Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 22 Kwi 2007 20:28 4864478 12804
  • #4291 22 Kwi 2007 20:28
    dzidek68
    Poziom 2  

Dodam cały wirnik wymaga wyważenia.Pionowe wiatraki [tz beczki] niesą aż tak wymagające ale ich sprawnści jest mniejsza i muszą byci spore aby uzyskaci jakotką moc.

• Szkolenia SEP
  • #4292 22 Kwi 2007 20:50
    scq
    Poziom 16  

Jeśli charakterystyki profili podane na stronie profili2 odnoszą się dla rozpiętości równej nieskończoności, to czy nienależałoby je po przeliczać dla rozpiętości łopaty naszego wirnika. Pytanie na podstawie jakich wzorów i smukłości którego miejsca naszej łopaty (która cięciwa profilu naszej łopaty będzie reprezentatywna do obliczeń)?

pozdrawiam: scq

• #4293 22 Kwi 2007 20:56
    06061947
    Poziom 28  

Poleciałem krzywą max. doskonałości ,,,,,sprawność aerodynamiczna w stosunku do liczby Beitsa wychodzi 0,93-0,94, krzywa kąta natarcia /wiritualna/ jest prostą , co by można wytłumaczyć przebiegiem funkcji F(Cx,Cz,Alfa), po mojemu to śmigiełko powinno się samoregulować, ale może się mylę????
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Do scq chyba 2/3R

• Szkolenia SEP
  • #4294 23 Kwi 2007 07:32
    kwm24
    Poziom 11  

Do Władysław1:
    Na razie zrobiłem mały ploterek o polu roroczym 20cm x 15 cm i chciałem zobaczyć jak wyjdzie małe śmigiełko ale nie mam modelu w autocadzie. Przy dobrych wynikach w przyszłości zrobiłbym większy.

• #4295 23 Kwi 2007 10:53
    06061947
    Poziom 28  

Do scq i Wapniaki oraz innych zainteresowanych.
    Wydaje mi się że "straty" indukcyjne można by zrekompensować, w znacznym chyba stopniu przez umocowanie odpowiednio wyprofilowanej płytki na końcu płata, a może używać jej też jaku hamulca aerodynamicznego ??????? / odchylanie pod wpływem siły od-dośrodkowej.

• #4296 24 Kwi 2007 00:14
    ///grucha
    Poziom 2  

witam! Buduję z kolegami wiatrak na wzór ze strony http://mala-elektrownia.ovh.org/ .Będzie to projekt do przedmiotu "Alternatywne źródła energii". czy moze ktoś mi wyjaśnic na czym polega "układ mimośrodowy" zabezpieczenia przed silnymi wiatrami?? Widziałem juz kilka postów na ten temat na tym forum ale dalej nie bardzo rozumiem jak to działa. proszę o odpowiedź

• #4298 24 Kwi 2007 08:42
    romanbem
    Poziom 17  

///grucha napisał:
    witam! Buduję z kolegami wiatrak na wzór ze strony http://mala-elektrownia.ovh.org/ .Będzie to projekt do przedmiotu "Alternatywne źródła energii". czy moze ktoś mi wyjaśnic na czym polega "układ mimośrodowy" zabezpieczenia przed silnymi wiatrami?? proszę o odpowiedź

Przeczytaj dokładnie posta "greenpeace" z 13 kwie 2007 z godziny 21-40 wraz z linkami.Dobrze byłoby jak by udało sie odpalić ten film *.avi. Tam widać zachowanie wiatraka.Mnie raz poszedł ale teraz już nie chce sie odpalić.
    Pozdrawiam i życzę zrozumienia tematu.
    scq ma rację. Przy silnych wiatrach wiatrak strasznie merda ogonem ( widać to było na tym filmie) i myślę że lepszy byłby układ odchylania do płaszczyzny poziomej.Gdzieś tu na forum w ostatnich kilkunastu stronach był taki pokazany.
    Jak będzie szybko wirował, to może być różnie ze skrzydłami na skutek działania sił żyroskopowych.

• #4299 24 Kwi 2007 13:18
    greenpeace
    Poziom 23  

Koledzy! To nie ogon merdał tylko tak zmieniał się wiatr. :) - wiatrak jest zamontowany na 10 metrach - czyli nisko. Pomyślcie sobie co by było, gdyby ogon był zamocowany na sztywno.
    Idąc dalej nie mogę tu się nie zgodzić z Kolegą romanbem - lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odchylania do płaszczyzny poziomej...
    W przypadku mimośrodowego sposobu zamocowania ogona - tak jak pokazuje Kolega scq na rysunku furling.jpg, ruch samej głowicy na bardzo zmienne wiatry jest jakby kompensowany przez czas powrotu ogona do położenia spoczynkowego - czyli gdy wiatrak ustawiony jest pod wiatr.
    Co do filmu to dalej twierdzę że się odpala :D.
    Proponuje spróbować ppm na linku i [zapisz element docelowy jako].

