Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę]licznik impulsów, z interfejsem

autoglass 07 Mar 2014 13:02 2073 14
    autoglass
    Poziom 9  
    Witam. Potrzebuję programowany licznik impulsów.
    Zadawanie ilości impulsów z PC z monitora dotykowego. Chodzi o bardzo szybkie zadawanie ilości. PC i monitor mam. Licznik po odliczeniu zadanej ilości wyłącza maszynę i czeka na następne zadanie.
  • Relpol
    autoservice
    Poziom 20  
    Witam
    Prosze o szczegoly. Jaki system operacyjny?
    Pozdrawiam
    autoglass
    Poziom 9  
    XP lub UBUNTU
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Nadal informacja jest _bardzo_ niejasna - co już masz, a co ma być zrobione? Co ma być na wejściu tego, co ma zrobić zleceniobiorca, a co na wyjściu?

(w jakiejś książce z serii "500 zagadek z..." była zagadka: "urządzenie ma jedno wejście elektryczne i jest dla otoczenia źródłem ciepła, choć używa się go do wręcz przeciwnego celu" - odpowiedź: lodówka)
  • Relpol
    autoglass
    Poziom 9  
    OK. Racja.

Mam maszynę do nawijania taśm. Każde zamówienie jest inne. Bywa że w godzinie należy nawinąć dziesięć rolek każda o innym nawoju. Taka specyfika.
    Używamy zwykłego programowalnego licznika impulsów. Impulsy są z enkodera. 1 impuls 1 cm. Jednak programowanie licznika za każdym razem zabiera sporo czasu.
    Większość liczników programowalnych wymaga za każdym razem skomplikowanego wprowadzania zadanej ilości impulsów. Trwa to ponad minutę.

Szukam takiego rozwiązania że z monitora dotykowego wprowadzę ilość metrów i nacisnę START i ....

Jak widać nie jestem elektronikiem ani informatykiem. Projektuję różne maszyny od strony mechanicznej.

Parokrotnie już skorzystałem z rad zawartych na tym forum.
    Człowiek uczy się całe życie.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Pewnie najwygodniej byłoby mieć klawiaturę z kilkoma kolumnami cyfr od 0 do 9 - wciśnięcie cyfry w dowolnej kolumnie ustawiałoby odpowiednią cyfrę na wyświetlaczu i na liczniku. A może cyfry nastawiać pokrętłami 10-pozycyjnymi (wtedy można się obyć bez wyświetlacza)?
    FastProject
    Poziom 28  
    Też mogę zaproponować licznik z klawiatura numeryczna ( szesnastkowa) . PC i monitor to trochę przerost formy....Jaki termin?
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Lepiej z dziesiętną - jesteśmy przyzwyczajeni liczyć w systemie dziesiętnym, ciężko byłoby przeliczać na szesnastkowy.
    Do tego można by dodać liczniki CD4017 (po jednym na cyfrę) i zrobić liczenie do liczby wpisanej na klawiaturze.
    Oprócz 10 cyfr na każdej pozycji powinny być jeszcze dwa przyciski: Zerowanie i Start.
    Jeśli trzeba odmierzyć 20 metrów, to wciskamy: Zerowanie, '2' w kolumnie '1000', Start.
    A inna możliwość, to przyciski 0..9, 00, 000, Zerowanie i Start - dla 20m wciska się Zerowanie, '2', '000', Start.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    To ma mniejszy rozstaw klawiszy, niż klawiatura komputerowa - a przydałby się większy. Widziałem kiedyś ciekawostkę z nieco (ale tylko nieco) zbliżonej dziedziny: kupowałem bilet w autobusie w Niemczech Zachodnich, nie miałem drobnych, więc kierowca wydał mi resztę - miał do tego jakąś maszynkę, taką że tylko ustawił palce, machnął ręką tak, by uderzyć palcami w klawisze maszynki, a ona wyrzuciła odpowiednią kwotę. Te klawisze były jakoś tak sprytnie rozplanowane, że to się dało zrobić w sekundę; rozstaw klawiszy może jak rozmiar naszej złotówki. W sklepach były lepsze maszynki, które same obliczały i wyrzucały resztę, ale w autobusach robiło się to ręcznie, kierowca musiał trafić w odpowiednie klawisze, żeby prawidłowo wydać resztę.
    azibik
    Poziom 32  
    Czy zamówienia są powtarzalne i ile jest różnych ilości nawinięć ?
    FastProject
    Poziom 28  
    Myślę że autor tematu zdecyduje czy jest klawiatura będzie mała czy duża...zresztą nic nie stoi na przeszkodzie wykonac samemu taka klawiaturę z większymi przyciskami.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Praca nad oprogramowaniem czegoś takiego prawdopodobnie zajmie więcej czasu, niż da oszczędności przez szybsze nastawianie.

Chyba że ktoś zajmuje się stale programowaniem takich urządzeń, robi dziesiątki, albo i setki takich projektów i ma w tym dużą wprawę.
    azibik
    Poziom 32  
    Mam rozwiązanie,proste i tanie.Zainteresowany sie nie odezwał na pw.