Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 06 Gru 2007 08:21 4951877 12804
    ZGG
    Poziom 27  
    Jak najmniejszy.Chyba Poniżej 4 OMAA do rry wodociągowej podłączyć gdzie ś nie możeśż.Połaskotałbyś rybki w wodzie.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Edek45
    Poziom 28  
    Witam,uziom wiatraka może być wykonany bednarką zakopaną na głębokości min. 0,5m(uziom otokowy),lub z prętów ocynkowanych wbijanych w ziemię.Rezystancja uziomu nie powinna być mniejsza niż 30omów i zależy od długości bednarki,długości wbijanych prętów i rezystywności gruntu.
    Minus akumulatora,maszt i inne metalowe części na których może że wystąpić napięcie należy połączyć z uziomem
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Ja Piorunów się nie boję - na Mnie żadne nadprzyrodzone siły NIE - DZIAŁAJĄ.Dach mam blaszany to nie może się przebić.
    Ale wczoraj Przegiąłem.Na tej Komputerowej turbinie - korespondencyjnie zaprojektowanej - dałem Skręty skrzydeł nie w tą stronę.
    Kąt natarcia skrzydła zamiast się zmniejszać po promieniu to się potęguje.Dzisiaj robię NOWE skrzydła - Skręty (15°) będą w drugą stronę. Kąt zaklinowania 25° - 15° = kąt na końcu skrzydła 10°.Myślę że Projektanci te stopnie po przecinku Mi darują.
    06061947
    Poziom 28  
    Ponieważ jestem chytry na pieniądze to piorunów się boję i zrobiłem zabezpieczenia jakie byłem w stanie plus ubezpieczenie.
    Pozdrawiam.
    Pierwszy raz słyszę że PIORUN to siła NADPRZYRODZONA, no cóż człowiek się uczy przez całe życie.
    Mnie tam w szkole za "mrocznych" czasów stalinowskich uczono /widzę że niesłusznie/ że PIORUN to zjawisko fizyczne, ale się myliłem!!
    JESIOTR1 podaj numer i datę tego nowego ustalenia UE. Proszę o więcej szczegółów!!!!!!
    I jeszcze jedno, wspomniałeś o "blaszanym dachu" czy miałeś na myśli "kapelusz" wz.52???
    06061947
    Poziom 28  
    dgproject Doskonałe fotki!! szczególnie dla panów w blaszanych kapeluszach.
    Pozdrawiam
    dgproject
    Poziom 11  
    ja jednak stawiam na Savoniusa...
    - nie musi być tak wysoko montowany, no i jak mi się obali to napewno nie na dom sąsiada...
    ZGG
    Poziom 27  
    Kurcze!?!? miało mnie tu nie być. Do 0606--ci panowie mają skurzane kapelusze.Oglądałem kiedyś na diskawery jak je robiąSpecjalna technologja.-Do-Dgproject. -Ale fajna fotka. Muszę zapisać na dysk I podesłać kolegom. Ja też mam coś podobnego dla niedowiarków.Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)tu tez sie pali. Aż zimne ognie lecą. Dla tych co nie uwierzyli że neodymy dają się toczyć.--I obtoczony wirnik.18 bieg. do czeskiego silnika 54 żłobki.Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)[url=https://obrazki.elektroda.pl/28_1196951393.jpg]Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)Prądnica z silnika 48 żłobków długośc stojana 51mm drut 1,6mm po 17 zwojów w żłobku. U mistrza pokręciłem w tokarce około 190 obrotów. Mierzone międzyfazowo daje na luzie 15,7 wolta pod obciążeniem żarówką H4 jedno włókno.nap 12,4 wolta prąd zwarcia 17,2 Amp. Miała to być prądnica dla Wodnik_RW Ale facet ciągle mi coś wymyślał i zaczął wyklinać. Doszedłem więc do wniosku. Że nigdy mu bym nie gogodził. A teraz prądnica będzie miała innego właściciela.
