Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 28 Lut 2008 10:08 4879961 12804
    real
    Poziom 13  
    Wojtek32

gdzies w opisach patentu jest taki przyklad z magnesami 3 na rdzeniu
    z opisem przyciaganych gram ja to robilem wlasnie tak .
    problem jest tylko w tym jak taki schemat przerobic do rotora i stojana
    poprostu w innych osiach musza byc poukladane magnesy tak by magnes najblizej cewki czyli tej czesci przyciaganej mial mozliwosc zastosowania go na stojanie .
    pozostale 2 magnesy w mojim przypadku jest ich 4 bo sa ukladane w osiach rownoleglej do mojego rotorka a tym samym dzialaja tylko jednym polem na uklad i sa silniejsze tak by pole mniejwiecej bylo dosc podobne do tych jakie zastosujesz przykladowo na test reczny .

reasumujac po takim przeskalowaniu i zmianie ustawnien i wielosci magnesu osiagam identyczne parametry w rdzeniu jak na tym smiesznym przykladzie z magnesami ( czyli dodajac pole ostatniego magnesu tego blizej cewki osiagam przeskok i zageszczenie pola a ze szczatkowym polem jakie jeszcze dociera do cewki uporalem sie w sposob nastepujacy )

magnes aktywujacy przykladowa moc 100 jesli go odwrucisz zostanie jeszcze szczatkowe pole magnetyczne co zmniejsza wydajnosc ukladu ale jesli magnes ten ma 120 to dalej aktywowac bedzie i jesli nastepny magnes na rotorku jest taki sam ale odwrotnie ma ustawione pola w znacznym stopniu dezaktywuje pole na cewce
    niewiem czemu jest te przykladowe 20 pewnie powodowane przez rdzen i jego szczatkowe namagnesowanie

ale kombinujac ustawiajac szczeliny magnesy i ich gestosc mozna osiagnac dosc szybko poprawny efekt

magnes na rotorku w tym przypadku musi byc na tyle silny by szczeliny miedzy rotorkiem a stojanem niespowodowaly braku sterowania polem
    mozna dac nawet zapas + te 20% dla wszystkiego

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
    zibi20
    Poziom 11  
    Informacje o pogodzie (wietrze) można znaleźć na pogodynka.pl
  • Relpol przekaźniki
    Andrzej_;)
    Poziom 13  
    do real..

A czy ten zysk energii nie jest przypadkiem kosztem prądu jaki dostarczasz do cewek sterujących?

przyznam że już dawno temu myślałem nad takim włączaniem/wygaszaniem dużego magnesu za pomocą sterowanego pola (elektromagnesu) Ale doszedłem do wniosku że aby odwrócić/wygasić strumień od magnesu musze dostarczyć taki sam (lub większy) strumień magnetyczny z cewek sterujących... :(

Bo jeśli da się tak "obracać magnes" za pomocą "małego" prądu to to rzeczywiście ma sens...(i blisko z tym do perpetum mobile :D)

Dla jasności oświadczam że na ogół twardo chodzę po ziemi :P
    Pozdrawiam :)
    real
    Poziom 13  
    Andrzej_;)
    a kto powiedzial ze to jest sterowane cewkami ??? )))
    ja u siebie niemam ani jednej cewki do sterowania zamiast cewki mam poprostu magnes sterujacy umieszczony na rotorku a wlasciwie non stop magnesy N S N S tak by zageszczac pole jednym a odwracac maxymalnie 2 od strony cewki ale jednoczesnie niepowodowac odwrucenia pola tak mocno by obieg zacza isc do rdzenia cewki .
    chodzi wlasnie o to pogodzenie mozna by dac cewke na rotorku ale wtedy dochodzi szczelina i dodatkowy ciezar magnesy i cewki troche by to z oporem startowalo i na dodatek przerwa dochodzi .
    a tak mam tylko przerwe na magnesie sterujacym wzgledem rdzenia :)

Pozdrawiam

Dodano po 7 [minuty]:

A NA DODATEK nie chodzi tu wcale o to ze jednym magnesem ubijasz pole 2

tylko o to ze 2 magnesy umieszczone obok siebie ukierunkowuja pole w jedna strone i wystarczy kolejny magnes do ubicia pola tylko srodkowego magnesu by ten ostatni niemial ukierunkowanego pola przez magnes 2
    i na tym to wszystko polega w ukladzi non stop jest taka sama energia
    a przez dostarczenie energi w ten sposob by ukierunkowac pole 2 magnesu w strone 3 automatycznie pole 1 magnesu jest kierowane w ta sama strone :)

do konica tego nie rozumiem ale widze w praktyce ze tak poprostu jest .

