Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

dzik6 16 May 2008 21:58 4977581 12804
 • #9211
  Romulus7874
  Level 28  
  Witam towarzystwo.
  Po dokupieniu reszty magnesów postanowiłem nieco po experymentować z ich ułożeniem.(str 303 dół strony)Przy ułożeniu skosem w rytm pól wirnika zauważyłem coś dziwnego (a może nie?),że pomiędzy naklejonymi już 8 rzędami magnesów S-S-S powstało pole magnetyczne N. I tak zostawiłem.Osiągi nie wiele gorsze niż przy 16 magnesach S-N klejonych na wprost.Zaskoki o niebo mniejsze.
  Co to może być?
  Czy pole mag.zamyka się w wirniku i szukając ujścia wychodzi między biegunami S-S?
  To skłania do zastanowienia czy jest sens stosowania coraz silniejszych magnesów w prądnicach.
  Dla tych co nie wiedzą :
  stojan 32 ż
  16 cewek na fazę(fazy 2)


  A takie coś widziałem u Angoli:
 • CSICSI
 • #9213
  gjacek
  Level 15  
  takie po prostu są magnesy , każdy miał , ma i długo jeszcze bedzie miał dwa przeciwne bieguny ( pole pakowane do środka wyszło na zewnatrz , bo musiało , pomiędzy magnesami i ma przeciwny biegun "zwrot" żeby się zamknęło ) natomiast wklejenie następnych pomiędzy obecne odwrotnie wzmocni pole :)
  pozdr
 • #9214
  kotuniunia
  Level 29  
  Taką to zabawkę zmajstrowałem jak na razie to przy obciążeniu 7A ma 21V ,a bez obc ma 48V przy ok. 250 obr. na min drut Φ 0,75mm,trzy fazy 12cewek,12zw na cewkę, magnesów na rotorku 24 ,teraz jeszcze zainstalować w miejscu dawnego na maszcie. <img src="https://obrazki.elektroda.pl/93_1210971554.jpg" <img src="https://obrazki.elektroda.pl/93_1210971554.jpg"
 • #9217
  Borato
  Level 14  
  Witam.
  agnieszka7874 -a jak masz zamiar obciażać te 2 fazy??
  Borato
 • #9218
  wiatrakowiec
  Level 13  
  Witam. Rozmontowałem 3 silniki od "automatów", dotoczyłem nowy korpus, dorobie do niego nowe pokrywy z gniazdami na większe łożyska. Dospawam łapy do mocowania do podstawy. Bede wciskał pakiety w korpus i w związku z tym mam pytanie czy wcisnąc pakiety takie jakie są czy rozdielić blachy i wcisnąc pod kątem. Jak nawinąć cewki bo jak czytam posty to jedni piszż że taki sposób jest najlepszy a inni że to kołtun. Ktoś pisał że zwiększał średnice wałka w silniku- o ile? Wydaje mi się, że maksymalnie można wziększyć do 30mm. Trzy pakiety blach na wirniku będą szersze od pakietów w stojanie o 18mm, czy to nie przeszkadza? Kolegów którzy wykonałi już takie prądnice prosze o podpowiedż jakiej średnicy wykonali śmigło oraz czy mocwali go bezposiredni na wałku prądnicy. Teraz sprawa drutu nawojowego: mam 16 cewek z silników prądu stałego dają sie rozwinąć bez uszkodzeń, ale drut ten jest średnicy 1,8mm czy moża takim nawinąć cewki. Bede wdzięczny za udzielone rady.
  TYLKO NIE PISZCIE ŻE TO BYŁO PISANE BO ODNALEZIENIE TEGO W 300 STR JEST PRAWIE NIEMOŻLIWE.

  PS. Demątaż tych silników odbył sie na prasie hydraulicznej (samoróbka).Zadna z cześci nie została uszkodzona nawet wiatraczki plastikowe są całe.Jeżeli ktoś potrzebuje dekle czy łożyska lub wiatraczki są do odbioru.
  Pozdrawiam
 • #9219
  JESIOTR1
  Level 33  
  10stefan wrote:
  Jesiotr co tam ze sprawą magnesów na zamówienie
  tych do silnika od pralki tamat bo jestem chętny

