Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kominek z nadmuchem oraz wymiennikiem na rurze spalinowej

dawid_misiu_17 07 Mar 2014 11:53 2805 6
Wago
 • #1
  dawid_misiu_17
  Level 9  
  Właśnie nabyłem mieszkanie. Niestety mieszkanie miało popaloną instalację elektryczną poprzez grzanie energią elektryczną. Wymyślałem sobie taki sposób ogrzewania, mianowicie:
  1) ogrzanie pomieszczeń odbywałoby się drogą powietrzną (Rozprowadzony nadmuch w sufitach gipsowych)
  2)ogrzanie c.w.u. za pomoca wymiennika na rurze spalinowej przy czym chcę równierz ogrzać podłogowo łazienkę ok 7 m2.
  Ogólnie jestem laikiem, a i fundusze marne (kredyt na mieszkanie trzeba spłacać), dlatego mam pytanie jak to najlepiej zrobić i w miarę w rozsądnej cenie. Metraż całego mieszkania 57m2 bojler na c.w.u. myślę o 100l. Prosze o porady i ewentualnie schemat jak to wszystko zmontować.
 • Wago
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • Wago
 • #3
  dawid_misiu_17
  Level 9  
  Na grzanie bojlerem elektrycznym mnie nie stać, kiedyś to liczyłem i b. drogo to wszystko wychodzi. A jeśli mam nadmiar ciepła który ma wyjść do atmosfery to wolałbym go wykorzystać do zagrzania c.w.u. A z tym kolektorem .... :( ja mieszkam w bloku, i kto mi pozwoli zająć dach? A koszty? kolektor odpada.
 • #4
  leszek-56
  Level 19  
  A które to jest pietro ?. Jestem ciekaw czy wyobrażasz sobie ile drewna trzeba zgromadzić i gdzie to trzymać na pewno nie w piwnicy bo ci nie wysch nie tylko zgnije .Myslisz że wrzucisz trzy szczapy i nagrzeje ci dom i jeszcze ciepła wodę .Z rozprowadzaniem to też nie taki miód ,najefektowniej jest aby ciepłe powietrze płynęło od dołu ,a jeśli puścisz nad sufitem to będziesz musiał skakać żeby poczuć ciepło .W dodatku powietrze tak chętnie nie popłynie wiec trzeba wstawiać dmuchawę żeby je popchnąć a to sie wiąże z szumem .I jestem ciekaw czy będzie ci sie chciało wcześnie rano odpalać kominek żeby mieć ciepłą wode . Kominek jeśli nie ma być zabawką też zdrowo kosztuje, za 2K z Katrowany możesz mieć taki zeby sobie w sobotę wieczorem napalić dla zrobienia miłego nastroju.Dobry kominek do pracy ciegłej plus rozprowadzanie ,instalecja kominowa ,opinia kominiarz a potem nawet najprostrza obudowa to boję sie że się nie zamkniesz w 10K . Następna sprawa jaka instalacja kominowa ,czy kominarz wyrażą zgodę ,to jest blok czyli jak administracja sie do tego odniesie . Przepraszam że wylałem tyle zimnej wody na twoją głowe ale takie jest życie . Ogrzewanie elektryczne mino że najdroższe w ekspluatacji jest najtańsze w instalacji i nawet gdybyś wymienił instalacje elektryczną to na początek byłoby chyba najlepszym rozwiązanie ,albo nawet druga taryfa i piec akumulacyjny .

  Dodano po 12 [minuty]:

  A które to jest pietro ?. Jestem ciekaw czy wyobrażasz sobie ile drewna trzeba zgromadzić i gdzie to trzymać na pewno nie w piwnicy bo ci nie wysch nie tylko zgnije .Myslisz że wrzucisz trzy szczapy i nagrzeje ci dom i jeszcze ciepła wodę .Z rozprowadzaniem to też nie taki miód ,najefektowniej jest aby ciepłe powietrze płynęło od dołu ,a jeśli puścisz nad sufitem to będziesz musiał skakać żeby poczuć ciepło .W dodatku powietrze tak chętnie nie popłynie wiec trzeba wstawiać dmuchawę żeby je popchnąć a to sie wiąże z szumem . Kominek jeśli nie ma być zabawką też zdrowo kosztuje, za 2K z Katrowany możesz mieć taki zeby sobie w sobotę wieczorem napalić dla zrobienia miłego nastroju.Dobry kominek do pracy ciegłej plus rozprowadzanie ,instalecja kominowa ,opinia kominiarz a potem nawet najprostrza obudowa to boję sie że się nie zamkniesz w 10K . Następna sprawa jaka instalacja kominowa ,czy kominarz wyrażą zgodę ,to jest blok czyli jak administracja sie do tego odniesie . Przepraszam że wylałem tyle zimnej wody na twoją głowe ale takie jest życie . Ogrzewanie elektryczne mino że najdroższe w ekspluatacji jest najtańsze w instalacji i nawet gdybyś wymienił instalacje elektryczną to na początek byłoby chyba najlepszym rozwiązanie ,albo nawet druga taryfa i piec akumulacyjny .
 • #5
  dawid_misiu_17
  Level 9  
  Do mieszkania Przynależy komórka w której spokojnie zgromadze drewno, sąsiad grzeje kominkiem i nikt sie nie doczepia. Wiem że taka inwestycja kosztuje, dlatego pytam jak takie owe coś skonstruować. Jeżeli koszt kominka ma się zwrócić nawet w ciągu kilku lat to i tak wolę ewentualnie dopożyczyć pieniążków i zrobić to tak jak się należy. Kominek wcale nie muszę kupić tylko na drewno. Dziekuje za odpowiedzi i proszę o podpowiedź jak to zbudować.
  PS. Blok jest 1 pietrowy i mieszkanie mam na górze. Jeżeli będzie taka potrzeba to nadmuchy pociągnę z sufitu do podłogi, ale chciałbym równierz ogrzać wodę.
 • #6
  gaz4
  Level 33  
  Tak się składa, że od kilku lat używam kominka z wężownica odzyskująca ciepło ze spalin. Mam zatem spore doświadczenie i nie jest tak żle jak napisał Leszek-56. Zaczynając od kosztów, za ok. 3 tys zł kupiłem KFD EKO lux, do tego drugie tyle na obudowę. Tę zrobiłem z pełnej cegły klinkierowej aby gromadziła ciepło, wełna mineralna jest stosowana w niewielkich ilościach. Kominek stoi w pokoju 25 m2, a 3 m rurą jest doprowadzone powietrze do drugiego pokoju 20 m2. Bardzo ważna sprawa - aby GDP dobrze działało należy wykonać powrót powietrza! Bez tego albo non-stop trzeba mieć otwarte drzwi, albo nie będzie działało. GDP sprawuje się całkiem dobrze, przy wsparciu 300W grzejnika elektrycznego pracującego na taryfie nocnej w drugim pokoju jest ciepło (nawet w duże mrozy w kominku palę tylko kilka godzin dziennie).

  To koniec dobrych wiadomości, z wężownica odzyskującą ciepło nie jest aż tak prosto. Przede wszystkim dobry kominek ma wysoką sprawność, a to oznacza małe ilości ciepła do odzyskania. W praktyce bojler 150 l da się dobrze zagrzać tylko wtedy, gdy na zewnątrz jest mróz, conajmniej -5 stopni. Można zapomnieć o podłogowkach itp (nawiasem mówiąc w łazience 10 m2 mam elektryczną 200W na nocnej i doskonale sobie daje radę). Odzysk ciepła ze spalin powoduje zwiększone osadzanie się sadzy, należy brać to pod uwagę. Jej ilośc zależy od gatunku drewna, najgorsze są iglaste i brzoza, najlepsze grab i jesion. Jeżeli w kominku pali się "klasycznie" czyli źle, a więc po pojawieniu się płomieni zamyka dopływ powietrza to sadza może szybko zaczopować komin, nawet jak pali się jesionem. Jeżeli pali się prawidłowo, czyli podaje powietrze tak długo aż nie znikną żółte płomienie to nie jest tak źle, wystarcza jedno czyszczenie na sezon.
 • #7
  dawid_misiu_17
  Level 9  
  Więc zamykam temat.... (ale opiszę bo już 2 lata ciągne na tym moim cudzie). Miałem możliwość zrobienia wymiennika na rurę spalinową w pracy, i taki sobie zrobiłem. Teoretycznie mogłem taki na allegro kupić, ale 1200 zł kosztował. Kominek założyłem żeliwny narożny o mocy 12 kw. Mieszkanie grzeję w dwojaki sposób. DGP i podłogówki narazie tylko na przedpokoju i łazience, ale zostawiłem sobie miejsce, jak będę zmieniał płytki w kuchni to tam też podciągnę. W teori niby gra wszystko... W praktyce wygląda to tak... DGP przy rozpalaniu sosną świerkiem (suchym) załącza mi się aparat nawiewny po 20 minutach i już działa... Podłogówka... Albo mocno rozchulać to w 1.5 h się nagrzeje... albo normalnie palić przez 4- 6h... ale plusy są takie z podłogówką że ok. godz. 1 w nocy wygasa, a ja wychodząc do pracy o 5.30 czuje ciepło z niej.... A i jeszcze bojler... tu jest problem... nie uzyskam większej temperatury na bojlerze z płaszczem wodnym niż 50 stopni... wyższą temp. grzeje grzałką elektryczną (poj. bojlera 80l)... Tak więc są plusy z kombinowania i są minusy... kilka elementów chcę ulepszyć poprawić... ale ogólnie w mieszkaniu potrafię uzyskać z temp. na zewnątrz -30 w domu 27st.