Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 01 Cze 2005 16:21 4693361 12804
 • #91 01 Cze 2005 16:21
  wasia
  Poziom 16  

  Można faktycznie dać jeden większy magnes na jeden biegun . Ja dałem kilka małych ze względu na łatwiejsze dopasowanie do walcowatej powierzchni , poza tym był to eksperyment, więc asekurowałem się z kosztami dając troche mniejsze magnesy. Na dzień dzisiejszy eksperyment uważam za udany - łatwy start i moc w przyzwoitym przedziale. Stojan wymaga przewiniecia w celu polepszenia osiągów ale na razie i tak sprawuje sie dobrze.

 • Megger
 • #92 01 Cze 2005 17:20
  morzedzungli
  Poziom 14  

  Wasia! dobra robota! Możesz mi powiedzieć ile można wydusić z tego silnika od pralki? i przy jakich obrotach. Sam czekam na przesyłke z magnesami i zastanawiam się czym to przykleić, jeśli to nie jest tajemnica mozesz powiedzieć czym to kleiłeś?

 • Megger
 • #94 01 Cze 2005 18:03
  wojtekj23
  Poziom 11  

  Wasia, rezystancja jednej fazy tego silnika to 25,6 oma. Silnik ma możliwość pracy gwiazda/trójkąt. Co do ilości żłobków to postaram się podać w najbliższym czasie. Grubość drutu nie jest zbyt duża - ,,na oko,, nie więcej niż 1,5 mm.

 • #95 02 Cze 2005 09:10
  Mieczysław
  Poziom 21  

  wojtekj23 napisał:
  wasia, a co myślisz o przerobieniu silnika 3-fazowego klatkowego tym sposobem. Posiadam akurat taki i do tego wolnoobrotowy - tylko 340 obr/min. Jego waga jest znaczna -około 25 kg ale moc znamionowa niestety niewielka, tylko 0,25 kW. Czy dałoby się z tego zrobić coś sensownego i jakim kosztem? Pozdrawiam  Witam.
  Sądzę,że nastąpiła jakaś pomyłka w podaniu średnicy drutu jakim jest uzwojony silnik.
  Średnica,,na oko'' 1,50 mm odpowiadałaby w/g mnie mocy znacznie wyższej, tj. ok 4 - 5 kW.

 • #96 02 Cze 2005 12:30
  wasia
  Poziom 16  

  Wojtekj23 , Mieczysław ma racje. Na moje oko średnica drutu nie powinna przekraczać 0,9 mm , ale to już nie jest tak bardzo istotne bo znamy rezystancje. Moja sugestia brzmi : połącz uzwojenia w trójkąt , wyprowadzenia podłącz do trzyfazowego mostka prostowniczego. Wyjście mostka podłącz do grzałki o mocy nie większej niż 0,8kW. Jeżeli stwierdzisz , że przy dosyć wysokich obrotach - w okolicach 300 obr/min napięcie na grzałce nie osiąga 70V ± 10V, to przełącz uzwojenia na gwiazde i wtedy obserwuj napięcie na grzałce. Magnesy na wirnik daj troche większe niż te , które ja zastosowałem tak aby wypełniały przynajmniej 80% powierzchni wirnika i troche grubsze ( moje mają zaledwie 4mm ).  Dodano po 36 [minuty]:

  morzedzungli napisał:
  Wasia! dobra robota! Możesz mi powiedzieć ile można wydusić z tego silnika od pralki? i przy jakich obrotach. Sam czekam na przesyłke z magnesami i zastanawiam się czym to przykleić, jeśli to nie jest tajemnica mozesz powiedzieć czym to kleiłeś?


  Osiągi tej prądnicy na razie są słabe z powodu dużej rezystancji uzwojeń - prawie 70 Ohm na faze . Rozkrecając ją bez obciążenia do koło 1000 obr/min miernik wychylił sie nieznacznie poniżej 400V. Charakterystyka takiej prądnicy jest w przybliżeniu liniowa , więc przy 100 obr mamy na wyjściu około 40 V. W chwili obecnej można z niej ciągnąć prąd do 1A . Po przewinięciu liczę na około 300 Wat. Magnesy przykleiłem " Epoxy Dragon Transparent " ( nie wiem czy wolno na tym forum podawać takie dane ) ale widziałem już prawdopodobnie lepszy, przeznaczony do metalu tej samej firmy.

