Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr do 150zł - jaki kupić?

Zamerstary 07 Mar 2014 19:33 6240 14
  • #1 07 Mar 2014 19:33
    Zamerstary
    Poziom 26  

Witam, jaki multimetr do około 150zł będzie najbardziej odpowiedni do zastosowania w diagnozowaniu usterek sprzętu audio itp. Zależy mi na takim sprzęcie aby posłużył mi dłużej niż te "chńskie plastikowe pudełka" za 20zł.

Pozdrawiam i proszę o propozycję.

0 14
  • EuroPro
  • #2 08 Mar 2014 06:45
    marek216

Poziom 43  

Od lat używam VA16. Szybszy od Fluke czy metexa dodatkowo z podobną dokładnością pomiarów. Niestety nie ma automatycznych zakresów ale to dla mnie nie stanowi większego problemu.
    Możesz zainteresować się VA19.

Mierniki Uni-T i Volcraft mają dobre opinie przy niewygórowanych cenach.

0
  • #3 08 Mar 2014 08:29
    arekm
    Poziom 16  

"Digitek DT-2843R AC+DC True RMS Multimeter with Backlight and Temperature"

z ebaya, ~145pln z dostawą, review na youtube

1
  • EuroPro
  • #4 09 Mar 2014 13:46
    czasteczkakwarkowa
    Poziom 12  

no widzisz myśłałem tak jak ty nawet chciałem taki temat założyć bo napaliłem sie na te mierniki za 100 złoty i czym sie dłużej zastanawiałem to mi ochota przeszła może są jakieś miernik innych firm ale U-nit to oblegany jest i nie ma konkurencji jak masz kase to kupuj mierik za 300 złoty ale do mnie to drogo wolałbym oscyloskopem sie pobawić ale znowu czy warto wiec chyba nic nie kupie.

0
  • #5 11 Mar 2014 09:39
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

Jeżeli możesz dorzucić ok 30zł to polecam Sanwa CD771(dostępna w NDN - 160zł), ewentualnie jeżeli chcesz taniej trochę to Mastech MY-65(ok. 130) ma poszerzone pasmo pomiaru napięć i prądów do 1kHz(taki prawie trueRMS). Jeszcze tańsza alternatywą jest MY-68(ok 80zl, można trafić na wersję z bargrafem - polecam) używam tego miernika obok wymienionej Sanwy i oba mogę polecić.

0
  • #8 13 Mar 2014 21:07
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

Jeżeli bierzesz pod uwagę "prywatny import" to zdecydowanie najlepsza propozycja w takiej cenie(weź pod uwagę, że u nas ten model jest średnio 100...120zł droższy). UT61E poza TrueRMS posiada dobry miernik częstotliwości - do 220MHz z małym błędem pomiaru, czyli to kolejny jego plus. Oprócz tego pomiar wypełnienia impulsu, bargraf, pomiar wartości min/max/rel.

Jeżeli mimo to chcesz kupić w kraju to nadal obstaję przy CD771.

0
  • #9 14 Mar 2014 12:00
    Zamerstary
    Poziom 26  

Chcę kupić w kraju. Czyli na chwilę obecną biorę pod uwagę Sanwe CD771 oraz jakiś z UNI-Tów, które lepsze? No chyba, że jeszcze ktoś zaproponuje coś innego.

0
  • #10 14 Mar 2014 12:18
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

Możesz jeszcze wziąć pod uwagę Mastech MS8268. Ma podobną dokładność do Sanwy, ale szersze niektóre zakresy pomiarowe. Dodatkowo kilka funkcji więcej jak np pomiar wypełnienia impulsu, pomiar wartości min/max/rel, zabezpieczenie przed złym podłączeniem kabli(fajny bajer, podświetla właściwe gniazda), oczywiście pełna automatyka, działa dość sprawnie. Cena podobna lub trochę niższa od Sanwy. W załącznikach masz dane obu, możesz porównać.

0
  • #12 21 Mar 2014 17:07
    MietekFighter
    Poziom 19  

Tak właściwie to jeżeli miałbym dokonywać zakupuj w polsce, to opłaca się dokładać do UT61E, skoro 100zł taniej dostanę UT60E ?

0
  • #13 17 Kwi 2014 10:26
    Asix73
    Poziom 12  

Czy UT61E będzie się komunikował z laptopem, jeśli mam w laptopie tylko gniazda USB i jeśli zamiast dedykowanego kabelka USB, kupię przejściówkę z RS232C na USB ? Próbował ktoś ?

0
  • #14 22 Maj 2014 14:40
    lp26
    Poziom 17  

Mnie dziala ut61e, z przejściówką na usb. Zamówiony przez aliexpress

0
  • #15 23 Cze 2014 18:47
    Marek_Ertew
    Poziom 15  

Mam UT61E i nie będę polecał.
    Czekam na dostęp do szkolnej pracowni, to będę miał okazję go wzorcować z lepszymi miernikami i ocenić dokładność wskazań w prostych pomiarach.

Plusy:
    - rewelacyjny stosunek parametrów do ceny
    - dodatkowa cyfra na wyświetlaczu dużo daje
    - bargraf (robi do 10 pomiarów na sekundę) jest sprzężony z przełącznikiem zakresów, pomiar rezystora 1Ω trwa sekundę
    - piszczy przy przekroczeniu zakresu, tester ciągłości obwodu ma dobry czas reakcji

Z minusów to:
    - piszczy przy zmianie zakresów i nie da się tego wyłączyć
    - design i wykonanie lepsze niż przeciętnej chińszczyzny ale widać oszczędności choćby na gniazdach pomiarowych czy przewodach (MY68 bez myślnika w nazwie i bez gargrafu jest 'stówę tańszy' a znacznie lepiej wykonany)
    - UT61E nie ma automatycznego wyłączenia! Znaczy układ na którym jest zbudowany potrafi uśpić się po kwadransie, ale ta funkcja jest zablokowana przez zawsze włączoną funkcję wysyłania danych do PC. Modyfikacja to kwestia przecięcia jednej ścieżki/przelotki (tracisz komunikację z PC) lub dania przełącznika (tracisz na izolacji obudowy).

Ja za swój zapłaciłem 180zł i na parametry nie śmiem narzekać, niemniej na co dzień używam MY86 i przy mniej precyzyjnych pomiarach sprawdza się znakomicie.

Asix73 napisał:
    Czy UT61E będzie się komunikował z laptopem, jeśli mam w laptopie tylko gniazda USB i jeśli zamiast dedykowanego kabelka USB, kupię przejściówkę z RS232C na USB ? Próbował ktoś ?

UT61E wysyła sygnał w postaci szeregowej poprzez zwykłe błyskanie LEDem IR, a dołączony kabelek IR->RS232 to tylko dwa tranzystory, zero magii.

Przy współpracy z przejściówkami USB->RS możesz mieć jeden problem: przejściówka musi dawać zasilanie minimum +/-5V na liniach sterujących DRT i RST. Bez tego kabelek nie będzie chciał działać.
    Ten kabelek będzie działać nawet na przejściówce USB->RS zbudowanej z użyciem pospolitego AVRa, pod warunkiem że odpowiednio wytworzysz i podłączysz zasilanie.

Tutaj znajduje się schemat kabelka oraz instrukcja jak do przerobić na wersję USB:
    http://blog.avrnoob.com/2014/03/uni-t-ut61e-rs232-serial-interface.html

0