Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 05 Apr 2005 20:59 5090228 12803
Buderus
 • #5881
  zigler
  Level 15  
  Adam1070
  Na wyspach łopaty do AirX można kupić za około 50 funtów. Myślę że jest to rozsądna cena - chyba że chodzi o satysfakcję z samodzielnego wykonania ;)
 • Buderus
 • #5884
  Wojtek32
  Level 28  
  Teraz mogę napisać co kombinuje . Wykorzystać elementy normalnego silnika jako prądnice , stojan przewinąć na jedną fazę bo taką potrzebuję . Wirnik przerobić jak w oryginalnej prądnicy . Do tego żeby pracował przy jak najniższych obrotach . Co prawda ja potrzebuję tylko 12V i niski prąd 2,5A do ładowania akumulatora . Ale ze względu że koledzy są zainteresowani wyższymi napięciami i prądem zrobiłem też wywiad w tym kierunku Nie jest to takie trudne jak się wydawało . Zamieszczam zdjęcia wirnika prądnicy starego typu 3x220V 200W . Wizyta w warsztacie kolegi dała więcej jak czytanie wszystkich naukowych wywodów . Niema jak praktyka . Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
 • Buderus
 • #5885
  06061947
  Level 28  
  Wojtek 32 Uważam, że z naukowców też należy się "wyśmiewać" umiarkowanie!!
  PS Aby nie popaść z "mrocznej" niewiedzy w fałszywą "jasność"
  Pozdrawiam!! G.W.
 • #5886
  JESIOTR1
  Level 33  
  Wojtek 32 - ciemno to widzę.Wtym zegarku nie ma wskazówki?

  Mam ochotę na amerykana.Może ktoś podpowie: jak uniknąć tej roboty by nie pobrudzić rąk i przewodów bo chyba będę musiał.
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum).Otulina z żywicy dodatkowo izoluje termicznie i osłabia chłodzenie.
 • #5887
  Wojtek32
  Level 28  
  Z naukowców się nie naśmiewam , tylko w jaki sposób przekazują swoją wiedzę . Nie wszyscy kończą studia w danym kierunku żeby zrozumieć skróty myślowe zawarte w tych pracach . Zwykły poradnik warsztatowca zawiera więcej wiedzy podanej w zrozumiały sposób . Na pewno spotkaliście się z prądnicą rowerową Shimano : http://www.cyklotur.com/czesci_rowerowe_piasty_z_pradnica,0.html
  właśnie tam jest prądnica bardzo wolno obrotowa . I jest to możliwe do wykonania . Informacja dla zainteresowanych , Średnica wirnika z zdjęcia to fi84 a długość 110mm . Oddam za darmo w dobre ręce do wykorzystania w prądnicy 220V (w oryginalnej wersji pracował jako prądnica 3x220v / 200W ) odbiór tylko osobisty .
  ZGG proszę o kontakt na skrzynkę .
  Pozdrawiam ..

  Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

  Do JESIOTR1 czy już wylewałeś czy dopiero masz zamiar . Ma kilka rad jak jeszcze nie robiłeś . Jak chcesz to napiszę .
  Pozdrawiam ..
 • #5888
  JESIOTR1
  Level 33  
  Do Wynalazców - zagadka - już parę lat nie mogę rozszyfrować jak wykorzystać wirnik pionowy.Pracował on w silniku prądu stałego 300W, 50V, 7A na 3000 obr/min , cztery szczotki, w stałym polu magnetycznym (po dwóch stronach po 10 magnesów).Może to gotowy Amerykan.

  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

  Druga strona identyczna.To kiedyśniejszy PREZENT od ZGG - prawie osiwiałem.