  Pozdrawiam

 • #97 03 Cze 2005 20:36
  dzik6
  Poziom 14  

  witam właśnie dziś wkleiłem magnesy na wirnik jutro przewine nowe uzwojenie jak zrobie prześle zdjęcie

 • #98 04 Cze 2005 13:18
  AAnnddrrzzeejj
  Poziom 18  

  Witam.
  Alternator autobusowy będzie się nadawał.Alternator jest prądnicą prądu zmiennego trójfazowego z zamontowanymi diodami w środku.Potrzebny
  transformator trójfazowy lub trzy jednofazowe.Jeśli uzyskana moc miałaby służyć tylko do ogrzewania regulator chyba byłby niepotrzebny.
  Zapomniałem wcześniej napisać że diody trzeba wymontować.Zyczę powodzenia. Andrzej.

 • #99 04 Cze 2005 23:14
  morzedzungli
  Poziom 14  

  Witam wszystkich!
  Orientujecie się ile można wyprodukować wodoru z 1KWh ? chciałbym żeby moja elektrownia wiatrowa produkowała wodór wiem, że układ będzie mial małą sprawność i będzie to niebespieczne. I jeszzcze jedno pytanko. Jak powinno wyglądać urządzenie do elektrolizy wody i z jakich materiałów musi być zrobione oraz jakie wartości prądu będą optymalne do tego procesu.
  Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam konstruktorów MEW.

 • #100 07 Cze 2005 16:31
  wasia
  Poziom 16  

  wasia napisał:
  Co do silnika od automatu mozna go podobnie przerobić przetaczająć wirnik i umieszczając na nim magnesy . Oryginalny stojan warto przewinąć ponieważ z reguły nie jest on dopasowany do naszego odbiornika i bezpowrotnie wytraca nam dużą część mocy. Przerabiając taki silnik przewinąłem go na dwie fazy i 9 par biegunów na wirniku. Daje on około 36 V przy 400 obr/min i około 4A na faze.

  Podsyłam zainteresowanym zdjecie prądnicy wykonanej na bazie silnika z automatu.
  Pozdrawiam

 • Megger
 • #103 09 Cze 2005 18:45
  GK
  Poziom 17  

  Witam!
  Z tym silnikiem od automatu dałbym sobie spokój zbyt mała moc, poza tym konstrukcja nie sprawdzona w praktyce. Swoją drogą kluczem do elektrowni wiatrowych jest wiatr, a ten wieje wystarczająco mocno tylko w nielicznych zakątkach Polski.
  Pozdrawiam K.G.

 • #104 10 Cze 2005 12:51
  wasia
  Poziom 16  

  morzedzungli napisał:
  Witam!
  Zdjęcia prądnicy z silnika od pralkihttp://www.elektrownie.tanio.net/silnik_pralka.html tylko coś mała moc tej prądnicy, powiedzcie mi dlazcego magnesy muszą być pod kątem 24°
  Pozdrawiam.


  Nie znam założeń konstrukcyjnych autora ale przypuszczam , że kąt 24° jest po to , by magnes obejmował dwa zęby stojana ( tyle samo ile obejmuje cewka ).
  Pozdrawiam

 • #105 11 Cze 2005 16:41
  gustek
  Poziom 2  

  Witajcie!
  Przeglądałem stare książki i natrafiłem na akumulatory własnej konstrukcji. Moge to opublikować jeżeli będą chętni.

 • #106 12 Cze 2005 12:10
  chester8
  Poziom 18  

  Powiem tyle polskie warunki może sa trudne ale jeśli sie chce ma czas i pomysł to można naprawde wiele . ja robie wiatrak juz przez okolo 5 lat i powiem że nie było to łatwe, zaczynałęm od małych do których jako prądnice stosowałem silniki z przekładniami z wkrętarek i powiem ze efekt był niezły, na których sie uczyłem a dopiero po kilku latach nabrałem doswiadczenia i teraz dopiero moge cokolwiek zaczać konstruowac bo nie jest to łatwa sprawa. często widze zdania dotyczące bydowy wiatraka ale odbieram to tak jakby ci ludzie mieki ten cały projekt juz w głowie z 100% powodzeniem działania. to jest śmieszne bo wiem co to znaczy coś takiego wykonać. Jesli chcecie budować wiatrak to nie skupiajcie się na prądnicy tylko wpierw należy wykonać śmigła a potem dokonać prób związanych z ich parametrami. bo co nam po prądnicy 10kW jeśli śmigła nie dają rady tego napędzić jak będziemy mieli śmigła , jakieś pojęcie o ich obrotach to wtedy dopiero zabieramy sie za dopasowanie prądnncy i przekładni , której nie polecam ale czasem nie ma wyjścia.

