Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zawór czterodrogowy na jednej pompie

Ryży Ćwok 07 Mar 2014 21:55 14349 19
    Ryży Ćwok
    Level 13  
    Witam.Chciałbym nieco zmodernizować swoją instalację CO-CWU.
    W związku z tym chciałem zamontować w/w zawór a dokładnie zawór Afriso.
    Mam kocioł 27kw i zasobnik stojący 400l.Instalacja pracuje na jednej pompie z zaworem różnicowym.Pompa i różnicowy na wyjściu.

I teraz moje pytanie czy jeśli zamontuje przed pompą zawór 4D to będę mógł ustawić tak temperaturę:
    1.CWU +/- 70°C
    2.Powrót,pomieszanie +/- 60/70°C
    3.Zasilanie grzejniki +/- 50°C

Oczywiście wszystko na jednej pompie.Utrzymanie zadanej temperatury na kotle nie będzie problemem.Jest dmuchawa i przepustnica powietrzna.
    A i priorytetem jest ciepła woda użytkowa i stabilne pomieszanie kotła :wink:
    Dziękuje za pomoc.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    piotr_boncza
    Level 29  
    Takie coś to tylko w Erze...
    Ryży Ćwok
    Level 13  
    piotr_boncza wrote:
    Takie coś to tylko w Erze...

Ery już nie ma,jest T-Mobile :|
    fuutro
    Level 43  
    Prędzej byś to zrobił dając po prostu 3 zawory i stawiając kogoś przy nich na czas ... jaki będzie potrzebna nastawiona temperatura ;) Jak wspomniał przedmówca - Takie rzeczy Tylko w Erze ale i na nią przyszedł czas.
    Ryży Ćwok
    Level 13  
    Z całym szacunkiem ale Panowie nie wyjaśnili dlaczego takie rozwiązanie jest niemożliwe w realizacji,ani nie przedstawili poprawnego rozwiązania.A za uwagi typu "Era" to ja wam bardzo dziękuje.
    gersik
    Level 32  
    Z twoich chęci "nici". Musiałbyś zamontować zawór 4d takiej średnicy jak jest wylot zasilania z kotla, Przed zaworem podpiąć bojler grawitacyjnie, a za zaworem pompę na grzejniki. Oczywiście na kotle 70oC bo tak chcesz na baniak.
    http://esterownik.pl/gfx/upload/2a3abb80.jpg
    Ryży Ćwok
    Level 13  
    gersik Ale zasobnik jest stojący i grawitacyjnie nie pójdzie.
    Tak to wygląda.
    Ponawiam pytanie jak to przerobić z zaworem 4D.Nie wspominałem wcześniej że chciałbym również zamontować siłownik i czujnik temperatury na wyjściu do automatycznego sterowania zaworem.
    gersik
    Level 32  
    Na jednym zaworze 4d i jednej pompie tego nie zrobisz.
    Ryży Ćwok
    Level 13  
    gersik wrote:
    Na jednym zaworze 4d i jednej pompie tego nie zrobisz.

A tak?
    gersik
    Level 32  
    Z tego schematu nic nie wynika i jest źle zrobiony. Poza tym już dołożyłeś zawór 3d tylko nie wiem czemu on ma w tym miejscu służyć. Źle narysowałeś podpięcie zaworu 4d.
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Zakładam, że na kotle jest cały czas min 70st.C więc do zbiornika CWU dajesz czynnik zprzed podmieszania+ dodatkowa pompa załączająca się w razie załączenia się termostatu CWU.
    Temp. powrotu realizujesz na zaworze termostatycznym z kapilarą wystarczy 3/4", max 1".
    Temp 50 st C na grzejniki możesz dać drugi - automatyczny zawór termostatyczny z zakresu 35-70stC. Koszt tych dwóch zaworów będzie niższy niz 4-drogowy z siłownikiem i sterowaniem.
    Teoretycznie po zamianie głównej pompy na powrót kotła i dołożeniu drugiej na CWU powinno działać.
    Ryży Ćwok
    Level 13  
    andrzej lukaszewicz Dziękuje.Rozumiem ale wolałbym zrobić to na jednej pompie.
    gersik wrote:
    Z tego schematu nic nie wynika i jest źle zrobiony. Poza tym już dołożyłeś zawór 3d tylko nie wiem czemu on ma w tym miejscu służyć. Źle narysowałeś podpięcie zaworu 4d.

