Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 26 Oct 2005 19:01 5050019 12804
Optex
    dzik6
    Level 14  
    witam jeżeli chodzi o obroty to nic leprzego jak bez przekładni na mojej turbinie miałem za duże przełożenie i były straty więc będę budować bez przełożenia a co z tego wyjdzie to jeszcze nie wiem
    Modest hałas od turbiny to będzie różny zależy jaką zastosujesz ja na mojej słysze tylko cich szum łożysk ale jak założysz łopaty to hałas bedzie napewno wiekszy Troll81 zawsze tak będzie że jak chcesz więcej to opór będzie większy ale ja bym tym się nie przejmował to i tak będzie na plus
  • Optex
    SILVER_WOLF
    Level 11  
    Troll81 wrote:
    Widzę ze jak powiało to się na forum ożywiło. Ciekawi mnie ten link "http://www.magnetricity.com/NeoG/NeoGen_Dynamo.php#Photos". czy ktoś kto się na tym zna mógłby tu coś rzec?? Bo mnie się wydaje że im więcej się wyciska z prądnicy, tym większa siła jest potrzebna do ruszenia wirnika. Troszkę to trąci, rozumiem jeszcze zmniejszanie oporu i strat energii, ale "wyżej d... nie podskoczysz". 100% sprawność prądnicy nie istnieje (w praktyce), zawsze coś nam umknie z tej mocy.

Sprawa jest dość złożona z takim rozwiązaniem generatora ja na stronie http://www.magnetricity.com/NeoG/NeoGen_Dynamo.php#Photos, Budowa cewek bifilarnych z założenia w idealnym wykonaniu eliminuje reaktancje (opór bierny) więc ujmując rzecz po krótce tak zbudowany generator będzie miał większą moc, gdyż reaktancja w prądnicach klasycznych sporo jej odejmuje. To jest teoria, w praktyce tego nie sprawdzałem, ale nabieram na to ochoty, o wynikach poinformuje.
    numerek12
    Level 21  
    aż musiałem posiłkowac się wikipedią :) --> reaktancja .....

no dobra jesli dobrze zrozumiałem to gdyby wykonac prądnicę w/g wytycznych na w/w stronie to co? zniknie nam opór ?
    czyli jesli mamy wiatrak ktory sie kreci i dostarcza mocy dajmy na to 2 KW to podłaczając tę pradnice , wiatrak bedzie się krecił dalej z taka samą mocą i predkoscią ?

wiadomo ze jesli dołozymy pradnice to cala moc z wiartaka zostanie pobrana przez pradnicę

a stosujac w/w prądnicę to mocy pobierzemy ile?
    tyle co normalna pradnica czy mniej ?
    a jeśli mniej to o ile mniej ?
    Troll81
    Level 20  
    No z tego co wyczytałem (a nie wszystko pojąłem). W całym tym projekcie chodzi o minimalizację strat mocy w prądnicy. Zmniejszanie oporów, rozpraszania mocy itp. Wiatrak jako całość i tak ma duże straty. Pierwsze to straty mocy wiatru ze względu na wirnik (nie ma chyba takiej konstrukcji która byłaby maksymalnie skuteczna niezależnie od prędkości wiatru), Drugie to straty na przekazaniu energii mechanicznej do prądnicy, trzecie to straty w prądnicy, a czwarte to straty spowodowane przez prostowniki, falowniki czy co tam jeszcze wepniemy w kable nim prąd popłynie do urządzeń. Komel robi chyba prądnice o 97% sprawności. Nie słyszałem by robili cewki bifilarne. Może ktoś z forum rozbierał prądnicę komela?
  • Optex
    Tomasz Cichocki
    Level 12  
    Czy slyszeliscie o generatorze SEARLA? To bardzo interesujące urządzenie, które nie potrzebuje wiatru, a jedynie przyłozenia energii do rozruchu.Zgromadziłem sporo materiałow na ten temat, ale nie mam mozliwosci sprawdzenia pracy tego urządzenia.Wiem że Ruscy robili lub nadal robią z tym jakies eksperymenty- może warto abysmy wspólnie spróbowali przyjrzeć się bliżej tematowi? Jesli to rzeczywiscie działa,to takie urzadzenie eliminuje wszystkie paliwa kopalne i stanowi niewyczerpalne zródło energii.Info znajdziecie na wyszukiwarce pod hasłem " GENERATOR SEARLA"

