Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OxomiOxomi
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 26 Jan 2008 19:09 4981640 12804
 • #7471
  mperlak
  Level 12  
  hej

  od paru miesiecy sledze temat, nic jeszcze nie skompletowalem z braku czasu, ale dzis popsul sie podajnik peletsow(chyba tak to sie pisze) w piecu, po wymianie zostala mi taka oto przekladnia, krecac kluczem francuskim wiatraszek dostaje bardzo szybkich obrotow, niestety nie wiem czy to sie nada do wiatraka, moze ktos zwas mi doradzi?

  marcin
 • OxomiOxomi
 • #7472
  krzysiekkrd1
  Level 10  
  Witam!!! zainspirowany waszymi wypowiedziami postanowiłem zrobić na początek małą elektrownia wiatrową przy użyciu silnika krokowego z drukarki i śmigła od wentylatora Silnik krokowy z drukarki. Wytwarza mi napięcie 5-6V ale nie wiem jaki prąd(po wyprostowaniu). Teraz pytanie: Jak podłączyć żeby ładowało np. baterie od nokii 3310 (3,6V, Ni-MH, BMC-3)?
 • #7473
  Władysław C
  Level 14  
  Do ZGG. Czy mógłbyś mi zdradzić tajemnicę, jakiej średnicy masz wiatrak, i z czego zrobiłeś prądnicę, że grzejniki ci gotuje.
 • OxomiOxomi
 • #7474
  06061947
  Level 28  
  Krzysiekkrd1 z ładowaniem aku od komórek to ja bym był ostrożny chyba że koniecznie między silnik krokowy a aku. włączysz ładowarkę samochodową i jeszcze poprzedzoną stabilizatorem na 12V
  Pozdrawiam
 • #7475
  JESIOTR1
  Level 33  
  Po co te mechaniczne przekładnie - trzeba robić prądnice, które dają 300V przy 20 obr/min. Amperaż porównywalny do prądu zwarcia to musi przekładnię połamać - nawet planetarną.
  Tutaj trzeba wiedzieć, że każda przekładnia ma swą moc znamionową, ale to nie wszystko.
  Na wejściu ma projektowany znamionowy moment i znamionowe obroty - to samo na wyjściu.Żaden parametr nie może być przekrczony nawet pojedyńczo.
  Naprężenia nie występują pojedynczo w prostej postaci - wszystkie nawet w przyrodzie występują w postaci złożonej. W niektórych miejscach się znoszą, a w niektórych się dodają. Nie wszystko z marszu się nadaje do poważnych konstrukcji - tylko do zabawek.
  Większe Wiatraki przed instalacją są testowane częściami. Ciekawo jak tam Mój wytrzyma nad Jeziorem – jeszcze Stoi.
 • #7476
  adam20
  Level 16  
  ZGG- zastanawiam się jak Twój KUPFON- wytrzymał dzisiejsze wiatry? czy poleciał na wchód.. chyba że przeciągnąłeś go równolegle do kierunku wiejącego wiatru..
 • #7477
  Władysław C
  Level 14  
  Do JESIOTRA1. Jakiej średnicy musi być koło wiatrowe, aby obrócić taką prądnicą. 1obr/3sek 300V, ale ile to daje mocy? Do ZGG - czekam na odpowiedz. Dziękuję.


  Panowie, w nocy wiatry osiągały prędkość 100km/h. Mój wiatrak wytrzymał:!: ale wcale nie byłem pewny, że tak będzie. Nie wiem co zrobić aby przy wyższych obrotach nie gwizdał tak przenikliwie. Pozdrawiam.
 • #7478
  JESIOTR1
  Level 33  
  Do Władysław C - to może być nawet mała turbinka. Wolty to nie Waty.Źle formujesz pytanie.
 • #7479
  cygannn
  Level 10  
  przeraza mnie ta ilość urządzeń jaką chcesz zastosować do przetworzenia energii, a może by tak zastosować falownik do przetworzenia energii z prądu stałego (akumulator) na prąd przemienny wtedy uzyskasz napięcie o stałej częstotliwości Andrzej
 • #7480
  Tomek_12345
  Level 10  
  Do JESIOTRA1 mam pytanie.
  Napisz jak i z czego sie robi takie prądnice które dają 300V przy 20 obr/min ?