  Ten temat jeszcze wymaga trochę cierpliwości - jestem na etapie testów i doświadczeń.
  Chcę sprawdzić czy uzwojenie prądnicy połączone w trójkąt da większe napięcie gdy jeden biegun (segment neodymu) będzie omiatał strumieniem nie dwa a trzy nabiegunniki.
  Liczę na to, że dwie fazy jednocześnie omiatane strumieniem magnetycznym będą bezkonfliktowo pracować obok siebie na maksymalnej wydajności.Dotychczas w połączeniu prądnicy w gwiazdę pracowała efektywnie tylko jedna faza.
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
  Pozwoli to na efektywne wykorzystanie 66 % miedzi w żłobkach, nie 33 % miedzi jak było u Mnie dotychczas.Jednocześnie liczę, że obłożenie obwodu wirnika neodymami w granicach bliskich 100 % i że nie wpłynie to negatywnie na zaskoki, a tylko powiększy siły indukcyjne prądnicy.
  Podniesienie dwóch parametrów dla prądnicy "B" i "l" i to znacznie powinno wpłynąć na wydajność pracy prądnicy wg. wzoru U = B x L x v.
  gdzie:
  B indukcyjność powiększę o 1/3 (większą szerokość neodymoa) + wzrost na równomiernej przestrzeni pomiędzy walcowymi powierzchniami wirnika i stojana.
  l długość efektywnie pracującego przewodu powiększę dwukrotnie - przy zmianie biegunów strumień będzie oniatał dwa żłobki a nie jeden jak dotychczas.
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
  Licżę że pozwoli to na co najmniej podwojenie mocy i wydajności najpierw Moich prądnic.To doświadczenie wymaga inwestycji ok 500 zł na magnesy segmentowe i jeszcze brakuje Mi tylko odwagi.Jak nabiorę pewności po testach to liczę na zbiorowe zamówienia w zaprzyjaźnionej firmie.
  Liczę, że koledzy w twórczej dyskusji upewnią Mnie co do celowości takiego doświadczenia i pomogą w podjęciu decyzji odnośnie zamówienia.
  Pozdrawiam
 • CSICSI
 • #9220
  krzys507
  Level 12  
  Witam
  A jak w Waszych prądnicach wygląda momet zaczepowy? Czy odczuwacie delikatny opór przy probie ruszenia wałem pradnicy czy ruch jest głatki bez oporu???
 • #9221
  Wojtek32
  Level 27  
  krzys507 Ładnie to ująłeś " delikatny " co jest pojęciem względnym . W moim przypadku występują w każdej metodzie klejenia magnesów ( prosto , skos ) i są największą bolączkom własnych konstrukcji które w znacznym stopniu pogarszają efektywność prądnicy . Utrudniony start przy słabych wiatrach . Dochodzi jeszcze zjawisko przesycenia rdzenia które nie pozwala na maksymalne rozpędzanie śmigieł bez obciążenia , działa jak hamulec i powoduje grzanie rdzenia . I tu powtarzam już zadane pytanie przez Kolegę agnieszka7874 " czy ma sens stosowanie bardzo silnych magnesów "
  Prawda jest gdzieś pośrodku ????
 • #9222
  JESIOTR1
  Level 33  
  Im większy moment zaczepowy tym lepiej.
  Prawie wszyscy mylą GO z ZASKOKAMI, które trzeba zwalczać na starcie.
  Moje zaskoki zanikły całkowicie dzięki rozdrobnieniu magnesów w jednym (każdym biegunie).
  Moment zaczepowy wyraźnie wyczuwalny jest jako udarowe stawianie oporu (nie tylko na starcie), gdy zrobimy zwarcie na jednej fazie.Gdy zewrzemy wszystkie fazy to jest trzy razy silniejszy, ale jest płynny i pożyteczny - świadczy o sprawności, dobroci i wydajności prądnicy.Nie należy z nim walczyć - wystarczy wszystkie fazy obciążyć symetrycznie.
  Opór zaczepowy powstaje w wyniku reakcji na siłę elektromotoryczną e naszych uzwojeniach.
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
  Siła Fjest reakcją i tego nikt nie zmieni.
 • #9223
  Borato
  Level 14  
  Witam.
  Jesiotr,skądś zapisałem informacje,że firma Siemens -na 7 żłobków jest 8 magnesów ścisle spasowanych na wirniku-to stosuje w jakims silniku.
  Niestety wtedy informacja o jakim silniku była mowa nie wydała sie mi ważna.A ta fotka poniżej to chyba tarcza z amerykana.
  Borato
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
 • #9224
  Wojtek32
  Level 27  
  JESIOTR1 Miałem się nie wtrącać w Twoją wypowiedz . Ale nie mogę tego obojętnie czytać i uwierzyć że właśnie Ty podajesz takie wnioski jako poprawne .
  Nie wiem gdzie znalazłeś opracowania wykazujące różnice miedzy momentem zaczepowym a ( pospolicie nazywanymi ) zaskokami .
  Jak to ma się do Twoich drgań udarowych jeżeli pozbyłeś się " zaskoków " przecież czym nisze obroty tym mocniejsze " drgania udarowe " to jakie jest w momencie startu prądnicy ??? .
  Nie wiem co wspólnego ma moment zaczepowy z oddziaływaniem wzajemnym przewodów na siebie , to jest z innej bajki i dotyczy innych zjawisk występujących w prądnicy .
  Znowu się narażam i pozdrawiam ,,
 • #9225
  Romulus7874
  Level 28  
  Do Borato
  To ustrojstwo traktuję jako testowe.Koszty tego zamknęły się w 20 zł.
  Kombinuję z ustawieniami magnesów i połączeniami cewek zanim wezmę się za etatowy silnik pralkowy.Mam już zresztą takowy 48ż włoski jakiś.
  Zaznaczam ,że przy odklejaniu -klejeniu-odklejaniu odkleja się także warstwa ochronna z magnesów.Nie przypominają już one swoich braci w sklepie :cry:
  A te dwie fazy obciążałem i pojedyńczo i szeregowo bez i z mostkiem 6A(bo taki kupiłem :D )dwoma halogenami po 20W.Pięknie świecą.Ale trzeba dać obroty. TO WSZYSTKO DO TESTÓW
  Jeśli coś mi się kiedy fajnego uwinie i poklei to do tego spróbuję zmajstrować takie śmigiełka jakie widziałem za kanałem.To tylko blacha a może i ma zmienny kąt pochylenia??? Na metce ma:
  1KW
  600rpm
  Ładne.
  pozdro
 • #9226
  JESIOTR1
  Level 33  
  Wojtek32 wrote:
  JESIOTR1 Miałem się nie wtrącać w Twoją wypowiedz . Ale nie mogę tego obojętnie czytać i uwierzyć że właśnie Ty podajesz takie wnioski jako poprawne .
  Nie wiem gdzie znalazłeś opracowania wykazujące różnice miedzy momentem zaczepowym a ( pospolicie nazywanymi ) zaskokami .
  ,,