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Nawet Pioruny uciekają jak przestawiłem wiatrak z góry na dno sadzawki.Zjawy FIZYCZNEJ też się nie boję, nawet się nie ubezpieczam.Byli TACY co chcieli OSTOI na Moją górę - 27m nad jeziorem + 9m maszt.Żaden UZIOM by tego nie wytrzymał.
    Odkręciłem Skręt skrzydeł w drugą stronę i stygną (klej kostnieje) jak wyschnie to będą Żyletki nawet do 1500 obrotów.

Dodano po 4 [minuty]:

Do ZGG - Co za technologia, co za osięgi to tyle dynamo dawało jak kiedyś neodymy obtoczyłem
    ZGG
    Poziom 27  
    Pewnie ta łopatka nie maiała drutu w środku. I zato piorun ja rozwalił.
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Zaproszenie do ciekawych tematów - materiały u Wojtka32
    Sygnalizuję bo trzeba elektronika - Ja jestem tylko Mechaniczny.
    Silnik ze stojanem mostowym dla Nas Pradnice
    Silnik BLDC ze stojanem mostowym posiada skomplikowaną budowę rdzenia stojana rys. 4.19.
    a)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
    b)Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
    Rys.4.19. Trójwymiarowa wizualizacja 1/3 modelu silnika ze stojanem mostowym (a) oraz przekrój poprzeczny (b)
    Rdzeń silnika mostowego jest złoŜony z dwóch części. Wewnętrzna część rdzenia ma otwarcia Ŝłobków od strony
    zewnętrznej, tak jak konwencjonalne uŜłobkowanie stojana, ale z odwróconym otwarciem Ŝłobków na zewnątrz.
    Grubość mostu (m) pomiędzy szczeliną powietrzną a Ŝłobkiem jest niewielka. Zęby tej części rdzenia są połączone
    mostem, który ogranicza wartość zmiany reluktancji szczeliny powietrznej wzdłuŜ tej szczeliny. Zewnętrzna część
    rdzenia o przekroju pierścienia jest nasunięta na część wewnętrzną rdzenia po wcześniejszym nawinięciu uzwojeń na
    uŜłobkowanym wewnętrznym rdzeniu. Obie części są pakietowane. Charakterystyczną cechą takiej konstrukcji silnika
    jest to, iŜ posiada on dwie szczeliny. Szczelinę powietrzną pomiędzy wirnikiem a rdzeniem wewnętrznym oraz tzw.
    szczelinę technologiczną pomiędzy częścią wewnętrzną a zewnętrzną rdzenia. Wymiar szczeliny technologicznej (T)
    jest trudny do określenia ze względu na fakt, iŜ obie części są pakietowane i wzajemne ułoŜenie blach jest trudno
    mierzalne. Natomiast wymiary mostu nie zapewniają odpowiedniej sztywności i wytrzymałości mechanicznej tej części
    rdzenia stojana.
    Główną zaletą konstrukcji silnika ze stojanem mostowym jest praktycznie wyeliminowanie efektu zaczepowego,
    co przyczynia się do duŜej cichobieŜności oraz zastosowania dogodnego sposobu uzwajania stojana [151, 153, 155].
    giezet
    Poziom 11  
    WITAM.DO ZGG.Stojan mam podobny lecz o szerokości 41mm.Podajesz napięcie międzyfazowe ,a jakie bedzie po mostku i w funkcji obciążenia bo chciałbym według twojego opisu przewinąć silnik od pralki.Testowałem alternator 24V/85A 450obr.bieg jałowy napięcie wzbudzenia 12V/1.3A napięcie na wyjściu20.5V a z obciążeniem 115W to 12V
    wisniat
    Poziom 11  
    ZGG
    Tak zupełnie z czystej ciekawości czy te magnesy neodymowe po toczeniu zabezpieczasz przed utlenianiem, pytam bo z tego co się dowiedziałem neodym silnie się utlenia. Czy masz jakieś obserwacje z tym związane?
