Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 01 Jan 2008 22:37 5063681 12804
SterControl
    TOMSON
    Level 19  
    Wzorniki do zbudowania modelu łopaty będą wycięte ze sklejki modelarskiej 2mm na laserze a potem sklejony szkielet z dźwigarami.Następny etap to wypełnienie przestrzeni miedzy żeberkami pianką i wyprowadzenie powierzchni łopaty aby przejść do etapu robienia formy na łopatę
    Profil łopaty NACA4415
  • SterControl
    e11
    Level 17  
    Kolego ZGG , całkowicie Cię rozumiem kiedy piszesz ,że jesteś znudzony bo padają ciągle te same pytania . To co wcześniej napisałem , że trzy dni czytałem od deski do deski to prawda. Postanowiłem ,że zamiast zaśmiecać forum pytaniami to lepiej przeczytać .Ale po przeczytaniu uwierz mi że 70% postów z tego tematu jest do wyrzucenia . Temat jest naprawdę ciekawy ale ciężko znaleźć odpowiedź na konkretne pytanie bo jak zauważyłem jak tylko ktoś próbuje doradzać konkretnie to dyskusja jest przerywana jakimiś pyskówkami .
    Jestem posiadaczem elektrowni wodnej , ale postanowiłem na ogrodzie postawić wiatrową . Mój wybór padł na turbinę pionową , początkowo miał być Savonius ale dzięki temu forum wiem .że to będzie Darrieus / nie wiem czy dobra pisownia/.Ale jeśli chodzi o temat prądnicy to na tym temacie jest całkowita kołomyja .Czy można by było kolegom zaproponować w jednym miejscu post pod postem aby pochwalili się swoimi prądnicami. Np. napisać ja mam taką a taką prądnice tyle i tyle cewek takim drutem, moc tak a tak napięcie takie przy tylu obrotach. I nie krytykujmy rozwiązań innych tylko chwalmy swoje rozwiązania i konstrukcje prądnic. Wtedy tacy jak ja , którzy zaczynają przygodę z wiatrakami nie będą zadawać pytań ile wyciągnie z dynama rowerowego bo będą mieli porównanie poszczególnych rozwiązań.. A swoją drogą ciekaw jestem czy można by było zrobić taką ankietę w formie danych o prądnicach aby było w jednym miejscu. Pozdrawiam
    ZGG
    Level 27  
    Wiesz u nas mawiają że co głowa to rozum. A co D to smród.I nigdy nie będzie tak jak byś sobie tego życzył. Ja tyle razy aż do znudzenia wałkowałem alternatory. [W podziekowaniu zostałem nazwany częścią od roweru.]Oraz jak przerobić silnik od pralki.I zlikwodowac zaskoki. Niektórzy załąpali. I potrafią już sobie zrobić porządną prądnicę. Ale nikt jakoś nie rozumie . Że po wstawieniu wirnika z magnesami neodymowymi do alternatora ,grzeje się stojan.Zależy w jakim alternatorze. Jedynie jeden niemiecki, i czeski jakoś się nie nagrzewał. Poprostu stojan robią nie z blachy krzemowej tylko z czegoś gorszego.Ale ciągle ktoś nie chce tego zrozumieć. I musi sam się przekonać. Spłodzili nawet krzyżówkę alternatora z amerykanką. Taka modyfikacja genetyczna.Ja rozumiem że doswiadczenie to dobra zabawa. Ale gdy ktoś chce od razu zrobić coś co ma ręce i nogi. to poco bawić się .I marnować Bąć co bądć drogie magnesy. i drut.POzatytm moderatorzy mają swoje humory. Brakuje kropki czy przecinka i już się kogoś czepiają Wiesz ja kiedys zarejestrowałem sie na GG i podałem urzytkownik rolnik I hasło traktor. I już po tygodniu dostałem mejla ze zostałem wyrejestrowany bo rzekomo byłem nie aktywny. Choć naprawdę nic złego nie zrobiłem. Poczytałem trochę.Pewnie moje smierdzące wsiochowe pochodzenie komuś przeszkadzało.Dopiero po kilku latach udało mi się zarejestrować ponownie ,jako ZGG.Ale ciągle są jakies zgrzyty. Np komuś niepodoba sie .Noworoczny zart. zart jak uciszyć głosno ujadającego psa sasiada..Więc teraz mnie niema. Jestem na PW. Jeżeli kotś pyta poważnie . to mu pomogę. I na innym forum.Gdzie niema tego co tutaj.Może mi napisz jaka masz tą elektrownie wodną.

