Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźniki SIEMENS 5TT5 7010 i GE CTX 666131 - pstrykanie i buczenie

krystoforos1 06 Mar 2014 19:28 2967 16
  • #1 06 Mar 2014 19:28
    krystoforos1
    Poziom 6  

Przekaźniki SIEMENS 5TT5 7010 i GE CTX 666131 - pstrykanie i buczenie Przekaźniki SIEMENS 5TT5 7010 i GE CTX 666131 - pstrykanie i buczenie Przekaźniki SIEMENS 5TT5 7010 i GE CTX 666131 - pstrykanie i buczenie Przekaźniki SIEMENS 5TT5 7010 i GE CTX 666131 - pstrykanie i buczenie

Proszę o zweryfikowanie poprawności połączenia.
    Postaram się opisać jak wygląda sieć - a więc mam dwie łazienki w których jest po 4 źródła światła połączone równolegle ze sobą, z ostatniego źródła światła wychodzi przewód który jest podłączony do stateczników modułowych (z jednej łazienki do SIEMENS 5TT5 7010 a drugiej do LG CTX 666131 do gniazd A1 i A1 przewód fazowy kolor brązowy - zd. 3), stateczniki te są zmostkowane 1/L1 z 1 i wychodzący przewód fazowy koloru brązowego wchodzi do przełącznika wentylatora L com (wentylator może pracować w 2 trybach - Off - wyłączony, On włączony- pracuje cały czas na wolnych obrotach 105V i wysokich 230v w chwili włączenia świateł w którejkolwiek z łazienek (zd. 2).
    Co mnie niepokoi to to że z rozdzielnicy dobiega denerwujące piszczenie jakby było jakieś zwarcie ponadto przy włączeniu i wyłączeniu dobiega taki odgłos jakby głośnego pstryknięcia.

Proszę o pomoc jeśli coś jest niezbyt jasne postaram się wytłumaczyć - niestety nie jestem elektrykiem więc proszę o wyrozumiałość,...

0 16
  • Relpol
  • #2 06 Mar 2014 19:36
    danielkk
    Poziom 31  

Jakie stateczniki?? Te urządzenia na 3 i 4 zdjęciu to przekaźniki i to kliknięcie przy włączaniu i wyłączaniu pochodzi najprawdopodobniej od nich.

0
  • #3 06 Mar 2014 19:41
    krystoforos1
    Poziom 6  

Ok. na pewno masz rację - przekaźniki ale pytanie jest otwarte czy w czasie pracy one mają piszczeć? oraz czy w czasie ich włączania i wyłączania ma być słyszalne takie charakterystyczne pstryknięcie?

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź :)

0
  • #4 06 Mar 2014 19:45
    fuutro
    Poziom 43  

Tak, podczas załączania i wyłączania możesz usłyszeć stuknięcie, gdyż przestawiają się styki - to przełącznik elektromechaniczny.
    Piszczenie nie, to trochę dziwne, prędzej brzęczenie lub jak to zwą buczenie ale niezbyt głośne.

0
  • #5 06 Mar 2014 20:01
    krystoforos1
    Poziom 6  

Proszę zerknijcie na film i oceńcie czy tak ma być - mi się to nie podoba :([/film]

0
  • Relpol
  • #6 06 Mar 2014 20:04
    danielkk
    Poziom 31  

Wszystko jest w jak najlepszym porządku i nic tam nie szukaj.

0
  • #7 06 Mar 2014 20:08
    zbich70
    Specjalista elektryk

krystoforos1 napisał:
    Co mnie niepokoi to to że z rozdzielnicy dobiega denerwujące piszczenie jakby było jakieś zwarcie

Uwierz mi, że zwarcia nie "piszczą". Tym bardziej, że "piszczenie" to bardzo subiektywny opis efektów akustycznych... ;)

0
  • #8 06 Mar 2014 20:17
    fuutro
    Poziom 43  

Może masz bliską jakąś przetwornicę/regulator.
    Pewnie lekko brzęczą te przekaźniki i tyle - mają prawo.

0
  • #9 06 Mar 2014 20:26
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

krystoforos1 napisał:
    Proszę zerknijcie na film i oceńcie czy tak ma być - mi się to nie podoba

Niech kolega spojrzy tam są okienka (kontrolki) i w trakcie zmiany położenia styków o czym pisali koledzy wraz z dźwiękiem będzie się zmieniało okienko na czerwony.

0
  • #10 06 Mar 2014 23:07
    krystoforos1
    Poziom 6  

Ok. rzeczywiście jak się przypatrzyć to w chwili w czasie włączenia światła palą się takie mikroskopijne kontrolki na tych przekaźnikach - czyli rozumiem że tak ma być ?

Ostatnia wątpliwość - czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć zasadę działania tych przekaźników i wysunąć teorię dlaczego instalator zainstalował 2 różne (ewentualnie czy mógłby ktoś zweryfikować czy mają takie same parametry i czy można je ze sobą łączyć) - chodzi o: SIEMENS 5TT5 7010 i LG CTX 666131

Dzięki

0
  • #11 06 Mar 2014 23:18
    fuutro
    Poziom 43  

Instalator ich użył, gdyż widać pozwalały spełnić zadania jakie instalacja miała spełniać. Dlaczego różne firmy? Może kwestia ceny a może po prostu tego co było dostępne w okolicy w tamtym czasie gdy je kupował/były kupowane. SIMENS i GE (General Electric a nie LG) nie spełniają dokładnie takich samych funkcji. GE ma dwa styki zwierne a ten drugi zwierny i rozwierny. Styki radzą sobie z takimi samymi prądami (najlepiej wklepać w google te typy i oglądnąć karty katalogowe) i ogólnie to oba przekaźniki mogą współpracować ale NIE rób tam ŻADNYCH modyfikacji połączeń na pałę.

0
  • #12 07 Mar 2014 07:24
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 07 Mar 2014 15:55
    serwisor
    Poziom 29  

Jeśli to nazywasz piskiem, to jaki odgłos wydaje mysz albo pisklak?
    Typowe buczenie, zleć wymianę na nowe - jednolite i będziesz miał rozwiązany problem z buczeniem jak i z wyglądem.
    P.S. Chyba, że jest za duże obciążenie styków, to odgłos może być słyszalny na nowych aparatach również.

0
  • #15 08 Mar 2014 18:44
    ankowalik
    Poziom 24  

Może problem zniknie, jeśli zastosujemy SSR tzn. przekaźniki elektroniczne załączane "w zerze"?

0
  • #16 09 Mar 2014 14:33
    krystoforos1
    Poziom 6  

To jeszcze tak myśl mi przyszła do głowy - może te przekaźniki są za mało obciążone ??? czy mają one jakieś minimalne obciążenie (od jakiego pracują normalnie)?
    W obu łazienkach są zamontowane energooszczędne led gu10 - Osram Parathom 4.8W - czyli całkowicie na jedną łazienkę przypada niecałe 20W

0
  • #17 10 Mar 2014 08:23
    serwisor
    Poziom 29  

On ma załączyć styki, jest dobrze, dopóki nie przekraczasz prądu znamionowego.
    Wymień je w końcu na nowe, Ja już bym je 10 razy zmienił na twoim miejscu.

A jaka to jest praca nienormalna?

Jak nie chcesz tego sam zrobić, to zrozumiałe, zatrudnij elektryka, 20 min i będzie po sprawie.
    Za styczniki w zależności od producenta - zapłacisz 100, za robotę nie więcej jak 30-50 zł
    A jak się uda to i w 100 się zmieścisz.

0