Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 19 Sty 2006 20:25 4951787 12804
  • IGE-XAOIGE-XAO
    wojciksl
    Poziom 11  
    Witam wszystkich

Mam możliwość zastosowania rosyjskiej lotniczej pradnicy pradu stałego od samolotu AN-2 o mocy 28V/3kW. Może ktoś mi podpowie czy można taka prądnicę przerobić na wolnoonrotową, czy raczej konieczne bedzie zastosowanie przekładni?
    Troll81
    Poziom 20  
    powiedz coś więcej o tej prądnicy. przy jakich obrotach ona daje te 3kw. Przerabiać można zawsze. tylko kwestia jakim kosztem i czy nie lepiej kupić przekładnie (ew zrobić).

A tak dla zainteresowanych znalazłem alternator od autosana h9 na allegro symbol: A120e 28V/40A 2600obr./min
    28 stycznia sie konczy licytacja.
    wojciksl
    Poziom 11  
    W danych technicznych prądnica ma 3800-6500 obrotów i moc nominalną 3000W (ok 100A), ale przy jakich obrotach nie wiem. Poszperam jutro w pracy może znajdę gdzieś dokładniejszy opis. Narazie mam tylko krótki opis po rosyjsku.
    Ciekawa jest temperatura pracy od -60 do +50C. Tpowa dla klimatu rosyjskiego:)
    Troll81
    Poziom 20  
    Podejrzewam że te 3kw uzyskuje przy 6000obr. a to oznacza że Twój wiatrak musiałby się bardzo szybko kręcić :D. Nie wiem czy przerabianie tego ma sens (uzyskałbyś ok 400w może mniej). Z przekładnią też nie będzie lekko ( 1:20). No i musiałbyś mieć spory wiatrak żeby to ruszyć (ok 5m średnicy). Możnaby częściowo przerobić i dołożyć mniejszą przekładnię ( np przekładnia 1:8 ale 1kw mocy). Strasznie wysokoobrotowa ta prądnica. Alternator od autosana daje 1kw przy 2500 obr. co pozwala myśleć o przekładni bez przerabiania alternatora. Ciężko to wszystko tak po prostu poprzeliczać. Kwestia strat na takiej przekładni no i kwestia ile mocy dadzą przeróbki. To wszystko trochę zależy od umiejętności. no i jakie przeróbki ma się na myśli (czy tylko przewijanie, czy też może wstawianie neodymów w rotor).

PS. nie znam rosyjskiego więc ciężkomi coś wyczytać z tej instrukcji. Może ktoś inny na forum pomoże bardziej.
    EDY0
    Poziom 12  
    Kolego Troll81..sorki ale to co piszesz jest dla mnie śmieszne .
    Chcesz przy pomocy grzejniczka o mocy 200W(nie spotkałem się z takim ,a bardzo dużo już takich urządzeń naprawiałem )utrzymać temp.+3°C w domku?.Przy takiej mocy nie utrzymasz takiej temp. nawet w pomieszczeniu o kubaturze 30m³ przy temp.zewe.-3°C i gdzy pomieszczenie jest wyziębnięte a co będzie jak temmp.spadnie do -15°C albo jeszcze niżej ?.(zapewne domek nie jest też solidnie ocieplony).
    Przy mocy grzejniczka 200W z sieci pobierasz ok 0.9A zaś gdy chciałbyś zasilać to z Aku o nap.12V i następnie przekształcać to na 230V to z Aku pobierać będziesz ok.20A przy sprawności przetwornicy ok.80-85%.
    Buduąc PMG o mocy 100W przy nap.12V masz do dyspozycji tylko 8A ,czyli ponad połowę mniej .Gdybyś miał do dyspozycji nap 200-230 to wtedy potrzebujesz przy mocy 200W tylko 0.9A..Chyba że zamierzasz postawiś bat.Aku o nap 240V to jest 24 Aku 12V. Wydaje mi się że tu jest potrzebna PMG o mocy co najmniej 700-1000W aby starczyło prądu dla grzejniczka i do ładowania Aku.Jeśli masz jakieś pytanka to możesz odezwać się na gg jestem do 10.30 przy kompie .

