beczki. Kupiłem dziś 26 dysków twardych (jednakowych) i niedługo bedę robił prądnicę. Na razie jednak magisterka. Dla zainteresowanych, na allegro kupiłem i jeśli ktoś szuka okazji to można czasem na coś ciekawego trafić :)
 • #438
  Troll81
  Level 20  
  40 pln. ale część odzyskam po sprzedaniu aluminium na złom (obudowy są aluminiowe) no i mam mnóstwo cewek z głowic, tylko nie wiem czy się nadadzą. mają strasznie cieniutki drucik, ale dużo zwojów i są ma łego rozmiaru.
 • #439
  wasia
  Level 17  
  dawno temu gustek wrote:
  Witajcie!
  Przeglądałem stare książki i natrafiłem na akumulatory własnej konstrukcji. Moge to opublikować jeżeli będą chętni.


  Witajcie ponownie.

  Z tego co wiem jest wielu chętnych na tę publikacje. Nie wiecie co dalej dzieje się w tym temacie , bo dziwnie sprawa ucichła. Sam bym w coś takiego wszedł.

  Pozdrawiam.
 • #441
  ojcowianin
  Level 11  
  Ja widzialem na zlomie akumulatory z elektrycznego wozka widlowego 24V 420A moze to kogos zainteresuje.Strasznie ciezkie prawie 300kg.KJ
 • #442
  Troll81
  Level 20  
  Ciekawe jaki jest koszt produkcji własnego akumulatora, i jaką ma on wytrzymałość i parametry? Co się zaś tyczy akumulatorów ze złomu to byłbym ostrożny, mogą być niezdatne do użytku. Według mnie, warto zainwestować w dobry akumulator. Będzie służył wiele lat i przy swojej masie będzie miał dobrą pojemność. Poza tym, można kupować akumulatory kolejno, aż zbudujemy solidną baterię.
 • #443
  wasia
  Level 17  
  A może ktoś zna sposoby na ożywienie akumulatorów. Mam sporo prawdopodobnie żelowych, wyciągnietych z UPS-ów.
 • #444
  pol032
  Level 24  
  Witam
  Zainstalowałem prowizorycznie na dachu wiatrak 24V 1kw,mam problem z kablem który owija mi się dookoła masztu wiatraka. maszt jest 2 calowy na końcu obrotnica tak że nie mogę wpuścić kabla do środka rury . Z prądnicy wychodzi 6 kabli o przekroju 35 mm2 . co z tym problemem zrobić ? może by ma maszcie zamontować komutator 6-cio szczotkowy?a może ktoś ma inne rozwiązanie :?:
  dwa kable to szczotki prądnicy następne dwa to cewki stojana 12V a ostatnie dwa 24V w zależności które cewki połącze równolegle z wirnikiem takie mam napięcie na prądnicy 12 V/ 80A lub 24V/ 40A
 • #445
  Troll81
  Level 20  
  Zależy od stanu akumulatorów. Bo jak są całkiem padnięte ( zero trzymania energii itp.) to niewiele zdziałasz. Popytam się znajomego który handluje takimi akumulatorkami (między innymi do ups).

  pol032 a bardzo Ci się ten kabel okręca?? Z tego co słyszałem to wiatraki niewiele obrotów w poziomie mają i raz na pół roku je odkręcają. Możesz spróbować zamontować sprężynę ( taką naijaną jak w zegarku) żeby odkręcała Ci wiatrak jak przestaje wiać.
 • #446
  pol032
  Level 24  
  Dzis kabel był okręcony dookoła rury całe 3 metry zapasu niewiem dlaczego wiatrak obraca mi się tylko w jedną stronę przecież stoi w pionie wiatrak ustawia się pod wiatr a w nocy poskręca mi kable czego w dzień nie robi:D
 • #447
  Rokita Robert
  Level 13  
  Mam też kabel bez żadnych szczotek już ponad miesiąc pracuje i kabel wogóle nie jest skręcony, ale mam puszczony przez rurę.
  Prawdopodobnie z uwagi na to że masz go zamontowanego na dachu to są tam zawirowania powietrza i nie ma stałego kierunku wiatru.
 • #448
  Troll81
  Level 20  
  Może Ci wiatrak na złość robi :D . A tak na serio to zgadzam się z teorią o zawirowaniach. Jeśli masz wiatrak tuz nad dachem, a do tego spadzistym (dachem). Całkiem możliwe że w nocy kiedy dmucha to obraca Ci tym wiatraczkiem. Spróbuj tego numeru ze sprężyną. Ewentualnie zamocuj odbojniki. tak żeby wiatrak nie mógł się obracać o 360 stopni. Możesz też spróbować podnieść wiatrak.
 • #449
  Orionus
  Level 11  
  Witam
  Od pewnego czasu zaczalem sie interesowac pozyskiwaniem energi z wlasnej mini elektrowni wiatrowej.
  Na poczatek chcialbym stworzyc jakas prosta elektrownie ok 300W. Myslalem o wykozystaniu alternatora z poloneza i akumulatora samochodowego 12V. Nie wiem tylko jak duze powinny byc lopaty wiatraka, aby uzyskac odpowiednie predkosci obrotowe na alternatorze poprzez przekladnie 20:1. Za wszelka pomoc bylbym wdzieczny.
 • #450
  pacraf
  Level 16  
  witam.
  sam jestem entuzjasta energii darmowej.
  mam w domy dwa kolektory sloneczne, ktore grzeja mi cale lato i po polowie wiosny i jesieni ciepla wode.
  niestety budowa wiatraka przerasta mnie technicznie i prawnie. ALE mam propozycje dla szanownych kolegow - prawdziwych ludzi czynu: oddam za darmo serwo silnik firmy siemens o mocy okolo 500 W , ktory przy okolo 3krpm da 400V na wyjsciu.
  oddam go osobie ktora przekona mnie ze po odebraniu go nie postawi go na polce, albo na allegro, tylko rzeczywiscie zastosuje w wiatraku. przesylka na koszt oczywiscie kolegi...
  jest to serwo silnik z magnesami trwalymi na wirniku, zatem zadnego wzbudzania nie trzeba. tylko napedzic i odbierac energie. dokladne dane silnika przedstawie jesli bedzie zainteresowanie - wejde na strych i znajde linka na siemens.de... ale mozecie sobie go wstepnie wyobrazic sobie gabarytowo jak litrowy absolut ...