  - Sam przysłałeś Mi całe tomy Naukowych Opracowań.

  Dla przykładu cytuję początek rozdziału 4

  4. Metody ograniczania pulsacji momentu elektromagnetycznego w silniku BLDC
  Pulsacje momentu elektromagnetycznego są wynikiem sumowania się dwoch składowych.
  Pierwsza składowa,
  jako moment od zębow (ang. cogging torque), powstaje w wyniku wspołdziałania pola magnetycznego wirnika ze
  stojanem o kątowej zmienności oporu magnetycznego [25, 34, 89]. Składową tą określa się przy braku zasilania
  uzwojenia stojana.
  Druga składowa
  to moment tętniący (ang. ripple torque), w skład ktorej wchodzą takie składowe jak
  moment wzajemny (ang. mutual or alignment torque) oraz moment reluktancyjny (ang. reluctance torque) [25, 34, 73].
  Moment tętniący jest konsekwencją niesinusoidalnego rozkładu strumienia.
  - Moment wzajemny jest generowany przez
  interakcję prądu płynącego w uzwojeniu stojana z polem magnetycznym wirnika. Składnik ten dominuje w większości typow silnikow z magnesami trwałymi.
  - Moment reluktancyjny powstaje w wyniku wspołdziałania prądu płynącego w uzwojeniu stojana z wirnikiem o kątowej zmienności reluktancji.
  Ja to wszystko przeczytałem i mam w pamięci lepiej jak w komputerze.

  Pozdrawiam
 • #9227
  Wojtek32
  Level 27  
  JESIOTR1 dobrze pamiętam co podsyłałem i temu się dziwiłem Twojej poprzedniej wypowiedzi . I Sam ładnie skorygowałeś poprzednia wypowiedz podając cytaty które najłatwiej przetłumaczyć na występowanie niepożądanego tętnienia pola magnetycznego spowodowanego przez zęby stojana ( moment zaczepowy - zaskoki ) , oraz pożądane zjawisko elektor magnetyczne wywołane przez obciążenie uzwojenia . Jak dobrze poszukasz to jest tam użyte określenie " moment zaczepowy " jako zjawisko niepożądane i powstające właśnie od zębów stojana .