 • #107 12 Cze 2005 16:02
  gustek
  Poziom 2  

  Hej
  Projekt bateri podam w tym tygodniu teraz nie mogę.
  darmowa-energia.eko.org.pl jest podany projekt domowego kolektora.
  Można by zrobić tak że energia z wiatraka dogrzewała by wodę.
  Jeśli chodzi o energie z wiatraków można postawić pare wiatraków na dachu i po problemie. Czytając te forum zapoczątkował we mnie pomysł budowy elektrowni wiatrowej. Tylko nie wiem w końcu z czego w końcu zbudować tą prądnice. Jakie wymiary wiatraka mowinny obowiązywać aby w jak najlepszy sposób wykorzystać to? Proszę o pomoc!
  Pozdrowienia PATRYK!!! :)

 • #108 12 Cze 2005 17:18
  dzik6
  Poziom 14  

  witam ja zrobiłem taką turbine chodzi ładnie ale nie wiem ile może dać prądu dowiem się jak zainstaluje prądnice która czaka na przekładnie z którą są małe kłopoty prądnicę robiłem z silnika od pralki automatu ale to nie za dobry pomysł teraz buduje prądnice z silnika klatkowego i kondesotorami powino być lepiej

 • #109 12 Cze 2005 21:54
  marek_Łódź
  Poziom 36  

  dzik6 napisał:
  witam ja zrobiłem taką turbine chodzi ładnie ale nie wiem ile może dać prądu dowiem się jak zainstaluje prądnice która czaka na przekładnie z którą są małe kłopoty prądnicę robiłem z silnika od pralki automatu ale to nie za dobry pomysł teraz buduje prądnice z silnika klatkowego i kondesotorami powino być lepiej


  Jak będziesz miał te dane, to jeśli możesz podaj orientacyjnie ile wyciągasz przy jakim wietrze i jakie są rozmiary tej turbiny. To pozwoli się zorientować zainteresowanym na co mogą liczyć.

  Powodzenia

 • #110 12 Cze 2005 22:17
  dzik6
  Poziom 14  

  witam wszystkie dane wymiary itp podam jak tylko będę miał więcej informacji dodam tylko że ta turbina chodzi ponad miesiąc i przy małym wietrze kreci ale ile da radę wycągnąć tego jeszcze nie wiem docelowo ta turbina będzie na dachu około 8 m przy dużych wiatrach a takie już miałem kilka razy obroty w granicach 60 do 70 na minute i więcej nie kręci prawdopodobnie w cigu tygodnia założe prądnice to napiszę więcej

 • #111 14 Cze 2005 16:45
  morzedzungli
  Poziom 14  

  Witam!
  Moja przyszła prądnica, możecie mi powiedzieć jak mam uzwoić stojan? na wirniku będzie 8 magnesów a stojan ma 24 żłobki był to silnik prawdopodobnie od jakiegoś urządzenia domowego na obudowie jest wytłoczony napis firmy PREDOM. a może to uzwojenie będzie dobre? niestety nie wiem jakim drutem jest nainięte i nie mam czym pomierzyć rezystancji.
  Za wszelką pomoc będę wdzięczny

