Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 09 Apr 2007 20:11 5054210 12804
Optex
 • #4201
  06061947
  Level 28  
  Szanowni koledzy uporządkujmy trochę dyskusję
  greenpeace podane przezemnie wartości są czysto teoretyczne "zero rezystancji na doprowadzeniach wiatrak - akumlator, dalej kwestia pomiaru rezystancji przy gwieździe jest to suma dwóch zespołów cewek, ja wyliczyłem swoje rezystancje z długości nawiniętego drutu, teraz dla pomiarów wykonałem źródło prądowe /można użyć scalony stabilizator napięcia dużej mocy z ograniczeniem prądowym pomierzyć jego prąd zwarcia/ a następnie podłączyć go w szereg z badaną cewką/cewkami spadek napięcia na cewce mierzyć miliwoltomierzem. taki układ pomiarowy jest dużo dokładniejszy szczególnie dla małych oporności I wyliczyć z prawa Ohma U/I=R gdzie U napięcie na cewce; I- prąd ze źródła prądowego opisanego powyżej
  PS
  Gratuluje niskiej rezystancji
  , ja w gwieździe mam 0,9ohma a długość przewodnika użyta na jedną fazę w moim wypadku wynosi ok 38mb 2xFi 1mm, ale napięcia mam dużo niższe przy 180obr/min mam ok 25V na jałowym, Tarcze o śednicy 275mm 2x24 magnesy 40x20x6 N38

  Dodano po 17 [minuty]:

  I jeszcze jedno może też ważne, przy stosowanych przez Nas średnicach śmigieł i występujących w Naszej Ojczyźnie średnich prędkościach wiatru Dostarczenie takich mocy przez naturę jest mało prawdopodobne, a kiedy już taki "zefirek" zawieje to nie będzie co mierzyć. Dlatego takie układy mają zdolność do tzw. regulacji ubciążeniem użytecznym No i jeszcze bezwładność śmigła oraz jakaś regulacja przez obrót głowicy, znacznie łagodzi porywy wiatru - działa jak kondensator. U mnie jest regulacja kątem natarcia /ściślej / zaklinowania łopat - co daje praktycznie stałą prędkość obrotową.
  Pozdrawiam
 • Optex
 • #4204
  wojciksl
  Level 11  
  Witam

  Zabieram się za przeróbkę silnika od pralki, który opisywałem na stronie 133. Jeśli chodzi o stojan to zdecydowałem się na trzy fazy (3x 8 cewek) i 8 biegunów (16 magnesów). Ilość zwojów i średnica zwojów będzie dobrana eksperymentalnie prawdopodobnie do napięcia 24V. Tutaj większość informacji jest już zawarta na forum, a reszta wyjdzie pewnie przy przeróbce.

  Mam jednak trochę pytań, jeśli chodzi o wykonania wirnika. Mam możliwość zarówno wyfrezowania kanałów na magnesy jak i stoczenia wirnika. I tu pytanie, co będzie lepsze – magnesy na „wierzchu” (toczenie) czy też w kanałach (frezowania)? Może dobrze było by, zaekranować magnetycznie wirnik pierścieniem lub tarczą metalową również po bokach, jeśli tak to, z jakiego materiału. A może będzie lepiej wytoczyć i wyfrezować zupełnie nowy wirnik. Tu pytanie do Kubal-a używasz oryginalnego wirnika czy też wykonałeś nowy, jeśli tak to, z jakiego materiału? Na jakie napięcie i jakim drutem będziesz wykonywał uzwojenie?

  Z góry dziękuję wszystkim za pomoc

  Pozdrawiam
 • #4205
  konra94
  Level 12  
  a ja mam taki pomysl tez chce zrobic mala elektrownie ale na 6v wystaeczy dynamo i przydalby sie jaki kondensator
 • #4206
  archi25
  Level 12  
  Czy mozna do elektrowni zastosowac silnik krokowy aby ładować akumulatory?? Może ktoś wie jaki i od czego ?? Interesuje mnie prąd rzędu 10-17 A
 • Optex
 • #4207
  Rekin73
  Level 14  
  @archi25 kiedys przez rence przelecial mi artykul jakies 2 albo 3 lata temu. To bylo w gazecie "nowyelektronik" albo " Elektronika dla wszystkich". Wiem ze ta gazete mozna kupic w EMPIK.

  Nie wiem czy ci to cos pomoze ale na zechente to ci powiem ze w samym tytule bylo napisane ze silniki krokowe maja calkiem dobre parametry.

  Pozdrawiam
 • #4208
  danthe
  Level 30  
  Pomysł z silnikiem krokowym uważam za nieudany, wystarczy przejrzeć parametry tych silników i ich cenę - ok. 200 pln za silnik bipolarny, parametry ze strony dystrybutora.

