Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIC 16F873 - Podłaczenie mikrokontrolera do programatora [Rozwiązany]

acerspace 07 Mar 2014 00:50 2025 7
  • #1 07 Mar 2014 00:50
    acerspace
    Poziom 8  

Witam

Mam zamiar taki mikrokontroler wylutować i podłączyć do programatora ,tylko nie wiem jakiej podstawki użyć ,a może wiecie gdzie kupić lub jak inaczej sobie poradzić?

Przepraszam jeśli okaże się to zbyt banalne pytanie ,ale nie mogłem nic sensownego znaleźć w tym temacie.

Dzięki za podpowiedzi i Pozdrawiam

Jest to mikrokontroler PIC 16F873 (na 28 nóżek) ,dokładnie taki jak na zdjęciu:

PIC 16F873 - Podłaczenie mikrokontrolera do programatora [Rozwiązany]

0 7
  • Pomocny post
    #2 07 Mar 2014 06:13
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Chcesz użyć tego procka do czegoś innego czy tylko przeprogramować . Jeśli chcesz go tylko przeprogramować to spokojnie możesz go programować w układzie . Natomiast jeśli chcesz go programować poza układem i masz tych procków dużo to pomyśl nad adapterem soic 28 . PIC 16F873 - Podłaczenie mikrokontrolera do programatora [Rozwiązany]

0
  • #3 07 Mar 2014 11:56
    acerspace
    Poziom 8  

archanoid Dzięki za odpowiedź.

Tego procka chcę tylko przeprogramować i wróciłby on z powrotem na płytkę, ale jeśli bezpiecznie mogę to zrobić na układzie, to byłoby jeszcze lepiej.

Jeśli pozwolisz ,to napisałem PW do Ciebie z jednym zapytaniem.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #4 07 Mar 2014 16:01
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Jeśli chcesz kupić gotowy programator to polecam PicKit 3 ale na jeden raz to troszkę przesada . Możesz kupić też klon PicKit 2 jest na AL...O pod nazwą Programator/debugger Microchip PIC . Co do podłączenia układu do programatora to nóżka 1 to RESET , nóżka 28 to PGD i nóżka 27 to PGC . Musisz zobaczyć czy nóżki 28 i 27 nie są wykorzystywane aby podczas programowania nie wprowadzały zakłóceń . Na zdjęciu nie widać żadnych ścieżek ale mogą być pod układem .

0
  • #5 07 Mar 2014 22:30
    acerspace
    Poziom 8  

archanoid Dzięki za rozjasnienie tematu.

Co do podłączenia ,to wyjścia Vss i Vdd nie ruszam ,czy też podłączam? Generalnie dla mnie nie byłoby problemu wylutować tego i na spokojnie podłaczyć same nóżki wtedy, bo płytku od spodu nie oglądałem.

Jeśłi chodzi o PicKiT3 ,to fajny ,a jeśli chodzi o ten drugi ,to masz na myśli te mniejsze ,czyli taki?

Jeśli tak ,to jutro bym go zakupił bo widzę ,że mam pod nosem, tylko nim ogarnę tego procka?

Moderowany przez dondu:

Link do aukcji usunąłem z powodu:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

0
  • Pomocny post
    #6 08 Mar 2014 07:44
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Co do Vdd i Vss nie pisałem bo to jest oczywiste że masa układy (Vss) musi być podłączona do programatora . Co do zasilania (Vdd) to raczej powinien być podłączony aby zasilał programowany układ ale musisz sprawdzić aby programator nie zasilał całej elektroniki na płytce bo ma ograniczoną wydajność prądową .

0
  • #7 08 Mar 2014 08:30
    acerspace
    Poziom 8  

archanoid Dzięki!

Temat rozjaśniony. Dam znać jak z tym prockiem pójdzie mi zabawa.

0
  • #8 09 Mar 2014 21:50
    acerspace
    Poziom 8  

Mikrokontroler połączony z programatorem "programator /debugger Microchip PIC" na oprogramowaniu PICkit2 v2.60

Piny:

1 - MCLR
    19 - GND
    20 - VDD
    27 - SCK
    28 - DTA

0