Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz stabilizowany 0...30V / 0...3A nagły spadek napięcia pod obciążeniem.

kajt55 28 Mar 2014 13:36 15276 81
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • PCBway
    kajt55
    Poziom 14  
    Dziękuję za zainteresowanie, rezystor podmieniłem, i "pozamieniałem dwa tranzystory". BC548 w miejsce BD557 i na odwrót. I działa. Resztę sprawdzę w wolnym czasie. Jak rodzinka pojedzie. Dioda ograniczenia zgasła, regulacja napięcia w pełnym zakresie :) .
    kajt55
    Poziom 14  
    Panowie, raz mi pomogliście i proszę was o jeszcze jedną pomoc. Otóż, z faktu iż mój made in china komputerowy zasilacz używany do elektrolizy wyzionął ducha, to postanowiłem użyć mojego aniołka. Regulowanego. Podłączyłem już kolejny bagnet pod elektrolizę i moim oczom ukazał się prąd pobierany ok. 5,5A przy maksymalnym napięciem ok.9V. Trafo miałem 24V 2,5A. Nie ustawiłem ograniczenia prądu myśląc...(oj ja głupi) że wytrzyma te 30 minut, no i prawie na fajrant tak się zagrzał, że tylko smród i bezpieczniki topikowe poszły. Byłem wściekły na siebie. Zakupiłem trafo 31V 10A, zamontowałem, przy próbie odpalenia, amperomierz i woltomierz wskazują 0A, 0V. Końcowy tranzystor mocy podmieniony, bc139 nim sterujący też podmieniony i nic. Ale zauważyłem iż, zawsze przy próbie włączenia i zasilacza do sieci pokazuje się napięcie ok. 0,10v i w kilka sekund spada do zera. Panowie, od czego zacząć? Możecie na mnie pokrzyczeć!
    szczodros
    Poziom 18  
    Posprawdzaj pozostałe elementy, ścieżki czy się nie upaliły.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • PCBway
    kajt55
    Poziom 14  
    Heniuś dziękuję za opis ale sprawdzę to dopiero w weekend. Praca po 12 godzin wykańcza więc wolę na relaksie się za to zabierać.
    kajt55
    Poziom 14  
    Witam po małej przerwie, tranzystor końcowy wymieniłem Heniuś profilaktycznie, ścieżki nie są upalone, lecz na wszelki wypadek pokryłem te grubsze, grubszą ilością cyny.Rezystor R7 podmieniony na nowy lecz dalej to samo. Podmieniłem również Q1 bc548 na nowy, oraz Q3 bc557. Chciałbym pomierzyć napięcia lecz wywaliło mi ostatnie bezpieczniki topikowe. Teraz powiem dla czego. Zauważyłem że stabilizator lm 7824 zaczyna mi się po włączeniu od razu grzać, więc wyjąłem z podstawek scalaki i pojedyńczo wkładałem w podstawki na wyłączonym zasilaczu. U2 nie powodował nagrzania stabilizatora na 24v. Wsadziłem kolejny w U1 i od razu stabilizator zaczął się grzać, sam scalak również. Wyjąłem go i dałem jeszcze inny w podstawkę ostatnią czyli U3 i wybiło mi ostatni bezpiecznik. Dziwi mnie to gdyż poprzednio przy włączeniu z wszystkimi scalakami nie wywalał bezpieczników. U mnie w projekcie zasilanie 230√ przechodzi najpierw przez filtr z parą bezpieczników a fazie i zero. Podłączyłbym bez bezpieczników lecz nie chcę narobić większych szkód. Proszę o jakieś porady. Nie mam żadnych bezpieczników topikowych. A sklepy już nie czynne.