  Liczba kroków 200
  Ilość wyprowadzeń 4
  Napięcie 3.2 V
  Prąd fazy 2.8 A
  Rezystancja uzwojenia 1.13 ohm
  Indukcyjność uzwojenia 3.6 mH
  Moment trzymający 1.89 Nm
  Rotor Interia 480 g-cm2
  Detent torque 0.68 kg-cm
  Waga 1 kg
  Długość 76 mm


  Albo taki :

  Liczba kroków 200
  Ilość wyprowadzeń 4
  Napięcie 4 V
  Prąd fazy 8 A
  Rezystancja uzwojenia 0.5 ohm
  Indukcyjność uzwojenia 11 mH
  Moment trzymający 30 Nm
  Rotor Interia 16200 g-cm2
  Detent torque 7.5 kg-cm
  Waga 11.7 kg
  Długość 201 mm

  W cenie 845 pln.
  Widziałem ten silnik, alternator się chowa :D

  Oczywiście przy pracy w charakterze prądnicy to wydaje mi się że silnik nie uzyska nawet takich parametrów ... :(

  Pozdr. Daniel
 • #4210
  06061947
  Level 28  
  Do Danthe
  Jest to pomysł, tylko obawiam się że wtedy należało by zastosować jakiś hamulec aerodynamiczny, aby się śmigiełko za bardzo nie rozbiegało, w książce Jagodzińskiego "Elektrownie wiatrowe" jest opisanych kilka takich hamulców są dość proste i skuteczne,- można je stosować w już istniejących konstrukcjach.
  Pozdrawiam
 • #4212
  Edek45
  Level 29  
  Witam,przy swoim wiatraku mam przekładnię 1:4,24 łańcuchową("motorowy") i muszę powiedzieć że łańcuch u mnie nie zdaje egzaminu,od września wymieniłem już trzy,co jakiś czas wyciąga się i przeskakuje na małej zębatce
 • #4214
  Edek45
  Level 29  
  Niestety nie mam napinacza,gdy budowałem tą konstrukcję nie przypuszczałem że będą takie problemy z łańcuchem,myślę że napinacz rozwiązał by sprawę,lecz w planach jest zmiana przekładni(już nie łańcuch)
 • #4215
  Wapniaki
  Level 14  
  Witam.
  Poszukuję już dłuższy czas w necie schematu działania ogranicznika prędkości obrotowej "amerykana" ( najlepiej z opisem i wzorami, jeśli takie są) i nie mogę znaleźć. Jeśli ktoś ma to bardzo proszę.

  Zastanawiam się też nad H-dariuszem, czy jak mu tam.:D. Może są jeszcze chętni na takie dziwadło? Zawsze w kilka osób łatwiej...Technologię płatów z laminatu mam opanowaną, profile lotnicze również, i w tym mogę pomóc,:D, gorzej ze spawaniem, i w tym oczekiwałbym pomocy:cry:.

  Pozdrawiam
 • #4216
  kwm24
  Level 11  
  A masz dokłądne plany budowy takiego dariusa?
  Jeśli tak to mógłbym Cię prosić o podesłanie?
  Spawarkę mam tylko troche daleko mieszkasz odemnie.
 • #4217
  Wapniaki
  Level 14  
  Planów dokładnych jeszcze nie mam.
  Myślę o wirniku z 3 lub 4 płatami tak gdzieś 2-2,5 m długimi, średnica wirnika do 2,5 m, czyli powierzchni 5-6,25 m2. Przy szybkobieżności ok. 4 da to 4obr/s przy wietrze 8 m/s...
  Właśnie kończę prądnicę "amerykankę" , jutro będę zdejmował jej charakterystyki. Spodziewam się , że będzie miała ok. 230 V/ 1 kW przy 4 obr/s. i pod nią będę projektował wiatrak.
 • #4218
  scq
  Level 16  
  Witam

  Wapniaki interesują Ciebie H-Rotory, czy klasyczne Darrieusy. Zbudowałem dwułopatowy model H-Darrieusa, ale TSR wyszło mi ok. 0,5. Zastosowałem stosunek długości profilu do średnicy 0,116 i wydaje mi się że to stanowczo za dużo. Czy mógłbyś opisać w skrócie jak zamierzasz wykonać łopaty?
  Na stronie: http://club.cycom.co.uk/windturbinedesign.html reklamują program do doboru geometrii H- Rotora może ktoś to rozszyfrował!

