Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 06 Sep 2007 15:13 5069468 12803
SterControl
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    JESIOTR1 !
    Zbudowałeś prądnicę 138-fazową! Być może, że niektóre fazy są zgodne i mogą być połączone szeregowo, ale to wymaga sprawdzenia.
    Tu masz przykład 2 różnych wyników łączenia 3 faz:

Jest jeszcze trzecia mozliwość połączenia, która jako wynik daje ZERO!
    Przy różnych przesunięciach fazowych i większej ilości faz, wyników rozmaitych może być oczywiście więcej, dlatego najprostszy i najbezpieczniejszy układ jest z indywidualnymi prostownikami na każdej fazie.

Zwrot strzałki na rysunku nie oznacza początku lub końca uzwojenia, a tylko zwrot napięcia wyindukowanego w danej chwili w uzwojeniu, a to zależy od tego, w jaka strone zmienia się strumień magnetyczny objety cewką: narasta, czy maleje i czy od N do S, czy odwrotnie.
  • SterControl
    kubal
    Level 15  
    witam mam pytanie czy dwie prądnice amerykanki można łączyć szeregowo albo równolegle chodzi o połączenie wyjść z prądem już stałym
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    kubal !
    Szeregowo możesz łączyć 2 źródła prądu stałego o tej samej wydajności prądowej. Jeżeli wydajność prądowa jest różna, to napięcie będzie równe sumie napięć składowych, ale wydajność prądowa jest równa wydajności SŁABSZEGO źródła.
    Połączenie równoległe może być stosowane do źródeł O TYM SAMYM NAPIĘCIU, choć o różnych wydajnościach prądowych. Wydajność prądowa będzie równa sumie wydajności składowych.
  • SterControl
    kubal
    Level 15  
    JERZY dzięki za info
    myślałem o zbudowaniu amerykanki 3 fazy 12cewek podzielonych na dwie sekcje po 2 cewki na fazę 2 mostki i2 wyjścia
    przy słabym wietrze poł szeregowe
    przy mocnym równolegle
    będzie coś z tego?
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    Jeszcze raz zwracam uwagę na wynik łączenia cewek: jeżeli napięcia w cewkach będą w fazach zgodnych, to wynikiem będzie wyższe napiecie, a jeżeli fazy nie będą zgodne, to suma z połączenia 2 cewek, np. 10V +10V może być nadal 10V lub nawet mniej! O tym, jakie napięcie (z jakim przesunięciem fazowym) indukuje się w danej cewce, nie decyduje jej położenie względem innych cewek, tylko położenie względem bieguna (którego? N lub S?) magnesu, który się do cewki właśnie zbliża. W momencie, kiedy biegun magnesu jest dokładnie nad cewką, windukowane napięcie wynosi ZERO!
    Łączenie w/g innych kryteriów (np. "estetycznych" - żeby było ładnie, lub symetrycznie, lub ...) nie musi pokrywać się z kryteriami elektrycznymi (zgodność fazy!), i zamiast prądu będziesz miał wygląd.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Jerzy - zbudowałem 3 fazy po 46 cewek i po 25 zwoi - poszło ponad 4 kg miedzi 1 mm. Razem jest ponad 6000 prawidłowych odcinków "l" w zmiennym polu magnetyznym.Łączyłem te trzy fazy w gwiazdę tak by napięcia sukcesywnie się dodawały,trójkąt też, potem wszystkie kombinacje na możliwe sposoby i zawsze taki sam puls.Tego nie mogę pojąć.