Dodano po 26 [minuty]:

sorki 20 Aku a nie 24 jak napisalem (tak to jest jak sie robi co innego i pisze ..hiii hiii)
    forestx
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Sugeruję przestać dzielić skórę na niedźwiedziu - najpierw trzeba wyprodukować te ampery, a potem się martwić co z nimi zrobić.
    kubal - RESPEKT - lada dzień pierwsze waty popłyną. Moja sugestia (tak w przyszłości) to próba cewek z rdzeniami.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Troll81
    Poziom 20  
    To co osiągnę to już zależy od wielu czynników. Poza tym jak wspomniałem dom jest ogrzewany elektrycznymi grzejnikami i to one odpowiadają za utrzymanie temp, a ja chcę je jedynie wspomóc. Jeśli się pomysł nie sprawdzi zastosuję to małe PMG jako wzbudzenie dla alternatora napędzanego tym samym wiatraczkiem (ale do wyższych obrotów). Taki alternator od autosana to chyba z 1kw mocy ma. Ciekawe ile by dał po podpięciu pod wiatrak. no i pozostaje kwestia przekładni.

Najważniejsze jest jednak to by spróbować zrobić "coś". Jak mi wyjdzie to się będę zastanawiał nad czymś lepszym. Na forum jest sporo osób które od razu myślą o 30kw lub coś koło tego. Jednak by zbudować porządną MEWtr należy zacząć od czegoś mniej wymagającego. Bo inaczej może się okazać że utopiłbym sporo kasy w coś co działać zbyt dobrze nie będzie.
    EDY0
    Poziom 12  
    Troll81...masz w zupełności rację ,szkoda kasy na coś co nie będzie działało.....ale z tymi 100W z wiatraczka to moim zdaniem nie wypał....
    jeśli chodzi o ten cel o którym pisałeś.
    Ja najpierwe zajołem się elektroniką do mojego przyszłego wiatraczka (narazie wstrzymałem prace ....)<która zapewni mi nap.na poziomie 13.8V i wydajności ok.40A.( w karzdej chwili mogę ją zastosować do zasilacza giganta...)oczywiście nap.regulowane w zakresie 12-30V daje mi to możliwość ładowania Aku 12V lub 24V.Głównym celem jest u mnie utrzymanie nap.230V do zasilania kotła C.O. i zasilenia 5 zarówek energooszczędnych o mocy 21W każda przez conajmniej 12godzin.Jednym słowem potrzebuję przy jednoczesnym włączeniu wszystkich odbiorników ok.260W.Natomiast gdy jest zasilanie sieci i wieje wiaterek też mogę to zasilić z wiatraczka o ile da rade .......
    forestx
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Ze względu na odpowiednią temperaturę za oknem przypominam że mamy piękną okazję skombinować teraz całkiem niezłe akumulatory "z odzysku" (wczoraj przytargałem do domciu dwuletnie 80Ah, właśnie sie odsiarcza wieczorem zmierze mu pojemność)
    Troll81
    Poziom 20  
    Ano sporo akumulatorów pada w zimie. Mój też juz się kończy. Ciekawi mnie mozliwość podłączenia mojego PMG jako wzbudzenia dla alternatora. Takie alternatory od autobusów czy ciężarówek mają ok 1kw mocy. Poza tym można zastosować kilka alternatorów. Pozostaje oczywiście kwestia przełożenia na 1500 obr albo i więcej.
    r2d2004
    Poziom 31  
    Witam!