Dodano po 50 [sekundy]:

Podaj mejlaJak chcesz.
  • SterControl
    Wojtek32
    Level 28  
    TOMSON witam modelarza . Jeżeli mogę podpowiedzieć zastosuj zamiast pianki styropian do wypełnienia przestrzeni między profilami . Jest łatwiejszy w obróbce i nie deformuje profilu jak pianka . Na koniec zastosuj masę szpachlową " Filler PC 01 " co pozwoli uzyskać idealnie gładką powierzchnię i nada twardość profilowi . Teraz tylko prysnąć farbą i gotowy szablon do zrobienia kopyta .
    e11
    Level 17  
    Czyli stanowczo budowe prądnicy z alternatora odradzasz. Powoli dojde i do wyboru prądnicy. Zostaje pytanie Amerykanka czy przezwajanie silnika. Może ktoś się pochwali osiągami swoich prądnic.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Nie będę się chwalić osiągami Swoich prądnic - mam taką Amerykańską. Szukam magnesów.Może znajdę taki magnes, co ma trzy bieguny, bo jednobiegunowego ciężko trafić.
    Jak Kto wie Gdzie znaleźć to może się pochwali.
    e11
    Level 17  
    I tak się właśnie zaśmieca temat. Ani to śmieszne ani przydatne a przeczytać trzeba . Pozdrawiam
    JESIOTR1
    Level 33  
    e11 - powiem Ci krótko - ta to nawet przepala żarówki.
    uwo88
    Level 11  
    Witam wszystkich. Forum czytuje już od dawna...i musiałem to zrobić. Dziś ruszyło to coś....na razie bez prądnicy, poskręcane taśmą izolacyjną..ale nie mogłem wytrzymać , jako że jestem w gorącej wodzie kąpany. Skończę to, ale traktuję to jako naukę do budowy czegoś większego. Założeniem tej konstrukcji był budżet równy...zero:), no może wydałem z 10 zł, wszystkie rzeczy były na podwórku.
    Po pierwszych próbach potwierdziło się to co wyczytałem na forum...to ślepa uliczka...z beczek dużo energii nie będzie.....jak uzyskam ze 100W będę zadowolony. Ale jednocześnie chylę czoło przed wszystkimi którzy cokolwiek zrobili, nawet koślawego. Pozdrawiam

Dodano po 19 [minuty]:

Jakby ktoś wątpił że to coś sie kręci..., choć wiało słabiutko...
    http://pl.youtube.com/watch?v=3tzQ6Bg8ZDM
    Władysław C
    Level 14  
    Chcę uzupełnić swoją wypowiedz z dnia 1 stycznia. Śmigło o średnicy 2,7m napędza alternator za pomocą przekładni 1/8, obroty wiatraka 200 ma min., uzyskuję przy prędkosci wiatru 7m na sekundę, alternator uzyskuje obroty 1600 na min. Byłbym zainteresowany informacjami na temat zamontowania magnesów wzudzających na wirniku.