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    JESIOTR1 !
    Góra urodziła mysz ...
    4 kg miedzi 1 mm, miałeś ją chyba za darmo?
    Jeżeli masz 3x46 cewek to masz (potencjalnie) 3x46=138 faz! Jeżeli napięcia w niektórych cewkach są względem siebie "w fazie", to możesz je łączyć szeregowo, wtedy napięcie wypadkowe będzie zwykłą sumą. Jeżeli napięcia wszystkich cewek są w tej samej fazie, to masz prądnicę 1-fazową, niezależnie od tego, jak połaczysz między sobą cewki. Sumowanie napięć zmiennych różni sie tym od sumowania napięć stałych, że to jest SUMA WEKTOROWA, a nie skalarna.
    Chcesz wiedzieć, które cewki "są w fazie"? To proste, bierzesz dowolne 2 cewki, najpierw mierzysz napięcie OSOBNO na każdej z nich, potem je łączysz szeregowo i mierzysz wynik. Jeżeli wynik jest 2 razy większy, to znaczy, że cewki są w fazie zgodnej, i TO JEST TA SAMA FAZA!. Jeżeli wynik jest ZERO, to znaczy, że trzeba zamienić końcowki jednej z cewek, ale napewno obie cewki należą do tej samej fazy - niezależnie od tego, gdzie się fizycznie znajdują.
    Jeżeli w wyniku połączenia masz napięcie niższe, niż prosta suma, to znaczy, że te napięcia są wzgledem siebie przesunięte w fazie, i np. jeżeli z 2 cewek 10-voltowych po połaczeniu uzyskasz ok. 14V, to znaczy, że przesunięcie fazowe między cewkami jest 90 stopni.
    Jezeli jeszcze w cewkach nie masz rdzeni, to az dziw, ze się cokolwiek indukuje! Pamietaj, że szczelina powietrzna dla strumienia magnetycznego stawia opór ok. 10 000 razy wiekszy, niż rdzeń z ferromagnetyka, a wiec ten sam magnes przy szczelinie powietrznej (przez którą muszą się zamykać linie sił pola magnetycznego) równej np. 3cm, wytwarza strumień magnetyczny 30 razy mniejszy, niż gdyby miał do pokonania szczelinę 1mm, a strumień 30 razy mniejszy to znaczy 30 razy mniejsze napięcie ...
    JESIOTR1
    Level 33  
    Jerzy - mam 3 cewki każda w 46 niby żłobkach (bo to Amerykan).Nawet pojedyńcza cewka Mi pulsuje. Sprawdziłem magnesy - 23 bieguny (46 neodymów) pasują w rytm podziałki dla trójfazy.Te sześć drutów na wejściu i wyjściu umiem opanować i skąd to pulsowanie - tak już chyba musi być.Dzięki za Szkołę.Pozdrawiam.
    wasia
    Level 17  
    Witaj Jesiotr. Przypuszczam , że pulsowanie , o którym piszesz bierze się z nierównych szczelin - jakieś małe bicie promieniowe , które powoduje , że szczelina powietrzna jest różna w różnych miejscach na obwodzie . Wystarczy nawet 0,5 mm różnicy i będziesz miał właśnie takie efekty. Poprostu zamiast idealnego koła masz delikatne jajo i stąd to pulsowanie .
    konrad1
    Level 13  
    witam wszystkich

