Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 22 Apr 2008 20:15 5069834 12803
SterControl
    ZGG
    Level 27  
    Do baks2601. Im większy i dłuższy ogon tym lepiej. Wiatrak nie tak myszkuje.
  • SterControl
    maromarol
    Level 14  
    Znowu jestem więc to jest na Wólczyńskiej 173 eko-met czy coś takiego, znajde chwile to pojade i zrobie zdjęcie
    baks2601
    Level 13  
    Do gjacek
    Nie odważyłbym się puścić tej zabawki bez obciążenia. Było tego 600W. Co do steru to i tak jest mniejszy od podawanych przez literaturę. Ma mniejszą powierzchnię i odległość od osi obrotu. Układ jest statycznie wyważony tzn w stosunku do osi obrotu głowicy także prądnica ze śmigłem i ster nie powodują sił gnących na głowicę i maszt.
  • SterControl
    Wojtek32
    Level 28  
    baks2601 Całkowicie się zgadzam z Kolegą ZGG . Małe ogonki to można stosować przy prądnicach co tylko mają ładnie wyglądać . Fabrycznej typu AIRX jest mały z prostego względu inny profil śmigła , wysokie obroty i założenia do stosowania na jachtach i kempingach gdzie niema za dużo miejsca .
    juro62
    Level 11  
    Zapomniałem dodać że wolał bym prądnicę 1 fazową
    andy1978
    Level 16  
    andy1978 wrote:
    Witam. Proszę mnie poprawiać jeśli się mylę. Wiatrak (12V 200Wat) poprzez regulator napięcia ładuje akumulator samochodowy, który z kolei jest podłączony do UPS’a 300(Wat). Do UPS’a podłączam urządzenia na 230V maksymalnie 300-tu watowe. Czy dobrze rozumuję? Czy będzie występował jakiś problem z UPS’em jeśli tak podłączę?

Może przesadziłem z tymi 300W. Ale ogólnie chodzi mi czy taki układ zda egzamin?
    juro62
    Level 11  
    do amdy1978 jeżeli nie będziesz pobierał więcej mocy niż dostarczał to układ będzie działał poprawnie
    greenpeace
    Level 24  
    Taki układ jak najbardziej zda egzamin. Wiatrak z prądnicą o mocy 200W nigdy nie ładuje akumulatora nonstop mocą 200W więc nie można upraszczać w sposób taki jak Kolega juro62.
    Faktycznie prądnica nie nadąży ladować akumulatora ale w niczym to nie przeszkadza. Można mieć prądnicę i 10KW i na nic ta moc jeśli wiatru 'niet', przy bezwietrznej pogodzie prąd z akumulatora również kiedyś się wyczerpie.
    gjacek
    Level 16  
    tak tylko zapytałem , w każdym razie na zdjęciach wydaje się ogromny
    pozdr
    JESIOTR1
    Level 33  
    Do andy1978 - dobrze kombinujesz, ale pod warunkiem, że będzie wiatr.Regulator napięcia jest zbędny.Jak zacichnie wiatr to nie będzie ładowania i wtedy z akumulatora masz dalej zasilanie dopóki starczy w nim pojemności Ah.Jak się skończy akumulator to musisz czekać na wiatr by go załadować.Można mieć duży akumulator wtedy nie musisz tak często czekać.
    Do juro62 - małą przenośną elektrownię wodną do zasilania przyczepy kempingowej na rybach to zbuduj na niskie napięcie, bo średnie jest nawet dla ryb niebezpieczne - trzepie przez kalosze.
    Do Wojtek32 - Najlepsze wiatraki są bez OGONA.A 15 A to cienko przy dzisiejszych wiatrach.
    AndM
    Level 17  
    Dodano po 17 [minuty]:

Witam
    Bardzo mnie zaciekawił poniższy link [url]http://maciejrz.republika.pl/[url]