Pozdrawiam
    Tomasz Cichocki
    Level 12  
    Witam ponownie
    To jet coś w rodzaju zębatki magnetycznej, rzecz w zasadzie bardzo prostej konstrukcji, ale wykonanie tego w warunkach domowych jest niezwykle trudne i kosztowne , aczkolwiek nie niemożliwe
    dzik6
    Level 14  
    ciekawe jest to czy gdzieś takie urządzenie można oglądać no i czy to działa bo jak by to działało należało by się zastanowić nad budową takiego urządzenia a wiatraki do szafy :D
    Tomasz Cichocki
    Level 12  
    Z informacji jakie udało mi sie uzyskac wynika, że SEARL rzeczywiscie cos takiego konstruowal, widzialem zdjęcia oraz krótki filmik z prezentacją tego cuda, dotarłem też na ruskie strony i czytałem tam wyniki testów które oni z tym wykonali gdzie potwierdzają działanie i efekty jakie to cos wywoluje- prawdopodobnie to coś do swojego napędu pochłania cieplo z otoczenia, a wokół siebie wytwarza coś w rodzaju klatki magnetycznej- coś jakby "pole siłowe" odrzucając powietrze , generując ozon i pole elektrostatyczne.
    submariner
    Level 32  
    haha z tym searlem to jest tak ze gosc budowal budowal az mu w koncu z halupy ucieklo i sladu po nim nie zostalo :) ludzie UFO jest zdecydowanie bardziej wiarygodne bo przynajmniej zdiecia sa i dosc szeroka definicja a tego generatora nikt nigdy nie zbudowal chociaz taki dobry , buduje sie urzadzenie miliony razy bardziej skomplikowane a takiego banalu nie mozna powtorzyc .
    Czy ma ktos cos bardziej realnego???????
    moze zlapac piorun do kondensatora potem poruszyc nim silnik elektrostatyczny napedzajacy normalna pradnice i miec podobno dosc duzo energii za darmo.
    Tomasz Cichocki
    Level 12  
    Gdybys byl zorientowany w temacie , to bys wiedzial ze takie urządzenia nie są na rękę ani rządom ani koncernom paliwowym, bo mają zbyt duże dochody z konwencjonalnych nośników energii i wiedz ze w szufladach i sejfach niektorych instytucji spoczywa wiele projektow na produkcje taniej lub darmowej energii i nie mogą one wyjsc na swiatlo dzienne wlasnie z wspomnianych wyżejpowodów.
    submariner
    Level 32  
    chyba takie teorie spiskowe nie do konca sa prawdziwe gdyz istnieje o wiele wiecej urzadzen nie bedacych na reke koncernom i rzadom a istnieja , tutaj nie chodzi tylko o teorie spisku ale brak podstaw fizycznych do dzialania takich urzadzen, oczywiscie zdarzaja sie czasemdziwne zjawiska z ktorymi mozna sie spotkac ale zawsze to sie da wytlumaczyc fizyka .
    kiedys na allegro jeden czlowiek sprzedawal plytki z dziwnego materialu ktory unosil sie nad magnesami podobnie jak nadprzewodnik ale byla to nowoodkryta odmiana wegla , kiedys przeprowadzalem doswiadczenie z ktorego mogloby wynikac ze mozna uzyskac 4 x wiecej energii niz sie wlozylo , byl to obwod magnetyczny z magnesem stalym oraz 2 cewki , musialbym przedstawic rysunek aby dokladnie przedstawic budowe ukladu , efekty byly takie ze same cewki przyciagaly z sila 1 , same magnesy z sila 1 a caly uklad z sila 4 jak przez cewki plynal prad , ciekawe i niby cos niesamowitego ale okazuje sie ze jest to sprytne sterowanie pola magnesu stalego w ten sposob daje sie modulowac ok 3% strumienia magnetycznego magnesu stalego podobnoz to zjawisko wykorzystano w silniku magnetycznym , ktory zuzywa bardzo malo pradu , a jednak ten prad potrzebuje a nie wytwarza go pomino ze do przelaczania pola potrzeba tylko polowe mocy a sprawnosc silnikow osiaga 90%
    Tak wiec tego generatora poprostu nie da sie zbudowac.
    Tomasz Cichocki
    Level 12  
    Magnetyzm to jeszcze wciaz nie zbadana sfera fizyki i jest wiele zjawisk niewyjasnionych a nie można definitywnie wykluczyc istnienia czegos o istnieniu czego oficjalna nauka nie wie.Nadprzewodniki też dopiero niedawno odkryto, tak samo jak do niedawna ta Twoja "nieomylna" fizyka twierdzila ze atom to najmniejsza czesc materii, Amerykanie w czasie II-giej wojny swiatowej tez robili eksperymenty chcąc stworzyć tzw. niewidzialną flotę i próbowali przy pomocy silnego pola magnetycznego zagiąc wiazkę swiatla aby okręt nie byl widoczny dla wroga.I pomimo iż w eksperymencie uczestniczyl sam Einstein, do dzis nie wiedzą co sie stalo ze poddany eksperymentowi niszczyciel zniknąl im z oczu i odnaleziono go po dwóch dniach 250 mil od miejsca eksperymentu ze zwariowana zalogą na pokladzie.
    Tomasz Cichocki
    Level 12  
    Co do DePalmy, to skonsruowalem model tej prądnicy, który rzeczywiscie działa- problem w tym,że aby zbudować prądnicę o mocy kilku lub kilkunastu kilowatów , koszty tez sa dosc wysokie ale nawet pomijajac to , to przetworzenie napięcia 1,5-2V przy natężeniu kilkuset amperów do wartości użytkowej 220V stanowi nielada problem.