  Do Wojtek 32 - Napisz koniecznie, bo mam dopiero zamiar i żadnych doświadczeń z żywicami.Nigdy nie zdążyłem zamieszać - szybko twardnieje i tego się boję(może na PW).
  Pozdrawiam.
 • #5889
  kamil_Ziomek
  Level 20  
  Mam takie pytanie: czy kiedykolwiek któryś z kolegów bawił sie alternatorem?? Chodzi mi głównie o to czy podpinaliście prąd przemienny do wirnika alternatora, napędzali go i sprawdzali jak to wpływa na jego parametry??
 • #5890
  Wojtek32
  Level 28  
  Do JESIOTR1 dodawaj mniej utwardzacza (nie wiem jakiej żywicy używasz ) .Po wylaniu pierwszego kompletu cewek , szok jak to wydłubać z formy żeby nie połamać zalanych cewek (nie żałowałem pasty do smarowania formy) . Tak proponuje nie robić formy w całości tylko dzieloną , podstawa płyta paździerzowa na nią folia (z jakiejś reklamówki ) na to płyta regipsowa z wyciętym otworem dla cewek , z tego samego wewnętrzny krążek . Wiadomo dobrze nasmarowany pastą . Ilość warstw płyty zależna od grubości cewek . Regips przykręcony wkrętami . Po związaniu niema problemu z wyjęciem zalanych cewek po prostu kruszysz regips . Po drugie łatwy w obróbce i nie trzeba tokarki . Co do rączek rękawiczki jedno razowe z apteki .
  Pozdrawiam ..
 • #5891
  JESIOTR1
  Level 33  
  Do Wojtek 32 - Sliczne dzięki - już mam więcej wyobraźni - muszę tylko rozpoznać co za pasta i przeprowadzę najpierw eksperymenty.
  Pozdrawiam.
  Do kamil-Ziomek - Był taki eksperyment przeprowadzony na alternatorze, że rozpędzony był wzbudzany.Trzymało go, przyrządy i druty w gołych rękach czterech chłopów w tym Ja osobiście bardzo odważnie.Nie wiem który z Nas i w co dotknął napięciem 12V.Wszyscy leżeliśmy na posadce jak po paralizatorze.Mogło tam być najwyżej ponad 300V bo każdy przeżył.
  Pozdrawiam
 • #5893
  łoś111
  Level 2  
  witam do JESIOTR1 ja wyklejam formę folią do robienia reklam arkusz to koszt około 10 zł
 • #5895
  Wojtek32
  Level 28  
  Do R41 zobacz tą stronę : http://elsys.w.interia.pl/ew_silnik.htm
  na pewno warto , jest to do tego podane w bardzo zrozumiały sposób . Niech niedowiarki też sprawdzą jak to ma się do ich teorii w temacie klejenia klocków .
  Ja jestem po próbach na mini silniczku . Jedna cewka 8V przy 100obr/min i do tego strzępy magnesów przyklejone taśmom izolacyjną . Teraz trzeba wysupłać kasę na magnesy .
  Pozdrawiam ...
 • #5896
  kamil_Ziomek
  Level 20  
  Bardziej mi chodziło o to jak to wpływa na wzbudzenie alternatora ale za ta odpowiedz też dziękuję.
  A mam jeszcze takie pytanie : jak nawinąć stojan od alternator?? Chodzi mi o to z jakiego położenia zacząć w którym kierunku nawijać drut na cewce (jeśli to ma znaczenie)
 • #5897
  ZGG
  Level 27  
  Do Wojtek 32. Co byś chciał że mam napisać na mejla. <g_grzes@wp.pl>. Prądnicę za darmo .To chętni będą napewno. A niemożesz znaleść fabrycznego silnika wolnoobrotowego? Tak ze 300. obr. A czy to ważne czy 3 czy jednofazowy. Jak miałbyś zapas mocy. To poprosu odbierasz jedną fazę i wszystko.Kleić Klocki na aluminum oczywiście możesz. Tylko spadnie siła strumienia magnetycznego. Zmniejszą się zaskoki. Ale na wolnych obrotach będzie dużo mniej amperków.Tyle rozumiem.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Na razie mam zabawę z jednym alternatorem. Bo obiecałem komuś ztąd że mu pomogę. I pomimo że dałem odpowiednie skosy mam dosyć silne zaskoki. A gość ma maleńkie smigiełko. Więc mu tego nie ruszy. Chyba będę zmuszony powiększyć szczelinę pomiędzy wirnikiem a stojanem. Czego nie lubię. ------ Zrobiłem werszczie ten alternator. Ten był francuski .I ostatni w moim życiu.
 • #5898
  JESIOTR1
  Level 33  
  Do Wojtek 32 i łoś111 - dzięki za porady.Oglądałem pokazaną stronę.Dużo jest dobrego i mogłem skorzystać.Schemat nawijania prądnicy w 54 żłobki trzeba umieć czytać - tam jest piętrowe nawijanie w żłobkach, daje to 108 pracujących odcinków "l", ma to wpływ na częstotliwość indukowanego prądu.Autor tej strony tylko bratu pomaga tak podejrzewam.
 • #5899
  MarcinLapa
  Level 2  
  witam
  czy ktos wie jak zrobic reglator ladowania akumulatorow do wiatraka?
 • #5900
  elakota
  Level 13  
  ".Autor tej strony tylko bratu pomaga tak podejrzewam."