    ZGG
    Poziom 27  
    Magnesy lakieruję zywicą którą kleję. Można czymkolwiek.Byleby to było trwałe.--Do Giezet. jak masz węzszy stojan. To będzie mniej woltów Muszisz dać więcej zwoi. Alternator też byłby dobry. czasami ma nawet większą średnicę wirnika. Ale te nieszczęsne straty w stojanie. pozatym ma mocną obudowę i łożyska. Po mostku napięcie podskoczy W połaczeniu trójkąt 1,32 raza A w gwiażdzie 2,32 raza. - wstosunku do napiecia jednej fazy.Tyle mierzyłem Sprawdzone praktycznie. W układach trójfazowych dołączanie kondensatora już nie podnosi napięcia. ponieważ współczynnik wypełnienia w mostku 3 fazowym jest durzy.prawie 100%sa tylko małe ząbki na składowej stałej. Mozna to zobaczyć na oscyloskopie. gdybyś chciał.A teraz ta prądnica ze zdjęcia. W niej dopasowałem wirnik,Ma tak mała szczelinę jak oryginalny. To dlatego przy bardzo wolnych obrotach są małe spadki napięcia pod obciążeniem.Dla nas to bardzo istotne. czszczegulnie jeżeli ktoś planuje napędzać taka prądnicę bezpośrednio. Tylko przez sprzęgło.. Oska od silnika jest za słaba. Spytajcie Edka. Zamieścił tu fotkę jak wszystko odpadło.Smigło i ośka kaput.

Dodano po 2 [minuty]:

A jesiotr! znowu się buduje. To Wojtka materjały. i on powinien je zamieścić. Jeżeli by chciał.
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Zabezpieczam klejem Sekundowym.Posiada on małą lepkość i dobrą przenikliwość - wypełnia szczeliny od÷do 0,02 mm, cementuje i pokrywa cienką niewidoczną warstwą, wręcz utwardza.Kropelkami piją Neodymy do pełna, aż się przelewa i to jest zauważalne.Kiedyś był lakier KAPON też dobrze wnikał.
    Powodzenia.
    ZGG
    Poziom 27  
    Lakier kapon. Nie mylić z alkapone. Jest zwykłym lakierem nitrocelulozowym. Tylko nazwę zmieniono.
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Materiały Wojtka są ciekawe a On Sam ma Migrenę.
    Kliniki magnetyczne w Żłobkach
    Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)Pseudoskosy
    Nikt nie ma na To jakiegoś sposobu?
    ZGG
    Poziom 27  
    Ale kosztem Wojtka nazbierasz punktów.I zacznij te projekty realizować.
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Tego jest aż tyle, że każdemu starczy - Ja tylko SYGNALIZUJĘ - Opracowania naukowo badawcze - trzeba tęgich GŁÓW.
    Zaskoki to naukowo "Moment zaczepowy" tam jest jak z nim WALCZYĆ.
    Wojtek32
    Poziom 27  
    Albo to co jest przydatne . To też jest silnik BLDC inaczej prądnica "Komel "
    ssseba
    Poziom 13  
    A czy nie można by zrobić tak: jeżeli to mają byś grzałki na 220v to bierzemy silnik wolnobrotwy np 200 obr/min lub mniej 3kw i bezpośrednio do niego śmigło i grzałeczki grzeją (oczywiście jak wieje)?
    zdzich5001
    Poziom 14  
    do SSSEBA a skąd taki silnik 200 obr/m 3 kw jakbyśmiałtakie cacko to byś był the best
    wiatrakowiec
    Poziom 13  
    Witam.
