Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat kotlowni - Kominek Piec CO Zasobnik Grzejnik Podłogówka - co sądzicie?

bestia_sb 07 Mar 2014 18:32 12711 46
  • #1 07 Mar 2014 18:32
    bestia_sb
    Poziom 9  

Witam.

Schemat kotłowni w układzie kominek z płaszczem wodnym + piec gazowy C.O. + grzejniki + podłogówka + zasobnik C.U.W. z obiegiem.

Będę budował kotłownię w nowo wybudowanym budynku.
    Poniżej zamieszczam wykonany prze zemnie schemat kotłowni.
    Proszę o opinię znawców tematu czy dobrze sobie to wszystko obmyśliłem.

Dom parter + poddasze.
    Kominek z płaszczem wodnym
    Zasobnik na CWU
    Piec gazowy CO
    Obieg ciepłej wody
    Podłogówka - parter
    Grzejniki - poddasze

Proszę o opinię i sugestię. Oczywiście rysunek nie uwzględnia sterowników.
    Prosiłbym również o taką opinię czy jest to poprawnie zrobione. Proszę nie rozważajmy czy taki czy inny kominek jest leszy czy też opłacalny itd.

Pozdrawiam.

0 29
  • #2 07 Mar 2014 19:00
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 07 Mar 2014 22:29
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

szelton napisał:

Z punktu funkcjonalności jest o.k.
    Zwłaszcza cyrkulacja cwu.

Na 100% jest źle i w jednym z podobnych tematów na elektrodzie opisałem jak prawidłowo powinno być i dlaczego. :D

0
  • #4 07 Mar 2014 23:05
    bestia_sb
    Poziom 9  

szelton napisał:
    Z tego co zauważyłem to instalacja CO/PODłOGÓWKA jest w układzie zamkniętym.
    Jakie zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia.

Czy refleks w piecu C.O. oraz zawór bezpieczeństwa w piecu C.O. nie wystarczy? Dołożyć jeszcze jakiś dodatkowy zawór?

szelton napisał:

Automatykę robisz sam czy dasz jakiegoś gotowca.

Automatyka będzie oparta na gotowych rozwiązaniach.

Dodano po 1 [minuty]:

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    szelton napisał:

Z punktu funkcjonalności jest o.k.
    Zwłaszcza cyrkulacja cwu.

Na 100% jest źle i w jednym z podobnych tematów na elektrodzie opisałem jak prawidłowo powinno być i dlaczego. :D

Czy mógł byś napisać coś więcej? Lub podać link do w/w przez Ciebie tematu?
    Z góry dziękuję.

0
  • #5 08 Mar 2014 09:15
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 08 Mar 2014 13:41
    gersik
    Poziom 32  

" bestia" pompa P2 podaje w złym kierunku. Pompa P5 zbędna. Zasobnik i wymiennik obsłuży pompa P4.

1
  • #7 08 Mar 2014 15:19
    jas67
    Poziom 22  

gersik napisał:
    " bestia" pompa P2 podaje w złym kierunku. Pompa P5 zbędna. Zasobnik i wymiennik obsłuży pompa P4.

Kolega to ma jakieś pojęcie o c.o. czy tylko zgaduje ? :-)

Bestia, przy pracy kominka chyba zakładasz odcięcie kotła gazowego? W takim przypadku musisz zastosować odrębną grupę bezpieczeństwa.

0
  • #8 08 Mar 2014 15:21
    gersik
    Poziom 32  

jas67 napisał:
    Kolega to ma jakieś pojęcie o c.o. czy tylko zgaduje ?

Która część wypowiedzi ci się nie podoba i uzasadnij dla czego.
    A dla czego ma być następna G.B. skoro jedna już jest. Na schemacie przecież nie ma zaworów odcinających KG.

0
  • #9 08 Mar 2014 18:11
    jas67
    Poziom 22  

gersik, pompa 2 jest ok. Pompa 5 musi być, niby zasobnik i wymiennik chcesz jedną pompą obsłużyć? Nonsens.
    Na rysunku nie ma żadnych zaworów choć wiadomo że w rzeczywistości będą więc przy kotle gazowym też mogą i powinny być.

Jeszcze jedno. Tak się skupiłem na układzie grania że nie zauważyłem że na zimnej wodzie jest błąd. Naczynie przeponowe powinno być przy bojlerze za zaworem zwrotnym i z zaworem bezpieczeństwa.