• #4301 24 Kwi 2007 20:07
    06061947
    Poziom 28  

scq tak myślę o pierwszym wariancie, jeśli chodzi o link "helikoptera" który zamieścił na forum Ferestx na moją prośbę, to mnie w dalszym ciągu się otwiera, za kilka dni dostanę swój aparat foto tak że zamieszczę to co zrobiłem , aby nie uchodzić w oczach Szanownych Forumowiczów tylko za teoretyka
    Pozdrawiam Grzesiek

Dodano po 2 [minuty]:

greenpeace dzięki za przyjęcie mojej nomenklatury o "merdaniu", co czym. Cieszę się !!!!!!

• #4302 25 Kwi 2007 00:40
    BOSSMANJAN
    Poziom 13  

Pozdrawiam Wszystkich Zakręconych !!

Przedstawiam mojego "Wiatraczka" który pędzi prądnicę od F-126 z przekładnią pasową zębata 1:4 ...
    Prąd pomyka kablem głośnikowym 2X4mm do aku 2X10NKN140 przez zwykły regulator z bezpiecznikiem rozładowania..
    Wiatraczek to koło alum.z pralki autom. z dospawanymi aluminiowymi listwami podłogowymi szer. 5cm. Widoczny wiatromierz służy również jako informator o stanie wiatru do bezpiecznika rozładowania..
    (przekaźnik 12V 20 A ) pomiędzy regulatorem a prądnicą....
    Dzisiaj spotkało mnie nieszczęście - pękł pasek !! !!

• #4303 25 Kwi 2007 00:44
    BOSSMANJAN
    Poziom 13  

Przepraszam Chyba źle ustawiłem punkty .. ze tak wyszło..

• #4304 25 Kwi 2007 10:01
    tomgart
    Poziom 25  

BOSMANJAN: Jaki osiąga prąd ładowania? Masz do aku podpięta jakąś przetwornicę na 230 V? Gratuluję konstrukcji, Pozdrawiam

• #4305 25 Kwi 2007 18:28
    greenpeace
    Poziom 23  

BOSSMANJAN: Więcej szczegółów poprosimy i więcej fotek, bo zapowiada sie ciekawie...

• #4306 25 Kwi 2007 20:28
    ZGG
    Poziom 27  

Mam taki pomysł żeby do zlikwidowania tego myszkowania wiatraka , dorobić jakis układ tłumika olejowego. Zeby tłumił szybkie zmiany kierunku. Chodzi o hamulecTak jak działa amortyzator w samochodzie.Pozatym myślę że ogon w kształcie klina a nie płaskiej powieszchni też byłby stabilniejszy. Niestety potrzeba nato 2 razy tyle blachy

• #4307 25 Kwi 2007 21:46
    franio212
    Poziom 14  

Witam ponownie i pragnę podziękować Jankowi za sugestie i pomoc. Pozostaję przy swojej turbince, ponieważ wszystko jest gotowe ,turbinka, instalacja oświetleniowa tylko prądnica która by naładowała akumulator 6v 3,2AH ,i z tym mam problem. Może ktoś ma jakiś pomysł pozdrawiam F

• #4308 25 Kwi 2007 22:27
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

franio212

Twoja instalacja z akumulatorem 6V/3,2Ah jest w sam raz dla dynama rowerowego, które zasila żarówkę 6V/2W czyli 300mA - a to jest akurat prąd do ładowania Twojego akumulatora.

• #4309 25 Kwi 2007 23:39
    BOSSMANJAN
    Poziom 13  

Pozdrawiam..
    Do tongart... Żadna rewelacja przy tym przełożeniu i średnich wiatrach
    nie przekracza 5 A , ale zabawa jest przednia..
    Doświadczam z UPS em 200W. Trochę się poci przy dłuższej pracy ...
    Aku to kadmowo-niklowe 10NKN armijne z okrętu..
    Mam je 10 lat i są nie do zdarcia.. ale już trudne do zdobycia..
    Wiatraczek stoi na maszcie 8m w prostej linii 300m od morza..

Do greenpeace Po wysypaniu się mojego PC jeszcze nie wszystko
    przekopiowane .. Ale pokaże jeszcze starsze fotki i konstrukcje
    (amatorszczyzna) robione na kolanie .. Zadobyłem neodymy ze starych dysków i chce zrobić małą prądniczkę wolnoobrotową.najlepsze magnesy są w "SEGATE i CAWIAR" potężne.. kupiłem 22 dyski po 1,5 zł..To jest 44 magnesy dobrej klasy.. Dobrze podgrzać przy odklejaniu ,pękają..
    Jestem pełen podziwu dla Twojego wiatraka.. Ja bardzo bym chciał
    ale na moich 5 ciu arach nie mam możliwości postawienia takiego cacka.. Musi być to wielopiórek bezszelestny by sąsiadom nie zakłócać rekreacji , wszak są to działki do uprawiania wypoczynku..

