Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BZFz 120/78 - Silnik pralki Frania, jak podłączyć brak wyłącznika odśrodkowego.

kuba_74 08 Mar 2014 13:18 5760 8
  • #1 08 Mar 2014 13:18
    kuba_74
    Poziom 9  

Witam. Konstruuję pompę do ON i mam problem z silnikiem. Jest to silnik typu BZFz 120/78 prawdopodobnie z pralki Frania.

Mój problem polega na tym, iż nie wiem jak go połączyć, by zadziałał.
    Przewertowałem wiele tematów na elektrodzie i zauważyłem że z korpusu powinno wychodzić 6 kabli, a nie jak w moim przykładzie 4.
    Korzystając z rady z tego postu podłączyłem, lecz zauważyłem dymek.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2727702.html#13150518
    Rozebrałem i zobaczyłem iż w środku nie ma rozłącznika odśrodkowego i dla tego nie było 2 kabli. W środku widać iż nie ma miejsca, gdzie on był. Nasuwa się pytanie, jak było rozwiązane rozłączanie uzwojenia rozruchowego? Słyszałem że były silniki, iż naciskało się przycisk, a po puszczeniu rozłączało się ów uzwojenie.
    Pomierzyłem uzwojenia:
    Uzwojenie rozruchowe- 20,2Ω czarne kable.
    Uzwojenie robocze 12,3Ω czerwone kable.
    Między uzwojeniami nie ma przebicia.
    Podpowiecie mi może jak to połączyć? Z góry dziękuję. Pozdrawiam Jakub.

BZFz 120/78 - Silnik pralki Frania, jak podłączyć brak wyłącznika odśrodkowego. BZFz 120/78 - Silnik pralki Frania, jak podłączyć brak wyłącznika odśrodkowego. BZFz 120/78 - Silnik pralki Frania, jak podłączyć brak wyłącznika odśrodkowego. BZFz 120/78 - Silnik pralki Frania, jak podłączyć brak wyłącznika odśrodkowego.
    BZFz 120/78 - Silnik pralki Frania, jak podłączyć brak wyłącznika odśrodkowego. BZFz 120/78 - Silnik pralki Frania, jak podłączyć brak wyłącznika odśrodkowego.

0 8
  • #2 08 Mar 2014 13:30
    niewolno2
    Poziom 39  

Kolega słyszał o kondensatorach stosowanych do rozruchu silników oraz wyłącznik bimetaliczny np. stosowany przy silnikach w lodówkach i nie tylko?

0
  • #3 08 Mar 2014 16:16
    kuba_74
    Poziom 9  

Słyszałem, ale po przewertowaniu kilku tematów doszedłem do wniosku że w silnikach tego typu nie było kondensatora, lecz pierścień. Ale w silniku go nie ma i to mnie dziwi.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10416961#10416961
    I teraz nie wiem, jak to powinno być zrobione, czy mogę zastosować kondensator, sugerując się tematem z linku chyba nie.

0
  • Pomocny post
    #4 08 Mar 2014 17:11
    sp3ots
    Poziom 35  

Witam !
    Ten silnik do rozruchu potrzebuje wył. chwilowego, może to być wył. odśrodkowy, wyłącznik elektromagnetyczny lub przycisk.
    Jeśli w szereg z uzwojeniem rozruchowym podłączysz kondensator to w ten sposób możesz uszkodzić silnik.
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • Pomocny post
    #5 08 Mar 2014 18:35
    BohdanF
    Poziom 2  

Witam
    Myślę że zamiast wyłącznika odśrodkowego zamontować przycisk zwierający, przy uruchamianiu silnika trzeba nacisnąć przycisk a po uruchomieniu silnika go zwolnić.
    Takie rozwiązanie jest stosowane w elektrycznych kosiarkach do trawy.
    pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #6 12 Mar 2014 01:05
    gagarin83
    Poziom 13  

Dokładnie, najprostszym przykładem będzie przycisk dzwonkowy. Możesz też zamontować przekaźnik czasowy, który będzie to robił automatycznie, ale to dodatkowy koszt.

Ale chyba pytanie brzmiało:

kuba_74 napisał:
    Podpowiecie mi może jak to połączyć?

Tak łopatologicznie:

Masz dwa zaciski zasilania: L i N.
    Do jednego z nich (powiedzmy L) podłączasz czerwony i biały kabel.
    Drugi biały kabel do wyłącznika.
    Drugi kabel w wyłącznika i drugi czerwony kabel do drugiego wolnego zacisku (w tym przypadku N).
    W momencie włączenia zasilania trzymasz przycisk, a gdy silnik wejdzie na obroty, puszczasz przycisk.

Gdyby obroty się nie zgadzały, to zamieniasz białe przewody z silnika miejscami.

0
  • #8 17 Wrz 2014 12:10
    kuba_74
    Poziom 9  

Dziękuję za pomoc- teraz będę robił sprzątanie w garażu więc ten silnik doprowadzę do użytku. Po podłączeniu u na krótko według waszych zaleceń, silnik działał tak jak powinien.

0
  • #9 18 Wrz 2014 00:50
    1500759
    Użytkownik usunął konto