Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stycznik typu np ST 20-25 F&F- schemat sterowania do sprawdzenia.

jakub155 08 Mar 2014 14:17 13599 11
 • #1
  jakub155
  Level 11  
  Witam mam pytanko. A mianowicie chodzi o podłączenie stycznika. Nie wiem czy mam to dobrze rozrysowane. Jestem młodym elektrykiem wiec mogę się mylić. A więc chodzi o stycznik przykładowo ST20-25 Firmy f&f. Jest sobie hala garażowa i spora ilość opraw oświetleniowych. Mają być zapalane 2 metodami. Czujka ruchu oraz przycisk. Zrobiłem taki schemat ale nie wiem czy dobrze myślę. Jeśli coś źle prosiłbym o korektę.
  Stycznik typu np ST 20-25 F&F- schemat sterowania do sprawdzenia.

  Na styk A1 - POWRÓT Z CZUJKI I PRZYCISKU
  Na styk A2 - ZERO "N"
  Na styk 1 lub 3 ?- ZAS. Z SIECI
  Na styk 2 lub 4 WYJŚCIE NA LAMPY?
 • #2
  tomix
  Level 16  
  Kolego, schemat jest skrajnie nieczytelny. Na niektórych przecięciach robisz mostki, na innych nie. Przewody się przecinające na "schemacie" ideowym oznaczamy mostkiem, a łączące kropką w punkcie łączenia. Popraw je chociaż kolorami.
 • #3
  stonefree
  Level 27  
  Działać to będzie. Jeżeli chcesz sterować jedną żarówką, to nie ma sensu wstawiać stycznika, bo przekaźnik w czujce spokojnie to pociągnie. W jaki sposób ma włączać ten przycisk? Na stałe, czy tak długo jak trzymasz przycisk?
 • #4
  pafciowaw
  Automation specialist
  Kolego pewnie masz na myśli nie "przycisk" tylko "łącznik 0/1" lub "włącz/wyłącz".
  Przy zastosowaniu stycznika modułowego - faktycznie będziesz mógł zasilić grupę lamp.
  Schemat OK! - będzie działać!
  Powodzenia
 • #5
  jakub155
  Level 11  
  Chodzi o okolo 30 lamp w hali garazowej .Czujka ma być przez stycznik i przycisk . Czyli tak jak narysowałem jest ok? I bedzie hulać?
 • #6
  pafciowaw
  Automation specialist
  Sporo tych lamp...trzeba się zastanowić czy nie lepiej: zasilanie 3-fazowe, przez stycznik z zestawem 3 styków NO i miałbyś zasilanie 3 oddzielnych obwodów lamp - jednocześnie znacznie lepsze obciążenie sieci (zrównoważone).
 • #7
  jakub155
  Level 11  
  co do wcześniejszej wypowiedzi to chodzi mi o przycisk , tak samo jak dzwonkowy :) ponieważ przy wejściu na hale z klatki są tam te przyciski , przez środek garażu idą lampy oraz czujki . plus lampy awaryjne zwykle takie z awexu . Wszystko to schodzi się do pierwszej lampy razem z zasilaniem z rozdzielni garażu 4 x 1,5 mm , lampy są położone 3x1,5 . Przyski z wejścia idą żyła czarna z tego 4x1,5 z RG do pierwszej lampy. Plus znalazłem jeszcze tam o dziwo linkę która idzie z krańcówki bramy garażowej i zapala również światło .
 • #9
  jakub155
  Level 11  
  Cos Takiego ? :) Stycznik typu np ST 20-25 F&F- schemat sterowania do sprawdzenia.

  Czy 2 wariant ?

  Stycznik typu np ST 20-25 F&F- schemat sterowania do sprawdzenia.
 • #10
  pafciowaw
  Automation specialist
  Musi być tak (zgodnie z kartą katalogową AS-223)
  Stycznik typu np ST 20-25 F&F- schemat sterowania do sprawdzenia.
  AS-223 ma obciążalność do 10 A, jeżeli jest potrzebna większa to faktycznie zastosować stycznik (tak jak na załączonym obrazku)
 • #11
  jakub155
  Level 11  
  wszystko rozumiem , ale po co to dodatkowe zasilanie na styk 12 a nie z 12 prosto na stycznik ? i dlaczego n "zero" na styk 1 a nie 3 ?
 • #12
  pafciowaw
  Automation specialist
  Witaj,
  spójrz na schemat dla AS-223 http://www.fif.com.pl/produkt/25/227
  jeśli chcesz sterować L (fazą) to podłączenie zasilania musi być L-3 N-1 (wynika to z prawego schematu);
  Również z w/w schematu wynika, że wzbudzony AS-223 zamyka styk (wyprowadzenia 10-12) - w związku z tym trzeba zasilić (od L) jeden punt styku a z drugiego dostać zasilanie na cewkę dodatkowego stycznika); W podłączeniu styki nie jest ważna kolejność, więc można podłączyć 10-L, 12-na cewkę, jak i odwrotnie: 12-L a 10-na cewkę