0
  • #10 08 Mar 2014 20:28
    gersik
    Poziom 32  

Wymiennik wtórny musi działać przeciwprądowo, czyli jest źle bo obydwa obiegi idą w jednym kierunku.
    W czym widzisz problem. Pompa nr. 4 bez problemu obsłuży bojler i wymiennik pod warunkiem że będą wyregulowane odpowiednio przepływy.
    W rzeczywistości to wstawia się jeden zawór zwrotny na zasilaniu do KG, aby pompa w obiegu otwartym nie mieszała przez kocioł gazowy. Przecież nikt o zdrowych zmysłach i jako takiej wiedzy nie będzie ganiał do kotłowni aby mieszać zaworami jak zgaśnie w kominku. Od tego jest odpowiednia automatyka.

0
  • #11 08 Mar 2014 20:57
    jas67
    Poziom 22  

gersik Założył byś kocioł bez zaworów odcinających ? Gratuluję

0
  • #12 08 Mar 2014 21:14
    gersik
    Poziom 32  

Zawory odcinające w nowoczesnych kotłach są w standarcie i nie ma potrzeby montować innych. Znajdź inne powody do karcenia mnie albo odpuść.

0
  • #13 09 Mar 2014 01:02
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 09 Mar 2014 10:15
    jas67
    Poziom 22  

gersik napisał:
    Zawory odcinające w nowoczesnych kotłach są w standarcie i nie ma potrzeby montować innych. Znajdź inne powody do karcenia mnie albo odpuść.

Są w zestawie jak go sobie osobno dokupisz. Nie ważne, chodzi o to że muszą być by w razie awarii kotła można było go odciąć. Wtedy dochodzi do sytuacji gdy nie możesz grzać kominkiem bo nie ma grupy bezpieczeństwa. Czy teraz jest jasne dlaczego tak się tego czepiam? Specjalnie napisałem "czepiam" bo widać kolega tak uważa. Sorry jeśli tak to wygląda. Mnie nie chodzi o karcenie tylko po prostu zauważam co jest nie tak. Jeszcze raz sorry gersik.

0
  • #15 09 Mar 2014 11:25
    gersik
    Poziom 32  

U mnie do kotła gazowego były razem w zestawie przyłączeniowym i nic nie musiałem dokupywać.

0
  • #16 09 Mar 2014 11:54
    jas67
    Poziom 22  

gersik Ty wnosisz po tym co masz u siebie a ja tym się zajmuje zawodowo i miałem z różnymi do czynienia. Skończmy tą dyskusję.

0
  • #17 09 Mar 2014 12:12
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 14 Mar 2014 13:24
    bestia_sb
    Poziom 9  

Witam wszystkich ponownie.

Na wstępie chciałbym serdecznie przeprosić, że tak długo nie zabrałem słowa w dyskusji ale byłem na wyjeździe i się po prostu nie dało.

Widzę, że rozkręciła się spora dyskusja na ten temat za co wszystkim serdecznie dziękuję. Każda uwaga była dla mnie ważna i przeanalizowana.
    Aby schemat był bardziej jasny i nie powodował domysłów postanowiłem uzupełnić go o brakujące elementy oraz zmodyfikować w oparciu o niektóre Wasze wypowiedzi. Starałem się uzupełnić go w miarę kompletnie (tak mi się wydaje) tak aby inni czytający posta w przyszłości też nie musieli się domyślać i mieli kompletny obraz schematu.

Zamieszczam uzupełniony schemat z prośbą o przeanalizowanie go teraz już po naniesionych poprawkach. Jeśli widzicie w dalszym ciągu jakieś rażące błędy to bardzo proszę o wypowiedzenie się. Mile widziane będą "wytknięte błędy" z odpowiednim uzasadnieniem tak aby było jasne dla wszystkich dlaczego "coś" nie będzie działać jak powinno.

Ps. prosiłbym również o wypowiedzenie się na temat głównego sterownika. Czy realne jest zastosowanie kontroli nad takim zespołem. Ewentualnie jaki mogli byście polecić?
    Inne rozwiązania automatyki mile widziane.

3
  • #20 14 Mar 2014 18:07
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Na pewno do wymiany jest kocioł gazowy.
    Może przeoczyłem ostatnie zmiany przepisów ale nie widzę też potrzeby stosowania wężownicy schładzającej w układzie otwartym.