    Wypowiedz kieruję głównie do użytkownika Adama20. Osobę, która umie zamontować na wirniku magnesy stałe, proszę o informację na forum. Jako nowicjusz (bo sam zobaczysz na poziomie) mam większe prawo do zadawania banalnych pytań. Jakby ktoś miał problemy z silnikiem Diesla, jestem do usług.
    rycho71
    Level 11  
    Witam kolegów podpowiedzcie jakiej wysokości magnesy byłyby najbardziej optymalne do wirnika który przed stoczeniem ma 153 mm średnicy wiem że macie doświadczenie w przeróbkach silników na prądnice
    R41
    Level 19  
    Witam rycho71 kłania się strona 173 tam wszystko jest opisane Pozdrawiam
    e11
    Level 17  
    Do zigler kiedyś w tym temacie obiecałem ,że już nie będę tutaj pisał o wodnej, przedstawiałem jak to jest z generatorami w ele. wodnych. ale to nie jest temat do wodnych więc żeby nie zaśmiecać ostatni raz h-4m, q 0,3 ,P=około 10kW System gospodarczy. Chętnie odpowiem więcej ale w innym temacie albo na priv.

Do rycho71 Czytając ten temat gdzieś wyczytałem,że najlepiej chyba jest jak wysokość magnesów jest podobna do wysokości cewek na stojanie.Ale lepiej niech praktycy tutaj potwierdzą tą wiadomość.

Do JESIOTR1 No już nie gniewaj się jak Cię uraziłem to przepraszam, byłem zmęczony czytaniem non stop tego tematu.
    Soru Rycho71, r41 mnie wyprzedził w czasie
    JESIOTR1
    Level 33  
    Do e11 - Mam kilkanaście nowych prądnic i nie znam ich parametrów.
    W garażu mam tylko małe silniki i nie mogę dokonać testów w pełnym zakresie.Każda pali każde żarówki - ale to nie na tym polega.Już nie mogę się doczekać by na maszcie po sprzężeniu z turbiną ocenić i SKATALOGOWAĆ.
    Pozdrawiam
    e11
    Level 17  
    Gdzie mogę znaleść profil łopaty NACA 18 o długości 35 cm , chodzi mi o wymiary do zrobienia takiego profilu.Jak wpisuje w gogle to tylko skrzydła i profile okienne.
    06061947
    Level 28  
    Masz tam ok. 1000 profili i możesz robić co tylko chcesz, nawet płynną zmianę szerokości razem ze "płynną" zmianą samego profilu, tworzyć swoje modyfikacje, drukować i przesyłać itd. Radzę tylko po pierwszej propozycji po otwarciu programu zadeklarować NIE bo inaczej będziesz miał w języku Dantego!
    Wacław C A może masz jakąs jednocylindrową "bestyjkę" prod. np. Pucka , oczywiście wolnoobrotową 4-6KM ????
    e11
    Level 17  
    Dzięki za pomoc nie wiedziałem ,że taki program jest.
    06061947
    Level 28  
    e11 Pobierz, jak by był problem to "krzycz" z chęcią pomogę. Zawiadom czy udało się Ci pobrać!
    Pozdrawiam G.W.
    PS Na tym Naszym FORUM to naprawdę jest wszystko tylko trudno odszukać!!
    R41
    Level 19  
    Tak jest wszystko tylko nikomu nie chce sie trochę trudu sobie zadać i chociaż pobieżnie przeczytać forum.
    06061947
    Level 28  
    R41 Trochę się z Tobą nie zgadzam,,dla eksperymentu wpisałem w wyszukiwarkę Elektrody amerykanka + amerykankę po pary sek. dostałem "wyciąg" z postów 128 pozycji, a toto można "przelecieć" w trzy minuty, to samo sprawdziłem na Daerius+Darek+ Darek merdający+ H- Darek ,,,dostałem 152 posty gdzie sprawa była poruszona. To też nie wymaga więcej jak paru minut czasu!!!!!!!!!!! Tak że wyszukiwarka ELEKTRODY Działa i ma się dobrze, tylko trzeba ją używać!!
    Pozdrawiam G.W.
    No i taką "petardę" poszukiwanych wiadomości można sobie zapisać na "twardym" lub wydrukować. Dla późniejszej analizy!