Wszystko jest ładnie opisane, ale rysunek 4 wprowadza jakby zaprzeczenie rysunkowi3. I tak na rysunku trzecim wszystkie boki cewki znajdują się pod działaniem tego samego pola magnetycznego. Tak zaleca autor. Natomiast na rysunku 4 (prądnica trójfazowa) boki cewki z tej samej fazy znajdują się pod różnym polem magnetycznym. Proszę o wyjaśnienie dwóch powyższych rysunków.
    juro62
    Level 11  
    dzięki JESIOTR1 ale światło 15 W lodówka 70W telewizorek 70 W TO 155 W przy 12 V to 13 A +4 A doładowywanie aku 17 A na 20 metrach przewodu to duże straty
    Wojtek32
    Level 28  
    JESIOTR1 Jak dzisiaj ktoś w moim rejonie narzeka na wiatr to bluźni , nie za mocny i równy cały dzień . Jeszcze teraz sobie niezgorzej hula . Co do bez bezogonowców to trochę ich stoi za miedzą i dobrze sobie radzą .
    ja_genius
    Level 17  
    JESIOTR1 wrote:
    ...Do Wojtek32 - Najlepsze wiatraki są bez OGONA.A 15 A to cienko przy dzisiejszych wiatrach.

Był kiedyś taki kawał: Co jest najlepsze? Najlepszy jest socjalizm! A co jest najgorsze? Że jest u nas! Widzę pewną analogię do Twojej opinii :D
    andy1978
    Level 16  
    JESIOTR1 wrote:
    Do andy1978 - dobrze kombinujesz, ale pod warunkiem, że będzie wiatr.Regulator napięcia jest zbędny.Jak zacichnie wiatr to nie będzie ładowania i wtedy z akumulatora masz dalej zasilanie dopóki starczy w nim pojemności Ah.Jak się skończy akumulator to musisz czekać na wiatr by go załadować.Można mieć duży akumulator wtedy nie musisz tak często czekać.
    Do juro62 - małą przenośną elektrownię wodną do zasilania przyczepy kempingowej na rybach to zbuduj na niskie napięcie, bo średnie jest nawet dla ryb niebezpieczne - trzepie przez kalosze.
    Do Wojtek32 - Najlepsze wiatraki są bez OGONA.A 15 A to cienko przy dzisiejszych wiatrach.

Dlaczego regulator jest zbędny? Przecież akumulator ładuje sie napięciem około 14,4 V a prądnica przy większym wietrze da około 60V. Czy to nie zniszczy akumukatora?
    Wojtek32
    Level 28  
    andy1978 Już sobie sam odpowiedziałeś na zadane pytanie , chyba że będziesz użytkował akumulator czołgowy lub zestaw o bardzo dużej pojemności który będzie wstanie pochłonąć każdy prąd .
    omajico
    Level 12  
    Witam swego czasu zbudowałem pompe wodną napędzaną wiatrakiem chodziła mi po głowie budowa MEWrt zalternatorem ale jakoś nie wyszło. I oto jest forum gdzie można poczytać o ewentualnej budowie, a że lubie sie wgłębiać w temat postanowiłem poczytać od samego począdku i nieprzjemny prysznic okazuje sie ze nie mam prawa wglądu bo mam za mało pkt .
    dzik6
    Level 14  
    witam
    GRZEGORZ a kiedy przyślesz mi rysunki łopat co bym mógł coś wystrugać czas i wiatr uciekają Jarek też uciekł do Holandii szukać wiatraków :D[/b]
    zigler
    Level 14  
    juro62 wrote:
    do andy 1978 wiatrak da 200 w a odbiornik pobiera 300 w tym ukladzie nie nadazy ladowac aku i po pewnym czasie bedzie 0 mocy na wyjsciu

Dodano po 33 [minuty]:

Mam prożbę do bardziej doświadczonych chcę zbudować małą przenośną elektrownię wodną do zasilania przyczepy kempingowej na rybach moc około150 200 wat jaką prądnicę zbudować aby była możliwie lekka i wolnoobrotowa mam 2 silniki od pralki 36 i48 żłobków 2 razy przeczytałem dokładnie całe forum i tak naprawdę już nie wiem na co się zdecydować amerykan czy rdzeniowa najlepiej 230 v dzięki za pomoc

Powiedz mi gdzie łowisz te ryby - jezioro czy górski potok. Aby uzyskać 100W z wodnej potrzeba spadku 5m i około 4 litrów wody. Jeśli to jezioro to może być problem. Można oczywiście na mniejszym spadku ale wody trzeba odpowiednio więcej - np. 0,6m i 32 litry.
    JESIOTR1
    Level 33  
    andy1978 wrote:

Dlaczego regulator jest zbędny? Przecież akumulator ładuje sie napięciem około 14,4 V a prądnica przy większym wietrze da około 60V. Czy to nie zniszczy akumukatora?