Jeśli chodzi o moja konstrukcję turbiny, to nie jest to jeszcze projekt, jak stwierdził forestx, to dopiero "pierwsze" spojrzenie na praktyczne zagadnienia konstrukcyjne VAWT (i cenowe przy okazji). Poprostu byłem w hurtowni metali kolorowych, pomacałem i podźwigałem sobie różne blachy i kształtowniki i doszedłem do wniosku, że konstrukcja łopat do Savoniusa musi byc typu "lotniczego" jeżeli chcemy zachować rozsądna wagę całosci. Dlatego wybrałem blache 0,5 która ma byc tylko poszyciem (notabene, wcale nie jest taka wiotka, jak sie arkusz blachy ukształtuje w profil, czyli wygnie w łuk). Konstrukcję nośną mają pełnić wręgi (z blachy 2,0 wzmacnianej w miejscach zawieszenia płaskownikiem alu.) i dźwigary (z kształtowników aluminiowych) skręcane na śruby, a poszycie ma byc przynitowane do konstrukcji nośnej (co też zwiększy sztywność całości). Taka konstrukcja płatów turbiny powinna być wyjątkowo lekka i mocna, co powinno zapewnić start przy słabszych wiatrach (mała bezwładność).

Jeżeli MEWtr ma być wykorzystana do ogrzewania, to nie uzywamy akumulatorów elektrycznych, do magazynowania energii (bo są za drogie i nieopłacalne w eksploatacji w tym przypadku), ale akumulator cieplny (bojler o stosownej objętości - podwójna ścianka najlepiej z izolacją próżniową, coś w rodzaju termosu, chyba już ktoś pisał na ten temat). PMG wysokonapięciowy KONIECZNIE (bo dobre przewody naprawdę wysokopądowe są stanowczo za drogi), zasilający bezpośrednio baterię grzałek, przełączanych kolejno w zależności od parametrów pracy generatora PMG (ewentualnie z układem mostków prostowniczych, które są tanie, w celu uproszczenia konstrukcji grzałek). Jeżeli w projekcie ma wystapić akumulator elektryczny z prostym regulatorem ładowania to tylko nieduzy żelowy do zasilania automatyki obsługującej bojler oraz siłownik śrubowy przy Savoniusie (ewentualna regulacja kąta natarcia łopat i napewno "zamykanie" łopat, czyli wyłączanie turbiny - patrz moje posty wcześniej - w razie np. zagrożenia nawałnicą, czy innej konieczności zatrzymania turbiny).

Myslałem nad zabezpieczeniem cewek powietrznych w generatorze PMG przed przegrzaniem. Moja propozycja jest taka: zastosować dostępne na rynku i tanie termostaty (wyłączniki termiczne) bimetaliczne, z jednym stykiem NC (normalnie zamkniętym), wklejone bezpośrednio w jedną z cewek w każdej z faz generatora PMG Rozwiązanie proste, tanie i eleganckie. Takie miniaturowe wyłączniki termostatyczne (cena ok. 4,- zł/szt) możecie zobaczyć np. tutaj:

http://www.tme.com.pl/arts2/pl/a29/am03-90.html

Proponuję te na 90°C. Z tego co wiem emalia na drucie DNE wytrzymuje wprawdzie 150 lub 175°C, ale lepiej żeby cewki nam nie "zawrzały".

Pozdrawiam
    wojciksl
    Poziom 11  
    Troll81 napisał:
    Podejrzewam że te 3kw uzyskuje przy 6000obr. a to oznacza że Twój wiatrak musiałby się bardzo szybko kręcić :D. Nie wiem czy przerabianie tego ma sens (uzyskałbyś ok 400w może mniej). Z przekładnią też nie będzie lekko ( 1:20). No i musiałbyś mieć spory wiatrak żeby to ruszyć (ok 5m średnicy). Możnaby częściowo przerobić i dołożyć mniejszą przekładnię ( np przekładnia 1:8 ale 1kw mocy). Strasznie wysokoobrotowa ta prądnica. Alternator od autosana daje 1kw przy 2500 obr. co pozwala myśleć o przekładni bez przerabiania alternatora. Ciężko to wszystko tak po prostu poprzeliczać. Kwestia strat na takiej przekładni no i kwestia ile mocy dadzą przeróbki. To wszystko trochę zależy od umiejętności. no i jakie przeróbki ma się na myśli (czy tylko przewijanie, czy też może wstawianie neodymów w rotor).

PS. nie znam rosyjskiego więc ciężkomi coś wyczytać z tej instrukcji. Może ktoś inny na forum pomoże bardziej.