0
  • #21 14 Mar 2014 18:37
    jas67
    Poziom 22  

Jak już pisałem, grupa bezpieczeństwa na zimnej wodzie ma być przy zasobniku za zaworem odcinającym. W tym układzie jaki masz teraz jest możliwość cofania ciepłej wody do rury z zimną. Tak jak zauważył kolega gersik, przepiąć trzeba wymiennik płytowy z jednej strony.
    Grzegorz Siemienowicz Dlaczego do wymiany kocioł gazowy ?

0
  • #22 14 Mar 2014 19:11
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Muszę poprosić o pomoc :D
    Proszę o informację :
    1) Jaki model kotła;
    2) Jaka moc wymiennika kotła w trybie cwu i przy jakiej temperaturze;
    3) Jaki jest wykres mocy dla wymiennika w zasobniku.

Reszta ..... sama się napisze :D .

0
  • #23 14 Mar 2014 22:47
    bestia_sb
    Poziom 9  

jas67 napisał:
    Jak już pisałem, grupa bezpieczeństwa na zimnej wodzie ma być przy zasobniku za zaworem odcinającym. W tym układzie jaki masz teraz jest możliwość cofania ciepłej wody do rury z zimną. Tak jak zauważył kolega gersik, przepiąć trzeba wymiennik płytowy z jednej strony.

Rozumiem, że powinno to wyglądać w ten sposób?

Czy sam zasobnik powinien mieć również swój refleks? Czy nie ma już takiej potrzeby?

gersik napisał:
    Już ci napisałem że masz źle podłączony wymiennik płytowy, albo zmień kierunek pompy p2.

Teraz już wiem dlaczego o tym pisaliście razem z jas67. Sama zasada działania na poprzednim schemacie chyba była poprawna tyle tylko, że rysunek miał błąd. Poprawiłem to zamieniając stronami zasilanie z powrotem oraz kierunek pompy wody, dokładając przy tym dodatkowy zawór kierunkowy. JPG poniżej:

Tak mi się wydaje, że to o to Wam chodziło?

gersik napisał:
    Poza tym przy kominku z PW przydałby się bufor.

No właśnie bufor. Rozumiem, że chodzi Ci o magazyn wody C.O.. Dużo czytałem na ten temat. Nie jestem przekonany co do tego rozwiązania. Pomijam duże koszty samego zbiornika. No i miejsce czyli kolejny zbiornik w postaci bufora C.O.. Nie do końca rozumiem też wydajność takiego rozwiązania? Wszędzie jest opisane tylko bardzo zdawkowo. Piszą tylko o jego zasadzie działania ale informacje na temat korzyści w konkretnych liczbach z tego płynących, to już ze świecą szukać. Pomijam to, że generalnie bufor jest głównie polecany (i takie głownie schematy można znaleźć) z instalacja solarną. I to akurat rozumiem. Tu widziałbym konkretne korzyści z tego płynące. Natomiast przy kominku już jakoś tego nie widzę.

Mógłbyś w prosty sposób powiedzieć coś więcej na temat bufora C.O..

Jak Wy widzicie zastosowanie bufora C.O. szczególnie w okresie letnim kiedy kominek nie będzie używany?

Dodano po 15 [minuty]:

Na pewno do wymiany jest kocioł gazowy.

Dołączam się do pytania? Dlaczego? Przecież jeszcze nic o nim tak naprawdę nie wiemy poza ogólną i oczywistą jego zasadą działania.

Może przeoczyłem ostatnie zmiany przepisów ale nie widzę też potrzeby stosowania wężownicy schładzającej w układzie otwartym.

Rzeczywiście nie jest to konieczne ale również nie przeszkadza. Widziałem już efekty przegrzanych kominków i osobiście uważam to za dobre, dodatkowe zabezpieczenie - "PROFORMA".

Muszę poprosić o pomoc :D
    Proszę o informację :
    1) Jaki model kotła;
    2) Jaka moc wymiennika kotła w trybie cwu i przy jakiej temperaturze;
    3) Jaki jest wykres mocy dla wymiennika w zasobniku.

Reszta ..... sama się napisze :D .

Konkretne parametry poszczególnych urządzeń będą dobierane na podstawie schematu, który właśnie z Waszą pomocą przerabiam.

Ps. Nie gniewaj się ale wg. mnie troszkę "trolujesz" swoimi wypowiedziami. Wpuszczasz nutkę niepokoju, jednocześnie nie pisząc nic konkretnego.

