Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra AT9115 i Diora FS042 - jak połączyć?

mrowek55 08 Mar 2014 01:41 2424 4
  • #1 08 Mar 2014 01:41
    mrowek55
    Poziom 8  

Witam,
    otrzymałem niedawno amplituner Unitra AT9115 oraz korektor graficzny Diora FS042 (bez okablowania), które wiele lat temu ze sobą współpracowały. Nie mam pewności czy w komplecie nie było jeszcze magnetofonu. Niestety nie otrzymałem informacji jak to ze sobą połączyć. Moje pytanie brzmi:
    a) czy da się to połączyć bez dodatkowego źródła sygnału np. magnetofonu (którego nie mam), kompa, mp3 itp. tą Unitrę z Diorą tak aby działał korektor na samym radiu ? Jeśli tak, to proszę o podanie par gniazd zgodnie z ich numeracją jak na zdjęciu - instrukcja jak dla kompletnego laika ;-)
    numety gniazd to:
    Amplituner:
    0 - Tape 2
    1-4 Aux
    5-8 Tape 1
    17 Phono (schowało się za monitorem)

Korektor:
    9, 11 Wzmacniacz Wejście
    10, 12 Wzmacniacz Wyjście
    13, 15 Magnetofon Nagr.
    14, 16 Magnetofon Odtw.

Unitra AT9115 i Diora FS042 - jak połączyć?

b) źródło dźwięku np. z komórki, kompa, Tv, mogę podpiąć przewodem jack->RCA pod wejście (IN) w ampli albo do AUX, czy Tape (1 lub 2 z pomocą przewodu jack -> DIN) ?
    c) czy nie mając magnetofonu mogę wykorzystać do czegoś wyjścia np. AUX, Tape ?
    d) czy można wykorzystać do czegoś gniazdo "Phono" ?
    e) czy korektor będzie działał tylko na jednym, aktualnie wpiętym źródle dźwięku, jeśli tak, to czy można rozdzielić sygnał tak aby nie trzeba było przepinać kabli z innymi źródłami dźwięku ?

Do powyższego zestawu chcę podpiąć kolumny Altus 75.

Przeczytałem sporo postów z nadzieją, że uzyskam jasną odpowiedź typu "nie da się" lub "da się w taki sposób ...", ale niestety nie znalazłem prostej odpowiedzi.
    Będę wdzięczny za pomoc. Pzdr.

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • #2 09 Mar 2014 01:28
    Polon_us
    Poziom 41  

Generalnie, ten wzmacniacz nie jest przygotowany, aby podłączyć korektor tak, aby działał na wszystkie źródła dźwięku. Przy założeniu, że jest to wersja fabrycznie oryginalna, nie modyfikowana. W przeszłości widziałem te wzmacniacze modyfikowane na pełną współpracę z korektorem.

mrowek55 napisał:
    a) czy da się to połączyć bez dodatkowego źródła sygnału np. magnetofonu (którego nie mam), kompa, mp3 itp. tą Unitrę z Diorą tak aby działał korektor na samym radiu ?

Nie ma znaczenia, czy magnetofon jest czy go nie ma. Tuner, niestety, będzie można słuchać bez korekty dźwięku.
    mrowek55 napisał:
    źródło dźwięku np. z komórki, kompa, Tv, mogę podpiąć przewodem jack->RCA pod wejście (IN) w ampli albo do AUX, czy Tape (1 lub 2 z pomocą przewodu jack -> DIN) ?

Powinno to działać na wszystkich wejściach oprócz Phono.

mrowek55 napisał:
    czy nie mając magnetofonu mogę wykorzystać do czegoś wyjścia np. AUX, Tape ?

Można podłączyć dodatkowy wzmacniacz, o ile jest taka potrzeba.

mrowek55 napisał:
    czy można wykorzystać do czegoś gniazdo "Phono" ?

Gniazdo to służy do podłączenia gramofonu z wkładką magnetoelektryczną. Ale, po zastosowaniu tłumika o charakterystyce RIAA można wykorzystać je, tak jak każde inne gniazdo wejściowe.

mrowek55 napisał:
    czy korektor będzie działał tylko na jednym, aktualnie wpiętym źródle dźwięku, jeśli tak, to czy można rozdzielić sygnał tak aby nie trzeba było przepinać kabli z innymi źródłami dźwięku ?

Korektor na pewno można podłączyć, aby działał z jednym wybranym źródłem sygnału audio, Kto wie, korektor ma dwa zestawy wejść/wyjść. Może istnieje możliwość podłączenia dwóch urządzeń do korektora, a wybór między nimi dokonywać klawiszami Korekcja/Magnetofon na płycie czołowej. Ale przyznam się, że nie jestem pewien co do tego, nie miałem możliwości przetestowania tego rodzaju połączenia. Lecz nic nie stoi na przeszkodzie spróbować :)

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 09 Mar 2014 10:30
    mrowek55
    Poziom 8  

Czy mógłby ktoś pomóc bo sprzęt stoi i czeka robiąc mały bałagan ;-) ?

