Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kosiarka traktorek MTD J/125 - Jeździ z najniższą prędkością.

Ibol 07 Mar 2014 09:31 25146 22
  • #1 07 Mar 2014 09:31
    Ibol
    Poziom 11  

Witam,

Kupiłem używany traktorek do koszenia trawy świadomy problemu, że jeździ bardzo wolno (prędkość spacerowa z wózkiem dla niemowląt). Sprzedawca zarzekał się, że wcześniej jeździł szybciej, tylko po zdjęciu z lawety coś mu się przestawiło. Przystąpiłem do samodzielnego rozpoznania przyczyny problemu i prosiłbym o pomoc, ponieważ zupełnie nie orientuję się w temacie, więc nie będę się też posługiwał technicznym słownictwem.

Dane traktorka:

Kosiarka traktorek MTD J/125 - Jeździ z najniższą prędkością.

MTD LAWN TRACTOR J/125
    MODEL:136C450D678
    KOD FABRYCZNY: 2C126I1-0016
    7.0KW 150Kg
    11,5 SAE HP MAX

Skrzynia biegów:
    MTD
    719-0313
    U.S PAT.4,671,680
    model 618-0166
    S/N A-087673

Traktorek ma skrzynię "automatyczną", która powinna powodować jego przyspieszanie przez opuszczanie dźwigni "sprzęgła" pod lewą nogą. Pozycje dźwigni można zblokować drążkiem z prawej strony kokpitu, gdzie maksymalne wciśnięcie dźwigni to P (park) na dźwigni a maksymalne jej zwolnienie, to 5 (najszybszy bieg).

Niestety w moim przypadku traktorek reaguje na opuszczenie dźwigni dopiero w pozycji 5, czyli maksymalnie opuszczona i jedzie jakby na najwolniejszym biegu.

Przeanalizowałem dokładnie jak sytuacja wygląda od strony podwozia i mój wniosek sprowadził się do tego, że jest założony zbyt długi pasek napędowy od silnika do mechanizmu "sprzęgła" po środku pojazdu, co powoduje, że dopiero w pozycji 5 pasek jest napięty. W każdej innej jest tak luźny, że nie ma prawa napędzać koła pasowego skrzyni biegów.

Kosiarka traktorek MTD J/125 - Jeździ z najniższą prędkością. Kosiarka traktorek MTD J/125 - Jeździ z najniższą prędkością. Kosiarka traktorek MTD J/125 - Jeździ z najniższą prędkością.

Kosiarka traktorek MTD J/125 - Jeździ z najniższą prędkością. Kosiarka traktorek MTD J/125 - Jeździ z najniższą prędkością. Kosiarka traktorek MTD J/125 - Jeździ z najniższą prędkością. Kosiarka traktorek MTD J/125 - Jeździ z najniższą prędkością. Kosiarka traktorek MTD J/125 - Jeździ z najniższą prędkością. Kosiarka traktorek MTD J/125 - Jeździ z najniższą prędkością.
    Mogę go zakupić i wymienić ale po pierwsze potrzebowałbym informacji jaka powinna być jego długość a po drugie zastanawia mnie zasada działania tej skrzyni. Zakładając, że ów pasek klinowy w położeniu "P" będzie luźny a w 1 zacznie być napinany by w pozycji 2 być już napięty, to jakie znaczenie dla prędkości koła pasowego skrzyni ma jego dalsze napinanie do położenia 5? Przecież nie zwiększy się przez to. Nie rozumiem tego i byłbym wdzięczny za wytłumaczenie. Zagadką jest dla mnie zasada dla której mocniejsze napinanie paska ma powodować przyspieszanie pojazdu.

Nie wiem też jak sprawdzić stan/uzupełnić/wymienić olej w skrzyni biegów.

Z pozostałych obserwacji dodam, że:
    - koło pasowe napinacza przy kole skrzyni nadaje się do wymiany, bo jest luźne (chodzi lekko góra/dół),
    - koło pasowe na skrzyni biegów jest sztywne i nie ma w niej nigdzie żadnych luzów,
    - drugi pasek napędowy (od strony skrzyni) też nadaje się do wymiany, bo jest lekko spękany ale wstrzymam się z tym,
    - skrzynia nie jest nigdzie pęknięta, nie widać wycieków,
    - hamulec nie jest zblokowany i w pozycji innej niż "P" sprzęgła daje się lekko przetaczać traktorek,
    - hamulec działa po wciśnięciu sprzęgła do pozycji P,

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

2 22
  • Pomocny post
    #2 08 Mar 2014 06:15
    egojack1
    Poziom 12  

Witam, napisałeś że działanie skrzyni jest dla Ciebie zagadką.
    Ta skrzynia to wariator, działa podobnie jak np. w skuterach. Dwa talerze na kole pasowym się od siebie odsuwają, bądź zbliżają zmieniając w ten sposób średnicę koła pasowego, a więc i przełożenie przekładni pasowej.
    Obejrzyj na ten temat filmiki na youtube, ładnie jest tam to pokazane.