  Ps. Tak samo szybko zmieniasz Swoje wnioski jak posty ??? .
 • #9228
  JESIOTR1
  Level 33  
  Wojtek32 - cytowałem z tematu: "Konstrukcyjne metody ograniczania pulsacji momentu elektromagnetycznego w bezszczotkowym silniku prądu stałego z magnesami trwałymi".
  Tam nie ma tego (moment zaczepowy - zaskoki) tylko jest tak w innych pracach które mówią o tym w sposób uproszczony nie rozróżniając dwóch składowych.
  Przekładając to na nasze prądnice to jest prawie to samo ale nie to samo.
 • #9229
  gjacek
  Level 15  
  kolego Jesiotr jeżeli mowa o oddziaływaniu przewodów na siebie wzajemnie to narysuj sobie to razy np. 50 i zobacz co z tego , natomiast jeżeli mowa o oddziaływaniu magnesu na cewkę - no to już bliżej prawdy , a cała to :.....Przekładając to na nasze prądnice to jest prawie to samo ale nie to samo......tylko bez urazy proszę :)
  Wojtek nie myśl sobie ze jesteś sam ( jeżeli chodzi o narażanie )
  pozdr. :)
 • #9230
  Wojtek32
  Level 27  
  Żeby rozluźnić atmosferę coś dla interesujących się świderkami , wymiary dla 350W i 700W przy 12m/s .
  Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
 • #9231
  ZGG
  Level 27  
  Jeśli chodzi o magnesy segmentowe .To na realizację zamówienia czeka się 90 dni. I płaci podwójnie. To będzie już po sezonie. I jak pisze gacek nie wszystkie silniki od pralek mają wirnik o tej samej srednicy. Mamy co najmniej 3 typy. Więc należałoby utworzyć 3 klany konstruktorów.I 3 zamówienia zbiorowe. A to już spora organizacja wiatrakowców.Powodzenia. Wyczarujcie lepiej trochę deszczu. Bo wszystko uschnie ,i zamieni się w pył.

  Dodano po 2 [sekundy]:

  Jeśli chodzi o magnesy segmentowe .To na realizację zamówienia czeka się 90 dni. I płaci podwójnie. To będzie już po sezonie. I jak pisze gacek nie wszystkie silniki od pralek mają wirnik o tej samej srednicy. Mamy co najmniej 3 typy. Więc należałoby utworzyć 3 klany konstruktorów.I 3 zamówienia zbiorowe. A to już spora organizacja wiatrakowców.Powodzenia. Wyczarujcie lepiej trochę deszczu. Bo wszystko uschnie ,i zamieni się w pył.
 • #9232
  janzi
  Level 12  
  A propo braku deszczu,ma ktoś może jakiś prosty schemat pompy wodnej do wiatraka lub świderka.
  Pozdrawiam.
 • #9233
  JESIOTR1
  Level 33  
  Na zapytanie o magnesy segmentowe dostałem taką odpowiedz od FIRMY
  Oferta na magnesy:Według rysunkuDRW 1 / ELEKTRODA
  N3850
  100 sztukCena: 5,50 zł / szt. +VAT
  500 sztukCena: 3,40 zł / szt. +VAT
  N5050
  100 sztukCena: 7,10 zł / szt. +VAT
  500 sztukCena: 4,40 zł / szt. +VAT

  50%N/S i 50% S/NNiklowaneTermin: 35- 45 dni

  Można się organizować zbiorowo na wybrany wariant i jeden wzór silnika.
  Rysunek magnesu segmentowego z poprawką na tej samej stronie forum.
  Do kolegi gjacek - z tym narażanien to Ja nie jestem obrażliwy.Oczywiście masz rację, że w prądnicy mamy magnes i drut.
  Pozdrawiam
 • #9234
  Wojtek32
  Level 27  
  Jak to bywa trudno będzie się skrzyknąć na zbiorowy zakup magnesów profilowanych . Temu mam propozycję dla tych co mają trochę większą przerwę między wirnikiem a stojanem .

  Pomysł nie jest mój i został podany przez jednego z Kolegów w czasie burzliwej wymiany zdań na forum .

  A że przyjmuję krytykę z pokorą to go sprawdziłem praktycznie co polecam uczynić innym .
  Pomysł Kolegi polegał na zastosowaniu nakładek z kawałków blaszki na poszczególne pola magnetyczne , zakrywającej wszystkie magnesy w jednym polu jedną blaszką .
  I tak uczyniłem , co zmieniło ilość i siłę jak to określił Kolega Jesiotr1 " drgań udarowych " i podniosło w brew obawą sprawność prądnicy .
  Siła magnesów została rozproszona po powierzchni blaszki , powodując równomierne oddziaływanie na ząb stojana . A zmniejszona przerwa wyrównała siły utracone przez zastosowanie nakładki .

