Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 21 Lut 2008 17:49 4876454 12804
    Wojtek32
    Poziom 27  
    Dyrek Jak chcesz więcej danych w tym temacie to proszę na PW .Nawijanie na jednym zębie ma przewagę nad wielu zębowymi z prostego powodu niema strat na długości cewki między zębami pracuje cała cewka .
  • Sklep ECSYSTEM
    koko4512
    Poziom 10  
    do R41 chciałbym wyciągnąć 48v i tak jak ty mówisz zastosować 2 tarcze od samochodu i piastę, a cewki nie wiem czy sam dam rade nawinąć może dam jakiemuś elektrykowi i mi nawinie takie jakie będę chciał.
    Nie wiem co do tych cewek może ty byś mi coś poradził, bo elektryk przecież za darmo mi tego nie zrobi.
    Dyrek
    Poziom 16  
    Hmm, czyli nawijanie na pojedyncze zęby jest wskazane. Więc zaproponuje takie rozwiązanie dla 54 żłobków:

Zamiast 3 faz dać aż 9 a do tego 48 biegunów (magnesów).
    Według mnie ma to same plusy:
    - więcej biegunów - lepsza wolnobierzność;
    - nie wiem tego dokładnie ale wydaje mi się że zmniejszają się znacznie zaskoki i można je ustawić bez skosów a wiadomo co to da :)
    - według słów Wojtek32 powinny się trochę zmniejszyć straty na długości cewki;
    - prąd rozkłada się na większą ilość faz więc prawdopodobnie mniejszy przekrój drutu - więcej zwoi.

No wadą jest że trzeba więcej diod prostowniczych użyć :)

Nie jestem pewien tych rozważań bo nie mam teraz możliwości praktycznego sprawdzenia. Więc pytam co o tym sądzicie. Jeśli myślę prawidłowo to dla innej ilości żłobków też da się tak zrobić.
    Chyba na 288 stronie JESIOTR1 też coś wspominał o zwiększeniu ilości faz.
    e11
    Poziom 17  
    Jeśli chodzi o elektrownie w czy na kominie to można poczytać pod podanym adresem a w Google proszę wpisać hasło " Wieża słońca".
    http://www.fizyka.net.pl/index.html?menu_file...ka.net.pl%2Faktualnosci%2Faktualnosci_t3.html " target="_blank" rel="nofollow" class="postlink "> http://www.fizyka.net.pl/index.html?menu_file...ka.net.pl%2Faktualnosci%2Faktualnosci_t3.html
    Należy przewinąć stronę do samego dołu
    Wojtek32
    Poziom 27  
    Dyrek Jest jedno ale stojany z silników nie są przystosowane do takich rozwiązań co sprawia bardzo dużą trudność w nawijaniu takich cewek . Ale jest to wykonalne . Co do podziału ilości nabiegunników do liczby magnesów masz rację .
    TOMSON
    Poziom 19  
    kolejny dzień pracy

Wymiary części łopaty do mocowania to będzie 130mm X 60mm.
    krawędzie zostaną zaokrąglone promieniem 5mm
    R41
    Poziom 19  
    Do koko4512,na pewno dasz radę trza sobie wykonać kopyto ,było opisane wcześniej.Drut zastosuj nie mniej jak 1mm ilość zwoi ok 100 wysokość cewki10mm

Dodano po 7 [minuty]:

Myślę że wszystkie zależności aby to prawidłowo działało znasz,jeśli nie to jest to wcześniej opisane bo bez tego ani rusz.
    real
    Poziom 13  
    Witam wszystkich w tym temacie

mam pytanko dotyczace takich oto magnesikow .