    Wniosek: można nie czytać całości, tylko wiedzieć co się chce!!
    PS dla celów edukacyjnych jednak polecam przeczytanie całości.
    adam20
    Level 16  
    do Władysław C- piasłem o zamontowaniu magnesów w alternatorze, jednakżę ja nie miałem styczności z taka przeróbką, ale wiem, że to jest wykonalne, bo koledzy juz tak przerabiali i zdawało to egzamin, zależnie jeszcze od jakości blach w stojanie- niektóre modele nadto się grzały.. no i trzeba było zmienić model. Także bardzo chętnie pomógłbym, ale w tym temacie ja nie mam wiedzy.
    uwo88
    Level 11  
    Witam. Po wczorajszych próbach z beczkami chodziłem zniesmaczony...i nagle wzrok mój padł na stary rower i kawałek rury PCV (resztka rynny) i już po chwili prototyp wiatraka gotowy. Kręci się niesamowicie, aż świst jest....nie to co beczki. W tle na zdjęciu stoi pomarańczowa rura 150-ka z której chcę zrobic trochę większy wiatrak. Czy może któryś z kolegów robił to z takiej rury i jakie były efekty ? PozdrawiamElektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum) Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
    ostanislaw
    Level 17  
    uwo88 Robiłem z takiej rury wiatraczek o średnicy 500mm. Z rury 160 można zrobić łopatki o szerokości 80mm.
    Zamierzam z takiej rury o srednicy 200mm wykonać wiatrak 24 łopatkowy o średnicy 3m łopatki będą miały szerokość 100mm i długość 1000mm. Nadają się takie łopatki do wiatraków wolnoobrotowych.
    uwo88
    Level 11  
    ostanislaw jaką moc szacujesz że osiągniesz z tego 24 łopatkowca? i takie pytanie? czy ta rura 160 ka musi być wzmocniona ( u mnie) powiedzmy płaskownikiem na całej długości?( ramię około 150 cm), czy ta rurka to wytrzyma? bo obserwuje wyginanie się łopatek w małym prototypie...tu łopatki mają po 70 cm
    ostanislaw
    Level 17  
    Łopatki będą obliczane programem wiatrak a więc ich kąt skręcenia będzie optymalny. łopatka będzie zamocowana do pręta fi 10mm na początku i na końcu. konstrukcja koła wiatrowego ma nie dopuścić do wzrostu obrotów ponad prędkość założoną tj 200 obr/min. Spodziewam się uzyskać moc ok 500W przy prędkości wiatru 6m/s. żeby zapoznać się z zasadą pracy tego wiatraka szukaj hasło "wiatrak halladay'a" lub "Halladay windmill"
    06061947
    Level 28  
    uwo88. Jak wiadomo moc w maleńkim stopniu zależy od ilości łopat, można zaryzykować że w żadnym, z średnicy 3m przy wietrze 4m/sek około 83Watt, przy 8m/sek ok. osiem razy więcej, czyli 660Watt.
    Pozdrawiam
    ostanisław mnie się wydaje z "praktyki" że jak uzyskasz z 3m śmigiełka przy wiaterku 6m/sek 250Watt to GÓRA!!! oczywiście brutto.
    Ale możę się mylę??
    Władysław C
    Level 14  
    Witam. Bardzo zależy mi aby ktoś kompetentny poradził mi jak zamontować neodymy w tworniku alternatora od malucha, lub od golfa trójki 1/9D 70amper. Z góry dziękuję.
    06061947
    Level 28  
    Władysław C Możesz się "ustosunkować" do zadanego Tobie pytania oczywiście na PW parę postów wstecz?
    Pozdrawiam
    dziś godzina 13:12
    Tia deklarowałeś się jako spec od Diesli, ale nie ma sprawy. Przepraszam, i oczywiście Serdecznie Pozdrawiam.
    W.G.