Witam

W przyszłym tygodniu bedę miał taką prądnicę i możliwośc przetestowania jej. Moze wtedy uda się coś więcej o niej powiedzieć.
    kubal
    Poziom 14  
    WITAM MOJA WICHURA JUŻ STOI TYERAZ TYLKO MODLITWA O WIATEREK BO JAKOŚ DZIWNIE CICHO
    CHYBA STANĘ SIĘ FANEM PROGNOZY POGODY A W SZCZEGÓLNOŚCI CZĘŚCI O WIATERKU

JUTRO ZAMIESZCZĘ JAKIEŚ ZDJĘCIA

POZDRAWIAM MANIAKÓW MEW

Dodano po 5 [minuty]:

PS kto wie-może kiedyś nasze konstrukcje będą wyglądać tak
    Rekin73
    Poziom 14  
    Kolego Kubal tak patrze na twoje zdiencia od tej twojej turbiny i analizuje twoje wyniki . I wydaje mi sie ze rozmieszczenie magesów wzglendem cewek nie jest najlepszy.
    W elektrotechnice jest taka regula tak zwana "regula prawej reki" mi sie wydaje ze twoja turbina nie spelnia tego warunku. Ale ja tam za madry nie jestem moze pisze glupio przepraszam.

Pozdrawiam
    Troll81
    Poziom 20  
    savonius nie musi mieć "zamykania". występuje w nim efekt hamowania i stąd "niska" sprawność savoniusa przy silnych wiatrach. sam fakt że jest używany na bojach oceanicznych daje pogląd na wytrzymałość i bezawaryjność tej konstrukcji.
    kubal
    Poziom 14  
    Rekin73 napisał:
    Kolego Kubal tak patrze na twoje zdiencia od tej twojej turbiny i analizuje twoje wyniki . I wydaje mi sie ze rozmieszczenie magesów wzglendem cewek nie jest najlepszy.
    W elektrotechnice jest taka regula tak zwana "regula prawej reki" mi sie wydaje ze twoja turbina nie spelnia tego warunku. Ale ja tam za madry nie jestem moze pisze glupio przepraszam.

Pozdrawiam

WITAJ REKIN nie ma za co przepraszać może i masz racje nie wiem tak robią te prądnice 12 magnesów 9 cewek dalej możę być chyba 16na 12 itd a to po to żeby uzyskać 3 fazy w moim przypadku 3 magnesy są centrycznie nad cewkami kolejne 3 są przesunięte io 1/3 odlełośći między cewkami następne o 2/3
    można też jednofazowo wtedy wszystkie cewki pokrywają się z magnesami

ps. tak mi się wydaje

pozdrawiam
    Rekin73
    Poziom 14  
    Kolega Kubal te 9cewek i 12 magesów na 3fazy wydaje mi sie OK .Narazie to mi sie wydaje tylko moja turbina bedzie za okolo 2 tygodni gotowa do prób, tez te same liczby 9cewk i 12 magn. na 3fazy.
    Problem jest taki ze na oby dwa boki cewki równoczesnie musza byc dwa przeciwne(N-S) magnesy i tak samo na wszystkich cewkach np:L1.
    Ja tam na str.19 nabazgralem jeden rysunek i ktos tam jeszcz pózniej to potwierdzil ze to tak musi byc. Ale powtarzam ja tam za bystr nie jestem.

Pozdrawiam
    xmenx
    Poziom 10  
    dzik6 napisał:
    witam mam pewien pomysł na budowe małej elektrowni wiatrowej mianowicie chce zbudować na dach małe turbiny i do nich podłączyć alternator do autobusu 24v 85A lub coś podobnego następnie do tego podłączyć akumulator następnie ten prąd z alternatora i akumulatora podłączyć do silnika 24v który będzie napędzał prądnice 3x220v prądu zmiennego i wtaki sposób uzyskuje stabilne obroty na prądnicy
    Taki prąd chciałbym podłączyć do sieci domowej
    Nie jestem fachowcem w tej temacie dlatego prosiłbym o pomoc znawców tematu o poradę czy ma taki pomysł szanse ralizacji
    Oczywiście ilość turbin może być dowolna chodzi mi tylko oto że chcę wykorzystać całą energie wiatru zwłaszcza przy dużych wiatrach
    Część energi chcę wykorzystać do ogrzewania domu
    Dziekuje z góry za wszelkie porady .