Od tego jest forum, żeby pytać, rozmawiać, dywagować, wymieniać poglądy czy doświadczenia. Jeśli jesteś specjalistą to pomóż. Jeśli jesteś specjalistą ale mimo to nie możesz pomóc na łamach forum za darmo? No to co ja mogę Ci więcej napisać...?

0
  • #24 14 Mar 2014 23:17
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

bestia_sb napisał:

Ps. Nie gniewaj się ale wg. mnie troszkę "trolujesz" swoimi wypowiedziami. Wpuszczasz nutkę niepokoju, jednocześnie nie pisząc nic konkretnego.

Od tego jest forum, żeby pytać, rozmawiać, dywagować, wymieniać poglądy czy doświadczenia. Jeśli jesteś specjalistą to pomóż. Jeśli jesteś specjalistą ale mimo to nie możesz pomóc na łamach forum za darmo? No to co ja mogę Ci więcej napisać...?

Czy mógłbyś napisać na jakiej podstawie zmieniłeś układ cyrkulacji wody użytkowej skoro "zwłaszcza cyrkulacja była ok" ?

Nie lubię ignorantów, którzy chcą dostać wszystko "na tacy". Wydaje mi się, że każdy zanim wyjechał pojazdem na ulicę poznał przepisy ruchu drogowego aby sobie i innym nie zrobić krzywdy :!: .
    Tego samego wymagam od osób, które biorą się za projektowanie instalacji, które mogą być tak same niebezpieczne w użytkowaniu jak pojazd w rękach ignoranta. Dlatego też .... kieruję wszystkich aby poznali najpierw przepisy zanim wezmą się za bezsensowne rysowanie.
    PS
    Jednym z punktów regulaminu tego forum (który wszyscy przeczytali ze zrozumieniem i zaakceptowali) jest .... :D . Ja się do tego punktu po prostu stosuje. :D

0
  • #25 14 Mar 2014 23:56
    bestia_sb
    Poziom 9  

Czy mógłbyś napisać na jakiej podstawie zmieniłeś układ cyrkulacji wody użytkowej skoro "zwłaszcza cyrkulacja była ok" ?

Twoja cenna uwaga dała mi do myślenia.

(...) które mogą być tak same niebezpieczne w użytkowaniu (...)

Zwłaszcza że cyrkulacja CWU, była sporym zagrożeniem dla mojego domostwa.

Nie lubię ignorantów, którzy chcą dostać wszystko "na tacy".

Jak można śmiało zauważyć, temat brzmiał:
    "... co sądzicie o ...?"
    a nie:
    "... jak to zrobić, żeby ...?"

Wydaje mi się, że każdy zanim wyjechał pojazdem na ulicę poznał przepisy ruchu drogowego aby sobie i innym nie zrobić krzywdy :!: .
    Tego samego wymagam od osób, które biorą się za projektowanie instalacji, które mogą być tak same niebezpieczne w użytkowaniu jak pojazd w rękach ignoranta. Dlatego też .... kieruję wszystkich aby poznali najpierw przepisy zanim wezmą się za bezsensowne rysowanie.
    PS
    Jednym z punktów regulaminu tego forum (który wszyscy przeczytali ze zrozumieniem i zaakceptowali) jest .... :D . Ja się do tego punktu po prostu stosuje. :D

Wow. Jesteś gość. Pewnie. Masz rację :) zgadzam się w 100 %.
    Ps. w takim razie ja będę takim niedzielnym kierowcą.
    Nie bierz tego do siebie i mam nadzieję, że się nie uniosłeś ;) Myślę, że tu rozmowa pomiędzy nami się kończy. Pozdrawiam Cię serdecznie Grzegorzu :)

1
  • #26 15 Mar 2014 00:42
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Różnimy się bardzo w podejściu do problemu i oczekiwaniach od forum.
    Uważasz, że po poprawkach już jest ok .... ja, że nadal jest to źle mimo, że zmiany poszły w dobrym kierunku.
    Nadal nie rozumiesz, że właśnie ten układ cwu zagraża ..... .
    Każdy projektant wie, że naprawdę zagraża.

Ciekaw jestem kogo będziesz obwiniał jeśli coś się złego stanie przez taką instalację ?