Widzę ,że profesjonalizm w budowie wiatraków i prądnic zaczyna sięgać zenitu. Ja po dłuższej przerwie nareszcie postawiłem swój wiatrak.
    Pech chciał ,że po tygodniu przeszła nawałnica i cała moja praca legła w gruzach.
    Mimo to zdążyłem zrobić kilka fotek w pełnej krasie i czuje się zobowiązany wam pokazać.

Pozdrawiam ---pomyślnych wiatrów

adam20
    Level 16  
    Witam.
    Zmodyfikowałem troszkę programik do liczenia mocy wiatraka- teraz możemy rowniez uwzględnić ilośc łopat śmigła= wsyarczy wklepać prędkośc wiatru i średnicę kola jakie zatacza śmigło.

Przyjemnego używania... ;)
    ZGG
    Level 27  
    Do Konrad 1. Tak w końcu niektórzy. Potrafią już zrobic pożądną prądnicę. Lub co iinego. Pamiętam dyskusję. Na jakiejś stronie .Ile to można wyciągnąc w silnika od pralki. I czy to wogule się nadaje. Szkoda że tylko tydzień cieszyłeś się wiatrakiem. Niewiemy nawet jakie to wielkie. I co ci połamało.
    konrad1
    Level 13  
    witam

Do zainteresowanych. Wysokość masztu wraz z budynkiem za którym stoi wynosi ok.9m a średnica wirnika 7m.Skrzydła były ze sobą (usztywnione-połączone) linką 4mm.
    Jak sądzę z autopsji to koniec linki się wyślizgnął podczas burzy i zahaczając o wszystko po kolei siał spustoszenie.
    Ale cóż nie wyleczyło mnie to jeszcze całkiem z choroby "MEW" i bogatszy o nowe doświadczenia zabieram sie za wzmacnianie i odbudowę.

pozdrawiam

klaus37
    Level 11  
    Do konrad1
    Gratuluję wytrwałości i samozaparcia.
    Mi też się marzy wiatrak, na razie jestem na etapie projektowania. Planuje maszt 12m, średnica 5 do 6m i moc ok. 500W. Ze wzgledu na brak kasy szukam materiałów na złomowiskach. Przeraża mnie cena miedzi. Nie mogę się zdecydować czy amerykan czy silnik z pralki.
    R41
    Level 19  
    Do Klaus37 15 cewek drut fi 1,2 mm to ok 3kl jeden kilo ok 25zł natomiast przy 2 tarczach magnesy to wydatek ok 350zl,dla silnika od pralki będzie taniej
    Seweras
    Level 11  
    Witam.
    Chciałbym zbudować małą elektrownię wiatrową. Nie mam doświadczenia zbyt wielkiego w tej dziedzinie ale może mi się uda. Mam w domu pradnicę z agregatu prądotwórczego 3 fazowego o mocy 20 kW. Jest to prądnica synchroniczna o wzbudzeniu obcym z własną wzbudnicą zamontowaną na wspólnym wale. Napędzana była silnikiem diesla 1500 obr. 37KM. Waży 230kg więc mam małe szanse wtargać ją na jakiś słup. Może by ja sprzedać i kupić coś odpowiedniego? Została wyprodukowana przez Czeską firmę w 1974 roku. Ma przepracowane tylko 147 godzin!!!!! wygląda jak nowa. Taki przebieg istnieje na zegarze! Co proponujecie mi na początek? Z czego mogę zbudować małą elektrownię? z alternatora? jakie obroty są mi potrzebne i jakie śmigło?

P.S Gdzie można by sprzedać taką prądniczkę i za ile? bo szkoda na złom.

Dodano po 41 [minuty]:

jeszcze małe pytanie. Jakie obroty może mieć prądnica przystosowana na 1500obr/min?
    Co się stanie jak obroty będzą mniejsze lub większe??
    Może podłącze to pod silnik spalinowy.
    R41
    Level 19  
    Do Seweras Tyle razy było pisane na forum aby te posty choć przeglądnąc a tam jest wszystko opisane.Mym skromnym zdaniem ta prądnica raczej się nie nadaje.Pozdrawiam

Dodano po 4 [minuty]:

Do współpracy z silnikiem spalinowym tak

Dodano po 3 [minuty]:

Do współpracy z silnikiem spalinowym tak
    ZGG
    Level 27  
    Do Seweras---KU-KUrcze. prądniczka fajna. Znam ten model. Niestety do naszych celów niebardzo się nadaje. Raz że za duża. Dwa jej napięcie nie będzie rosło liniowo wraz ze wzrostem obrotów. I albo wogule się nie wzbudzi, albo dostanie przestrzału. I będzie po zabawce. [Ona stabilnie trzyma napięcie przy stałych obrotach ale zmiennym obciążeniu.]Kilkanaście stron wcześniej jest opis.ktoś miał coś takiego i po prubach wywalił. Poszukaj tego opisu. Na alegro ktoś prubował taką sprzedać za 2200 , i nikt się nie zgłosił. Może ktoś z wiejskiech mleczarzy. Którzy mają nowoczesne chlewnie ,i automatyczne myjnie dojarki chłodziarki. To kupią. Bo im potrzebne są agregaty. O takiej mocy. Robią przystawki do ciągników.Na wałek przekażnika mocy. Kiedyś na złomie były podobne za 300-500złote. Ale teraz miedż poszła Znajomy dawał nawinąć wirnik od czegoś takiego. To wybulił 500złote.Lepiej poszukaj dobrego kupca. Może daj ogłoszenie w jakiejś chłopskiej gazecie czy kramik giełda.Na złom naprawdę szkoda.A na maszt można to wtaszczyć sposobem. Ja swoją wewlokłem ciągnikiem. Tylko na czubku masztu musisz dorobić ramię obrotowe. Z kółkiem i linką do wyciągarki. Tak jak niektórzy wciągają taczki na budowie.np; Przez okno. Widziałes coś takiego?? Moje smigiełko będzie cięższe i to muszę wewlec. Do takiej prądnicy musiałbyś mieć maszt ze słupa kratowego od linji 110 tki. I śmigiełko wielołopatkowe ze 12 metrów lub podobne. A może komin od starej kotłowni. Coś takiego mogę ci posfatać. Ale w miasteczku Puńsk. To jest koło przejścia granicznego w Budzisku. Blisko granicy z litwą. Facet ma już wszystko prawie gotowe. Nawet fundament. i zrezygnował. Telefon 087-516356. Pytaj o Władysława Kierejszę.[Kierejsis]--Do Konrad 1 Dzięki za fotkę i opis. Kurcze ale rurki od łopat też są za delikatne. Następnym razem będziesz to uzdatniał już mając większe doświadczenie. I po kolei powzmacniasz to wszystko co sie łamie. Linki pewnie powinny mieć z 8 mm Są takie w plastyku. I po kilka zacisków.Myślałem że to smigiełko było mniejsze.--Do Klaus 37. Właśnie R41 może ci w tym wiele pomóc.
    Seweras
    Level 11  
    Do ZGG: Wiesz może jak takie cudo podłączyć? Mam do tego DTR-kę ale tam nic nie ma na ten temat. chodzi mi o napiącie wzbudzenia wzbudnicy i prąd. Domyślam się że wystarczy podać napięcie na wzbudnicę i wprowadziś w ruch maszynę i będzie sie indukowało napięcie? Tak?
    Chyba poszukam jakiegoś Diesla małego do napędzania i poskładam to. Może wtedy jakiś krowiasty farmer to kupi. Mam ochotę się z tym pobawić. a co z obrotami? gdybym dał np 1420 obr/min????
    wiete
    Level 14  
    Do Seweras:
    ZGG dobrze Ci radzi,ja także swoją synchroniczną ,samowzbudną prądnicę o obrotach 1500/minutę sciągnę z wieży i zamiarzam z niej zrobić przystawkę do ciągnika i sprzedać.Prądnice takie można byłoby stosować gdyby się one wzbudzały od niskich obrotów,inaczej nie jest to zasadne.W sierpniu byłem w Niemczech w okolicy Hohenlimburga pomiędzy dwoma dużymi elektrowniami wiatrowymi,usytuowanymi na szczytach wzniesień.W polu swojego widzenia naliczyłem 14 sztuk.Obracają się ze stałą prędkością.Jeśli wierzyć miejscowym to są one wykonane przez firmę Mercedes.A tak to jak się tylko przekroczy granicę niemiecką to bez przerwy co jakiś czas są one widoczne.Niemcy wiedzą co robią,polacy natomiast dużo mówią i utrudniają życie swoim rodakom.
    Pozdrawiam.
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Korzystając z wolnej chwili przejrzałem 20 pierwszych stron naszego tematu i zebrałem co ciekawsze linki o wiatraczkach:
    http://tvkdiana.pl/pwrobel/wiatr.html
    Gdyby coś nie działało, lub jeśli chcecie coś dorzucić: forest(malpa)ska.pl

Zbieram dalej :D

Dodano po 1 [godziny] 56 [minuty]:

Doszedłem do 60-tej strony i mi oczka zaczęły wypływać. Ciąg dalszy jutro.
    Seweras
    Level 11  
    Więc ja chyba też zrobię z niej przystawkę do ciągnika.
    Niestety nie mogę nic znaleźć o niej. schemat podłączenia, coś o jej wzbudzeniu (nap. , prąd), jakiś układ do sterowania nią. Jaki zakres obrotów? czy tylko 1500 bo nawet ciągnik ja napędzający będzie cięzko ustawić równo na 1500 obr.
    Mam jej dane ale nic w necie nie znalazłem. Może wy coś macie?? to prześlijcie proszę: Seweras4(malpa)wp.pl
    Oto dane:
    Wytwórca: MEZ Frenstat
    Ttp: A8c4-99
    Moc: 20 kVA
    Prąd przemienny, 3-fazowy, 50 Hz
    Napięcie 400/230V
    Obroty 1500 obr/min
    Wzbudzenie własne: obce: prądnica obcowzbudna ze wzbudnicą prądu stałego na wspólnym wale

