Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 16 Wrz 2007 11:28 4935056 12804
    06061947
    Poziom 28  
    mam pierwsze orientacyjne wyniki wiatr 4m/s dla Wielkiego Księstwa Poznańskiego można przyjąć 4,5-5m/s, ale jako ślązak jestem ostrożny
    Moment 0,183Nm moc 13Wat obr =700. wydaje się że "skojarzenie tego śmigiełka z prądnicą MY 1020 jest optymalne, będzie następowało automatyczne regulowanie /płynne/ obciążeniem. oczywiście w rozsądnych granicach!!!
    Przepraszam rodzice pochodzą z Sosnowca czyli Zagłębie!!!
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Adam1070
    Poziom 12  
    Czyli pozostaje mi kupić taki silniczek, zrobić śmigiełko, poskładać to razem i zacząć ładować akumulator. Dzięki za wyliczenia i jeszcze raz dzięki za punkty. Oby to wszystko takie proste było jak się mówi. Teraz muszę gdzieś namierzyć taki silniczek. U nas w krainie podziemnych pomarańczy dość często wieje i mam nadzieję że będzie to wszystko ładnie działało.
    ZGG
    Poziom 27  
    Do adam 1070. Taki silniczek nadaje się jako prądnica. I niebój się wiatrak nie będzie ci szalał. Taki efekt występował u jesiotra. Gdy zastosował alternator ze wzbudzeniem. Gdy obroty rosną. wysoko. Alternator wreszczie się wzbudza. I pasek piszczy , wskazówka amp;skacze do słupka. I następnie smigło które pracuje jak koło zamachowe, traci swą energię kinetyczną .Amperki spadaja. Dobrze jeżeli alternator nie zgaśnie. To wiatrak kręci sie już wolno. A amperomierz pokazuje kilka amperków. Jesli ładowanie zniknie zupełnie. To wszystko zaczyna się od nowa. Wiatrak się rozpedza. I znowu pisk itd; Ale z prądnicą z magnesami tego niema. Obroty rosną aż napiecie w prądnicy zrówna się z napięciem akumulatora. I dalej gdy jest nieco wyższe zaczyna sie ładowanie. I to stabilizuje obroty. Potem już sa małe zmiany we wzroście obrotów. Tylko na amperomierzu widać efekty.---Czy ktoś z was oglądał taki film WTC niewygodne fakty?? Krązy w internecie. Włąśnie oglądałem. coś tu znowu sprzedają 4-2 kw http://www.allegro.pl/item245104687_pradnice_4_kw_i_2_kw.html

Dodano po 3 [minuty]:

Bez przekładni i tak nic nie będzie.
    06061947
    Poziom 28  
    1070 wysłałem pocztę , od 3- godzin usiłuję Ci przesłać obliczenia śmigło -prądnica /charakterystyki/ ok 1mB, Twoja skrzynka nie chce przyjąć , może "zapchana" ?????
    Adam1070
    Poziom 12  
    Do 0606... Skrzynka nie była zapchana, ale mimo wszystko poczyściłem. Zastanowię się nad Twoją ofertą. Nigdzie w sieci nie mogę znaleźć takiego silnika, więc możliwe, że zrobimy "machniom".
  • IGE-XAOIGE-XAO
    06061947
    Poziom 28  
    ZGG Ciekawe jaką przenosi moc i przy jakich obrotach !!!!

Dodano po 4 [minuty]:

adam 1070 zapłaciłem 135PLN + 15PLN przesyłka i tylko wymiana czyli "machniom" ja też szukałem w sieci, nawet dzwoniłem do gościa, ale źródło "wyschło" sprzedał tego ok. 100szt. I się skończyło !!
    R41
    Poziom 19  
    Witam jeśli chodzi o te silniki 450W36vV podaję nr GG 607011 tam proszę pytać.Pozdrawiam
    Adam1070
    Poziom 12  
    Kontaktowałem się z tym nr. GG. Myślałem, że to numer GG R41 i zacząłem z nim o wiatrakach rozmawiać. Gość nie wiedział, o czym i z kim rozmawia. Zajęło nam trochę czasu zanim to sobie wyjaśniliśmy. To jest ktoś ze sklepu internetowego z częściami do skuterów. Mają silniki 36V 450W po 120 pln. Ale ich strona się nie otwiera, a gość coś ściemnia.
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Żadnych przekładni (tym bardziej planetarnych) i żadnych silników nie polecam na generator prądu.To są maszyny które działają w dwie strony ale są stworzone do innej pracy.Przekładnie przeważnie do redukcji obrotów, a silniki z prądu korzystają.Przerabiałem to aż do bulu.Teraz moja przekładnia jest już zawarta w konstrukcji samej prądnicy.Tak nawijam i daję tyle par biegunów by prądnica (przerobiony alternator silnik) na tym samym wałku co turbina wiatrowa dawała od razu tyle VOLT i AMPER co tylko wiatr pozdoleje kręcić turbiną na nominalnych obrotach.Żadnych szczotek,ani regulatorów.Dobieram obroty turbiny, pradnicy do voltów w baterii akumulatora by zespół całej elektrowni wiatrowej pracował na nominalnych warunkach bez zadławiania turbiny.Kazdy rdzeń stojana można nawinąc tak by już przy 1 obr/ sek dawał 12 Volt.Jak da 48 V to trzeba dostosować 48 Voltową baterię akumulatorów. Wirnik tak trzeba konstruować by potrafił omiatać ten stojan jak najsilniej zmiennym strumieniem magnetycznym w rytm podziałki na stojanie.
    06061947
    Poziom 28  
    Na łodziach podwodnych maszynka pracuje raz jako prądnica a raz jako silnik, to samo w elektrowniach szczytowo-pompowych. A odzysk energii przy hamowaniu tramwaju !!!
    ZGG
    Poziom 27  
    Przekłdnia miała silnik pewnie tylko 0,5kw Lub coś koło tego.A u jesiotra wszystko fajnie >Ale teoretycznie.
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Zgoda, ale nie każda maszyna elektryczna może pracować uniwersalnie w dwie strony.Na niektórych parametrach to jakoś się udaje, ale nie w pełnym zakresie wiatru i obrotów turbiny wiatrowej - no chyba, że ubierzemy ją w kaganiec w postaci regulatora obrotów lub regulatora napięci w wypadku prądnicy - to jest tylko marnowanie energii wiatru.Wiatraki typu "KIERAT" to wszystko wytrzymają, ale nawet takiego wiatru nigdy nie będzie, bo od razu połamie i trzeba będzie "bronować".Teraz mam zamiar na wiatrak "inteligentny" coś takiego jak ZGG chciał komuś ofiarować.
    06061947
    Poziom 28  
    jesiotr-1 nie chcesz tłamsić /zadławiać/ turbiny???? ale musisz bo będziesz zbierał łopatki w całym powiecie. Regulacja musi być
    Pozdrawiam
    PS przerabiałem to, /oblodzenie/ spowodowało że zaciął się regulator kąta natarcia, opisywałem kilkadziesiąt stron do tyłu!!

Dodano po 1 [minuty]:

Cyccx witamy
    Seweras
    Poziom 11  
    Do ZGG:
    Ja niestety za późno zabrałem się za ten agregacik. Jakiś pajac przedemną wycioł całą jego instalację. I nie mam pojęcia jak uruchomić tą prądnicę teraz. Napędze ją czymś ale gorzej z podłączeniem.
    06061947
    Poziom 28  
    Seweras zostało Ci tylko eksperymentowanie, uzwojenie wzbudzenia wyczaisz , a reszta pójdzie !! Mam nadzieje.
    ZGG nie rozumiem tego ogłoszenia z Allegro 2-4kW co on oferuje ?? nie kumam silnik do agregatu, prądnicę , czy cały agregat??
    Pozdrawiam
    adam20
    Poziom 16  
    Witam- zamieszczam poprawioną wersję obliczania mocy savoniusa- mała korekta w mocy netto i dodatkowa opcja- wyznaczenie teoretycznej ilości obrotów w ciągu minuty

