Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 18 Lut 2008 08:07 4876721 12804
    ZGG
    Poziom 27  
    - A tak spokojnie było. Niestety nie na długo.Znowu siekomus naraziłem.
  • Sklep ECSYSTEM
    JESIOTR1
    Poziom 32  
    Narusuj bo u Nas to Nowość.
    Ja kupiłem dwa mostki 50A/1000V po 14,50zł i mam czterofazowy prostownik.Sam tak Mi kiedyś Radziłeś.
  • Sklep ECSYSTEM
    docent161
    Poziom 13  
    No nie źle a próbowałeś go zatrzymać ręką?,bo z tego co widzę masę to ma chyba to jest stary boiler na wodę:D -proste ,a funkcjonalne.
    R41
    Poziom 19  
    Do jozek699Wykonałem cos takiego,tylko cztery łopaty ,zostały tylko wspomnienia,korzyści żadnej.Pozdrawiam
    JESIOTR1
    Poziom 32  
    Do koko4512 - moja propozycja to cztery pary biegunów = 8 magnesów - szerokie na dwa nabiegunniki stojanai + przerwa między nimi. Musisz zachować przerwy między biegunami = jeden nabiegunnik i dwie przerwy między nimi.Skosy są potrzebne jak w Komelu.
    Celuj tak by bieguny patrzyły jak kolory.
    Słabo widać i trudno podjąć decyzję.Wymiary magnesów mogą być jak podasz wymiary Φ wewnętrzne stojana i jego szerokość.
    Ta prądnica będzie wymagała dużych obrotów.
    zbigmaz1
    Poziom 18  
    Magnesy dotarły ale dalej czekam na klej. Miał być dzisiaj !!!!!!!!!!

Do "ostanislaw"
    Interesuje mnie ta konstrukcja i zastanawiam czy się do ciebie nie wybrać aby przedyskutować temat. Mam niezbyt daleko do ciebie. Jedno co mnie powstrzymuje to to że jest to moja pierwsza próba z prądnicą i nie wiem co mi wyjdzie. Śmigiełka mam zamiar robić pod kątem prądnicy a ta stoi z braku kleju. Jak tak dalej pójdzie to chyba będzie "kropelka".

Pozdrowienia dla tych co kręcą i chcą kręcić :Fade-color
    Troll81
    Poziom 19  
    józek 699 nizły ci savonius wyszedl. Tylko szkoda że koło drzewa stoi, bo nie ma się jak rozchulać.

Popraw błędy ortograficzne . andre1979
    lamer1
    Poziom 21  
    Przetestowałem dzisiaj 3 kleje dwa do metalu epoxydowe, dwuskładnikowe (jeden 4 minutowy, drugi o długim czasie wiązania) i Super Glue. Kleje testowałem na wypolerowanej nierdzewce.
    I o dziwo najzwyklejszy Super Glue który można kupić już za 50gr. wypadł najlepiej. Nie dość że wiąże natychmiast to spoina w porównaniu do klejów epoxydowych dożo mocniejsza.
    Myślę że kleje cyjanoakrylowe lepiej się nadają do klejenia magnesów.

Pozdrawiam
    konstruktor_123456
    Poziom 14  
    Dzień Dobry wszystkim majsterkowiczom.

Ja mam taki problem. Zbudowałem sobie prądnice z silnika klatkowego. Położyłem nacisk na możliwie duze napiecie i prad przy małych obrotach.
    Mam na mysli obroty = 100 / minute.Napiecie okolo 12V pradu nie miezylem jeszcze nie bylo okazji. Ale nie oto mi chodzi bo problem dotychy pradnic o różnych mocach i napieciach. powieccie co mam zrobić nie bylo by problemu gdyby obroty byly wmiare stale. Przy 100 na minute wszystko jest ok ale co zrobic gdzy bedzie ich 200 albo na chwile skoch na 300 i znowu 100. Chcialem ładować akumulator czy to oznacza ograniczanie pradu ladowania rezystorami ale nie chcial bym tak tracic energi . to z=samo gdybym cos podgrzewal jak grzalka moze sie przepalic. Jak wy to rozwiazujecie??

Porządnego Polaka uprasza się o korzystanie z przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu. Błędy ortograficzne nie będą tolerowane.
    [_P_]
    gjacek
    Poziom 15  
    witam wszystkich
    oglądam Wasze wynalazki długi czas , i widzę dużo ciekawych pomysłów ,dlatego też mnie "wzięło" niestety . Zrobiłem śmigło z rury pcv Φ1,6m i prądnicę z SEK-a od pralki wirnikowej , przy trzystu obrotach nawet samochodowa żarówka świeci białym światłem ( kolego koko4512 ten silnik ma dwa różne uzwojenia więc bez przezwojenia szkoda magnesów - tak myślę ) efekt mierny bo słabo wieje . Moja prądnica ma zaskoki żeby kręciła się dopiero przy większym wiaterku liczyłem na ponad trzysta obrotów a ona już startuje przy małych podmuchach więc robi się następna która ma zaczynać od około 60obr też z zaskokami , zobaczymy co z tego będzie
    pozdrawiam

Moderowany przez andre1979:

Proszę dodawać zdjęcia poprzez "Załaduj zdjęcie" . Opcja dostępna w czasie edycji postu .

ZGG
    Poziom 27  
    Do Konstruktor 1223456. jak podłączysz swój wiatrak od akumulatora ,to obroty już nie bedą tak rosły. Zato na amperomierzu widać będzie skutek tego co ci dmuchnie w śmigło. Niebierz tego do głowy. Zato akumulatory powinny być o jak największej pojemności.
    JESIOTR1
    Poziom 32  
    Testowałem Swoje prądnice z 54 żłobkami WIERTARKĄ.
    Te przezwojone drutem 1 mm po 50 zwoi w żłobku dają tyle wolt co obrotów - 300 V przy 300 obr/min - bez obciążenia.Grzałka 325W w minutę czerwona.
    Może być zbyt małe napięcie i obroty dla wiatraka bez przekładni.
    Te bez przezwajania mają drut (oceniam) 0,4 mm po ok. 100 zwoi w żłobku dają 300V przy 100 obr/min - bez obciążenia.Aż strach szybciej kręcić.
    Może być zbyt duże napięcie i obroty dla wiatraka bez przekładni.
    Jak to OPANOWAĆ - przy przeciętnych wiatrach?
    ostanislaw
    Poziom 16  
    Do zbigmaz1 Chętnie porozmawiam. Proszę najpierw o kontakt meilowy. Wysyłałem do ciebie już meila dwukrotnie i nie wiem czy doszedł. Uzgodnimy wszystko na PW.
    Andrzej_;)
    Poziom 13  
    Dzień dobry :)
    to mój pierwszy post na tym forum..
    Planuje budowe "amerykanki" i boje się że pod wpływem temperatury (i słabego jej odprowadzania) pokrzywi mi się stojan zrobiony z żywicy... lub co gorsza uzwojenia się popalą..

wpadłem na pomysł żeby nie zalewać całych uzwojen w rzywicy tylko ich część...tak jak na rysunku:
    https://obrazki.elektroda.pl/68_1203425289.jpg

-oczywiście rysunek przedstawia tylko jedną cewke dla uproszczenia (czerwone to cewka a szare to stojan i białe to powietrze:))

Czy nie osłabi to zbytnio konstrukcji stojana?
    zbigmaz1
    Poziom 18  
    Andrzej_;) napisał:
    Dzień dobry :)
    Czy nie osłabi to zbytnio konstrukcji stojana?

Osłabić to pewnie nie osłabi bo dasz pewnie płótno na wzmocnienie ale uzwojenie będzie gołe i narażone na działanie czynników atmosferycznych ale na ten temat niech wypowiedzą się znawcy od przezwajania czyli elektrycy-praktycy. Być może już ktoś to próbował.

Do "ostanislaw"
    Miałem pocztę zablokowaną (zły - czytaj stary - adres) i nie dotarła do mnie żadna poczta za niedogodność przepraszam i poproszę o powtórzenie wiadomości ktokolwiek do mnie pisał.
    Dziękuję że mi zasygnalizowałeś ten problem bo dzięki tobie dopiero załapałem że jest coś nie tak.
    Pozdrowienia dla tych co kręcą i chcą kręcić :Fade-color
    Władysław C
    Poziom 14  
    Mam silnik trójfazowy (duży wentylator). Uzwojenie jest tylko na wirniku, obraca się stojan, część zewnętrzna. :-| Na tabliczce pisze, że osiąga 900obr. Czy jest szansa, aby przerobić to na prądnicę do wiatraka? Pozdro.
    Edek45
    Poziom 28  
    Andrzej_;)
    Stator trudno jest spalić przy naszych wiatraczkach,a nie pokrzywi się jak dasz włókno lub płótno szklane.
    Kiedyś miałem amerykankę przy której stator tak się przegrzał że popękał,ale nie dałem wzmocnienia oraz wszystko było w obudowie.
    konstruktor_123456
    Poziom 14  
    Cześć