  To kosztuje prawie nic a może zaskoczyć efektami .
 • #9235
  omajico
  Level 12  
  Witam All O kurcze ale idą tu wywody na temat prostych zaskoków dla mnie to czarna magja i przepraszam ale ważniejsze jest jak temu zaradzić bez urazy dla znawców tematu pozdrawiam.

  Dodano po 27 [minuty]:

  Wojtek32 właśnie napisałem psta na temat zaskoków i miła niespodzianka od Ciebie dzieki chodzi o jak najmniejszą szczeline miedzy magnesem a uzwojeniem tak ?
 • #9236
  Wojtek32
  Level 27  
  omajico Bez wątpienia wielkość szczeliny miedzy magnesami a stojanem ma bardzo duży wpływ na sprawność prądnicy .
  I tu pojawił się problem " zaskoków " oporów powstałych w momencie przechodzenia magnesów przez zęby stojana . Co niektórzy ratowali sie zwiększając szczelinę i właśnie dla nich proponowałem zastosowanie nakładki . W zależności jaką metodą są klejone magnesy tak należy dobrać rodzaj i kształt nakładki . Której głównym zadaniem jest wyeliminowanie nierówności powstałych na skutek klejenia płaskich magnesów , uniesionych rogów i różnic między krawędziami a środkiem magnesu bez konieczności toczenia magnesu . Dobrze wykonana nakładka daje jednolitą szczelinę bez wpływu pojedynczych magnesów na ząb wirnika co skutkuje bardziej płynnym ruchem wirnika . I pozwala na maksymalne zmniejszenie szczeliny . Można w ten sposób jeszcze eksperymentować z wielkością wypełnienia wirnika bez konieczności wymiany magnesów .
  Pozdrawiam ,,
 • #9237
  Romulus7874
  Level 28  
  O ile pamiętam na str 293 Gjacek zastosował przesunięcie (skręcenie)blach stojana. Co spowodowało znaczne zmniejszenie naszego problemiku.Jak to teraz dalej wygląda?? :?:
  Nie wiem co się dzieje ale ktoś lub coś mi ładuje punkty :D :D :D :D :D :D
 • #9238
  kotuniunia
  Level 29  
  Do Wojtek32. Pytanie? A gdyby tak profilować nakładkę, by pole magnesu nie kończyło się nagle,np przez wysunięcie poza obręb magnesu, magnesów, a jeszcze do tego skos? Ciekawi mnie jak grubą nakładke zastosowałeś w stosunku do użytych magnesów? Można by nakładkę modyfikowac na końcach zmieniając jej grubość ,to na pewno zmieni obaz pola na krańcach magnesu lub ich zespołów.
 • #9239
  Wojtek32
  Level 27  
  kotuniunia Akurat w moim przypadku nakładka jest bardzo cienka 0.2mm a spowodowane nie uwzględnieniem takiego rozwiązania . Pomimo to zmieniło charakterystykę " zaskoków " na mniej wyczuwalną i w znacznym stopniu wyeliminowało zjawisko jak to kolega określił " drgań udarowych " . Co do profilowania kształtu nakładki jak najbardziej wskazane nadanie odpowiedniego profilu który jest zależny od przyjętego sposobu klejenia magnesów . W moim przypadku zmieniłem wypełnienie wirnika z 75% do 90% właśnie przez naklejenie szerszych nakładek . Podejrzewam że nakładka mogła by być troszkę grubsza co bardziej by rozprowadziło siłę magnesu na jej powierzchni . Ale to wymaga sprawdzenia praktycznego .
 • #9240
  krzys507
  Level 12  
  Witam
  Jestem tu nowy, ale od jakiegoś czasu śledze z wielkim zaciekawieniem forum. W niedalekim czasie mam zamiar zabrać sie do budowy małego wiatraka średnica 2,2 śmigło SWIND'a. Miałbym do Was kilka pytań i prośbe w wyjasnieniu moich watpliwosci.
  Chodzi mi o działanie mechanizmu antyburzowego z odchylanym wirnikiem śmigła. Śmigło w chwili odchylania ma pewne obroty(dość duże). Zanim zwolni do "0" upływa jakiś czas zależny od siły wiatru. Czy sam moment odchylania z pracującym śmigłem jest w stanie je uszkodzić (moment żyroskopowy)?
  pozdrawiam