Obsługa: wystarczy wpisać w żółte pola nasze dane ;)
    06061947
    Poziom 28  
    Adam 1070 ten mój bunkier to naprawdę bunkier 7,2x7,2m /konstrukcyjnie/, złośliwi twierdzą że to psia buda , ale ja nie narzekam, w warunkach "bojowych" zmieści się i 40 osób!!!! Pamiętaj że rekord został ustanowiony przez podchorążych z WAT 16-wlazło do czołgu T-34/85, do dziś niepobity Tylko czy mogli by tam "wegetować", to inna historia!!
    A i zamkneli właz!!!
    jacho111
    Poziom 10  
    Witam Panów!!!
    Bardzo ciekawy temat - elektrowni!! Ja po przeczytaniu kilkunastu stron i sprawdzeniu swojego garażu znalazłem prądnice samowzbudną od Stara 660 12 v niestety nie wiem ile wat!! ,ale sądząc po wielkości tej prądnicy musi trochę dawać watt. Więc tak sobie myślę , że może by jej użyć do oświetlenia np. wokół domu i ogrodzenia oraz ewentualnie do oświetlenia punktowego w domu. Jeśli by to połączyć z włącznikiem zmierzchowym (w dzień ładowanie w nocy świecenie) plus do tego akumulator (ładowanie w dzień akumulatora no i w nocy też przy sprzyjającym wietrze) mniemam , że dało by to wynik pozytywny. Kwestia tylko zrobienia śmigła do napędu tej prądnicy i oczywiście w jaki sposób połączyć to wszystko z kablem zasilającym akumulator. Wiadomo na górze masztu prądnica z wiatrakiem bezpośrednio bez przekładni no i oczywiście kręcącą sie w każdą stronę elektrowenia z czasem może "ukręcić" kabel zasilający. jak to wszystko w miarę połączyć , żeby zadziałało??? mam nadzieję , że ktoś na forum podpowie mi jak to zrobić z góry dziękuję. ewentualnego wykonawcę śmigła proszę o kontakt: jacho123(malpa)op.pl - dziękuję i pozdrawiam wszystkich na tym forum !! ciekawy temat
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Do 06061947 - Jest takie coś jak sterowanie obciążeniem - jak chcę, aby turbina nie nabrała obrotów to robię zwarcie na prądnicy i wtedy wiatr nie ruszy wiatrakiem, jak zadławię akumulatorem 12 V to już tylko duży wiatr może to czasami ruszyć, a jak dam akumulator 35 V to rozbieg na biegu jałowym pozwala dla turbiny na 1obr/sek. napięcie to i większe pozwala na ładowanie.Coraz to większe wiatry mają wpływ tylko na większy prąd ładowania i podniesienie napięcia o 1- 5 V, a na większe obroty najmniej szans.Mam wiatrak 12 łopat - wolnobieżny.Czasami robię baterię akumulatorów ok.100 V i wtedy ładowanie mam przy silnym wietrze i obrotach powyżej 3/sek.W tym roku spadł Mi pasek z przekładni, bo klin pasa "B" rozciął (przepołowił) kółko z tekstolitu na prądnicy.Pasek majtał się pomiędzy łopatami a turbina miała ponad 5 obr/sek.Całą noc nie mogłem reagować bo mogłem tylko zaszkodzić.Łopaty z blachy 0,5 mm wytrzymały te obroty - pracowały na rozciąganie siłą odsrodkową.Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
    06061947
    Poziom 28  
    jacho111 prądnica oczywiście!!

Dodano po 10 [minuty]:

jesiotr1 Masz racje regulacja obciążeniem jest prawidłowa, tylko że "płacisz" przewymiarowniem prądnicy i akku i to tylko tyle, ale zawsze nadejdzie moment że to nie wystarczy, przepraszam może nadejść. W wielo łopatkowcu zawsze możesz się "odregulować" sterem bocznym.
    Adam1070
    Poziom 12  
    0606... 20W przy 791 obr/min. to trochę mało. Może rzeczywiście powinienem zastosować przekładnie i większe śmigło. W planach, które mi podesłałeś napisane jest, że to śmigło kręci się z prędkością 300 - 800 obr/min. wiec te 20W to maks, jaki mogę osiągnąć.

Dodano po 12 [minuty]:

Mam popsutą wkrętarkę z przekładnią planetarną. Ale ona chyba za delikatna jest. Mam też dwustopniową przekładnię ze spalonej wiertarki 1-30 i 1-10 nawet całkiem solidna i dość łatwa do adaptacji.
    06061947
    Poziom 28  
    20 wat ciągłej mocy to nie jest tak mało, w nocy używa się ułamek z tego, tak że w godzinach "potrzebnych" /8/ będziesz dysponował prawie 60-watami , a to już jest dużo!!
    Adam1070
    Poziom 12  
    No to trochę mnie uspokoiłeś, a już zastanawiałem się jak przekładnie wmontować we wiatraczek. Trzymaj dla mnie silnik, a ja zbieram na diody. A tak po za tematem diody świecą już trzecią dobę.
    Pozdrawiam.
    06061947
    Poziom 28  
    no to do końca gwarancji zostało Ci tylko 100000- 72 = 99928 godzin. przejrzyj pocztę!!

Dodano po 6 [minuty]:

Wiesz ja Cię nie namawiam na użycie tego silnika ale wiem z doświadczenia że zrobienie nawet małej "amerykanki" to koszt ok 600PLN plus kilkadziesiąt własnych roboczogodzin !!! dlatego uważam że użycie gotowego sprzętu przy mocach do 100Watt jest ekonomicznie uzasadnio
    http://www.appropriateenergy.com/patented.htm
    Adam1070
    Poziom 12  
    Zgadzam się z Tobą, do tak małego wiatraczka chyba nie warto się męczyć z amerykanką. W przypadku gdyby się sąsiadom spodobał wiatraczek to przy kupnym silniku byłby łatwy do powielenia. Pod warunkiem, że będzie działał.