Albo regulator albo większy akumulator - Jak podłączysz całą moc - te Swoje 60 V przy 1 A w akumulator to ta moc się nie zmieni - będzie zbliżona do 12 V i 5 A = tyle samo.
    Oczywiście napięcie w akumulatorze będzie rosło przez okres ładowania dopóki wieje wiatr - jak w podczas ładowania z sieci prostownikiem. Prąd ładowania 5 A jest prawidłowy do ładowania akumulatora powyżej 50 Ah. Rozładowany akumulator można ładować takim prądem nawet cały dzień lub dłużej bez szkody do prawie 15 V. Można też ładować akumulatory większej pojemności parę dni, lub baterię akumulatorów 24 V prądem 2,5 A dzięki tej samej mocy ładowania.
    Regulator napięcia jest zbędny - bo robi przerwy w ładowaniu (kilkanaście razy w sekundę) ale dopiero gdy jest przekroczone napięcie w naładowanym już akumulatorze.
    W pracy ciągłej regulator samochodowy pobiera ok. 20 W i to przeważnie marnuje wszystkie ZEFIRKI - jest szkodnikiem marnotrawnym.
    Jak się z elektrowni wiatrowej korzysta w sposób ciągły to energii w akumulatorze ciągłe ubywa. Wystarczy patrzeć na pogodę (wiatr) by wiedzieć, kiedy akumulator wymaga rozładowania - musi być na małym głodzie.
    Ja mam ładowanie do oporu i czasami z akumulatora muszę mieszać wodę w sadzawce lub fontanny.
    Nie pozwalam wiatrakowi marnować wiatr tylko łapię 100% i potem gospodarzę - zabawkami.
    Wiatr też czasami robi przerwy i musi być zapas, dlatego wybieram większy akumulator bez regulatora (ogranicznika) ładowania.
    Do ja_ genius - Ja jeszcze wiatraka Amatora bez ogona nie widziałem - tylko na zdjęciu.
    lamer1
    Level 21  
    AndM wrote:
    Dodano po 17 [minuty]:

Witam
    Bardzo mnie zaciekawił poniższy link [url]http://maciejrz.republika.pl/[url]

Wszystko jest ładnie opisane, ale rysunek 4 wprowadza jakby zaprzeczenie rysunkowi3. I tak na rysunku trzecim wszystkie boki cewki znajdują się pod działaniem tego samego pola magnetycznego. Tak zaleca autor. Natomiast na rysunku 4 (prądnica trójfazowa) boki cewki z tej samej fazy znajdują się pod różnym polem magnetycznym. Proszę o wyjaśnienie dwóch powyższych rysunków.

Wszystko jest dobrze, trzeba tylko inaczej podpiąć cewki.
    Na rys. 3 cewki łączymy P + K, na rys. 4 cewki łączymy P + P lub K + K.
    P - początek uzwojenia,
    K - koniec uzwojenia

Albo na odwrót, już nie jestem pewien.
    slawo11
    Level 11  
    Witam
    mam silnik od pralki 48ż wirnik ma 72mm i myślę założyć w rzędzie 3 magnesy25x12,5x5 N38 co daje mi 75mm i będą mi wystawać po za wirnik 3mm czy tak może być czy lepiej dać krótsze od wirnika.
    i powiedzcie czy może lepiej założyć N45-czy nie za mocne?
    JESIOTR1
    Level 33  
    Do slawo11 - może wystawać jeszcze więcej - nie zaszkodzi.Magnesy im mocniejsze tym lepsze.
    06061947
    Level 28  
    Jesiotr1 przejrzyj pocztę wysłałem obliczenia.
    GW
    Wojtek32
    Level 28  
    JESIOTR1 Rybeńko troszkę uściślę Twoją wypowiedz na temat " Regulatora napięcia " poprawniej będzie stabilizatora napięcia . Prąd ładowania jest zależny od stopnia rozładowania akumulatora nie jego pojemności ( Teoria 1/10 pojemności to już przeżytek ) jeżeli zależy Tobie na długim eksploatowaniu swoich akumulatorów to należy nie przekraczać 14.4V napięcia zasilania . Dochodzi jeszcze jedna sprawa jak w moim przypadku akumulator jest ładowany bez nadzoru z mojej strony i ktoś a właściwie coś musi to robić i tu jest niezbędny stabilizator napięcia .
    Pozdrawiam ,,
    Taki trochę wypasiony z wszystkimi bajerami .