PŁ 50 x 20 x 10 / N35H - magnes neodymowy
    Strumień magnetyczny: ~24890 x 10-3 [mWb], dla K(stała cewki Helmholtz'a) = 4,54× 10-4[m]
    Indukcja magnetyczna blisko krawędzi powierzchni bieguna magnetycznego (maksymalna) przy dystansie 0,7 [mm] wynosi ~0,385 [T]

budujac elektrownie oparta na wirujacych magnesach a pomiedzy nimi nawiniete uzwojenia czyli jak to sie tam mowi AMERYKANKA ..
    i tera mam nastepujace pytanko
    jesli chce osiagnac 48v by podlaczyc 4 niezle akumulatory o pojemnosci mniejwiecej 200 amperogodzin 12 voltowe .. to czy projektowac tak stojan
    by osiagnac jak najlmniejsza jego grubosc tak by odleglosc miedzy magnesamibyla jak najmniejsza czy 15 mm lub 10 niestanowi wielkiego spadku wydajnosci ...

tak sie zastanawiam jak by tu wykombinowac by wyciagnac przyzwojite osiagi .. konstrukcje obracajaca cala pproadnice juz mam kreci sie non stop dalem przelozenie zamontowalem tam kilkanascie kilogramow tak by wiatrak mial co krecic i z mojich obserwacji na podlaczonym mrtg wynika ze obroty jakie mam praktycznie non stop wachaja sie w granicy 500-700

chcialem zrobic te talerze magnetyczne o srednicy okolo 60cm w ten sposob mozna troche tam naladowac tych cewek a co za tym idzie mozna pokombinowac i z gruboscia stojanu
    Jakie rozwiazania propoujecie do tych magnesow jakie wymienilem lub nawet wiekszych .. jednak prosze o jakies rady poparte obliczeniami grubosc drutu mm na obwod cewki i tego typu dane ..
    moze kombinowac z laczeniem szeregowo tych ceweczek by podkrecic moc ..
    mam te magnesiki w hurtowej ilosci niepamietam dokladnie ile ich jest ale cos chyba kolo setki nawet wiec mozna cos konkretnego skonstruowac o mechanike raczej sie nie martwie wszystko sie wytoczy ;) lub liquid plastk .. zastanawiam sie jednak czy taki plastki da rady z temperatura ...

Pozdrawiam wszystkich :)
    JESIOTR1
    Poziom 32  
    Dyrek napisał:
    takie rozwiązanie dla 54 żłobków:
    Zamiast 3 faz dać aż 9 a do tego 48 biegunów (magnesów).
    Według mnie ma to same plusy:
    No wadą jest że trzeba więcej diod prostowniczych użyć :

Ta wada może być rozwiązana przez komutator elektroniczny - taki jak w alternatorze trójfazowym 6 diod - to w dziewięciofazowym 18 diod (po dwie na fazę - z wyjściem na dodatnią i na ujemną płytę)
    Moim zdaniem plusów jest jeszcze więcej niż Kolega Dyrek zauważa. Po przejściu mocy z każdej fazy przez diody prostownika moc się dodaje i dopiero tutaj jest potrzebny grubszy przekrój miedzi.
    Jak w Dorzeczu Amazonki mamy wielki przepływ (Suma mocy = ampery x napięcie x fazy).Możemy manipulować ilością zwoi i przekrojem drutu.
    To, co jest idealne - jest trudne. a czasami nie do wykonania.
    Przeprowadzając symulację przebiegu linii sił strumienia magnetycznego przez przekrój stojana dochodzę do wniosków, że nie każdy stojan do tego się nadaje.
    W stojanie od czeskiej pralki dostęp do żłobka jest poprzez szczelinkę mniejszą niż 2 mm. Te 2 mm musi jednocześnie być skuteczną przeszkodą dla niekorzystnego zamykania się strumienia magnetycznego by zmusić go do omiatania miedzi w głębi stojana i wewnątrz żłobka.
    Proporcja tej 2 mm przeszkody do szczeliny powietrznej prądnicy może być zbyt mała i wtedy dojdzie do małej sprawności w wykorzystaniu strumiena. Będzie można lekko kręcić i to z małym skutkiem.
    Tradycyjne stojany z trójfazowych silników nadają do budowy prądnicy pod warunkiem, gdy na wirniku powiększymy tą przeszkodę i co trzeci nabiegunnik będzie powiększał przerwę - dajemy magnesy tylko na 66% obwodu wirnika.
    Są stojany w konstrukcjach rosyjskich, rumuńskich, które
    Nadają się do tego typu rozwiązań - mają inne proporcje i umożliwiają lepszą (innego typu) gospodarkę strumieniem magnetycznym przy jednoczesnym nasyceniem Biegunami i fazami ale one są wtedy o wiele większe.
  • Sklep ECSYSTEM
    ostanislaw
    Poziom 16  
    real napisał:

jesli chce osiagnac 48v by podlaczyc 4 niezle akumulatory o pojemnosci mniejwiecej 200 amperogodzin 12 voltowe .. to czy projektowac tak stojan
    by osiagnac jak najlmniejsza jego grubosc tak by odleglosc miedzy magnesamibyla jak najmniejsza czy 15 mm lub 10 niestanowi wielkiego spadku wydajnosci ...

"Real" Poszukaj w moich postach robiłem doświadczenie z cewką i z tarczami z magnesami 45*25*10 N38
    Cewka 50 zw stała
    -zmienna odległość tarcz,
    -zmienne obroty
    wyniki i dokładniejszy opis zamieściłem.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Willy63
    Poziom 10  
    Witam
    Po przeczytaniu postów i ja zrobiłem prądnice z silnika od frani...24 żłobki nawinąłem trój fazowo po 4 cewki na fazę drutem 1mm.Połączyłem cewki szeregowo koniec pierwszej z początkiem następnej i tak kolejno.Połączyłem w gwiazdę wykorzystując mostek od alternatora.Wirnik stoczyłem i nakleiłem 4 pary biegunów na ukos 30x10x8
    2 sztuki na długości 60mm.Testowałem bez obciążenia wiertarka 750W i przy około tysiąca obrotów osiągnąłem 110V.Gdy obciążyłem ja mała grzałka 160W wiertarka stawała,gdy dałem na zwarcie wiertarka wo gulę nie mogla ruszyć.Czym jest to spowodowane??
    Pozdrawiam i czekam na życzliwą odpowiedz
    greenpeace
    Poziom 23  
    Willy63: Jest to spowodowany tym, że Twoja prądnica w chwili zwarcia "konsumuje" ze źródła znacznie większą ilość energii niż wiertarka jest jej w stanie dostarczyć.
    Witamy pierwsza osobę która nie okleja wirnika naklejkami na lodówkę z danonków...
    Wojtek32
    Poziom 27  
    Willy63 Z opisu wynika że wszystko zrobiłeś prawidłowo . A przyczyna może tkwić w napędzie . Nowe wiertarki mają moce podane bardziej z sufitu jak realne wartości . Jedna uwaga nie wykonuj prób na zwarcie chyba że masz dużo diod .
    Willy63
    Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedz :D ,uspokoiłem sie bo zamierzam robić prądnice od pralki 54 żłobki nie chciałbym popełnić błędów będę robił śmigło według tego skanu
    Może sie to komuś przyda..
    TOMSON
    Poziom 19  
    Do Willy63

Ten skan to bardziej przedstawienie metody wykonywania łopaty śmigła metodą oszczędnościową a jest to wzór łopaty śmigła do modeli z napędem gumowym i zdecydowanie odbiega od łopaty wiatraka swoja geometrią.
    jak chcesz jakieś przekroje śmigła to wpisz na google wind blade NACA 4412 a na pewno znajdziesz PDFa z przekrojami śmigła

A tu są fajne alternatory 3F http://www.alxion.com/bin/e_eoliennes.html
    real
    Poziom 13  
    do ostanislaw

po zerknieciu na twoje obliczenia dochodze do wniosku ze jednak szczelina miedzy magnesami odgrywa najwieksze znaczenie podczas konstrukcji i wydajnosci ..
    z mojich przeliczen ychodzi ze zmieszcze cewke w stojanie nawinieta do 80 zwoji w przekroju 10mm na 8 a calkowita grubosc stojanu bedzie miala zaledwie 10 mm lub nawet mniej w miejscu gdzie beda magnesy ...
    i z jednej takiej ceweczki osiagam 5.3v moge sobie teraz ustlic jaka srednice wyznaczyc i tu kolejna akcja im wieksza tym calosc bedzie wydajniejsza jednak musi byc to wszystko w miare lekkie ... wiec zastanawiam sie czy nie dac czasem w stojanie 2 okregow z cewkami .. mysle ze mozna osiagnac calkiem przyzwojite efekty i te pradnice z praleczek i alternatorow zostana mocno w tyle ...
    bedzie z tym troche roboty by ladnie to zaprojektowac ale sadze ze zejde nawet to mniej jak 0.5 mm miedzy stojanem a pradnica stosujac lozyska iglowe :) + oporowe

musze sobie to wszystko rozrysowac i przeliczyc ile to mozna tych ceweczek namontowac :)
    Pozdrawiam
    JESIOTR1
    Poziom 32  
    real napisał:
    mysle ze mozna osiagnac calkiem przyzwojite efekty i te pradnice z praleczek i alternatorow zostana mocno w tyle ...

Bez krzemowego rdzenia - tylko Marzenia.
    "Idealny" Amerykan jest co najmniej o 50% (delikatnie) gorszy od "Każdej" klasycznej prądnicy.
    luttelmann
    Poziom 12  
    Bez krzemowego rdzenia - tylko Marzenia.
    "Idealny" Amerykan jest co najmniej o 50% (delikatnie) gorszy od "Każdej" klasycznej prądnicy.

Dziwna teoria, podejrzewam, że z gatunku o wyższości ŚBN nad ŚWN.

Co znaczy "o 50% gorsza"?

Jeżeli na rotor amerykana podamy 1kW mocy to zamieni ją na prąd i ciepło (także to w łożyskach). A w "klasycznej" prądnicy tylko na prąd? "Klasyczna" się nie grzeje? Przypuszczam, że bardziej niż amerykanka i stąd też przypuszczam, że amerykanka jest sprawniejsza elektrycznie od np. "pralkowej".

Co innego ciężar, gabaryty itp - tu można dyskutować.

Gdybys Kolego mógł bardziej logicznie uzasadnić swoją teorie o wyższości "pralkowca" nad "amerykanem" byłbym (nie tylko ja) bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam.
    real
    Poziom 13  
    tylko jak to porownujesz ?
    tu chodzi raczej o konstrukcje i ilosc cewek ilosc okregow tych cewek bo przykladowo w amerykance mozna nawinac po jednym okrgu dana ilosc cewek poukladac je przykladowo 20 cm od osi a nastepne 26 cm od niej
    nie wspomne o ilosci stojanow ..
    wiec amrykanka jako taka konstrukcja jest elegancka do zabawy bo robimy ja sami a jak masz alternatorek to raczej wiele mozliwosci nie ma .

i ogolne pytanie jak maja sie przeskoki amerykanka wogle takowe posiada ?
    czy moze sa wyczowalne dopiero przy jakotakim obciazeniu .. ?
    luttelmann
    Poziom 12  
    I jeszcze jeden aspekt (w temacie: niezawodność):

"Amerykana" osadza się zwykle (w warunkach amatorskich) na piascie samochodowego koła. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że takie mocowanie rotora i dużego, często kiepsko wyważonego smigła, przewyższa zdecydowanie - w sensie wytrzymałości - konstrukcję opartą na "pralkowych" prądnicach z miniaturowymi łożyskami.
    zbigmaz1
    Poziom 18  
    Jak tam po dzisiejszej nocy i nocnych wiaterkach, wszystko całe? wszystko stoi? Nic nie połamało? Jakoś cicho?

Ja dopiero mam przetoczony wirnik do naklejania magnesów i dalej nie wiem czym kleić. Klej miał dojechać i prawdopodobnie już nie dojedzie (obiecanki ....)

A nawiasem mówiąc długo nie było mnie tu bo w między czasie zostałem dziadkiem bo od dwóch lat już byłem mężem babki. Tylko wam zazdrościłem bo mieliście żony w domu a ja miałem babkę a teraz już wszystko wróciło do normy i znowu mam żonę.

Przepraszam za odbieganie od tematu ale to też w życiu każdego człowieka jest radość.

