Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony Vaio VPCEB1M1E - reinstall systemu Win7 - czy skasuje mi inne partycje?

06 Mar 2014 21:03 2115 6
  • Poziom 10  
    Witam przymierzam się do formatu dysku systemowego tzn najpierw muszę nagrać na płytę recovery dysk (tak podobno to dziala) i później kreator zrobi resztę... Moje pytanie brzmi: czy muszę się obawiać o swoje dwie pozostałe partycje z danymi (mam 3 partycje)? Czy podczas instalacji nie usunie mi ich tylko sformatuje dysk systemowy C? Wiem, że to może głupie pytanie bo instalowałem już windows 7 ale na stacjonarnym i to trochę inaczej chyba przebiega...
    Za wskazówki będę wdzięczny :)
  • Poziom 31  
    Recovery jest robione przeważnie tylko dla dysku C: aby nie miało wpływu na inne partycje. Jeżeli masz partycję ukrytą Recovery to nie potrzebujesz nagrywać na płytę, tylko podczas rozruchu systemu wejść do Recovery Menu. Jak wejść to albo będziesz miał napisane na ekranie podczas ładowania, albo poszukaj na stronie Sony w Manualu.
  • Poziom 39  
    globusek14 napisał:
    Recovery jest robione przeważnie tylko dla dysku C: aby nie miało wpływu na inne partycje.

To się nie zgodzę to zależy od producenta laptopa. Np. lenovo, acer kasuje się wszystko i partycje przywraca do stanu fabrycznego. W asusie z win7 jest możliwość że nie kasuje zawartości partycji D. W sony nie wiem, bo nie robiłam ale radzę najpierw zajrzeć do instrukcji laptopa i poczytać na forach jak rzeczywiście jest.

Dodano po 49 [sekundy]:

globusek14 napisał:
    Jeżeli masz partycję ukrytą Recovery to nie potrzebujesz nagrywać na płytę

Płyty i tak należy wykonać, żeby mieć kopię zapasową partycji recovery. To się robi zaraz po kupnie laptopa i to obowiązek.
  • Poziom 31  
    kasiunia7777 napisał:
    To się nie zgodzę to zależy od producenta laptopa. Np. lenovo, acer kasuje się wszystko i partycje przywraca do stanu fabrycznego. W asusie z win7 jest możliwość że nie kasuje zawartości partycji D. W sony nie wiem, bo nie robiłam ale radzę najpierw zajrzeć do instrukcji laptopa i poczytać na forach jak rzeczywiście jest.

Wykonywałem ostatnio na Acerze recovery i tylko przywróciło C:/. Wszystko podczas odzyskiwania można sprawdzić i ewentualnie ustawić.

kasiunia7777 napisał:
    Płyty i tak należy wykonać, żeby mieć kopię zapasową partycji recovery. To się robi zaraz po kupnie laptopa i to obowiązek.

Recovery nie trzeba wypalać na płytę, partycja ta się nie usuwa i jest bezpieczna. Można w każdej chwili się do niej odwołać w celu odzyskania partycji systemowej.
  • Poziom 23  
    globusek14 napisał:
    Recovery nie trzeba wypalać na płytę, partycja ta się nie usuwa i jest bezpieczna. Można w każdej chwili się do niej odwołać w celu odzyskania partycji systemowej.

Koleżance chyba chodziło o to, że jak masz awarię dysku, to bez płytek się nie obędzie. Swoją drogą, jeśli zmienię dysk na inny, to czy recovery też mi na nim przywróci system?
  • Poziom 31  
    W przypadku zmiany dysku możesz użyć tego samego recovery. Przywracając partycję C:/ system oraz sterowniki zostaną przywrócone, jednak wolne miejsce pozostałe na dysku zostanie oznaczone jako nieprzydzielone.
  • Poziom 39  
    globusek14 napisał:
    partycja ta się nie usuwa i jest bezpieczna

Zwłaszcza jak nam się dysk posypie na napewno "zadziała". Dyski się sypią nie ukrywajmy tego, ich jakość jest coraz to gorsza. Jak ktoś nam tą partycje usunie to też po wszystkim. Już na tym świecie naprawe dziwne rzeczy widziałam. Kopia to obowiązek właśnie żeby się zabezpieczyć na wypadek awarii czy nie umiejętnego posługiwania się sprzętem. Jeżeli autor chce są wykonać to bardzo dobrze bo należy ją zrobić.
    globusek14 napisał:
    Wykonywałem ostatnio na Acerze recovery i tylko przywróciło C

U mnie efekt był inny :D z tym że to był z vistą.
    globusek14 napisał:
    W przypadku zmiany dysku możesz użyć tego samego recovery.

O ile je posiadamy :D Po to wykonujemy kopię.

Dodano po 1 [minuty]:

A co tego jak działa recovery w sony i czy usuwa zawartość innych partycji dowiedz się w instrukcji bo naprawdę różnie z tym jest w zależności od producenta laptopa.

Dodano po 31 [sekundy]:

Z tego co tu widzę jest możliwość przywrócenia tylko partycji C więc ok:
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1ksHWvKcs8