 • #112 15 Cze 2005 09:43
  WIESIEKZON
  Poziom 1  

  Budowa elektrowni wiatrowej pozwalającej ogrzewać dom nie jest prosta.
  Powinno się zacząc od sporządzenia bilansu energetycznego budynku celem okreslenia zapotrzebowania mocy. dla budynku o powierzchni ok 100 m2 zamknie sie to na poziomie ok 8 do 20 kW w zalezności od strat energetycznych obiektu.
  Dla zapewnienia takiej mocy przy sredniej predkości wiatru jest konieczny wiatrak o srednicy wirnika ok 14-16m. Wymaga to odpowiedniej konstrukcji nosnej wysokiej na ok minimum 15 m. Wiąze sie to wszystko oczywiscie z pokaźnymi nakładami finansowaymi ktorych czas amortyzacji bedzie trwał kilka a nawet kilkanascie lat.
  Hobbystycznie można zbudowac wiatrak dła własnej satysfakcji o mniejszej srednicy wirnika i niewielkich nakładach finansowych z zastosowaniem jako wstepne podgrzewanie wody co znaczniej ograniczy problemy zwiazane z regulacja napiecia ewentualnie częstotliwości.
  Część starszych urządzeń domowych których zasilacze oparte są na transformatorach a nie na przetwornicy żle zniesie znaczne odchyłki częstotliwości.
  Najprostszym rozwiazaniem jest zastosowanie prądnicy - alternatora , może być 24 V ale bez zadnych regulatorów napiecia bo i po co.
  Wzrost napiecia wyjściowego spowodowany wzrostem obrotów spowoduje zwiekszony przepływ prądu na grzałkach. Oczywiscie pozostaje tylko problem z dobraniem grzałek na 24 V albo zastosowaniem odpowiednio dużej ich liczby takich na 220 V.

 • #113 15 Cze 2005 11:37
  wasia
  Poziom 16  

  morzedzungli, widze , że ładnie wyfrezowałeś gniazda pod magnesy, dobra robota - pewne trzymanie i dobre zamkniecie pola magnetycznego po zamontowaniu w stojanie. Ale ( tu być może nie zgodzisz się ze mną ) :
  1. Troche mało par biegunów umieszczasz na wirniku a to przeważnie oznacza wyższe obroty nominalne. Będziesz musiał nadrobić to wieksza ilością zwojów , co spowoduje troche większe straty i "lekko" osłabi osiągi oraz sprawność maszyny. Nie jest to jednak tragedia i da sie z tym żyć.
  2. Osadzając magnesy równolegle do zębów stojana spowodujesz , że wirnik będzie bardzo ciężko ruszyć z miejsca. Magnesy powinny być pod lekkim kątem. Można jeszcze poprawić znacznie moment startowy ( obniżyć go oczywiście ) . Jeżeli będziesz tym zainteresowany to daj znać.
  Co do stojana to proponuje Ci nawinąć go w identyczny sposób jak alternatory samochodowe - uzwojenie trzyfazowe, z tym że na jedną faze przypadnie Ci 4 cewki , a nie 6-jak ma to miejsce w alternatorach.
  Dołączam Ci schemat nawinięcia wycinka stojana. Cewki o tym samym kolorze należą do tej samej fazy i połączone maja być ze sobą szeregowo czyli koniec pierwszej z początkiem następnej itd. Wyprowadzenia faz mają być połączone w gwiazde . Czarne prostokąty oznaczają oczywiście zęby stojana . Jeżeli będziesz potrzebował dokładniejszą " rozkładówkę " to podeśle.

  Pozdrawiam

 • #114 18 Cze 2005 16:28
  morzedzungli
  Poziom 14  

  Wasia dzięki za pomoc!
  Poczytałem trochę na temat przewijania silników i nie jest to takie proste, z przewinięciem zwróce się do znajomego może za przysłowiową flaszke przewinie mi, a obniżeniem momentu jestem bardzo zainteresowany wiatry u nas kiepskie a każdy element ma wpływ na sprawność calego układu. Początkowo zakladałem wykorzystanie prądnicy tylko do podgrzewania wody ale teraz chciałbym mieć też możliwość łdowania akumulatorów 12v i 6v przy wyjeździe na biwak się rzyda. I tu moje pytanie czy można taki regulator kupić? czy musi być on dostosowany do mojej prądnicy. Dostałm już magnesy i zrobiłem wiatrak 1,2m średnicy 4 łopatowy jak sklece wszystko w całość to wrzuce fotki.

  Pozdrawaim wszystkich!

 • #115 20 Cze 2005 16:33
  Apollo
  Poziom 15  

  Witam.

  Jestem tu pierwszy raz. Przeczytałem propozycję 24 żłobki i 8 magnesów.
  Stanowczo zamało i żłobków i magnesów. W tym układzie do wytworzenia potrzebnego prądu, liczba obrotów prądnicy to 2 do 3 tys.
  Należy stosować jak największą liczbę żłobków, nie mniej od 36.
  A najlepiej 48 lub 72. Przy liczbie żłobków 72 i dużej ilości magnesów, prądnica pracuje poprawnie już przy 180 obrotach/min.
  Mozna jeszcze znalezć stare silniki o 72 żłobkach.
  Szanowni koledzy: W przyrodzie jak również w innych dziedzinach, nie ma nic za darmo. Będę tu zaglądał czas od czasu.
  Pozdrawiam.