Pozdrowienia dla tych co kręcą i chcą kręcić :Fade-color :D
    luttelmann
    Poziom 12  
    zbigmaz1 napisał:
    Jak tam po dzisiejszej nocy i nocnych wiaterkach, wszystko całe? wszystko stoi? Nic nie połamało? Jakoś cicho?

Przepraszam za odbieganie od tematu ale to też w życiu każdego człowieka jest radość.

Pozdrowienia dla tych co kręcą i chcą kręcić :Fade-color :D

No to GRATULACJE Dziadek!!!
    Też mam dwoje wnuków i co dziwne - moimi konstrukcjami wiatrakowymi zafascynowana jest głównie dwuletnia wnuczka!
    real
    Poziom 13  
    aktualnie zrobilem malutki model z plexy turbinki opartej na kompresji wiaterku jaki wpada na lopaty turbinki i powiem wam ze jesli dodac do tego odczytywanie predkosci wiatru mozna ustabilizowac obroty w pewnym stopniu
    nie wspomne nawet o tym ze przy wiaterku naprawde slabym mamy juz obroty :)
    na dodatek mozemy za pomoca prostego ukldu odczytywac aktualne obroty i w razie koniecznosci zmniejszac je lub zwiekszac przez zamykanie lub otwieranie lopat do kompresji lub dekompresji :)
    konstrukcja umieszczona na dachu budynku wedlug mojich obliczen niepowinna przekroczyc 2m wysokosci i juz sie kreci gdyby do tego zamontowac obciazniki po bokach tak aby byly wysuwane przy pewnych obrotach turbiny mozna osiagnac w ten sposob przynajmniej tak mi sie zdaje pewna dodatkowa bezwladnosc naszej turbinki a co za tym idzie dodatkowy czas z pewnym zakresem obrotow ..
    podczas akceleracji turbiny przez wiatr zabieramy nasze ciezary z bokow turbiny do srodka .. mozna to obliczyc za pomocna prostego halotronu lub poprostu przypiac sie do dodatkowego miernika predkosci wiatru ..
    w ten sposob mamy bardziej wydajne przyspieszenie .

aktualnie udoskonalam swoja makiete jak skoncze podam wam wyniki orginalnego projektu czyli zwykla turbina i 2 z bajerami zastanawiam sie jak % zwiekszy sie wydajnosc a na 100% jestem pewny ze tak jest nawet w tej chwili

Pozdrawiam
    kamilb9
    Poziom 13  
    Przeglądałem cały wątek bo szukałem coś na temat H-Darrieusa i mam pytanie.
    Czy trójpłatowy H-darrieus rusza sam czy potrzebuje jakiejś pomocy przy ruszaniu? Jedni piszą że tak inni że nie i wkońcu nie wiem.
    JESIOTR1
    Poziom 32  
    luttelmann napisał:
    Gdybys Kolego mógł bardziej logicznie uzasadnić swoją teorie o wyższości "pralkowca" nad "amerykanem" byłbym (nie tylko ja) bardzo wdzięczny.
    .
    Mogę tylko zaprosić do zapoznania się z Prawem Ohma dla obwodu magnetycznego ale to aż 85 slajdów:
    http://www.p.lodz.pl/i15/educatio/wde/wde_w10.ppt
    A to jeden z tych slajdów.
    Pojedyńczy slajd mało daje ale trzeba przestudiować wszystkie angażując co najmniej wyobraźnię.
    Praktycznie też można porównać przenikalność magnetyczną klasycznego stojana z przenikalnością magnetyczną u amerykana.Wynik pokaże co Tracisz.
    Pozdrawiam
    Willy63
    Poziom 10  
    Do TOMSON