Pozdr.
    Jogesh
    Level 28  
    Dlatego trzeba na jednej osi zrobić kilka takich walców. Wtedy bedzie powiedzmy 24V. Można by potem za pomocą przetwornicy z iluś tam tysięcy IGBT i transformatora zrobić normalne 230V. Owszem byłyby straty.

Jak działał Twój model? Ile dawał volt? Skąd miałeś magnes?

Pozdr.
    submariner
    Level 32  
    Do Tomasza Cichockiego posiadam klucze tranzystorowe 2000A i moge wykonac przetwornice ktora podniesie to napiecie do wysokiego jesli faktycznie twoje urzadzonko dziala to zapraszam do wspolpracy
    Troll81
    Level 20  
    Ja tam nie ufam teoriom spiskowym i innym takim "nowinkom". Perpetum mobile jeszcze nikt nie zbudował. Może do wytwarzania energii udałoby się zaprząc pole magnetyczne Ziemi, albo coś w tym stylu, ale skądś energia musi pochodzić. W końcu zasad dynamiki nie złamiemy. Lepiej już zastanowić się nad tym jak minimalizować straty energii. Zamiast gonić za marzeniem, najpierw spróbujcie zbudować wiatrak albo MEW, a potem dopiero za eksperymenty z nowinkami. Jeśli generator searla cały czas sam z siebie się kręci, i jeszcze odbieramy od niego energię w postaci prądu (i to sporo, bo według stronki Rosjanie uzyskali 7kw, a to wystarczy na potrzeby domku), to skąd te nadmiary energii? perpetum mobile i do tego jeszcze prąd mozna odbierać?? 150% sprawności?
    rudzik6
    Level 14  
    To nie jest perpetum mobile....energia jest tak jakby zamrozona w polu magnetycznym magnesów...one sa rodzajem takiego akumulatora..i z czasem ich pole magnetyczne zanika...wyczerpuje się.
    Proponuje eksperyment, bierzemy magnes przykrecamy go do np. sufitu, potem dobieramy kulke metalowa tak aby trzymała się magnesy, nie spadała...ale juz na granicy siły magnesu. A teraz dobierzmy do tej kulki odpowiedni elektromagnes, dobierzmy tak prąd i napiecie zasilające uzwojenie ..czyli moc tak żeby utrzymac kulke w takich samych warunkach jak przy poprzednim magnesie......oto jest ta moc..zawarta w magnesie.....Ta moc została kiedys doprowadzona do magnesu w czasie jego produkcji..silne magnesowanie. Dobrze myślę??

Wiesiek

Dodano po 6 [minuty]:

I jeszcze , takie rozważanie, wiem, odbiegamy od tematu...Ale konstrukcja tego urządzenia zawiera szereg małych walcowych magnesów...i one krążą z wielka predkością.....a co się dzieje gdy silne pole magnetyczne zaczyna wirowac? Chyba cząstki powietrza zaczynaja wariowac, jony powietrza zaczynaja wytważac prąd w otoczeniu magnesów...ruch jonów to tez prąd elektryczny...im wieksze wirowanie pola tym większy prąd, kolejne jonizacje i byc może wysysanie jonów z jednej strony pola na drugie..co powoduje zmiane ciśnienia powietrza...wiec lewitacja....wydaje mi sie ze to jest fascynujaca dziedzina i jeszcze wiele jest do odkrycia...tak wiec Panowie ..kupujmy magnesy ..i do eksperymentów :))

Wiesiek
    submariner
    Level 32  
    Jesli chodzi o mnie to bede niewiernym Tomaszem i uwierze jak zobacze , bardzo chetnie pomoge w takich experymentach chociaz nie wierze w ich pozytywny skutek
    Jogesh
    Level 28  
    No i masz rację. Ale co szkodzi spróbowac? Trzba by poekperymentować. Jak narazie to spodobała mi sie taka pradnica nawinieta bifilarnie. Może kiedyś sobie taką zmonuję.

Ale odbiegliśmy od tematu. :D Może by tak ząłozyć temat "Budowa ufo od podstaw" ? :D

Pozdr.
    Troll81
    Level 20  
    No to wszystko fajnie, tylko co z oporami toczenia, tarciem, siłą odrywania magnesów (skoro te rolki wirują, to potrzebują jakiejś siły do odrywania biegunów) oporem powietrza itp. Z opisu tego urządzenia wynika że to silnik o ponad 100% sprawności. Bo energia magnesów stałych nie wyczerpuje się tak szybko. przecież na tym właśnie polega budowa prądnic stałomagnetycznych (w przewidywalnym horyzoncie czasowym używania prądnicy, czyli ok 20 lat, neodymy mają energię pola magnetycznego stałą). W tym okresie prądnica taka naprodukuje o wiele więcej prądu niż potrzeba było na stworzenie tych magnesów ( inaczej dopłacalibyśmy do interesu). Komel sprzedaje prądnice 3kw po ok 1500 zł (jeśli dobrze pamiętam). Taka prądnica naprodukuje sporo prądu i koszt jej kupna (przy podłączeniu do wiatraka) zwraca sie po ok 2 latach. Jeśli do namagnesowania neodymów potrzeba by było zużycia takiej ilości energii by oddawały ją przez cały okres działania prądnicy, to wyobraż sobie koszt budowy magnesu neodymowego. prąd uzyskujemy w wyniku przemiany energii ruchu mechanicznego wirnika w polu magnetycznym stworzonym przez magnesy. to nie magnesy oddają energię, tylko energia kinetyczna jest zamieniana na prąd, ciepło i hałas. Rudzik 6 Ty kończyłeś fizyke w liceum?? Ja tam w cuda nie wierze, ani w teorie spiskowe. Co się zaś tyczy tych tysięcy patentów skupywanych przez koncerny paliwowe to temat przemilczę. to powinno starczyć za komentarz. Sorry za błędy i brak polfontów. Naprawde bardzo sie spieszę, bo mam ważne spotkanie. Pozdrawiam wszystkich sceptyków i niewiernych tomaszów z forum. :D
    Modest
    Level 11  
    chłopaki , a co z moim pomysłem czy ktoś mi pomoże????
    dzik6
    Level 14  
    witam pisałem ci Modest już wcześniej przekładnia to nie zbyt dobry pomysł najleprzy według mnie to zrób AMERYKANA ale bez przekładni to daje dość dobre wyniki mam taką zrobioną daje prąd całkiem przyzwoity tylko musisz zrobić większą conajmiej na 2x16 magnesów a jak zrobisz 2x 28 magnesów to ci da dużo prądu tylko na ogrzewanie to może nie starczyć bo z wiatrem to jest różnie
    madmax126
    Level 13  
    Modest do ogrzewania czego kolwiek alternator od motocykla czy samochodu nie będzie się nadawał za słaby
    do ogrzewania potrzeba co najmniej 1000w mocy

500w to się nada do zasilania komputera w twoim biurze

po za tym jestem całkowicie sceptyczny co do zastosowania alternatora w MEW jedyna zaleta to niska cena
    Troll81
    Level 20  
    Znajdziesz grzejniki nawet na 500w. tylko co tym ogrzejesz? Na cały dom będziesz potrzebował jakieś 1000w na 10m2 w zimie. przy dobrej izolacji 500 wystarczy. Ale najpierw 13 cm styropianu na ściany od zewnątrz trza dać. Byle farelka zżera 2000w. Wiatrak jest sens stawiać przy prądnicy co najmniej 3kw. Wtedy coś pogrzejesz i nawet troche zostanie. No chyba że robisz to hobbystycznie.
    Modest
    Level 11  
    ja chce ogrzać pomieszczenie 30m2, a może jakieś zastosowanie grzałek??
    madmax126
    Level 13  
    ha 30m a ten chciał sobie alternator od motorka wstawić (śmiech na sali)
    radekk
    Level 12  
    Hej Tomek Ciechowski.
    twoja odpowiedż na temat teorii i praktyki może jest z sensem dla z zaglowców i spadochronów bo tam jest potrzebny duży opór powietrza który przeciwdziała naporówi wiatru. dzięki temu ze spadochronem nie spadamy jk kamień a statek płynie w kieunku zgodnym z kierunkiem wiatru (zależnie od tego czy mamy sternika czy nie).
    Z wiatrakami jest troche inaczej.
    aby uzyskać moc na generatorze wytwarza się napięcie i prąd w uzwojeniach.
    ale do tego jest potrzebny wektor predkości uzwojenia w polu magnetycznym magnesów.
    Napięcie i prąd indukowany jest proporcjonalny do prędkości uzwojenia w polu magnetycznym magnesów (prędkość obrotowa).
    mając wiatrak wolnoobrotowy o dużej liczbie łopatek mamy małą prędkość obrotową ale duży moment.
    a jak wiadomo M [Nm] = 9554*P[kW] / n[obr/min]
    po przekształceniu
    P[kW] = n[obr/min]*M [Nm] / 9554
    Pamiętaj. natury nie oszukamycoś kosztem czegoś.
    wiatr ma pewna energię przy pewnej predkości [m/s], a z badań fachowców jasno wynika że trójłopatowe wirniki mają największą sprawność energetyczną dochodzaca teoretycznie do bodajże 59%.
    nic więcej nie uzyskamy choć nie wiadomo jakbyśmy sie starali. a te 59%
    wynika z prawa przepływu.
    jak się pomyliłem to poprawcie mnie (każdy w końcu może się mylic a tutaj mamy sobie pomagać i doradzać)
    pozdrawiam. radek
    Modest
    Level 11  
    to zaproponujcie jakieś mądre rozwi`azanie na te 30m2...bede wdzięczny bo jak mam płacić monopoliście z gazowni majątek za grzanie to mnie szlak trafia!