  JESIOTR1 - Można wiedzieć czemu tak uważasz?
 • #5901
  ZGG
  Level 27  
  Do Marcin Lapa. Poczytaj wcześniejsze posty. Edek zamieścił schemat takkiego regulatora do upuszczania nadmiaru mocy. A alternator z regulatorem sam sie reguluje.
 • #5902
  Edek45
  Level 29  
  Witaj Elakota,chyba nie wszyscy czytali ten temat od początku i nie wiedzą że to Twoja strona.
  Do MarcinLapa,było już mówione sporo sporo o regulatorach ładowania,powinny one raczej się nazywać regulatory przeładowania.Są dwa praktyczne i wypróbowane układy.Pierwszy układzik mam zastosowany u siebie i działa bardzo dobrze,trzeba tylko zastosować za mostkiem diodę,najlepiej schottky np MBR4060.Element obciążeniowy należy podłączyć między mostkiem a diodą,wtedy napięcie będzie zbijane nie z akumulatora tylko bezpośrednio z prądnicy.Drugi układ ma odwrotne działanie,napięcie ładowania jest odłączane po przekroczeniu nastawionego napięcia ładowania.
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
 • #5903
  JESIOTR1
  Level 33  
  do elakota - Witam.Obok rewelacyjnych rozwiązań (piękne zdjęcia, grafika itp) są też potknięcia pocieszne np: napędzanie wiertarką prądnicy pod obciążeniem 1,5kW, skrzydła turbiny wiatrowej jak kadłub pancernika.."jeden biegun to para dwóch magnesów" - Ja liczę że para ta ma cztery bieguny.Liczenie cewek - liczy się odcinki "l" w żłobkach - mam pomysł by w 54 żłobkach zmieścić uzwojenie jednofazowe i 54 biegunyneodymowe (to znaczy 27 par biegunów).Teraz walczę z zaskokami. Najlepsze jest Wino - Ja w tym roku z działki zebrałem 100 litry czystego soku z WINOGRON
  Pozdrawiam z polskiego bieguna zimna.
 • #5905
  greenpeace
  Level 24  
  By uściślić wypowiedź kolegi Edka45. Drugi układ działa równie dobrze jednak dla ładowania akumulatorów 12 lub 24 trzeba dysponować nie lada przekaźnikiem a w zasadzie stycznikiem. Zwykły przekaźnik np. 12V 20A zdąży przełączyć się góra 5 razy i efektownie spłonie...
 • #5906
  JESIOTR1
  Level 33  
  Ładuję Akumulatory już długo - bez regulatora i bez stycznika
 • #5907
  R41
  Level 19  
  Do JEZIOTR1 Jeśli masz akumulatory zasadowe kadmowo niklowe jak widziałem na fotce to zgoda ale ołowiane to cienko to widzę
 • #5908
  JESIOTR1
  Level 33  
  Mam różne akumulatory, Te na fotce to baterie ołowiowe: ukompletowałem na napięcie 35V i 450Ah.W tym roku miałem 49 ogniw każde po 2V i 225Ah(nowe) po przebraniu ze starych zrezygnowałem zostało 34 sztuk.Łącza mają na śrubę kwasoodporną.Mam też podobne ilości (Ah) zasadowych i żelowych.

  ZGG - "MISTRZ" od akumulatorów nauczył mnie ładowania bez regulacji - to proste.Jak na wiatraku mam 1kW i ładuję akumulator 35 Voltowy prądem 30A to nie przekraczam dopuszczalnego prądu ładowania który w moim przypadku jest równy 45A(tak się staram ukompletować akumulator by ten warunek był spełniony) prócz starań to na wiatraku pasek klinowy się ślizga przy 1kW (30A), a gdy jest mokro to na 0,5kW (15A) - takie naturalne sprzęgło.Przy pełnym ładowaniu z napięcia 35V robi się nawet 42 V - jest to dopuszczalne tj. w akumulatorze 12V dochodzi do 14,5V.
  Pozdrawiam
 • #5909
  ZGG
  Level 27  
  A mój sąsiad fermiarz wreszczie się zrehabilitował w temacie MEW. Pojechałem zobaczyć jego najnowsze LOGO. I jakże się zdziwiłem. Otuż tym razem już nie korzystał z umiejętności konstrukcyjnych byłego posła Samoobrony. I sam wziął się za robotę. Pojechał do Rzeszowa. Zakupił 3 łopatki , i prądnicę z komelu za koło 6 tysiączków. I oto co widać. Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum) Teraz ktoś pytał o profil smigła. To niech sobie podpatrzy za darmo. z bliska. I sam to sobie zrobi. Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum) I uszczęśliwiony właściciel Jarek. Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
 • #5910
  JESIOTR1
  Level 33  
  Do ZGG - z okna mego bloku w Twoim kierunku widziałem jak się kręci i myślałem, że to jest Twoje dzieło.Akurat kierunek się zgadza, Twój zamiar jest ciut większy no i termin podobny.Jakie są wymiary i parametry?
  Pozdrawiam