0
  • #27 15 Mar 2014 11:04
    jas67
    Poziom 22  

bestia_sb Grupa bezpieczeństwa to zawór bezpieczeństwa z naczyniem przeponowym. Przy zasobniku powinno być kolejno: zawór odcinający, zawór zwrotny, naczynie przeponowe, zawór bezpieczeństwa, zasobnik. Ten zestaw przy zasilaniu zimnej wody nie jest potrzebny.
    Przy wymienniku płytowym zmiany są ok.

Tak na marginesie. Nie spotkałem się z takim symbolem zaworu zwrotnego. Czy u ciebie te zawory nie są odwrotnie narysowane? Tak by mi wychodziło z położenia kulki. Może się mylę.

0
  • #28 15 Mar 2014 11:38
    bestia_sb
    Poziom 9  

jas67 napisał:
    bestia_sb Grupa bezpieczeństwa to zawór bezpieczeństwa z naczyniem przeponowym. Przy zasobniku powinno być kolejno: zawór odcinający, zawór zwrotny, naczynie przeponowe, zawór bezpieczeństwa, zasobnik.

Ok w takim razie wychodzi to tak:

jas67 napisał:

Ten zestaw przy zasilaniu zimnej wody nie jest potrzebny.

Kurde no widzisz. Co instalator to mówi inaczej. Rozmawiałem z pewnym instalatorem, który bezwzględnie radził zamontować taką grupę bezpieczeństwa na wejściu wody z sieci. Stąd moje niezrozumienie na początku co do zmian, które zaproponowałeś. Tym bardziej, że tak naprawdę przesunąłem tę grupę bezpośrednio do zasobnika i obejmuje ona teraz wyłącznie zasobnik.

jas67 napisał:

Tak na marginesie. Nie spotkałem się z takim symbolem zaworu zwrotnego. Czy u ciebie te zawory nie są odwrotnie narysowane? Tak by mi wychodziło z położenia kulki. Może się mylę.

:) heh to jest wyłącznie moje przyzwyczajenie. Tak mi ktoś dawno temu pokazał i tak odruchowo sobie rysuję dla swoich potrzeb, zaznaczając jednocześnie kierunek strzałką. Dlatego uwzględniłem to oznaczenie z poprawką w "legendzie" tego schematu.

0
  • #29 15 Mar 2014 12:44
    gersik
    Poziom 32  

Wyrwane z całego tekstu aby nie zaśmiecać;
    Wysoka temperatura spalania, a w efekcie wysoka temperatura zładu wody w płaszczu wodnym, wpływa pozytywnie na pracę naszego urządzenia. Wymaga jednak prawidłowego podłączenia do instalacji grzewczej (grzejniki, ogrzewanie podłogowe) którą z reguły stanowią układy niskotemperaturowe, kolidujące z emisją wysokiej temperatury z urządzenia grzewczego.
    Rozwiązanie tego problemu - tak aby nie dopuścić do przegrzania instalacji - leży po stronie instalatora, którego zadaniem jest dobór i wykonanie sprawnie działającego układu instalacji. Wielu producentów urządzeń na paliwa stałe zaleca stosowanie zbiorników buforowych. Jest to uniwersalne rozwiązanie zarówno dla wkładów z płaszczem wodnym jak i kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Bufor stanowi zbiornik o dużej pojemności i wysokiej izolacyjności cieplnej, z kilkoma króćcami połączeniowymi umieszczonymi na różnych wysokościach. Pełni rolę magazynu energii i regulacji całego układu instalacji. Gromadzi nadmiar wytworzonego ciepła, a oddaje w momencie, kiedy mamy niedobór energii i różnicuje odbiór ciepła.
    Praca urządzenia wysokotemperaturowego w układzie z buforem daje stabilny odbiór ciepła bez przegrzewań oraz gwarancję niezawodnego działania całego systemu, co w efekcie skutkuje oszczędnością naszych pieniędzy.
    A tu cały tekst;
    http://www.kominek.org.pl/technologie/artykul/zobacz/wysokotemp-spalanie-a-plaszcz-wodny.html

0
  • #30 15 Mar 2014 19:07
    jas67
    Poziom 22  

bestia_sb Tak, o to mi chodziło. Ciekaw jestem co to za "fachowiec" Ci radził grupę bezpieczeństwa na zasilaniu zimnej wody. Niby po co by to miało tam być? Ciekaw jestem Jego argumentacji :-) Na tym zasilaniu powienieneś dać zawór antyskażeniowy którego chyba nie brałeś pod uwagę.

0