Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modulator zrównoważony - jaki do SSB

07 Mar 2014 10:28 2043 8
  • Poziom 9  
    Witam. Chciałbym się zapytać czym się różni modulator pojedynczo zrównoważony od modulatora podwójnie zrównoważonego. Jaki się stosuje do emisji SSB
  • Poziom 9  
    Wyprzedziłeś moje następne pytanie które chciałem zadać.
    Zamiast układów scalonych NE612 , SA612 chcę taki mieszacz w układzie Gilberta zbudować z pojedynczych tranzystorów.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Najlepszy i najprostszy MODULATOR jest na diodach pojemnościowych.Nie ma wad jakie mają inne modulatory nie można go przesterować i nie wprowadza zniekształceń.Bardzo duże tłumienie nośnej i proste równoważenie. Piszę o modulatorze a nie o mieszaczu!.
    Nadajniki KF i UKF - wszystko opisane.
    Pytanie czy piszecie o mieszaczach czy modulatorach ?
  • Poziom 9  
    Czy rozmawiamy na temat mieszaczy czy modulatorów?
    A to nie to samo ?
    Dajmy na to taki SA612 pełni rolę mieszacza, modulatora lub detektora w formowaniu sygnału SSB
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

andrzej800809 napisał:
    A to nie to samo ?

Modulator DSB ma za zadanie :
    - tłumić sygnał w.cz. (pilota) o około -60dB a rozrównoważenie tego "tłumienia" odbywa się liniowo za pomocą sygnałów m.cz. z mikrofonu
    Mieszacz :
    - miesza dwa sygnały na dwóch "wrotach" wejściowych takiego mieszacza
    Detektor SSB :
    - mieszacz dwóch sygnałów gdzie jeden jest na stałym poziomie (BFO) a drugi poziom p.cz. RX-a

Cytat:
    Dajmy na to taki SA612 pełni rolę mieszacza, modulatora lub detektora w formowaniu sygnału SSB

No i teraz zobacz na ile sposobów można rozwiązać/zaprojektować np. SA612 . :!:

Dla modulatora "kołowego" do utworzenia sygnału DSB (oba zbocza SSB) najlepszym i najprostszym jest jednak modulator diodowy oparty na 4-ech diodach i dwóch cewkach na toroidach.
    Eksperymentując z modulatorem DSB na diodach uzyskałem kiedyś tłumienie nośnej na poziomie 90dB co było dla mnie "szokiem".
    Opracowań w sieci net jest bardzo dużo.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Jeżeli chodzi o odbiór SSB to czy potrzebny jest filtr kwarcowy na p.cz ?
    W torze audio można zastosować owe filtry 2,4Khz na SSB i powiedzmy 200Hz na CW
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

andrzej800809 napisał:
    Jeżeli chodzi o odbiór SSB to czy potrzebny jest filtr kwarcowy na p.cz ?

Nie jest potrzebny bo i tak bez tego filtru kwarcowego odbierzesz dowolną wstęgę ( USB czy LSB ).

Cytat:
    W torze audio można zastosować owe filtry 2,4Khz na SSB i powiedzmy 200Hz na CW

Jak najbardziej a nawet jest to wskazane.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Ok, dziękuję za pomoc i zamykam temat