Dzięki za odpowiedz
    Przeglądałem ten profil śmigła(wind blade NACA 4412 ) według niego będę chciał zrobić formę z ktorej spróbuje z żywicy wykonać śmigło.
    Uważam że prądnice firmy Alxion są najlepsze i chyba mają najlepsze osiągi.
    Magnesy wklejone na pierścieniu chyba mniej maja strat niż na stoczonym wirniku.
    Edek45
    Poziom 28  
    luttelmann,w 100% zgadzam się z tym co napisałeś o amerykance,ja już miałem urwane śmigło,właśnie na prądnicy od pralki,a dzisiejsza wichura jest za słaba na mojego amerykana,za to przy wielopłatowcu wygięło mi łopatę ale zdążyłem zatrzymać wiatrak i nic więcej się nie stało,trochę się tylko pokrzywiła.Wiatrak jest już po naprawie i dalej hula.
    luttelmann
    Poziom 12  
    JESIOTR1 napisał:
    luttelmann napisał:
    .
    Mogę tylko zaprosić do zapoznania się z Prawem Ohma dla obwodu magnetycznego ale to aż 85 slajdów:
    Praktycznie też można porównać przenikalność magnetyczną klasycznego stojana z przenikalnością magnetyczną u amerykana.Wynik pokaże co Tracisz.
    Pozdrawiam

Dzięki, miałem okazję to studiować kilka lat temu. Nie chodziło mi o to byś uzasadniał moją teorię tylko swoją!
    Zauważ, że wszelkie rozważania dotyczące przemiany energii dotycza relacji: pole magnetyczne - przewodnik (typowy układ "amerykana"!). Problem rdzenia to problem nadawania kształtu - skupiania - koncentracji pola magnetycznego i do zasady przekształcania energii (poza stratami jakie ten rdzeń wnosi) ma się nijak.

Wydaje mi się, ze Twoje błędne podejście do tematu wynika z mieszania kwestii konstrukcyjnych z teorią przekształcania energii. Można sie zgodzić, że z kilograma pradnicy "klasycznej" wyciagniemy więcej prądu niż z kilograma "amerykana", ale przecież nie o to tu chodzi!!!

Ciekawe: podobny problem występuje w kwestii kolektorów słonecznych. Wszystkim sie wydaje, że kolektor zwierciadlany jest sprawniejszy od płaskiego. Zwierciadło odgrywa podobną rolę jak rdzeń w prądnicy, ale w ogólnym rozrachunku okazuje się, że kolektor płaski jest sprawniejszy bo odpadaja straty na lustrze.
    Pozdrawiam.
    Krek15
    Poziom 15  
    Witam
    Trafił mi się silnik taki jak na fotkach, co można z tego wykombinować. Gość, od którego wyłudziłem silnika za darmo powiedział, że jakiś gość kiedyś już brał takie silniki i przerabiał na prądnice. Reszta na fotkach średnica w środku to 92 lub 94mm a szerokość 40mm. Ilość wgłębień 48. Uzwojenia jak na fotkach.
    Obecnie mam 4 nowe akumulatory LoXa 12V 230Ah oraz 2 upsy. Pierwszy UPS to HP 3000VA 2200Wat. Zasilany 4 aku każdy po 12V 24AH i drugi UPS zasilany 1 aku 12V 7AH moc ok. 180W.Mam jeszcze nietypową przetwornice 12 V 2580W zdemontowaną z campingu. Pomyślałem o zrobieniu sobie małej elektrowni z tego zestawu. Problem jest tylko jeden. Tu w okolicy nie można postawić wiatraka powyżej 5, 5 metra. Nie wiem, dlaczego. Wiec szukam coś na niskim pułapie. Może mi coś doradzicie zwłaszcza, że widzę, że tu już sami specjaliści w tej dziedzinie. Cuda z tego nie zdziałam do zasilania chaty zwłaszcza, że dziennie idzie 5kWh tak wynika z odczytu licznika. Ale zawsze coś tym zasilę choćby żarówkę w garażu.:D Wiec proszę o pomoc.

Oczekujesz pomocy za punkty, nieładnie!
    15:01 23.2.2008
    [_P_]

Zgodnie z treścią:

Krek15 napisał:
    Jak za punkty? Jak dobrze pamiętam wpisałem 1 bo tak niby pisze wpisz 1 =0 czy jakoś trak czyli zero punktów. Pierwszy raz zamieszczam foto więc mam prawo się byknąć. Ok czytać ze zrozumieniem też zawaliłem. Ej co jest grane?

poprawiam na 0.00 ;)

A na przyszłość:
    18:30 23.2.2008

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4474193#4474193