Mam jeszcze pytanie. Czy jedynym sposobem podłączenia mikrofonu do zestawu (dzieci czasem mają ochotę pośpiewać) jest podłączenie go do kompa i sygnał kompa dać na wejście amplitunera?

Przyszło mi jeszcze do głowy puścić dźwięk z PS3 przez ampli, bo jak chciałbym puścić przez TV do którego dochodzi sygnał z PS3 przewodem HD to niestety dalej Tv ma tylko wyjście audio za pomocą wyjścia słuchawkowego, gdzie dźwięk jest dość mocno stłumiony. Mam nadzieję, że nie będzie konfliktu gdy z PS3 wyjdzie sygnał a) przez HD do Tv i b) przez RCA do ampli ?

Dodano po 9 [minuty]:

Polon_us napisał:
    Korektor na pewno można podłączyć, aby działał z jednym wybranym źródłem sygnału audio, Kto wie, korektor ma dwa zestawy wejść/wyjść. Może istnieje możliwość podłączenia dwóch urządzeń do korektora, a wybór między nimi dokonywać klawiszami Korekcja/Magnetofon na płycie czołowej. Ale przyznam się, że nie jestem pewien co do tego, nie miałem możliwości przetestowania tego rodzaju połączenia. Lecz nic nie stoi na przeszkodzie spróbować :)

Dzięki za odp. Może masz pomysł jak połączyć przewody aby np. wpiąć sygnał z PS3 ? tj z PS3 wychodzą przewody audio L i P kanał i gdzie mam je wpiąć aby korektor działał i jak dale przewody z ampli połączyć z korektorem? Pozostał bym na jednym urządzeniu które obsługuje korektor.
    Sorki za może banalne pytania ale wcześniej nie miałem do czynienia ze sprzętem który ma kilka wejść i wyjść ;-)

0
  • Pomocny post
    #4 09 Mar 2014 13:41
    Polon_us
    Poziom 41  

Aby podłączyć PS poprzez korektor do wzmacniacza:

1 - kable z PS3 podłączyć do gniazda "Wzmacniacz" w korektorze:

biały -> P wejście (9)
    czerwony -> L wejście (11)

2 - użyć kabel z dwiema wtyczkami CINCH do połączenia korektora z wzmacniaczem:

Korektor
    wtyczka biała -> P wzmacniacz wyjście (10)
    wtyczka czerwona -> L wzmacniacz wyjście (12)

Wzmacniacz
    wtyczka biała -> Tape1 In R (8)
    wtyczka czerwona -> Tape1 In L (7)

Dźwięk z PS3 powinien był być słyszalny po ustawieniu przełącznika źródeł na Tape1 w wzmacniaczu. Klawisz "Korekcja" w korektorze będzie miał wpływ na barwę dźwięku.

mrowek55 napisał:
    Mam jeszcze pytanie. Czy jedynym sposobem podłączenia mikrofonu do zestawu (dzieci czasem mają ochotę pośpiewać) jest podłączenie go do kompa i sygnał kompa dać na wejście amplitunera?

Jak na tę chwilę, to jedyne wyjście z sytuacji. Wzmacniacz nie ma gniazda mikrofonowego. Byłoby możliwe podłączenie mikrofonu przy użyciu wstępnego wzmacniacza mikrofonowego.

Powodzenia :)

0
  • #5 11 Mar 2014 20:55
    mrowek55
    Poziom 8  

Operacja zakończona powodzeniem.

Wykonałem następujące kroki:
    1. Wejście korektora > Wzmacniacz - wpiąłem przewód idący z kompa jack > 2xchinch.
    2. Wyjście korektora > Wzmacniacz - wpiąłem przewód idący do ampli Wejście Aux 2xchinch > 2xchinch
    3. Wejście ampli Tape połączyłem przewodem mini jack > 2xchinch z TV wyjście słuchawkowe. Przewód spoczywa przy TV i w każdej chwili mogę podłączyć do niego TV lub komórkę (lub jak byłby podłączony do TV to bezprzewodowo z komórki na TV i dalej kablem na ampli).

Dzięki takiej konfiguracji mogę słuchać muzyki z kompa, komórki lub sieci przez wzmacniacz oraz oglądać TV lub grać na PS3 z fajnym, "mocnym" dźwiękiem. Podłączenie TV przez wyjście słuchawkowe jest stłumione ale daje radę. Niestety przy próbie podłączenia PS3 bezpośrednio do ampli przez wyjście Chinch (z przejściówką) skutkowało tym, że PS3 żądało wyboru między HDMI i Chinch, co z wiadomych względów przekonało mnie jednak do HDMI.
    Korektor niestety lekko niedomaga bo suwaki nie działają płynnie nawet po przemyciu płynem penetrującym, są przerwy w korekcji dźwięku. Będzie tu wymagał dodatkowej pracy.
    Korekcja dźwięku działa tylko na jedno źródło dźwięku wpięte w Wejście - Wyjście "Wzmacniacz".

Cieszę się, że sprzęt udało się reaktywować i przywrócić do działania po niedawnym przestrojeniu.

Polon_us dzięki za pomoc.

Zamykam temat.

0