 • #116 20 Cze 2005 21:20
  dzik6
  Poziom 14  

  witam Apollo ty tu nie zaglądaj tylko pisz dużo potrzebne są sprawdzone pomysły a napisz jak i gdzie magneszy wklejić do takiego silnika bo mam taki 710 obrtowy i narazie zrobie prądnice na kondesatorach a w przyszłości na magnesach tylko nie wiem ile ich trzeba jakie i gdzie wklejić robiłem z silnika od pralki ale to nie wypaliło http://www.komel.katowice.pl/tekst/synchro2.shtml tu robią prądnice ale chyba nikt niewie jak taką zrobić chociasz jakiś szkic albo jakiś opis

  pozdrawiam

 • #117 20 Cze 2005 23:21
  Apollo
  Poziom 15  

  dzik6 - witaj

  Silnik o którym piszesz (700 obr) ile ma żłobków, 36 czy 72? Idealny by był 72 ale Twój będzie miał prawdopodobnie 36i też się nadaje.
  I porównanie: 72 ż = 180 obr. 36 ż = 360 obr. Obroty przy których wytwarzany jest nominalny prąd. Mówimy tu o prądzie ponieważ to jest ważne. Napięcie jest zależne od ilości zwoi i to jest sprawa drugorzędna, którą to można manipulować - przewijając. Z prądem, czyli mocą, manipulować się nie da. Przy odpowiednim pakiecie blach (rdzenia) moc jest stała. Przy zwiększeniu obrotów, z obrotów nominalnych na wyższe, moc może wzrosnąć, ale wzrasta również temperatura, co prowadzi do spalenia uzwojeń.
  Proszę o sprecyzowane pytania.

  Pozdrawiam.

 • #118 21 Cze 2005 20:38
  dzik6
  Poziom 14  

  witaj Apollo dziękuje ci za wyjasnienia
  silnik 710 obrotów 36 żłobków 2,2 kw rozpędziłem ten silnik do około 800 obrotów prąd był słabiutki ale za to przy około 2000 obrotach to pokazało się 420 v to już coś kondesatory mam od pralek ale potrzebne mi jest około 360 obrotów bo mam taką przekładnie i jak taką zrobić prądnice .
  mam już turbine brakuje tylko prądnicy, robiłem już z silnika od pralki ale to nie to wiec byłbym wdzięczny za wskazówki dotyczące przerobienia tego silnika na prądnice z kondesatorami albo na magnesach tak jak robią w KOMEL
  w tym cały problem aby były jak najmniejsze obroty maksymalnie do 400 obrotów turbina którą zbudowałem obraca się od 0 do około 70 obrotów na minute mocy tej turbine jeszcze nie znam ale zawsze można zwiększyć wielkosć takiej turbiny
  czekam na podpowiedzi
  Pozdrawiam
  dzik6

 • #119 21 Cze 2005 22:23
  Apollo
  Poziom 15  

  Dzik6 - Witaj.

  Przy 2000 obr/min to nawet gitara będzie dawała prąd. Silniki z kondensatorem, jako prądnicę można stosować z napędem spalinowym, ewentualnie z turbiną wodną, gdzie siła napędu jest stała. Ponadto 30% mocy turbiny pobiera wzbudzenie pojemnościowe (kondensator).
  Silniki niskoobrotowe mają ten plus, że mają wiele biegunów, oraz dużą średnicę wirnika, co daje nam możliwość umieszczenia większej ilości magnesów. Czym większa ilość magnesów na średnicy wirnika tym mniejszych potrzeba obrotów do wytworzenia prądu.

  Należy zmierzyc szerokość wirnika i takiej długości zamówić magnesy. Uzwojenie silnika należy przewinąć tak żeby na jednej fazie było 6 pojedynczych cewek. 6x3=18. Ilość magnesów musi być większa od ilości cewek na jednej fazie, czym więcej tym lepiej. Ale ilość magnesów na średnicy ograniczona jest szerokością magnesow. Szerokość magnesu powinna być taka jaka jest szerokość rdzenia pomiędzy wewnętrznymi brzegami cewki, ale to nie musi być z dokładnością do milimetra. Po tych obliczeniach wyjdą Ci wymiary magnesów, oraz ilość. Przy tej mocy silnika grubość magnesów musi być co najmniej 15 mm.