Pozdrawiam
    Andrzej_;)
    Poziom 13  
    acha.... :)
    musze przyznać że coś kreuje się w mojej wyobraźni co do tego o czym piszesz...ale czy mógłbyś zamieścić choć jakiś szkic, rysunek, fotke, film?
    :)
    bo kolega ma bardzo barwne opisy :D ...i trudno to wszystko poskładać w głowie w jedną całość...

dzięki za odp
    real
    Poziom 13  
    wiec mozliwosci konstrukcji jest wiele cewka w strone srodka pradnicy zmniejszamy w ten sposob wymiary teoretycznie nawet do srednicy rotorka
    ^^ ale niewiem czy to aby dobre rozwiazanie bo mniej magnesow tym samym i cewki blisko siebie .. ale mozna rdzen z cewka ustawiana do obwodu rotora schowac za obrys rotora . w przypadku info2

a tu kolejny smieszny wynalazek jaki mozna sprawdzic

Tak zgadza sie niewielkie pole mgnetycznie przechodzi przez rdzen dodatkowej cewki wiec kolejny + glowna cewka zasilona ze tak powiem spakowanym strumieniem pola a 2 po bokach zasilane strumieniem magnetycznym z niewykozystanej strony magnesow rotora :))
    real
    Poziom 13  
    Wiec jak widac mozna sobie wyobrazic ze 2 cewki dodatkowe to standardowy uklad jaki jest wszedzie a cewka srodkowa jest pobudzana w oparciu o technike flynna :) haha zara podoklejam kawalki rdzenia do swojej konstrukcji testowej i zobacze ile to wiecej mocy mozna osiagnac
    wsumie magnes bedzie bardziej obciazal uklad bo pola beda przechodzily po 2 jego stronach .. no ale warto to sprawdzic w praktyce na wlaczonych obrotach :)

Edycja:
    wiec wyglada to tak identyczne cewki identyczny rdzen z cewki glownej mam
    62W z cewki bocznej zaledwie 25 ale z 2 mam juz 50 :) moc jaka musialem dolozyc by rozkrecic uklad na te same obroty w stosunku do jednej cewki to jakies 37W wiec jest na + :)
    Andrzej_;)
    Poziom 13  
    hmm...a więc za pomocą magnesu sterującego.."otwierasz" kanał dla strumienia magnetycznego...a zabierając magnes zamykasz go..

czy dobrze rozumie?
    real
    Poziom 13  
    NIE DO KONCA otwieram + dodaje pole z wlasnie tego magnesu
    jesli brak magnesu do cewki dociera slabe pole z magnesu 1 i 2 wiec musze wsadzic kolejny magnes by odwrucic calkowicie pole zniwelowac je
    pola niweluja sie jednak do ceweczki dociera polowiczne pole z magnesu wkladanego ale i tak mniej od 1 i 2 magnesu jakie dociera jesli niewsadze tego blokujacego .

A i dodanie tych ceweczek bocznych dostarcza nam pola magnetycznego w rdzeniu w dwojaki sposob kiedy glowna cewka pracuje i w momecie kiedy nie pracuje w momecie kiedy niwelujemy pole w niej odwracajac magnes
    wsumie wyglada to tak ze to co tracimy na 1/2 albo nawet i mniej zalezy od wyskalowania pola magnesu wylaczajacego bo czesc tego pola kierowana jest na rdzen cewki glownej wiec traci wydajnosc odzyskujemy ta strate za pomoca wlasnie tych dodatkowych ceweczek a nawet o wiele wiecej .

Ale sie rozpisalem hehe ale wiecie jak to jest jak cos mocno czlowieka zaobsorbowalo i odkrywa fajne konstrukcje :)
    Pozdrawiam
    ZGG
    Poziom 27  
    Do Real.masz zobacz to<http://www.lutec.com.au/index.htm> lepiej to http://www.gammamanager.com/ Ja kiedyś prubowałem zainteresować takimi tematami. Ale tylko mnie wysmiano. I jeszcze komuś moja interpunkcja się nie podoba.A może gęba której nie widział. I każe mi poprawiać błędy.Więc poco mam pisać[i?Więcej dostaniesz naPW
    real
    Poziom 13  
    ZGG.
    przewalilem praktycznie caly net 99% to fake albo nieudolne zabawki itp .
    jednak przegladajac patenty z ostatnich paru lat dowiedzialem wiele dosc interesujacych informacji laczac pare opisow z soba z kilkunastu patentow odkrylem pewne zaleznosci miedzy nimi na + dla wszystkich nas ale dziwne jest tylko to ze slad o ludziach itp zanika chyba wielkie koncerny naftowe zapychaja kieszenie kasa albo niewiem co :))

no mniejsza o to mam swoja testowa zabawke i narazie te teorie jakie sprawdzam zaczynaja dzialac a to ze nikt z forum niechce sobie potetowac czegos takiego to juz nie moja wina .. dzialaja na oklepanych od x lat metodach no ale to prawo nas wszystkich :)

Pozdrawiam
    JESIOTR1
    Poziom 32  
    W Moim Terenie w tym roku to nie było wiatrów - ciągle mam wiatr z jeziora długiego na 12 km na wysokiej górze 30 metrów nad jeziorem i NIC.
    Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
    Bo skrzydła są z ocynkowanej blachy grubej na 0,5 mm.
    Na wszeki wypadek od kilku lat mam już lepszą turbinę - na zapas.
    staszek1955
    Poziom 2  
    Kolego świt. Czy Ty przypadkiem nie masz coś z Dody? Przenieś swe głębokie wynurzenia i wyliczenia na forum stron takich jak : www.scoraigwind.co.uk czy też www.otherpower.com i powiedz im tam że są głupkami budującymi ,,amerykany".Miej trochę szacunku dla ludzi i dla tych co raczkują w tym temacie.Obliczać sprawność może tylko ten który ma się czym pochwalić,a Ty masz tylko teorię.
    arsene
    Poziom 12  
    Powiem że mój dostawca chińskiej elektrowni okazał się porządnym człowiekiem i wymienił mi spaloną elektrownię na nową.
    teraz poczekam do poniedziałku aż zefirek ucichnie i zatrudnię ponownie wiatrak do roboty.
    Andrzej_;)
    Poziom 13  
    Panowie...znalazłem przypadkiem coś takiego..
    http://pl.youtube.com/watch?v=IX27qvPlHsI&feature=related
    ..wydaje mi się że to ma dużą moc ze względu na dużą powierzchnię płatów...

tylko jak jest zbudowany mechanizm który ustawia jeden/dwa płaty do wiatru a jeden składa.....to jest sterowane z "ogona" na szczycie konstrukcji...ale...jak??
    real
    Poziom 13  
    Andrzej_;)
    wiesz co to poprostu powieksza lub zmniejsza plaszczyzne i nic wiecej a cale platy kreca sie sobie swobodnie .. moc pewnie i ma ale z wykonaniem to raczej bardzo slabo :) wiecej tam nasmarkanego spawu jak co ^^: )

Dodano po 22 [minuty]:

Postanowione od poniedzialku zaczynam swoj projek pradnicy w pelnych wymiarach opartej calkowicie na 1 rotorku z aluminium w nim magnesy neodymowe N52 o plaszczyznie kwadratowej do rdzenia jaki tu opisalem wczesniej czyli cewka glowna i 2 poboczne powinienem zmiescic 12 rdzeni

Pewnie zastanawiacie sie czemu takie ostre zageszczenie pola N52 a wlasnie po to bym mial mozliwosc regulacji szczeliny one wcale tak blisko nie beda a musi starczyc pola by aktywowac zmiane kierunku pola w rdzeniu

wiec jesli policzylem poprawnie to budowa bedzie taka .
    12 rdzeni CO 30 STOPNI
    36 magnesow naprzemiennie N S CO 20 STOPNI
    czyli wychodzi na to ze zawsze mam 4 cewki glowne aktywne
    wiec mozna przyjac ze jest 3 fazy
    natomiast cewki poboczne dodatkowe sa aktywowane w tym samym momecie co 4 glowne jednak gdy glowne przestaja byc aktywne aktywuja sie na tym samym rdzeniu poboczne .
    musze sobie to jeszcze dokladnie rozrysowac ale tak to mniejwiecej wychodzi .
    jesli cos nie tak policzylem to prosze mnie poprawic
    Pozdrawiam
    zibi-s
    Poziom 11  
    Kupiłem tą samą chińską elektrownie co arsene i muszę przyznać że nie wato eksperymentować i tworzyć coś co zostało już wynalezione i sprawdzone. w tej partii co ja kupiłem ulepszono konstrukcje sama prądnica waży 35kg mówię o 1kw.
    real
    Poziom 13  
    zibi-s:
    ja akurat kocham nowe rozwiazania i zabawy )
    35kg niezle A ile w tym kg miedzi na czesc rdzenia i czesc obodwoy ?
    niezla krowa czym to da sie pokrecic ?
    real
    Poziom 13  
    lekka i solidna :) typowo do umieszczenia na mojim plaskim dachu blisko sciany )
    ostanislaw
    Poziom 16  
    Swit. My nie musimy się bać wiatrów, nas zalewa fala grafomaństwa. Przeczytaj swoje posty. Więcej tam FoRmY niż Treści?!
    Kao
    Poziom 14  
    To odnośnie cewek i magnesów w turbinach.