  Dziekuje.
 • #7481
  ZGG
  Level 27  
  Do Władysław C .I Adam 20. Kulfon nie odleciał ,tylko jakieś pół metra jednej łopatki.Smigło 9m. 48 łopatek,prądnica jest na forum .Zamieściłem durzo wcześniej.Przekładnia od betoniarki 1/15,4Macie już to zdjęcie. Jedno takie jest już na innym forum. Ale jak ojciec chrzesny do niego dopadł. to bardzo schudło.Więc niech już Wam będzie bez odchudzania.Dla wielu powysyłałem po kilkanaście moich zdjęć. Jeżeli ktoś chce pooglądać jescze kilka moich zdjęc to prosze podac prywatnie swego mejla.Bo straciłem już zapał do udzielania się na forum elektroda.Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
 • #7482
  krzysiekkrd1
  Level 10  
  A jeśli chciałbym podłączyć żeby ładowało akumulator taki jak zamieszczam na zdjęciu? Przypomnę że mój wiatraczek wytwarza napięcie ok. 5-6V i bezpośrednio po wyprostowaniu prądu mogę zasilić ok. 3-5 diod (3mm równolegle). Do tegoż akumulatora posiadam ładowarkę sieciową...
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
 • #7483
  BOSSMANJAN
  Level 13  
  Wszystkim "Wiatrakowcom" najlepsze zasyłam życzenia ...
  Do ZGG ...
  Pozdrawiam i dziękuję za całą pocztę ..
  To zdjęcie mam na tapecie swego PC-ta....
  Dobra robota !!
  Janek bmj
 • #7484
  ZGG
  Level 27  
  BOSMAN. Ty chyba gdzieś wyjeżdżasz. A może wypływasz na długo. Bo czasem o tobie ni słychu ni widu.Widzisz jaki jesiotr inteligentny. Ochszcził mi wiatrak. I nawet trafnie. Żeczywiście trochę przypomina ogon indora w stroju godowym.I to śmigło do kulfona pasuje. Krzysiekkrd1. Żeby ładować 6 -ciowoltowy akumulator muszisz mieć z 8 wolt. Lub nieco wiecej.---Do Mperlak. Twoja przekładnia jest dobra do obrotu do anteny UKF. Lub do obrotu małego wiatraka.My tutaj robimy. A przynajmniej staramy się robić prądnice które mogą chodzić na tych samych obrotach co i śmigło.Wtedy to lekko sie kręci. A jeżeli kręcisz kluczem francuskim. To jakie smigłoci do tego potrzebne.
 • #7485
  arsene
  Level 12  
  No a mi wiatrak poległ. :(
  Chińszczyzna.
  Wiec tak: dawało równo ponad 40 A, nie wytrzymał kontroler (czyt. stabilizator napięcia), zrobił zwarcie na wszystkich trzech uzwojeniach prądnicy a tego już nie wytrzymała pradnica.
  W kontrolerze potopiły sie ścieżki, w prądnicy jeszcze nie wiem, bo za bardzo wieje aby położyć maszt, ale wam powiem że przez cała dobę miałem warkot na podwórku jakby śmigłowiec startował :). Przy okazji widziałem na żywo ograniczenie obrotów w przypadku zbyt duzego wiatru - działa.
  Mam nadzieję że ten mój dostawca (wiatraka) bedzie w porządku i wymieni mi uszkodzona prądnicę, kontroler chyba naprawie sam, na pewno bedzie lepiej zrobiony od chińszczyny.
  Jak położę maszt obejrzę w srodku prądnicę.
 • #7487
  Władysław C
  Level 14  
  A może by zamontować silnik 24V np. od nagrzewnicy dużego samochodu ciężarowego jako prądnicę :?: Może ktoś z kolegów wie, jaki jest największy silnik 24V na magnesach stałych. Pozdrawiam.
 • #7488
  JESIOTR1
  Level 33  
  Do Władysław C - Nie szukaj silnika na prąd stały z samochodu. Ma tylko dwa - czasami cztery bieguny, zbędne szczotki, które szeleszczą i małe średnice (wymagają dużych obrotów).Kiedyś taki silnik wykorzystywałem, na przełożeniach większych niż 1÷100. Dawał nawet 70 V przy kilkudziesięciu tys. obr/min.
  Nagrzewał się od mielenia powietrza w szczelinie. Raz dziennie szczotki się zdzierały. Dawał dużo HUKU i nic więcej.
  Teraz przekładnie likwiduję, a miałem ich dużo - ta Moja była pierwsza (1÷25) w XX wieku teraz tylko na Surowce wtórne jako kierat - sprawna jak zegarek.
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
  Ten Wirnik ma 18 biegunów i nie ma co porównywać do biegnów (2-4-ry) z silników samochodowych.
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
  Dostał już nowy wałek Φ 40 mm i pociągnie go turbina Φ 3 m bez przekładni
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
  Koniec z przekładniami.
 • #7489
  arsene
  Level 12  
  Rozebrałem prądnicę, a właściwie kawałek i okazało się, ze spaliły się szczotkotrzymacze i które służą do przeniesienia prądu na nieruchoma część masztu a właściwie przewody. WYPALIŁY SIĘ do zera.
  Uzwojenie są dobre, wiec tej części nie rozbierałem. A przy okazji znalazłem przyczynę dlaczego ostatnio mi maszt lekko drżał: żółtki tak zmontowały to wszystko, ze dwa przewody ocierały o cżęśc nieruchomą głowicy i się przetarły jak głowica kręciła sie lewo-prawo. Trochę zwierały i robiły bagienko.
 • #7490
  R41
  Level 19  
  Witam Jakość nikt się nie chwali kto ma akumulatory naładowane a komu wiatr zmienił lokalizacje wiatraka.Jeśli jest wszystko ok to tak trzymać
 • #7491
  arsene
  Level 12  
  Ja sie chwaliłem pare postów wyzej a teraz będę naprawiał prądnicę :).
 • #7492
  sylwek9999
  Level 17  
  mój nie zmienił lokalizacji bo go jeszcze nie zbudowałem,znalazłem na aledrogo dwa ciekawe silniki:pierwszy 3 fazy 2kw 720obr znamionowych po przerobieniu wirnika według mnie powinna wyjść ciekawa prądnica cena tego 400zł,drugi 3 fazy 0,6kw 1370obr z oryginalną zintegrowaną przekładnią zwalniającą do 100obr cena 200zł,jak myślicie czy warto wydać kase na któryś z nich
 • #7493
  Władysław C
  Level 14  
  Do JESIOTRA1. Tak na oko to mi wygląda, że twój nowy wirnik ma średnicę ok. 120mm. Mam alternator o podobnej średnicy wirnika. Chciałbym wiedzieć, ile by mnie kosztowało kupno magnesów neodymowych do takiego wirnika. Czy magnesy w jednej linii muszą być podzielone. Jaka będzie moc alternatora po zmianie wirnika na neodymowy i przy jakich zacznie wytwarzać prąd. Jak już kiedyś pisałem interesuje mnie zasilanie grzałki do wody użytkowej. Myślę, że jesteś cierpliwy i mi odpowiesz. A może zrobiłbyś mi coś takiego :?: . Dziękuję. Przepraszam kolegów, że na forum załatwiam prywatne sprawy, ale myślę, że inni też z tego zkorzystają.Pozdrawiam.
 • #7494
  gregor-1914
  Level 10  
  Witam.Mam pytanie co by było gdybym do wirnika alternatora zamiast uzwojenia wzbudzenia wstawił pierścieniowy magnes neodymowy i nasunął nabiegunniki w poprzednie położenie pole będzie zmienne tak jak przy elektromagnesie wzbudzenia. Odpadają wtedy kombinacje z toczeniem wirnika i przyklejaniem małych magnesów oraz szczeliną między magnetowodem stojana a wirnikiem. Dodam że czytałem ostatnie kilka stron z tego forum(brak czasu).Ale mam zamiar też coś "podłubać" w tym temacie. Pozdrawiam.
 • #7495
  06061947
  Level 28  
  gregor-1914 Pomysł był rozważany na Forum i jest poprawny, tylko jest mały problem; trudność w powtórnym złożeniu wirnika, ale trzeba by wykonać eksperyment i sprawdzić w praktyce!
  Pozdrawiam
 • #7496
  ja_genius
  Level 17  
  gregor-1914 wrote:
  Witam.Mam pytanie co by było gdybym do wirnika alternatora zamiast uzwojenia wzbudzenia wstawił pierścieniowy magnes neodymowy ...

