Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matlab/simulink - symulacja układu regulacji PID, nastawy

07 Mar 2014 14:45 4167 1
  • Poziom 1  
    Witam

Mam problem z symulacją układu regulacji ciągłej z zastosowaniem regulatora PID w Simulinku.
    Układ regulacji tworzą zawór regulacyjny ( inercja I rzędu), czujnik i przetwornik (inercja I rzędu) oraz obiekt regulacji (inercja wyższego rzędu). Jest to regulacja temperatury. Problem polega na tym, że nie mogę wyznaczyć nastaw regulatora dla tego obiektu w simulinku. Układ w simulinku wygląda następująco:
    Nie jestem pewny co do poprawności tego układu, być może robię coś źle.

Mam ustawione takie parametry w bloku Step:
    step time = 1
    initial value = 20 / temperatura początkowa
    final value = -60 / temp. zadana
    sample time =0

Metoda Ziglera-Nicolsa nie przynosi rezultatów tzn. wartość K przy którym układ jest na granicy stabilnośći to -3.85 ( wartość ujemna) i wygląda to tak :
    wartość spada aż do -1200 :/
    Wyznaczenie Ti oraz Td metodą z-n
    Tosc = 980
    Ti = 0.5*Tosc = 490
    Td = 0.12*Tosc = 117.6

daje taki rezultat w przebiegu :
    Zupełnie bez sensu. To moje początki w Matlab/simulink proszę o wyrozumiałość i o pomoc w poprawnym ułożeniu bloków w simulinku.
  • Poziom 15  
    Nie wiem czy Ci to pomoże ale chyba masz coś źle ze skalowaniem. Jeżeli -60C w skoku ma odpowiadać -60C na wyjściu to chyba prztwornik i czujnik ma złe wzmocnienie albo twoja nowa nastawa temperatury musi być inna. Jeżeli -60C ma być na wyjściu to po przetworniku i czujniku jest 0.064*(-60)=-3.84. I PID dostaje sygnał -60-(-3.84)=-56.16 i reguluje dalej.

Z drugiego rysunku nic nie widać bo nie wiadomo co ten regulator reguluje dla 20 i dla -60 podanych.