Nowocześnie generatory do turbin wiatrowych
    Chińczycy wkrótce rozpoczną produkcję najnowocześniejszych generatorów do turbin wiatrowych. Obecnie powstaje największa na świecie fabryka tych urządzeń.

Budowa pochłonie 37 mln euro, ale już dziś szacuje się, że jej roczne dochody mogą wynieść blisko 150 mln euro. Generatory zaprojektowane m.in. przez naukowców z Chińskiej Akademii Nauk wykorzystują zjawisko tzw. lewitacji magnetycznej. Dotychczas jego możliwości mogliśmy obserwować np. w szybkich kolejach w Japonii, czy Francji. Generatory oparte na technologii maglev są wydajniejsze i trwalsze, a ponadto pozwalają na pracę turbiny już przy niewielkim wietrze 1,5 m na sekundę. Pierwsze wyprodukowane przez Zhongke Hengyuan Energy Technology generatory trafią na rynek już w przyszłym roku.

Źródło: energetyka.xtech.pl
    wiatrak525
    Poziom 14  
    Do Świt...
    Bardzo miło się czyta twoje posty, ale jak wiesz inne myslenie i pisanie w tym kraju jest żle widziane. Masz ciekawe pomysły, a że forma ich przekazu jest inna , nie przejmuj sie tym.
    Forum jest właśnie dla takich ja my wszyscy, NAUKOWCY i PROFESOROWIE już wszystko wymyślili. Powodzenia.
    Czytam wszystkie posty dokładnie i ostatnio jest dużo na temat magnesów, rozkładu sił itd,. Przypomina mi to troche burzenie otwartych drzwi.
    Prądnice to już chyba wymyślono a może się myle.
    W oczekiwaniu na silne wiatry i znowu tyle energii pojdzie w gwizdek...mój wiatrak nadal jest tylko wirtualny ....jak u wiekszosci na tym forum.
    Krzysztof.
    real
    Poziom 13  
    Witam :)
    wiec rotorek mej pradnicy blacha aluminium grubosc 10mm srednica 360mm
    osadzona na walku o srednicy 20mm po 2 stronach rotora wpuszczone tuleje aluminiowe ustawione centralnie za pomoca faski skrecone z soba razem z rotorkiem stojan dokrecony do rownoleglej sciany zakrywajacej rotor srednica 400mm grubosc 10mm osadzone lozysko kulkowe skrecone aluminiowymi tulajemi tak samo po 2 stronie plaszcz pradnicy zrobiony z blachy aluminiowej 8mm uszczelniacze oring w faskach do okola laczenie plaszcza chyba bedzie zaspawane lub poprostu zakleje jakims dobrym klejem

wiec wymiary
    400mm srednica 140mm wysokosc mysle ze zmieszcze sie w przedziale do 10kg z rdzeniami i miedzia
    po przeliczeniu orientacyjnej mocy na podstawie mojego malego testowego projektu licze na jakies 1,5kW o dziwno skoki beda bardzo slabo odczuwalne nawet przy obciazeniu w takim projekcie po 1 moge domontowac przyszlosciowo wiatrak chlodzacy i pokryc czesc rdzenia radiatorami aluminiowymi po 2 stronach calosc bedzie uszczelniona uszczelniaczami oring na skrecanych scianach obudowy i jedno miejsce albo klej albo spaw
    wytoczenie rotora tulejek nagwintowanie tego wszystkiego zajmie pewnie dzionek lub dwa potem zostanie zabawa ze stojanem cewkami i umieszczeniem tego konkretnie miedzy rotorkiem
    najbardziej pracochlonna sprawa bedzie zrobienie otworow na 36 magnesow prostokatnych tak by poprostu je wcisnac a nie klejic liczac na to ze niewypadna ...
    polowa mocy zostaje osignieta przy 250 obr/m
    Obiecuje zamieszczac zdjecia z pracy nad ta konstrukcja :)
    podajac wszystkie wymiary i koszty jakie poleca na materialy

Pozdrawiam