  Frezować wirnik na głębokość grubości magnesów, po wklejeniu boki magnesów będą wystawały, ten nadmiar należy zeszlifować na szlifierce kłowej do średnicy wirnika.

  Można jeszce obniżyć obroty, ale wówczas musiałoby być 12 cewek na fazę. w tym wypadku trzeba nawijać uzwojenie warstwowe, czyli w jednym żłobku dwie warstwy.

  Już teraz rozumiesz, że posiadając silnik z 72 żłobkami można zrobić prądnicę "tysiąclecia" ?

  Jak coś to pytaj, bo na końcu języka cała ameryka.
  Ja z kolei poszukuję wykonawcy porządnych, aerodynamicznych łopat, jak ktoś coś wie to proszę o wiadomość.

  Pozdrawiam.

 • #120 22 Cze 2005 13:07
  wasia
  Poziom 16  

  dzik6 napisał:
  robiłem z silnika od pralki ale to nie wypaliło http://www.komel.katowice.pl/tekst/synchro2.shtml tu robią prądnice ale chyba nikt niewie jak taką zrobić chociasz jakiś szkic albo jakiś opis

  pozdrawiam


  Dzik6 podeślij fotke tej pradnicy z silnika od pralki i powiedz dlaczego uważasz ją za niewypał. Może da się z niej jeszcze coś zrobić . Warto na poczatek zrobić mniejszą pradnicę , po to by przekonać się na co stać Twój wiatrak. Jak możesz, to podaj wymiary turbiny.

  Pozdrawiam.

  Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

  morzedzungli napisał:

  Poczytałem trochę na temat przewijania silników i nie jest to takie proste, z przewinięciem zwróce się do znajomego może za przysłowiową flaszke przewinie mi, a obniżeniem momentu jestem bardzo zainteresowany wiatry u nas kiepskie a każdy element ma wpływ na sprawność calego układu. Początkowo zakladałem wykorzystanie prądnicy tylko do podgrzewania wody ale teraz chciałbym mieć też możliwość łdowania akumulatorów 12v i 6v przy wyjeździe na biwak się rzyda. I tu moje pytanie czy można taki regulator kupić? czy musi być on dostosowany do mojej prądnicy. Dostałm już magnesy i zrobiłem wiatrak 1,2m średnicy 4 łopatowy jak sklece wszystko w całość to wrzuce fotki.

  Pozdrawaim wszystkich!


  Morzedzungli co do przewijania czy znalazłeś jakąś stronke z opisem jak przewijac silniki ? Ja kiedyś zwróciłem sie z tym problemem do Mieczysława , który udzielił mi sporo bezcennych wskazówek. Dzięki jego radom dziś przewinięcie stojana nie stanowi dla mnie problemu, a ile satysfakcji np. z własnoręcznie wykonanego uzwojenia. Popytaj troche swojego znajomego magika od silników - na pewno zdradzi Ci niektóre tajniki.

  Co do obnizenia momentu startowego napisz mi ile magnesów przewidujesz na jeden biegun i czy wirnik jest zrobiony z pakietu blach ( podejrzewam , że tak ), czy może z jednolitej bryły stalowej , bo trudno mi to ocenić ogladając zdjęcie. Trzeba bedzie poprostu " przekosić magnesy względem siebie. Zrobiłem taki chytry manewr na silniku od frani i zdało to egzamin . Na zdjęciu masz pokazany ten wirnik w trakcie takiego zabiegu. Być może jutro podeśle Ci fotke jak wygląda produkt finalny.
  Do ładowania akumulatora wystarczy wyprowadzić odczep ze stojana.
  Jeżeli pojemność Twojego akumulatora jest w okolicach 40Ah lub wyższa to nie ma potrzeby bawić się z regulatorami napięcia. Wystarczy zwykły ( powiedzmy pięcio amperowy ) mostek prostowniczy. Niewielka moc prądnicy i śmigła nie pozwoli Ci na pewno go przeładować.
  Dużo wody nie ogrzejesz takim generatorem , ale mając niwielką terme np. 10l w wietrzny dzień na pewno podniesiesz w niej temperature o kilka może nawet kilkanascie stopni.

  Pozdrawiam

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME