Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat kotlowni - Kominek Piec CO Zasobnik Grzejnik Podłogówka - co sądzicie?

bestia_sb 17 Mar 2014 12:47 13128 46
    bestia_sb
    Poziom 9  
    gersik napisał:
    Wyrwane z całego tekstu aby nie zaśmiecać;
    Wysoka temperatura spalania, a w efekcie wysoka temperatura zładu wody (...)
    A tu cały tekst;
    http://www.kominek.org.pl/technologie/artykul/zobacz/wysokotemp-spalanie-a-plaszcz-wodny.html

Dzięki gersik. Znam już ten artykuł. Już na niego natrafiłem w sieci. Ja rozumiem po co jest bufor i jak działa i jakie dodatkowe może mieć zalety w połączeniu z kominkiem (również z punktu bezpieczeństwa użytkowania). Ale...
    Mimo wszystko bufor jest to bardzo duży wydatek "początkowy". Nie będę miał instalacji solarnej. Więc bufora używał bym tylko i wyłącznie wtedy kiedy palę w kominku. W ciągu roku będzie to pewnie ok 4-5 miesięcy ciągłego palenia. W pozostałej, większej części roku będę używał kotła gazowego. Więc i bufor będzie wtedy nieczynny. Bo ogrzewanie go gazem z wiadomych względów jest bez sensu.
    Dlatego ile czasu musiało by minąć, żeby zwrócił mi się poniesiony na niego wydatek? Wg. mnie przy mojej instalacji powinienem raczej się skupić na lepszym i wydajniejszym kotle gazowym bo to z niego będę najwięcej korzystał.

Może się mylę w moim rozumowaniu? Jeśli tak to proszę popraw mnie.

jas67 napisał:
    bestia_sb Tak, o to mi chodziło. Ciekaw jestem co to za "fachowiec" Ci radził grupę bezpieczeństwa na zasilaniu zimnej wody. Niby po co by to miało tam być? Ciekaw jestem Jego argumentacji :-)

Wiesz co może nie tyle cała ta grupa bezpieczeństwa którą ty mi wskazałeś ale na pewno sam refleks.

jas67 napisał:
    Na tym zasilaniu powienieneś dać zawór antyskażeniowy którego chyba nie brałeś pod uwagę.

Fakt. O tym w ogóle nie pomyślałem. Jest konieczny?
  • Computer Controls
    jas67
    Poziom 22  
    bestia_sb Refleks na dojściu wody do budynku też nie jest potrzebny, bo niby po co?
    Zawór antyskażeniowy jest wymagany.
  • Computer Controls
    bestia_sb
    Poziom 9  
    jas67 napisał:
    bestia_sb Refleks na dojściu wody do budynku też nie jest potrzebny, bo niby po co?

W takim razie to pewnie pominę.

jas67 napisał:

Zawór antyskażeniowy jest wymagany.

Tak. Już zaczerpnąłem trochę wiedzy na ten temat. Rzeczywiście jest wymagany przepisami.
    (...)"Norma PN-EN1717 pt.: "Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach wodociągowych i ogólne wymagania dla urządzeń zapobiegających zanieczyszczeniu przez przepływ zwrotny(...)"

W takim razie on również będzie zamontowany.
    jas67
    Poziom 22  
    Widać że lekcję odrobiłeś .. brawo :-)
    gersik
    Poziom 32  
    Nigdzie nie napisałem że musisz mieć bufor. Napisałem że przydałby się bo wtedy wykorzystuje się moc kominka w stu procentach. Kominek bez bufora będzie musiał chodzić na pół gwizdka a co za tym idzie będzie się bardziej zasyfiać płaszcz wodny kominka. Jak chcesz palić bez bufora to moim zdaniem powinieneś mieć słabszy kominek aby mógł chodzić pełną parą a jednocześnie nie przegrzewał wody w instalacji. Mogę się mylić ale czyszczenie płaszcza wodnego w salonie nie należy do przyjemności. U mnie zawór antyskażeniowy zakładali pracownicy z zakładu wodociągów podczas montowania wodomierza.
    bestia_sb
    Poziom 9  
    gersik napisał:
    Nigdzie nie napisałem że musisz mieć bufor.

Nie no spoko. Tylko wyraziłem swoje obawy co do tego rozwiązania, które jest dość drogie a nie było by zbyt dużo używane. Na pewno zostawię sobie taką możliwość ewentualnego zamontowania bufora w przyszłości.

gersik napisał:
    Napisałem że przydałby się bo wtedy wykorzystuje się moc kominka w stu procentach. Kominek bez bufora będzie musiał chodzić na pół gwizdka a co za tym idzie będzie się bardziej zasyfiać płaszcz wodny kominka. Jak chcesz palić bez bufora to moim zdaniem powinieneś mieć słabszy kominek aby mógł chodzić pełną parą a jednocześnie nie przegrzewał wody w instalacji. Mogę się mylić ale czyszczenie płaszcza wodnego w salonie nie należy do przyjemności.

gresik dokładnie tak jak piszesz. Już jestem po rozmowach ze specjalistami od kominków. Tu właśnie będzie ważne aby nie dobierać kominka o dużej (przeszacowanej) mocy tylko raczej mniejszy, właśnie po to aby można było normalnie palić a nie na małej mocy a co za tym idzie brudna szyba, syf w kominie, problemy z płaszczem, itd. Prawdopodobnie zdecyduję się jednak na kominek z układem zamkniętym. Poczytałem jeszcze trochę na ten temat. Zobaczymy w praniu co wyjdzie. Dam znać.

gersik napisał:
    U mnie zawór antyskażeniowy zakładali pracownicy z zakładu wodociągów podczas montowania wodomierza.

Dokładnie :) to już też wiem.

Dodano po 8 [minuty]:

jas67 napisał:
    Widać że lekcję odrobiłeś .. brawo :-)

No odrabiam na bieżąco ;) Zwłaszcza po Waszych sugestiach. Dużo mi pomogły. Wyszło wiele spraw, na które normalnie bym pewnie nie zwrócił uwagi. Ale chyba właśnie o to chodzi. Z czym sobie sam poradzę to zrobię. Jeśli będzie musiał przyjść specjalista to oczywiście przyjdzie ale ja przynajmniej mam większe pojęcie. Tak był bym zmuszony na wizje jednego "specjalisty" a jak widzimy (szczególnie na forach) ile specjalistów tyle rozwiązań. A tak wiem na co zwrócić uwagę.
    dziekan007
    Poziom 9  
    Witam Wszystkich ... modernizuję instalacje C.O. wymieniam rury metalowe na PP-r stabi alu oraz podejścia do grzejników od PP na PEXach, chcę zrezygnować z bocznego podłączenia i podejścia zrobić od dołu bezpośrednio z leżaków, żeby pochować trochę rur ... czy taki układ jak na poprawionym foto będzie dobry...czy instalacja pociągnie takie coś ? Z góry dziękuje za Wasze opinie ogólnie co do pomysłu i średnic rur.

PS. Piec 50KW na budynek około 400m2 ...to jest tylko część instalacji na obrazkach, ogólnie grzejników jest 3x więcej niż na projekcie ... zostawiam narazie żeliwne grzejniki.
    Schemat kotlowni - Kominek Piec CO Zasobnik Grzejnik Podłogówka - co sądzicie? Schemat kotlowni - Kominek Piec CO Zasobnik Grzejnik Podłogówka - co sądzicie?
    jas67
    Poziom 22  
    dziekan007 A dlaczego mieszasz PP a Pex-em? Zrobić albo w jednym albo w drugim. Średnice troszkę zawyżone. O ile na pionie jeszcze mogły by być to podejścia do grzejników nie ma co dawać grubsze niż 16. Skoro na pierwotnym projekcie na pionach masz 15 to PP wystarczy dać 20.
    dziekan007
    Poziom 9  
    ...mieszam dlatego, że pexem łatwiej będzie mi zrobić podejścia i nie będe potrzebował dodatkowych kształtek i tak się składa że akurat mam zbędną rolke, ale przemyśle to jeszcze może zrobie wszystko z PP.
    Projekt pierwotny jest na rury stalowe i jest z lat '70-tych. dałem takie rury ze względu na moc pieca to jednak 50KW.
    jas67
    Poziom 22  
    Średnice rur dobierasz do mocy grzejników które zasilają a nie do mocy kotła.
    dziekan007
    Poziom 9  
    niby tak... ale jeszcze tak po cichu myślę, że w przypadku braku prądu, zadziała instalacja grawitacyjnie, bo w piecu mam też ruszt wodny ... a grzejniki nie są małe.
    No a jak ogólnie Twoim zdaniem takie rozwiązanie zadziała?
    jas67
    Poziom 22  
    dziekan007 Trudno powiedzieć. Trzeba by cały układ widzieć. Pewnie coś tam grawitacyjnie pójdzie ale nie na tyle by to normalnie działało. Raczej tylko na tyle by kocioł za szybko nie osiągnął temperatury wrzenia wody. To też zależy od rodzaju kotła.
    dziekan007
    Poziom 9  
    jas67 ... właśnie o to mi chodzi żeby tylko zwiększyć bezpieczeństwo całej instalacji. Tylko nie wiem czy pogoni mi wodę na piętro jeżeli piony będą tak przemieszane z podejściami pod grzejniki z leżaków. Tzn. z leżaka będzie grzejnik później pion na piętro, grzejnik pion na piętro i tak dalej.
    jas67
    Poziom 22  
    Jeśli chcesz by instalacja chodziła grawitacyjnie to rury muszą być przewymiarowane i z dużymi spadkami. Nie widząc instalacji więcej nie mogę powiedzieć.
    dziekan007
    Poziom 9  
    instalacja będzie chodziła z pompą... średnica większa tylko dla świętego spokoju gdyby była awaria prądu... co myślisz o reszcie pomysłu ?
    jas67
    Poziom 22  
    Sorki ale nie bardzo wiem co masz na myśli mówiąc o reszcie pomysłu.
    dziekan007
    Poziom 9  
    sory... to chyba nie czytałeś mojego posta :)

cyt.
    foto jw.

Witam Wszystkich ... modernizuję instalacje C.O. wymieniam rury metalowe na PP-r stabi alu oraz podejścia do grzejników od PP na PEXach, chcę zrezygnować z bocznego podłączenia i podejścia zrobić od dołu bezpośrednio z leżaków, żeby pochować trochę rur ... czy taki układ jak na poprawionym foto będzie dobry...czy instalacja pociągnie takie coś ? Z góry dziękuje za Wasze opinie ogólnie co do pomysłu i średnic rur.

PS. Piec 50KW na budynek około 400m2 ...to jest tylko część instalacji na obrazkach, ogólnie grzejników jest 3x więcej niż na projekcie ... zostawiam narazie żeliwne grzejniki.