Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o wyjaśnienie jak podłączyć zasilanie symetryczne

Dzonzi 08 Mar 2014 11:15 2799 14
  • #1 08 Mar 2014 11:15
    Dzonzi
    Poziom 12  

Witam Serdzecznie :)

mam dosyć podstawowy problem. Nie mam pojęcie jak prawidłowo powinienem zasilić układ INA128 i wzmacniacz operacyjny 741. Wiem, tylko tyle, że zasilanie musi być symetryczne (-9 i +9V). Zrobiłem takie coś:

Myślę, że między minusem, a masą będzie napięcie -9V i tak samo w przypadku plusa. Dobrze kombinuje ? Ale to napięcie jest względem masy. Jak więc to podłączyć do w/w układów ? Patrzyłem w dane katalogowe i jest tam tylko V- i V+, nie ma masy. Co w takim razie zrobić z masą ?

Czy ją po prostu wpiąć do linii masy na płytce stykowej i do niej wpinać wszystkie inne masy z układu jak np. masa od filtra dolnoprzepustowego, od diody LED, od wyświetlacza LCD itd. ?

Prosze o pomoc :P

0 14
  • Sklep HeluKabel
  • #2 08 Mar 2014 11:21
    conan02

Poziom 29  

Dobrze myślisz - V+ to "+" zestawu baterii, V- to będzie "-", a połączenie baterii dajesz do wspólnej masy układu.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 08 Mar 2014 11:40
    Dzonzi
    Poziom 12  

Narysowałem cały układ:

Dobrze jest to podłączone ? Te wszystkie masy są razem. Wyjść offset i NC chyba nie trzeba do niczego podpinać.

Czy gdybym chciał podłączyć jeszcze wyświetlacz LCD to mógłbym skorzystać z tej samej masy i napięcia 5V z arduino ? Czy masę też muszę z arduino ?

0
  • Pomocny post
    #4 08 Mar 2014 11:47
    conan02

Poziom 29  

Masy arduino i tej płytki też musisz połączyć, bo inaczej jak chcesz przekazać sygnał do mikrokontrolera. Przy użyciu LCD używasz zasilania +5 i GND z układu cyfrowego.

0
  • #5 08 Mar 2014 11:55
    Dzonzi
    Poziom 12  

Cenna uwaga. Dałem Ci +6pkt. A czy dioda led z Vout będzie działała na napięciu, aż 9 V ? bo tam jest dość spory rezystor założony.

Teraz żeby sprawdzić układ będę musiał podać sygnał na wejścia. Może być to sygnał z mikrofonu od słuchawek do telefonu ? Mam mini jacka z 4 pierścieniami (masa, micro, i 2 kanały słuchawki. Wystarczy podpiąć masę do Vin- a wejście oznaczone micro do Vin+ ? Czy mase do całej masy układu, a Vin- nie podpinać ?

btw. sygnał wyjściowy do oscyloskopu pobrać z masy i między rezystorami 100k ohma ? to jest ten filtr. Chyba tam będzie najlepszy sygnał.

0
  • #6 08 Mar 2014 12:31
    conan02

Poziom 29  

Do diody możesz dać nawet 1k, będzie widać, a nie będzie obciążała zbytnio baterii.
    Z mikrofonem można spróbować tak jak piszesz, żadne wejście nie może być niepodłączone. Albo masę mikrofonu i Vin- dajesz do GND, a sygnał na Vin+, albo mikrofon wpinasz między Vin+ i Vin-. Według mnie lepiej podłączyć różnicowo pod oba wejścia Vin, wtedy zakłócenia zewnętrzne będą się znosiły - wzmacniacze różnicowe nie reagują na sygnał wspólny dla obu wejść.
    Podgląd na oscyloskop jak najbardziej można dać z filtra na 47nF, a masa do GND. To będzie sygnał wyjściowy z przedwzmacniacza INA128.

0
  • #7 08 Mar 2014 18:24
    Dzonzi
    Poziom 12  

Możliwe żeby ten układ generował sam jakiś sygnał ? Podłączyłem to i zaświeciła się dioda ta na wyjściu, ale po ok. 2-3 sek zgasła. Poruszałem przewodem przy baterii i znów się zaświeciła, po czym znów zgasła po tych 2-3 sek i to tak powoli wygasała jakby napięcie powoli spadało do zera. Przewód na pewno łączył. Cały myk polegał na tym, żeby tylko przewodem zruszyć. Jak trzymałem palcem przewód do wyjścia baterii to było tak samo. Czy to normalne ?

Poza tym arduino dobrze działa i wskazuje to samo tzn. jeżeli jest sygnał to zapala drugą diodę, jeżeli sygnał znika na 2 sek to dioda gaśnie. Teraz jak podłaczyłem układ to świeciły się obie diody, najpierw zgasła ta co jest na wyjściu, a po 2 sek zgasła ta od arduino. Czyli niby dobrze działa. Ale co jest z tym sygnałem ?