    Jesiotr sugeruje ze w tym rozwiązaniu śmigło z magnesem-cewka są tony energii, postaram się to sprawdzić na modelu ale dopiero jak zdobęde miedź nawojową. Teraz przez zimę będe szykował do wywiezienia na złom wszystkiego co zebrałem przez 25 lat. Żeby odzyskać troche kasy to będe "wydzierał" miedź z silników i prądnic (ze względu na cene miedzi:). Silniki prądu stalego 2KW 1000 obrotow jak i 5 KW 500 obrotów są łatwe do rozbiórki bo wystarczy odkręcić 2 śruby i nabiegunnik z cewką można wyjąć nie uszkadzając cewki, tylko z wirnika trzeba wycinać uzwojenie i komutator. A może Koledzy mają pomysł na wykorzystanie 24 cewek z nabiegunnikami 2KW i 12 5KW. Z silnikami 3fazowymi będzie więcej zachodu. Silnika 1,86KW 750 obrotów postaram się wyjąć uzwojenie nie uszkadzając go(jest w oplocie bawełny). Pozostałe silniki 4KW 900 obrotów i inne będą wycinane. Z pradnic samochodowych wyjmę cewki i spróbuje wykonać model, zeby sprawdzić czy Jesiotr ma racje. Gdyby ktoś z kolegow chciał coś wybrać dla siebie (strona 67 i 71), przekaże w cenie złomu. Równiez literature H.Rynkowski "Male elektrownie wiatrowe" i F.Głuski "Silniki wiatrowe" moge pożyczyć zainteresowanym(do zwrotu po 2 latach). Dostęp do internetu bede miał do końca roku. Pozdrawiam.
    arsene
    Poziom 12  
    Dzięki bardzo wszystkim za zainteresowanie i materiały nt. uziemienia. Bedę to motał w następnej kolejności. Jeżeli chodzi lot śmigła do sąsiadów, to czuję się w miarę bezpiecznie ponieważ do najbliższego mam ponad 100m a w drugą stronę ponad 400 m. Mieszkam jak wspomniałem na górce i dookoła tylko pola i kilka jesionów obok mojego domu. Wiaterek piździ u mnie praktycznie zawsze, nawet jak jest 30 st. w cieniu to u mnie zawsze wieje. W przyszłym tygodniu zaczynam urlop i myślę, że wiatraczek już szybko stanie, tylko musze skończyć drugi człon masztu.
    Powodzenia życzę wszystkim wiatrołapom ;).
    kubal
    Poziom 14  
    ZGG czym przyklejasz magnesy że tak mocno trzymają
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Do wiatrakowiec.
    "Jesiotr sugeruje" - bo piszesz coś, co przekracza wyobraźnię.Jak byś na PW przysłał jakiś rysunek (ciągle czekam) to będę bardziej zorientowany.To, co tam masz nazbierane to po podanych parametrach (wolnoobrotowe silniki) oceniam na poszukiwane unikaty.Na nabiegunnikach masz gotowy drut nawojowy - spiesz się powoli.
    Do Wojtek32 - dobrze, że Ci Migrena już przeszła. Jutro zrobię zdjęcia skrzydeł do turbiny Twojego projektu.
    Cześć.
    ZGG
    Poziom 27  
    Do ssseba. W tych prądnicach komelu i smigłach tak jest zrobione. Smigło siedzi na osi prądnicy. I wsio.-Do Kubal. Przyklejam żywicą .Ale one są rużne. Jedna tubka jak związała to było twarde jak szkło. I połowę magnesików odskoczyło od wirnika. Wzięłem inną technikol. To z początku wiązała. Pod koniec tuby już niechciała wiązać. Położyłem wirnik na kaloryfer. To po kilku dniach stwardniała. Takie są teraz te zachodnie wyroby.Sprubuję jeszcze epiedian5.Mam kupione kilo. Najlepiej trzyma żywica elestyczna.A magnesiki toczę nożem z wymienną wkładą węglikową. I zbieram po kilka setek.Jak toczyłem szersze magnesy. To mogłem brać grubszy wiór.Przed klejeniem magnesy mozesz rozłozyć na jakimś blachowym pudełku. Żeby się trzymały. I je podrapać szlifierką kątową z taką tarczką z kawałków papieru .ściernego.To lepiej się trzymają.Oczywiście ręce muszą być czyste. Żeby magnesów nie natłuścić. Ale teraz jest tutaj profesor Jesiotr!.To lepiej to Wam wyjaśni.On ma rużne cudowne pomysły. A do wiosny będzie strona300. I Zamiast poziom 16 Będzie pisało zasłużony dla elektroda.Powodzenia w wykładach. Mogę mu podrzucić jeszcze jakiegoś kota.To zaraz będzie na forum.