  A jak ten pierścieniowy magnes ma rozmieszczone bieguny?
 • #7497
  wisniat
  Level 11  
  Poczekajcie panowie a w niedługim czasie powinienem wam powiedzieć jakie efekty daje magnes pierścieniowy na wirniku. Na razie czekam na wał.
 • #7498
  Wojtek32
  Level 27  
  To już było . Rys a) rozkład pola magnetycznego z elektromagnesem . Rys. b) rozkład pola magnetycznego z magnesami pierścieniowymi .
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
  Ps. Przeżyłem i jestem już w domu .
 • #7499
  JESIOTR1
  Level 33  
  Do Władysław C
  Alternatora nie Ruszaj - Ten komplet jest tylko dla Samochodu. Tam jest dobry tylko prostownik trójfazowy.
  Każdy silnik trójfazowy, aby stojan miał duże Φ wewnętrzne jest lepszy. W komplecie jest już wałek, łożyska, dekle, obudowa a nawet przydatne uzwojenie. Można mieć dwa stojany - drugi przewinięty. Wystarczy etatowy wirnik przetoczyć i przykleić neodymy - koszt nie powinien przekroczyć 200 zł. W żłobki silnika można nawinąć więcej miedzi.
  Dzielenie magnesów na jednej linii powoduje to, że rozdrobnione lepiej przylegają do powierzchni walcowej wałka i tworzą na zewnątrz powierzchnię porównywalną walcowi. Daje to mniejszą szczelinę na samym wałku i mniejszą szczelinę pomiędzy nabiegunnikami stojana.
  Moc alternatora (SILNIKA) z neodymami będzie o wiele większa, aby tylko było, Komu kręcić.
  Prąd będzie już jak tylko kiwniesz obrót przez jeden żłobek.
  Etatowe uzwojenie silnika od Pralki przy 100 obr/min daje 230 V i więcej. Drut 0,4 mm pozwoli na przepływ prądu (0,2mm x 0,2mm) x 3,14 x 4 A = 0,5 A w jednej fazie. Trzy Fazy 0,5 x 3 = 1,5 A.Moc teoretyczna 1,5 A x 230 V = 350W. Zakładając, że, chłodzenie na maszcie jest, co najmniej 3 x lepsze jak w zamkniętej obudowie pralki to masz 1 kW minimum. Po przewinięciu drutem 1mm może być nawet 3 kW. Jak zwiększysz obroty to przy 500V (izolacja lakierowanego drutu tyle wytrzyma) możesz odbierać dwa razy tyle MOCY.