Druga sprawa to mam mini-jacka 2.5 (ten standardowy do telefonu) i nie wiem gdzie jest masa a gdzie sygnał z mikro ;/. Na necie co schemat to inaczej jest. Raz, że sygnał jest na drugim pierścieniu a masa na ostatnim, na innym że sygnał na 3 i masa na 4, a na trzecim jest odwrotnie ;/

0
  • Pomocny post
    #8 08 Mar 2014 18:33
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Dzonzi napisał:
    Możliwe żeby ten układ generował sam jakiś sygnał ?

A gdzie kondensatory odsprzęgające zasilanie? Bez nich będą ci wychodzić różne hopkirki...

0
  • Pomocny post
    #9 08 Mar 2014 18:39
    conan02

Poziom 29  

Zblokuj kondensatorami ceramicznymi zasilanie baterii do masy - każdą baterię jednym. Ten układ ma bardzo duże wzmocnienie - sam INA128 daje 500x, do tego mnożysz przez 741 następne 100x co daje krotność wzmocnienia 50 tys. razy. Przy takim wzmacniaczu używa się ekranowania, a nie dotyka rękami przewodów. Zresztą jak sąsiad zza ściany użyje telefonu komórkowego to go zobaczysz na ledach.
    Mikrofony ze słuchawkami do telefonów mają tyle rozwiązań co producentów i jeszcze pewnie razy 2 - bo co parę modeli jest nowy patent. Zmierz omomierzem wtyczkę, słuchawki znajdziesz bez problemu. Masa słuchawek najczęściej jest masą mikrofonu, a ten co zostanie ostatni to sygnał z mikrofonu.

0
  • #10 08 Mar 2014 21:33
    Dzonzi
    Poziom 12  

A dalibyście radę te kondensatory dorysować do układu, co dałem powyżej ? Ja jestem zielony w tych sprawach. XD Jakiej pojemności te kondensatory dać ?

Nie wiedziałem, że aż takie wielkie wzmocnienie można uzyskać. Może w takim razie nie podłączać mikrofonu tylko położyć telefon obok i np. zadzwonić ? żeby tylko sprawdzić czy działa :P.

Układ ogólnie rzecz ujmując jest od prymitywnego EKG. Myślicie, że elektrody do EKG wystarczy np. z paska folii aluminiowej i posmarować ciało wodą i podłączyć do układu ?

#edit
    Mam wpiąć kondensatory od minusa do masy i od plusa do masy ?

Dodano po 2 [godziny] 31 [minuty]:

Tak podłączyć ? Jakiej pojemności dać ?

0
  • Pomocny post
    #11 09 Mar 2014 07:48
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Dzonzi napisał:
    Tak podłączyć ? Jakiej pojemności dać ?

Tak podłączyć, powinien to byćelektrolit 100µF równolegle z bezindukcyjnym ceramicznym 100nF. Wartości nie są krytyczne, mogą być większe.

0
  • #12 09 Mar 2014 08:13
    Dzonzi
    Poziom 12  

Dobra, zrobiłem ostateczny shcemat:

A tam kolega wyżej napisał, że ten układ będę zbierał z telefonu obok sygnały. A jak zrobić, żeby zbierał tylko sygnał z wejścia ? np. sygnały o napięciu rzędu 1-5 mV ?
    Nie chce, żeby cokolwiek zakłócało sygnał, bo mam swoje biurko blisko wielu urządzeń elektronicznch, tv itp.

0
  • #13 15 Mar 2014 11:44
    Dzonzi
    Poziom 12  

A co sie stanie jak z generatora podam sygnal 1v ? spali sie wszystko ? Bede go badal oscyloskopem wiec musze wiedziec jaki sygnal podac ;p

0
  • Pomocny post
    #14 17 Mar 2014 07:34
    conan02

Poziom 29  

Nie spali się, tylko układ będzie przesterowany i na wyjściu wystawi przebieg zbliżony do prostokątnego. Wzmacniacz wyjściowy będzie wysterowany od V+ do V- zmniejszony o spadek napięcia na nasycenie tranzystora wyjściowego.
    Przy takim wzmocnieniu to do uzyskania na wyjściu 1Vpp trzeba podać na wejście 20µVpp. Dla wyobrażenia skali podam jako przykład, że prostsze odbiorniki radiowe mają mniejsze wzmocnienie.

0
  • #15 17 Mar 2014 08:11
    Dzonzi
    Poziom 12  

o kurcze.. to strasznie mało trzeba podać. W szkole mam generatory takie lepsze już do oscyloskopów, ale nie wiem jaką najmniejszą amplitudę można tam ustawić, ale najważniejsze, że nie da się spalić :P Dziś będę miał już te kondensatorki i jutro wezmę go do szkoły i będę badał. Dzięki za pomoc

0