• #4310 26 Kwi 2007 00:08
    czurak83
    Poziom 10  

witam.
    Jakie sie zazwyczaj sie stosuje hamulce i ktore polecacie przy średnich elektrowniach.
    dziki

• #4311 26 Kwi 2007 10:39
    franio212
    Poziom 14  

Wita Jerzy piszesz że wystarczy dynamo ale nasuwa mi się kilka pytań, czy prąd ładowania nie powinien być o 20%wyższy czyli mieć7,2v ? sprawdziłem rano dynamo daje 6v jeżeli to wystarczy do naładowania akumulatora to pełny sukces, i chyba układ prostowniczy? A potem stała się jasność czy tak? Pozdrawiam F

• #4312 26 Kwi 2007 12:12
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

Prąd ładowania mierzy się w Amperach, a nie w Voltach. Napiecie zmienne które ma wartość skuteczną 6V (tyle daje dynamo), ma wartość szczytową 8,46V, czyli jest w stanie naładować akumulator do napięcia końcowego (7,2V).
    Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie przeładujesz akumulatora, to możesz między prostownik a akumulator dodać jeszcze układ regulatora napięcia, np. LM317, ustawiając dzielnikiem jego napięcie na 7,2V, ale myślę, że to raczej zbędny nadmiar pary w gwizdku.
    Najprostsza sprawa: zainstaluj dynamo i zrób pomiar.
    Jeszcze jedno: jeżeli by napięcie z dynama było zbyt niskie, to jako prostownik należy zastosować podwajacz napięcia w układzie niesymetrycznym (2 diody i kondensator między diodami a dynamem), wówczas nawet nie trzeba tego napięcia ograniczać, bo parametrem wystarczajaco ograniczajacym intensywność ładowania jest wydajność prądowa dynama.

• #4313 26 Kwi 2007 14:23
    tgrucha
    Poziom 10  

Witam! W jaki sposób jest rozwiązane odprowadzenie przewodów od cewek w amerykankach ?? Chodzi mi o to czy przewody nie ukręcają się podczas wielokrotnego obrócenie wiatraka wokół własnej osi? Trzba stosowac jakies pierścienie ślizgowe i szczotki czy poprostu kabel jest puszczony wzłóż osi masztu ?

• #4314 26 Kwi 2007 14:25
    06061947
    Poziom 28  

scq domyślam się ze jesteś posiadaczem "słynnej książki" jeśli możesz to zamieść system (Windcharger) może komuś się przyda. Ja nie posiadam tej możliwości /brak skanera/
    Pozdrawiam

• #4315 26 Kwi 2007 14:53
    scq
    Poziom 16  

Witam

06061947 poluję na Jagodzińskiego już od dłuzszego czasu, ale bez rezultatu. Natomiast system ten jest opisany na "Darmowej Energii"
    zamieszczam zapożyczone zdjęcie mechanizmu odchylającego klapy.

pozdrawiam: scq

• #4316 26 Kwi 2007 16:06
    CyccX
    Poziom 15  

witam,
    nadal nie wiem jaka turbine sobie zmajsterkowac. Analizujac dane i czytajac o turbinach doszedlem do wniosku ze dla mojego regionu (srednie wiatry to 5m/s) najlepszym rozwiazaniem bedzie turbina saviusa w originale lub pracuje nad prototypem do testow turbin savousa zmodyfikowanych. turbiny savousa maja duzy moment, takze zamierzam zastosowac spore przelozenie mieszkam na osiedlu domkow jednorodzinnych. postawienie masztu czy turbina szybko obrotowa nie wchodzi w gre (bezpieczenstwo i chalas) ktos mi jest w stane cos poradzic??? kolejne BARDZO WAZNE PYTANIE stoczylem wirnik od silniczka 120W wirnik stoczylem 6mm na promieniu chce zastosowc magnesy okragle 6x4. moze ktos mi powiedziec jaka ilosc ich musi byc (biegunow) dodam ze stojan ma 36 zlobkow.

jeszcze jedno pytanie, stojan musze przezwojic ?? czy da sie wykorzystac te uzwojenia co juz sa zamontowane.

• #4318 26 Kwi 2007 17:37
    06061947
    Poziom 28  

scq
    Witaj jak masz skaner to Ci prześlę "sfatygowanego" Jagodzińskiego celem upowszechnienia , oczywiście do zwrotu /pamiątka/,
    tak to drugie jest bardziej "wkusne"

Dodano po 4 [minuty]:

50- lat minęło !!!????, tak że prawe autorskie chyba nie są restrykcyjne ????

• #4319 27 Kwi 2007 11:19
    franio212
    Poziom 14  

Do Jerzy Węglorz .Dziękuję za rady tylko jest mały problem , z elektroniki to jestem zero, poza kilkoma podstawami, wiem jak zrobić układ połówkowy ale jaki dobrać kondensator .Kolega pomógł mi to wszystko pomierzyć , dynamo z układem gretza podpięte do akumulatorka to 5v i 170 -200ma.Rada kolegi jest taka, żeby rozebrać dynamo i dowinąć cewkę , to się da zrobić. Natomiast regulator napięcia LM317 to taka kostka z trzema nóżkami a przewody są dwa i co z tym ? to czarna magia. Pozdrawiam wszystkich F