Witam cie ja mam inną propozycje akumulowania energi wiatru - bo tp w istocie najwazniejszy problem , bo cóż z tego jak wieje wiatr i elektrownia wytwarza wtedy max energi np 2 KW ja ty jesteś na urlopie albo w pracy
    "komu to wieje i po co", Ja proponuje następujący układ może nie bardzo sprawny ale wygodny, a mianowicie wiatr wytwarza siłe która napędza prądnice ,która to wytwarza prąd w prądnicy stałej , prądem powodujemy elektrolize wody czyli wytwarzamy wodór który to magazynujemy aby później spalić w silniku spalinowym przystosowanym do spalania wodoru, ,on napędza prądnice 3fazową np 2 kw wytwarzającą prąd do użytku domowego
    zaleta np. jesteśmy w pracy na urlopie albo śpimy dom zuzywa minimum energi pewnie pracuje tylko lodówka wtedy akumulujemy energie , a po pracy robimy start systemu i mamy prąd równomierny z agregatu
    oczywiscie jakaś elektronika sterująca musi być ją możemy zasilać ze zwykłego akumulatora tez ładowanego przez wiatr.
    PS. Co możemy zrobicz wodorem ano duzo ja proponuje w Reakrorze Sabatiera CO2+4h2---=--CH4 metan paliwo +H2O woda do dalszej elektrolizy,-wytworzyć z niego metan i dopiero spalic w silniku -miej kłopotów z dostostosowaniem silnika agregaru prądotwórczego do spalania metanu
    kaczepa
    Poziom 19  
    Wykorzystanie zgromadzonego wodoru jest stosowane w wielu konstrukcjach zarówno amatorskich jak i profesjonalnych.
    Przeważa tendencja do wykorzystania wodoru i tlenu do zasilania ogniw wodorowych.Otrzymuje sie prad staly.Sa takie konstrukcje (np. w Japonii) o mocy kilkunastu MW.Niestety jest poważny problem z trwalością ogniw a takze z gromadzeniem wodoru (silnie reaguje ze wszelkimi materiałami).
    Wykonanie takiej konstrukcji w warunkach domowych bedzie b. trudne.
    Pozdrawiam
    kadamil
    Poziom 11  
    Ciekawa propozycja z wytwarzaniem wodoru z wody ale o ile mi wiadomo to przy takiej elektrolizie stosunkowo nieduzo powsteje palnego gazu, chyba zeby zastosowac ogromne zbiorniki i jeszcze dochodzi problem magazynowania wodoru ale wszystko mozna zrobic, takie rozwiazanie mogloby tez posluzyc do zasilania auta w coraz popularniejszych instalacjach gazowych CNG
    Troll81
    Poziom 20  
    Ja bym tam z wodorem nie kombinował. Po pierwsze do elektrolizy trzeba sporo energii, a spalanie wodoru nie daje tyle samo energii ile włozyliśmy. Duże potrafią być te straty. Po drugie problem ze składowaniem i instalacją. Jak będziemy na urlopie a coś strzeli to będzie bieda. po trzecie koszt takiej instalacji i butli do składowania i zbiornika z wodą i silnika dospalania wodoru. To już chyba lepszy boiler, że o akumulatorch nie wspomnę. Jakby elektroliza była taka łatwa to byłaby stosowana na masową skalę, a coś tego nie widzę. No ale mogę się mylić. Jak ktoś buduje elektrownię wiatrową domowym sposobem a potem kupuje instalację wartą dziesiątki tysięcy to dla mnie to trochę niezrozumiałe. Lepiej kupić gotową elektrownię z baterią akumulatorów.
    ali57
    Poziom 12  
    witam
    czytam i widze że jest wielu amatorów na tani prąd z którymi można pogadać
    problem tylko w tym żeby mieć wymierne korzyści z wiatraka to należałoby mieć min ok 2 kW energii przy słabym wietrze 1,5 do 2 m/sek