Podobny temat podejmowano tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2131055.html

Z pobieżnych oględzin fotek u Ciebie jest założony za długi, lub bardzo już wyciągnięty (zużyty pasek), lub coś nie tak z układem jego napinania (czyli zasprzęglania).

5
  • #3 11 Mar 2014 16:46
    Ibol
    Poziom 11  

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Rozpocząłem poszukiwania pasków. Dam znać jak będę po wymianie pasków napędowych - jaki będzie rezultat.

0
  • #4 20 Kwi 2014 13:59
    BAZINSKI
    Poziom 11  

I jak po wymianie tych pasków?

1
  • #5 22 Kwi 2014 12:01
    Ibol
    Poziom 11  

Już myślałem, że nikogo nie interesuje ten temat :).

Sprawa jest załatwiona ale okazało się to dużo bardziej skomplikowane niż zakładałem.

Otóż mechanizm z kołem pasowym (na 2 pasy klinowe) po środku traktora, to typowy "wariator", który był zblokowany przez poprzedniego właściciela. Celowo nawinął metalową linkę tak by środkowy talerz nie przesuwał się, przez co prędkość traktora zawsze była taka sama. Nie wykluczone, że przywrócenie sprawności tego elementu dałoby tak samo dobry efekt jak po dodatkowej i nie koniecznie potrzebnej wymianie pasków klinowych, które okazały się mieć taką samą długość jak stare ...

Nie mniej doszedłem do tego drogą dedukcji. Wariator oczyściłem z rdzy, spowodowałem, ze środkowy talerz zaczął przesuwać się swobodnie w górę i w dół, dzięki czemu w zależności od siły naciągu paska napędowego z przodu, lub z tyłu pojazdu zwiększa się średnica koła napędowego jednego z pasków a zmniejsza drugiego.

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie siły naciągu sprężyn, które jeśli stracą swoje nominalne właściwości, mogą powodować wiele problemów z działaniem tego mechanizmu. Metodą prób i błędów udało mi się to zrobić i teraz pole 2000m2 koszę w 15-20 minut.

W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.

2
  • #6 22 Kwi 2014 12:21
    egojack1
    Poziom 12  

Paski jako elementy eksploatacyjne, żużywające się zostaną Tobie na zapas ;-)
    W jakim celu ten poprzedni właściciel ustalił sobie tylko jedną prędkość poprzez blokadę wariatora? Dziwne..

3
  • #7 23 Kwi 2014 23:04
    BAZINSKI
    Poziom 11  

Ja mam kosiarkę MTD RS 115/96, dzisiaj wymieniałem paski, podobnie jak u Ciebie nie mogłem sobie poradzić z ich naciągiem, w razie dragi napisze tutaj jeśli pojawi się jakiś problem.

2
  • #8 30 Kwi 2015 07:09
    agb74
    Poziom 8  

Witaj,
    Ja mam podobny problem z kosiarką ( traktorkiem ) Rasentrac 20/102 ( MDT ) . Wariator jest prawie identyczny jak w MTD J/125 - ty ze z załączonych zdjęć.
    Wymieniłem paski i wszystko wyczyściłem i nasmarowałem. Kupiłem nawet nową sprężynę do naciągu ale nie chce mi się przesuwać na najwyższy bieg.

Czy masz możliwość przesłania mi dokładnych zdjęć od dołu z widocznym wariatorem ? Chcę zobaczyć gdzie jest zamocowana sprężyna przy wariatorze oraz przy ramie. Może tutaj jest popełniony błąd i dlatego to nie działa tak jak powinno.

Z góry dziękuję.

2
  • #9 30 Kwi 2015 12:24
    Ibol
    Poziom 11  

agb74, w majówkę będę wymieniał adaptery (łożyska w komplecie) od kosiska, to przy okazji zrobie zdjęcia temu co potrzebujesz i tu wrzucę.

Od ostatniego razu już zapomniałem jak to wygląda ale z tego co kojarzę przy wariatorze nie ma żadnej sprężyny. Sprężyna wspomaga napinacz z tyłu przy kole pasowym napędzającym układ jezdny, jednocześnie wyznaczając odpowiednią siłę napięcia na cały układ pasów, powodując pracę wariatora, tak, że pasy dolny i górny na niego założone naprzemiennie (w zależności od położeniu wajhy z biegami, które z biegami nic wspólnego tak na prawdę nie mają) przesuwają środkowy tależ raz do dołu raz do góry zmieniając odpowiednio średnicę kół pasowych i tym samym prędkość z jaką oddziaływuje się na wspomnianą wcześniej "skrzynię", trochę jak w przerzutkach w rowerze gdzie z przodu miałbyś kilka zębatek a z tyłu tylko jedną. Za słabe napięcie napinacza spowoduje, że wariator nie przejdzie w swoje najwyższe położenie.

Piszę Ci o tym, ponieważ o ile dobrze pamiętam musiałem metodą prób i błędów ustalić gdzie najlepiej tę sprężynę przypiąć i nie koniecznie będzie to tam gdzie fabryka przewidziała.

3
  • #12 04 Maj 2015 07:56
    agb74
    Poziom 8  

Dziękuję bardzo. Zdjęcie bardzo pomocne.

1
  • #13 04 Maj 2015 08:13
    Ibol
    Poziom 11  

Na zdjęciu widać jak miałem zamocowaną sprężynę napinacza wariatora (faktycznie taka jest ;)). Zwróć uwagę, że górna część wariatora naciągnęła pasek nie całkiem na maksa, przez co nie osiągał maksymalnej prędkości. Długo leżałem pod traktorkiem i zastanawiałem się jak to zmienić. Ostatecznie zmienilem dwie rzeczy - zwiększyłem naciąg napinacza przy skrzyni (wcześniej ledwo co wracał po odciągnięciu ręką) i zmieniłem miejsce zamontowania napinacza wariatora. Zobaczysz to wszystko w trakcie pracy na filmiku, który przygotowałem:

Link

Efekt - traktorek śmiga jak po chip tuningu :P. Zasuwa teraz z prędkością, którą notabene nie mogę jeździć po swoim nierównym polu ale ledwo możnaby dogonić go biegnąc.

Nie wiem, czy takie położenie jest prawidłowe ale działa świetnie i ja jestem zadowolony :D

3
  • #14 13 Cze 2015 06:54
    agb74
    Poziom 8  

Dziękuję za pomoc.
    Film był bardzo przydatny.
    Traktorek już jeździ prawidłowo.

0
  • #15 19 Cze 2015 16:33
    marwin0
    Poziom 9  

Witam chciałbym się podpiąć do tematu, ja mam problem z prawidłowym wyregulowaniem kosiska. Pasek napędu kosy wymieniłem bo był już spękany i spadał, założyłem nowy i niestety mam problem po opuszczeniu noża na sam dół pasek spada. Może ma ktoś doświadczenie jak powinno się wyregulować położenie kosiska.

3
  • #16 19 Cze 2015 16:51
    agb74
    Poziom 8  

Wydaje mi się, że na początek upewnij się czy kupiłem dobry pasek - to chyba nie będzie problem.
    Moim zdaniem jeśli pasek masz prawidłowy to sprawdź ustawienie napinacza - przynajmniej u mnie nie jest on równolegle ustawiony w odniesieniu do koła napędowego.
    U mnie tak jest, że ten napinacz jest ustawiony pod względem paska w pozycji opuszczonej .

1
  • #17 19 Cze 2015 17:16
    marwin0
    Poziom 9  

Witam, pasek jest na pewno dobry a co do napinacza to nie bardzo wiem o czym myślisz że jest opuszczony u mnie rolka napinacza i koło kosy sa w jednej płszczyźnie.

0
  • #18 19 Cze 2015 18:22
    agb74
    Poziom 8  

Jak opuścisz kosisko to pasek będzie na pewno trochę skośnie - w kierunku kosiska. Napinacz musi być w osi paska . Przynajmniej tak jest u mnie.

1
  • #19 19 Cze 2015 18:39
    marwin0
    Poziom 9  

No u mnie nie, u mnie rolka napinacza zawsze jest w tej samej pozycji nie przestawia się i zawsze tak była

Dodano po 7 [minuty]:

Bardziej się zastanawiam nad mocowaniem całego kosiska z przodu na tych dwóch śrubach czy tam nie trzeba prze regulować, jeszcze takie pytanko czy na zgaszonym traktorku jak ruszysz całe kosisko to jest luźne czy usztywnione przez śruby na przednim mocowaniu?

0
  • #20 19 Cze 2015 21:54
    agb74
    Poziom 8  

U mnie rolka się nie przestawia. Po prostu jest w linii paska w pozycji opuszczonej - nie jest w tej samej linii co koło napędowe.

U mnie nie ma możliwości regulacji na przednim mocowaniu kosiska. Być może masz inny traktorek. Ja nie znam się na tym za dobrze . Mogę się tylko wypowiadać na temat takiego modelu jak ja mam.

Przez tą zabawę z wariatorem to dość dobrze poznałem ten sprzęt.

0
  • #21 19 Cze 2015 22:00
    marwin0
    Poziom 9  

Rozumiem a mógłbyś zrobić zdjęcie jak to u Ciebie wygląda? byłbym wdzięczny:)

3
  • #22 19 Cze 2015 23:12
    agb74
    Poziom 8  

ok. Jutro w ciągu dnia zrobię i wieczorem zamieszczę.

2
  • #23 29 Wrz 2015 07:52
    Ibol
    Poziom 11  

Problem z tematu rozwiązany.

0