  Do gregor-1914
  - gdy do wirnika alternatora zamiast uzwojenia wzbudzenia wstawisz pierścieniowy magnes neodymowy - to będzie działać jak to centralnie złożysz. Przewiduję duże ryzyko - takiego przylegania na wcisk nie uzyskasz i centrowanie na NIC. Tylko możesz skruszyć pierścień neodymowy.
  Prócz tego z pierścienia do nabiegunników stojana długa droga - nawet jak byś dał przewody magnetyczne z blach krzemowych to będą straty na samych długościach i grzanie się w wyniku pulsowania strumienia w tych przedłużonych odcinakach.
  Najlepiej budować magnesy wirnika jak najbliżej miedzi - na walcowej powierzchni wirnika - wtedy zmuszamy ich do pracy po najłatwiejszej dla nich drodze -tylko przez szczelinę powietrzną rzędu 0,3 mm do nabiegunników stojana - na możliwie najmniejsze skróty i bez zakrętów.
  Największą Masę Neodymową w kole można rozmieścić po obwodzie i to ma sens, gdy strumień ma patrzeć wzdłuż pronienia prostopadle.

  Do Wojtek 32 - Witaj
  - Rysunek b zawiera błędy rysunku technicznego, a o magnetyźnie tylko wprowadza w błąd.
  Pozdrawiam