Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marshall 8080 - Clean- czysty kanał.

06 Mar 2014 19:05 3276 9
  • Poziom 8  
    Witam. Do rzeczy. Nie działa mi clean (kanał czysty bez przesterowania). Nie będę opisywał na czym to polega, bo na nagraniu myślę, że słychać wszystko.
    Powyżej połowy cisza, ale to też słychać. Dodam tylko że na drugim kanale Boost (przesterowany) wszystko jest ok. Clean ma dodatkowy przycisk z podbiciem środka i góry po czym się przesterowuje leciutko. Na nagraniu włączam go od 30s. Tylko raz w 38s. udało mi się jakoś ożywić ten podkanał. Za 2-gim razem nie znalazłem tego punktu.

Link Film.
    Przepraszam za strój ale na szybko.

Mam trzy możliwości.

1. Potencjometr może dać taki objaw? Jak go mierzyłem to przy środkowej i zewnętrznej prawej patrząc od tyłu potencjometru wartość zmieniała się od 0ohm do maksymalnej jego wartości. Na zewnętrznych był cały czas 220kohm. Mylę się z oznaczeniami potencjometrów i daję zdjęcie jego. Mierzyłem na wlutowanym. To jest ten po prawej.

2. Wzmacniacz przed wyłączeniem ściszałem do zera aby uniknąć pisków i innych syknięć. Najpierw Master Volume następnie Gain/głośność od cleanu. Potencjometr okropnie strzelał. Mogło to się jakoś przyczynić do tego stanu w którym jest?

3. Co noc kładę na wzmacniacz telefon nieraz z włączonym Wi-Fi. Leży po lewej stronie.

Schemat

Liczę na pomoc. Pozdrawiam :D
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 29  
    Jak potencjometr trzeszczał przy poruszaniu nim, to albo jest źle wlutowany w płytkę albo uszkodzony (do wymiany). Napraw to i dopiero możesz dalej się zastanawiać, czy coś jeszcze jest uszkodzone.
    A z tym Wi-Fi to sobie jaja robisz, tak?

Marek
  • TermoPasty.pl
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Dzięki koledzy.

@Marek2006 Jaki dokładnie potencjometr tu ma być? Angielski wzmacniacz to te oznaczenie co znaczy? Z tym tel. jaj sobie nie robię xD Wszystko możliwe ;)

@dj-MatyAS Wzmacniacz wymontowałem tego samego dnia ale nie zobaczyłem jakiś anomalii w lutach. Może tak być że coś jest nie tak a wcale nie widać tego na oko? Raczej stopień mocy jest ok, chyba że chodzi ci o coś w tej sekcji przedwzmacniacz?

Mam taką prośbę.
    Obejrzyjcie ten filmik, wyświetleń mało jest a wyświetleń tematu ponad 500..... Tam wszystko widać i słychać. Dosyć pilna sprawa bo przez niego opuściłem się w grze i ogólnie kondycja mi spadał i się już zniechęciłem :/ Z góry dzięki za wszelką pomoc :)
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Nie bardzo wiem co tu jeszcze można dodać. To są zimne luty albo przy potencjometrze albo tak jak pisał dj-MatyAS przy rezystorach mocy - może w zasilaczu a może w końcówce mocy. Lub uszkodzony potencjometr. Luty należy obejrzeć pod silnym szkłem powiększającym. Czy tak to robiłeś? Jeśli nadal nic nie będziesz widział, to niestety musisz oddać go do naprawy.

Marek
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Ok, w weekend przelutuje te rezystory :) Zauważyłem przy rozebraniu go że te rezystory sie grzeją bardzo mocno. Na lupie nic nie widziałem poważnego.

I tak orientacyjnie, na przyszłość. Jaki majster to ogarnie. Kogoś od tv szukać czy może od innych spraw tego typu?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Przepraszam za taki okropny dokop. Jakoś sobie radziłem bez cleana, no ale trzeba się rozwijać.

Zimne luty odpadają, podejrzane przelutowałem. Sprawdzałem pod silnym szkłem od zegarmistrza. Ciągle bez zmian. Po sprawdzeniu tego podejrzanego potencjometru i jego przelutowaniu lekko się poprawiło. Ale nadal nie da się z niego korzystać, sygnał jest mocniejszy i zakres się powiększył, nadal szum itd..

Mam problem z doborem odpowiedniego potencjometru. Jaki powinien być w tym układzie? Z tymi oznaczeniami jest różnie.

Z góry dzięki za pomoc :)
  • Poziom 41  
    Według schematu jest to potencjometr 220k Liniowy.