Co jest dokładnie źle zrobione?Że pompa jest przed a nie za 4D?Że brakuje zaworu zwrotnego na powrocie? Zamiast zaworu 3D w pionie mogę założyć zwykły grzybkowy i też mam regulację podwieszania.
    gersik
    Level 32  
    Czy ten zawór 4d masz już kupiony i chcesz go na siłę wykorzystać? Napiszę ci jeszcze raz. Jeśli chcesz uzyskać swoje cele które sobie wyznaczyłeś w pierwszym poście to tego nie osiągniesz na jednej pompie i jednym zaworze 4d. Nic więcej nie można Ci pomóc bo jesteś strasznie uparty. Wpisz sobie w "google" schematy instalacji CO i sam dojdź do wniosku czy jest to możliwe.
    Ryży Ćwok
    Level 13  
    gersik wrote:
    Czy ten zawór 4d masz już kupiony i chcesz go na siłę wykorzystać?
    Nie,nie posiadam ale wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem.
    gersik wrote:

Napiszę ci jeszcze raz. Jeśli chcesz uzyskać swoje cele które sobie wyznaczyłeś w pierwszym poście to tego nie osiągniesz na jednej pompie i jednym zaworze 4d.
    Nic więcej nie można Ci pomóc bo jesteś strasznie uparty. Wpisz sobie w "google" schematy instalacji CO i sam dojdź do wniosku czy jest to możliwe.

Według mnie jest to możliwe.Schemat podałem wyżej.Argumentacja typu "nie da się"
    jakoś do mnie nie trafia.Szczególnie od osób,które mają w swoich opisach "instalacje, kotły, pompy ciepła, solary" itp...

Panowie kawa na ławę dlaczego się nie da.Bo ...?
    gersik
    Level 32  
    Sprawdź jak działa zawór 4d, narysuj schemat poprawnie i dopiero zaczniemy dyskusję.
    Ryży Ćwok
    Level 13  
    gersik wrote:
    Sprawdź jak działa zawór 4d, narysuj schemat poprawnie i dopiero zaczniemy dyskusję.

Zrozumiałem dlaczego tak nie może być.I wydumałem coś takiego :D
    gersik
    Level 32  
    Musisz jedno zapamiętać . Jeśli chcesz aby zawór 3d był zaworem mieszającym to musisz pompę zamontować za zaworem aby mogła ciągnąć z zasilania i powrotu. A jeśli ma być rozdzielający w tedy pompę montujesz przed zaworem.

Dodano po 12 [minuty]:

Na jednej pompie można by było tak;
    http://esterownik.pl/gfx/upload/2a3abb80.jpg
    ale zawór 4d musi być tej średnicy co wyjście z kotła. U ciebie nie przejdzie bo masz zasobnik stojący. Musisz dać dwie pompy;
    https://obrazki.elektroda.pl/6948003900_1357585987.jpg
    Ryży Ćwok
    Level 13  
    gersik Wiem że powinno być dwie pompy i montowane za zaworem 4D ale załóżmy
    teoretycznie że jest tak jak na ostatnim schemacie.Podwieszanie na CO powinno zadziałać.
    A jak się zachowa drugi zawór 3d z sterownikiem?Zawór klapowy powinien wymusić prawidłowy obieg w kierunku zasilania grzejników.A gdy temperatura wzrosła powyżej zadanej to zawór powinien przymknąć zasilanie,wymuszając otwarcie się zaworu zwrotnego klapowego.Liczę na zadziałanie siły grawitacji.To taka moja teoria :) Nie wiem czy w praktyce zadziała.
    gersik
    Level 32  
    Nie zmusisz wody aby się mieszała bo cały powrót wróci do kotła.
    arcyimperator
    Level 14  
    Wysłałem w złym temacie. Prosze o usunięcie