    aby to uzyskać trzeba zainstalować( zbudować) wiatrak o mocy ok 10 kW
    realnie można uzyskać z 1 m2 100W energii
    kombinując doszedłem do wniosku że dla amatora najlepiej zbudować jest wiatrak o pionowej osi obrotu typu WINDSIDE http://www.windside.com/technical.html
    model taki postawiłem na działce aby sprawdzić wietrzność i jak na razie skutecznie odstrasza krety, kręci się już ponad rok łapiąc wszystkie krótkotrwałe podmuchy z niewielkimi przerwami podczas lata, stojąc nad gruntem, myślę więc ze warto byłoby coś na większą skalę zrobić do bezpośredniego grzania wody.
    ciekaw jestem kto coś podobnego kombinuje
    pozdrawiam
    Troll81
    Poziom 20  
    100w z m2? czyli savonius 1,5m na 3m da nam 450w? no to ciekawe bo firmy sprzedają takie wiatraki skalowane na 3kw. oczywiście mówimy tu o energii którą uzyskujemy przy wietrze 5 do 6 m/s czyli przy wietrze a nie przy wicherku 2m/s. jednak w polsce częściej wieje ok 4 m/s. dlatego warto wiedzieć na co sie człowiek porywa. Ale chyba nikt przy zdrowych zmysłach budując amatorską elektrownie nie liczy na coś więcej niż 5kw. Cokolwiek większego wymagałoby juz profesjonalnego projektu i wykonania.
    kubal
    Poziom 14  
    witam amatorska MEW 5 KW to już nie taka amatorka
    a firmy zrobią wszystko żeby sprzedać produkt i tak wiatraczki o fi śmigła np. 3 m gdzie szerokość łopaty nie przekracza 20 cm i jeszcze zwęża się ku końcowi uzyskują moce liczone już nie w watach ale w kilowatach
    i to jest prawda tylko przy jakim wietrze? 15m/s 10 m/s u nas niestety taki nie wieje zbyt często może i dobrze
    nie chcę nikogo zniechęcać trzeba tylko realnie spojrzeć na sprawę
    i budować turbiny przystosowane do naszych warunków
    pozdrawiam
    Troll81
    Poziom 20  
    Sęk w tym że wiaatr wiejący 1,5 m/s ma niewiele energii a budowa takiej turbiny która by to wykorzystała jest kosztowna, że nie wspomne o pozwoleniach na budowę itp papierkami. Poza tym walory wiatrowe zależą od regionu kraju i terenu wokół. Nad morzem wieje całkiem mocno. Nie każdy ma kilka tysięcy na próbowanie czy wiatrak mu sie opłaca. Może na początek wystarczy coś małego, a potem ewentualnie coś większego.
    kadamil
    Poziom 11  
    Czy ktos moze mi podpowiedziec gdzie moge tanio zakupic magnesy naeodymowe na stronie http://www.elektrownie.tanio.net/magnesy_neodymowe.html
    jest duzo propozycji i wybralem magnesy o wymiarach 40*15*5 (niewiem czy nie sa zamale) koszt takiego magnesu wynosi 3,43zl a potrzebuje ich 32szt co wyniesie 110zl
    Chce zrobic amerykana na 12 cewkach drutu 1.4mm tylko niewiem jeszcze ile zwoi
    Troll81
    Poziom 20  
    Tam są chyba najtańsze (przynajmniej ja taniej nie znalazłem). A wielkość magnesów zależy od tego co chcesz osiągnąć. Tanie magnesy można uzyskać z dysków twardych. Jeśli masz dostęp do wysypiska elektronicznego to warto poszperać. Mozna tez kupić na allegro większą partię dysków za grosze i porozbierać je a obudowy sprzedać na złom (są z aluminum). Ilość zwojów na cewkach jest zalezna od napięcia jakie chcesz uzyskać. Kwestia rozlokowania cewek i grubości drutu.