Jak oszacować moc silnika klatkowego.Wirnik ma średnice 110mm a długość pakietu blach (wysokość) = 120mm. Nawiniety byl drutem o średnicy 1,1mm.
    lamer1
    Poziom 21  
    Myślę że coś ok. 3.5kW, 4kW warzy z 40kg. i jakieś 3kg. miedzi.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    koko4512
    Poziom 10  
    Mogłby mi któryś z kolegów powiedzieć jak i z czego najlepiej zrobić prądnice ,,amerykanke''z własnych częsci czy kupować np; tarcze czy zrobić samemu dwa kółka z blachy.
    R41
    Poziom 19  
    Do koko4512 nie piszesz czego chcesz się spodziewać po tej prądnicy a to ważne,Najwygodniej byłoby ci adoptować tarcze hamulcowe od samochodu
    TOMSON
    Poziom 19  
    Coraz bliżej do zrobienia kopyta łopaty

Pozostało jeszcze w kopycie skończyć spływ łopaty
    i zacząć prace nad robieniem przejścia z łopaty na mocowanie łopaty.
    tak myślę ze mocowanie łopaty będzie miało przekrój 130mm X 53mm
    z zaokrąglonymi rogami o promieniu 5mm aby łatwiej sie tkanina układała.
    Część mocująca będzie miała długość 150mm następnie przejście na profil łopaty będzie miało 150mm.Łopatę zamocuje się do piasty 4 śrubami imbusowymi M10 wydaje mi się że to w zupełności wystarczy[/img]
    WiruSSS
    Poziom 10  
    Witam

Przepraszam że się tak wtrące ...temat jest dość sporawy wię raczej nie masz ns a to zebym go całego rpzanalizowal %-)

Mam takie pytanie, szukalem informacji w interneic ale na ten temat nie znalazłem.

zastanawiałem się czy działałaby elektrownia wiatrowa ale taka dość niekonwencjonalna ..czytałem że buduje się kominy które wymuszają ruch powietrza do chodzenia wody tzw chłodnie kominowe... ciekaw jestem czy wytworzony w ten sposób ciąg byłby wystarczający aby poruszyć wiatraki wnim zamontowane w osi pionowej, wiadomo że to spooore dodatkowe koszty ...ale jesli takie coś by faktycznie wytworzyło wystarczający ciąg ...to sprawnośc elektrowni wiatroeych byłaby znacząco wyższa bo nie byłaby chyba zależna od tego czy wieje wiatr czy nie :P

Bardzo prosze o wszelkie opinie oraz informacje ..jesli gdzieś byl poruszany podobny temat bardzo prosze o informację. Wdzięczny też będę za wszelkie informacje dotyczące danych na temat wartości (nie wiem ..moze w w m/s ..:p) wytwarzanego ciągu w zależności od wysokości przekroju komina oraz co ejszcze ma wpływ na ten ciąg (prócz temperatury bo o tym to wiem :-P)
    ziom012
    Poziom 12  
    do tomson
    fajna modelarnia, chętnie bym się zapisał !
    pozdro
    sylwek9999
    Poziom 17  
    wirusss,najlepiej to by było komin postawić na wysokość ok 14 kilometrów,tam jest temperatura -40st.C no i oczywiście dochodzi do tego różnica ciśnień,zwężający się przekrój ku górze da dodatkowe przyspieszenie,i wtedy osiągniemy ciąg porównywalny z silnikiem odrzutowym,kiedyś w koninach wentylacyjnych montowane były takie kratki z turbinką i to kręcąc sie fajnie hałasowało,nic po za tym.
    pomysł ciekawy ale moim zdaniem ekonomicznie nieopłacalny
    ja_genius
    Poziom 17  
    Jeżeli się turbinka kręciła to już jest COŚ. Trzeba tylko rzecz powiększyć, niekoniecznie do 14 km. Jednak efektywność takiej inwestycji wydaje się być pod niezłym znakiem zapytania.
    Dyrek
    Poziom 16  
    Witam
    Mam takie pytanie - jaka jest różnica w nawinięciu cewki na dwa zęby a w nawinięciu na jeden ząb tak jak na rysunku? Przypuśćmy że szerokość tych dwóch zębów z jedną cewką jest taka sama jak zęba z jedną cewką.