Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch PBH 160R - iskrzy, gorący stojan

mizyn 06 Mar 2014 19:16 4863 4
 • #1
  mizyn
  Level 10  
  Witam,
  proszę o pomoc w ustaleniu uszkodzonego elementu napędu tej młotowiertarki.
  Sprzęt już trochę wysłużony, ale mechanizm działał jak dotąd bez zarzutu. Ostatnio zdarzało się, że nie zawsze włączała się od razu, pomagało wstrząśnięcie a co ciekawe nie chciała się uruchomić w pozycji poziomej, gdy przekręciłem ją na drugą stronę silnik załączał się. Myślałem że to jedna ze szczotek jest zużyta i stąd takie objawy. Rozkręciłem, dokładnie oczyściłem wnętrze, szczotki mało zużyte, komutator gładki. Po kilku dniach zabuczała i koniec. Obecnie po załączeniu wygląda to tak: silnik charakterystycznie "buczy" szczotki mocno iskrzą, wirnik nie obraca się ( wyjąłem go i dokładnie oczyściłem, uzwojenia i komutator wizualnie bez uszkodzeń ). Stojan (również wyczyszczony, wizualnie ok) od razu bardzo gorący. Zastanawiam się czy padł wirnik, stojan czy też może jest uszkodzony włącznik.
  Dziękuję za pomoc.
 • #2
  arewin
  Level 21  
  Witam, proponuję po tej diagnozie którą opisałeś sprawdzić łożyska, następnie właśnie włącznik nawet zwłykłym miernikiem na końcu martwić się o wirnik o najprawdopodobnie jest uszkodzony.
 • #3
  elettrico
  Level 12  
  Najprawdopodobnie wirnik sprawdz czy nie trze o stojan
 • #4
  mizyn
  Level 10  
  Dzięki za odpowiedź. Póki co czekam na nowy włącznik. Tak jak pisałem wirnik jak i wnętrze stojana dokładnie oczyściłem papierem 1200, śladów tarcia nie ma.
 • #5
  liseczq
  Level 21  
  A ja mam pytanie.

  Mam młotowiertarkę i na samym wierceniu nie ma ani grama iskry.

  Włączę udar, to iskrzy trochę w pracy jałowej, a przy wierceniu widzę już dość duże iskrzenie. Bez udaru nic nie iskrzy.

  Silnik jest kompaktowy (skręcony wirnik ze stojanem) gdyż jest to KRESS a oni takie silniki robią. Nie ma możliwości żeby np. przesuwał się wirnik i np, szczotki się ruszały.

  Łożyska oba wymienione, zarówno to z tyłu jak i z przodu. Młotowiertarka ma normalnie moc, obroty OK, udar kuje, tylko dość mocne iskrzenie na włączonym kuciu.