Wytwórcą całego zespołu była firma: EMA-DOLMEL zakład w Piechowicach
    ZGG
    Level 27  
    Do seweras. To nic trudnego. Muszisz zrobić ramę taką jak zawieszenie do narzędzi rolniczych. np; pługa. 3 punktowe. Na dole oś do wałka przekażnika mocy. Na dolnej osi musi być koło pasowe na 4 paski. czasem robią 3 duże. jakieś 30 cm średnicy. Prądnica na górze. Chodzi oto że wałek przekażnika mocy obraca się 540 obrotów na minutę przy nominalnych obrotach silnika. Cały gaz. Polskie C 360 mają mozliwość przełączenia wałka mocy poprzez bieg. To jest wygodne. Ale te kupione za łapówkę mesej ferguson już tego nie mają. Musisz wybrać więc jakiej mocy potrzebujesz .I na jakich obrotach chcesz ganiać ciągnik.Prądnica ma mieć właśnie 1500obrotów. na 1420 też się wzbudzi..To jest prądnica synchroniczna. Więc niema poslizgu.Tak jak silniki asynchroniczne. Dlatego mają poniżej 1500obrotów. Ale gdybyś taki silnik chciał wzbudzić kondensatorami. I zrobić z tego prądnicę To musiałbyś kręcić go nieco ponad 1500obrotów. Właśnie o ten poślizg chodzi.[80obr] W agregatach bywają rezonansowe wskażniki częstotliwości. Takie kawalki stalowych blaszek z ciężarkami. jak stroiki w akordeonie.nastrojone kolejno tak od 45 do 55 HZ .Czasem jest węższy zakres. I taki stroik jak w akordeonie drga. To widać w okienku. Zaciągasz gaz ręczny ile trzeba i wsio. No możesz wstawić woltomierz. I Np; Idziesz oglądać tellawizję. lub cymbulić krowy.Podłączenie tego jest niezwykle proste. Masz tam skrzynkę z kilkoma wyjściami. Jest wyjście z elektromagnesów na stojanie, i wyjście ze szczotek tej małej prądnicy prądu stałego. Powinien tam być blaszkowy mostek.[3 sruby] Czasem jest regulowany opór. Ale przeważnie cały prąd stały idzie na elektromagnesy. I to jest dosyć stabilne.[ napięcie prądu stałego powinno wynosić około 60 wolt. ale i 12 już ją wzbudzi. I zarówka na wyjściu zaświeci. Możesz też sprubować podłączyć np; prostownik lub akumulator do elektromagnesów. Zdziwisz się ,jak wolno zanika w niej wzbudzenie ,po odłączeniu prądu stałego. Wyprowadzenia z wirnika chyba sam rozpracujesz. Ona ma aż 4 podwójne szczotki. Bo zero też jest zbierane z wirnika. Poto żeby można było podłączać do niej odbiorniki jednofazowe. Na stojanie masz 4 cewki i dwa przewody z tego wychodzą do jakiejś puszki. Jeden powinien już być połaczony do masy. To samo z prądnica wzbudzenia.jedna szczotka do masy, a druga do puszki. Muszę zobaczyć to, bo dawno już nie oglądałem. Ale to proste. Gdyby ci nie ruszała to jak wspomniałem podłącz zewnętrzne napięcie stałe. I wszystko powinno ruszyć. Czasem gdy szczeliny w komutatorze tym z klepkami są zabrudzone miodziązem z grafitem to się nie wzbudza. To weż jakiś kawałek ostrza ,i to poskrob pomiedzy miedzianymi klockami. Ale potem dobrze jest puścić to w ruch i przyłożyć kawałek drobnoziarnistego papieru. Bo skrobiąc możemy zrobić ostre krawędzie i potem szczotki szybko pojadą.Tej niemieckiej nie znam. musiałbym to widzieć. Często wirnik ma 2lub4 bieguny z elektromagnesami. A stojan jest taki jak w zwykłym silniku. Tylko taka prądnica już nie jest taka stabilna. W poprzedniej jest taki smieszny stabilizator magnetyczny.Ale skuteczny.Gdybyś znalazł zachodniego impejalistycznego kupca. lub z farmera z nato. To możesz zrobić z niej równierz 60 Hz, ale wtedy musisz zwiększyć obroty. I zmniejszyć napięcie. Jeżeli jeszcze nie kapujesz. To mogę zrobić ci kiedy fotkę z takiego agregatu. Takie przystawki podobno chodzą 3--5 tys. Ale to zależy gdzieI w jakim stanie. A to Przeważnie zależy od ilosci zużytej farby.
    kamilb9
    Level 14  
    :cry: Z moją elektrownią jest chyba coś nie tak. Zamieszczam filmik jak się kręci przy 3-4m/s (troche szybciej przy podmuchach). I daje max. 7-12V i 1,5A. Może jeszcze nie było odpowiedniego wiatru. A póki co to ładuje nim akumulator 6V.
    Attachments:
    tomgart
    Level 25  
    Do ZGG: Widzę że jesteś fachowiec od wszystkiego. Mam do Ciebie zapytanie. Posiadam podobną do SEWERAS prądnicę (3f, 20kW) która "obsługiwała" radar wojskowy zabudowany na samochodzie TATRA. Brat sprzedał radar, zostawił samo auto, tę prądnicę i jakie tam były tylko silniki, ale nie zdemontował takiej magicznej skrzyneczki (z bakelitu, wym. ok 30 cm*15*15cm do której szedł też kabel od tej pradnicy. Może orientujesz się co tam mogło być?
    Seweras
    Level 11  
    Do ZGG. Naprawdę jesteś specjalistą od tych spraw. Samą konstrukcję do ciągnika to zrobię bez większych problemów. Gorsze edzie jednak jej połączenie. Nie miałem jeszcze nigdy do czynienia z prądnicami. Jutro zrobię zdjęcie jej zacisków z skrzyneczki umieszczonej na niej to mi podpowiesz co gdzie podłączyć. 3 fazy i zero to chyba wiem. gorzej ze wzbudzeniem. bo jest chyba ważne gdzie + a gdzie -.
    PS
    Fotki możesz zrobić. Bede miał jakieś podstawy.
    zbych1973
    Level 12  
    Witam wszystkich
    zbudowalem modeli savaniusa ,fajnie sie kreci.
    Teraz przymiezam sie do budowy juz duzego o wysokosci okolo 3m(bo nie chcę przekroczyc 3m na dachu) i serokosci 1m.moje pytanie do wszystkich ile z tego moge wyciagnać jak to wyliczyc.
    Bede to stawial na dachu kamienicy 3 pietrowej w moim miescie.
    06061947
    Level 28  
    tak na oko to 20watt netto przy 4m/s
    pozdrawiam
    ZGG
    Level 27  
    Do Togmat. Niewiem cow tej skrzynce bakielitowej jest. Czy ona jest rozbieralna??Wiesz wojsko miewało rużne pomysły. do Seweras. A do połączeń w tej prądnicy dojdziemy. Uzwojenie wzbudzenia z cewek stojana to tylko 2 przewody. Jak pisałem na początek możesz podłączyć do nich[ gdyby się nie wzbudzała] zewnętrzne napięcie.Minusy przeważnie już są podłączone do masy fabrycznie.Niewiem co z tą chyba niemiecką.Czy to DDRka.Nrdowska??U nas były kiedyś na ziłkach agregaty benzynowe .Silnik od wołgi ,agregat 4 kw1500brotów. Ale do tego jeszcze ile wyposarzenia. Np; autotransformator. Z płynną regullacja od 110 do 240. A sama prądnica z UNRY kiedyś przeczytałem na metce Los Angeles Kalifornia rok 1936.
    wiatrak525
    Level 14  
    kamilb9
    daruj sobie ale 5Mb dla mojego laptka na simdata to za dużo,żeby obejżec jakis filmik.