  Nie chcę martwić Elakoty, ale wydaje mi się że może mieć problem ze zbyt małymi obrotami.

  pozdrawiam: scq
 • #4219
  Wapniaki
  Level 14  
  Nie wiem co to TSR, ja znam współczynnik szybkobieżności czyli stosunek prędkości obwodowej łopaty śmigła do prędkości wiatru....Według literatury ten współczynnik dla dariusza :) wynosi ok. 4 dla optymalnej sprawności. W/g tego co udało mi się znależć w sieci, to dla 4 płatowego H-dariusza stosunek szerokości profilu do średnicy rotora powinien być ok. 0,15, dziwi mnie że u Ciebie dla 2 płatowego jest to tylko 0,116.....Interesuje mnie coś takiego jak na drugim zdjęciu.
  Płaty śmigła zamierzam wykonać z laminatu epoksydowo szklanego, już takie robiłem, do normalnego śmigła, są lekkie i b. wytrzymałe. Jeszcze się zastanawiam, czy nie lepszy byłby profil laminarny, oczywiście symetryczny. No i problemem będzie rozwiązanie zabezpieczenia przeciwburzowego, no ale się pomyśli :) .
  Napisz coś więcej o swoim doświadczeniu, a zwłaszcza o osiągniętej mocy w funcji powierzchni i prędkości napływającego powietrza oraz obciążenia turbiny.
 • #4221
  Wapniaki
  Level 14  
  Żadne "beczki" mnie nie interesują, obojętnie jak wysoko posadowione :) .
  Wolę coś, co zachacza o aerodynamikę...no i kreci się szybciej niż wiatr podzielony przez średnicę no i pi oczywiście.....
 • #4222
  06061947
  Level 28  
  do Wapniaki
  To zrób klasyczne śmigło, ja osobiście nie widziałem innego przetwornika energii w żadnej machinie latającej, a i w większości /miażdżącej/ el. wiatrowych są jadnak śmigiełka. Coś w tym musi być???????
  Pozdrawiam
 • #4223
  Wapniaki
  Level 14  
  No pewnie, że coś w tym musi być...Ale zwykłych śmigieł już parę zbudowałem i mam ochotę na jakąś odmianę...Poza tym planuję to umiejscowić na skośnym dachu( dwuspadowym) , a tam śmigło za bardzo się nie nada... W końcu dariusz :) to tylko kilka-naście procent sprawności mniej, a wiele bardziej skupiona konstrukcja, Stąd ten pomysł...
 • #4224
  06061947
  Level 28  
  No, jeśli tak to masz racje ja u siebie gdy planowałem ustawienie na dachu też bardzo poważnie rozważałem DARKA , chyba ma mniejsze wibracje i jest "spokojniejszy" tak mi się wydaje , może się mylę ?????
 • #4225
  czako1
  Level 12  
  Wapniaki. Jeżeli mozesz to podaj jakie parametry ma Twoja "Amerykanka".
  Taka właśnie mnie interesuje i chciałbym rozpocząc budowe-jakie i ile neodymów ,średnica .itp.Ciekawe jakie bedzie miała osiągi -czy takie jak załozyłes.Pozdrawiam
 • #4226
  wiete
  Level 14  
  Witam.
  Do Edek 45.
  A zamiast zawodnej przekładni łańcuchowej zastosować przekładnię z tylnego mostu od żuka o przełożeniu 5,25/1.Czy Kolega o tym pomyślał!
  Pozdrawiam.
 • #4227
  06061947
  Level 28  
  Wiete Paredziesiąt lat temu stosowałem zmodyfikowany "most od Żuka" ale miałem trudności z opanowaniem wycieku oleju, z simeringa uszczelniającego wejście wału napędowego, mimo stosowania simeringa "dwuwargowego", ale teraz materiały są znacznie lepsze i może to się udać.
 • #4228
  Edek45
  Level 29  
  Wiete,nie wiedziałem że przy Żuku jest takie przełożenie,mam tylny most od Poloneza,ale tam jest 1:2.Rozejrzę się za tym mostem.
  Wapniaki o jaki ogranicznik obrotów ci chodzi?
 • #4229
  Wapniaki
  Level 14  
  Chodzi mi o statecznik do odchylania wirnika od wiatru przy zbyt silnym wietrze, ale ten od amerykana. Nie bardzo rozumiem jego ideę.
 • #4230
  06061947
  Level 28  
  EDEK45 O ile pamiętam w Polonezie jest między 3,4-3,8 do jednego, tylko masz kilkunastomilimetrowe przesunięcie "hipoidalne" co może być zaletą . przy odpowiednim kierunku obrotów śmigła może pomóc w kompensacji momentu "międzyzębnego". Przy wszelkich przekładniach kątowych głowica wiatraka ma tendencje do odchylania się od linii wiatru. Można to trochę skompensować odpowiednim odchyleniem steru kierunku
  Pozdrawiam