Poprostujakub
    Poziom 17  
    Zamiast bezpieczników można użyć żarówki 60W wpiętej po stronie pierwotnej transformatora. Jak będzie się świeciła pełną mocą - jest zwarcie w zasilaczu.
    szczodros
    Poziom 18  
    Poprostujakub napisał:
    Zamiast bezpieczników można użyć żarówki 60W wpiętej po stronie pierwotnej transformatora. Jak będzie się świeciła pełną mocą - jest zwarcie w zasilaczu.

Oczywiście kolega nie dodał, że niczym nieobciążony ;)
    TheWiktus
    Poziom 18  
    Przestań podchodzić do tego tematu tak chaotycznie. Ja rozumiem, że jak się nie ma pomysłu to się próbuje problem rozwiązać "jakkolwiek", ale w ten sposób będziesz potrzebował jeszcze dobrych kilkunastu-kilkudziesięciu elementów, zanim trafisz przypadkiem tak, że wszystko ruszy.
    Pomysł z żarówką jest ok, tylko niech kolega sobie znajdzie do niej oprawkę i wszystko jakoś poizoluje sensownie, bo chwila nie uwagi i nie będzie wesoło.
    Dalej, proponuję wyjąć wszystkie scalaki i posprawdzać jeszcze raz napięcia na nich.
    Jak wszystko jest w porządku, proponuję podłączyć pod układ amperomierz i sprawdzać pobór prądu przy wkładaniu kolejnych scalaków, na pewno zauważysz, który jest niesprawny, po podmianie na sprawne, możemy działać dalej.
    Tylko jeszcze raz proszę, spokojnie i bez nerwów. :)
    kajt55
    Poziom 14  
    Dziękuję za poradę panowie, dam znać wieczorkiem, gdyż syn ma dziś urodzinki i zaraz zjawią się goście. Po imprezie wezmę się za pomiary.
    kajt55
    Poziom 14  
    Wyniki naniosłem na kartkę , gdyż używam macbooka i tu nie ma painta i to troszkę kłopotliwe. Miernik mam dokładny do 0,025%. Nie mam żadnej żarówki oporowej, wszystkie to ledy :( , znalazłem jeden bezpiecznik i pomiary wykonałem bez trzech układów scalonych. Czy napięcia są prawidłowe? Napis mikrowolty, to napięcie po ok. trzech zerach np. 0,0012v.

KGS
    Poziom 23  
    witam Serdecznie!
    Obserwuję ten temat od początki do do końca i mam pytanie : na co szczególnie uważać przy jego budowie. Tzn. jakich "min" się spodziewawać przy jego budowie ?
    TheWiktus
    Poziom 18  
    Mnie chodziło tylko o napięcia zasilające :) Nie mniej wszystkie napięcia są w granicach normy, pomyliłeś Q3 i Q1. Wkładaj opampy (sprawne) i zobaczymy co się stanie, bo widzisz, bez nich to w zasadzie nic specjalnego nie odczytasz z napięć na układzie. Któryś z nich poprzednich dostał zwarcia na zasilaniu, dlatego grzał Ci się stabilizator, dlatego proponowałem podłączenie amperomierza i kolejno wkładanie wzmacniaczy do układu, nagły skok prądu by Ci pokazał który jest wadliwy(z tego co piszesz był to prawdopodobnie U1 i U3). Układ powinien ruszyć, a nawet jeśli nie, to dowiemy się co się jeszcze upaliło.
    KGS
    Poziom 23  
    Dlatego pisałem prośbę do tych co już ów układ zbudowałi i uruchomili - z jakimi borykali się problemami, a nie opisali już ich w tym temacie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    TheWiktus
    Poziom 18  
    KGS pisałem do autora wątku.
    Heniuś - faktycznie, jak dobrze liczę to powinno być tam jakieś -0.5 V.
    kajt55
    Poziom 14  
    Dopiero wróciłem z pracy, wiec sklepy pozamykane, jutro po pracy kupię opampy i dam znać, tak jak pisałeś, podłącze omomierz i będę wkładał pojedynczo patrząc co się dzieje. Dziękuje za zainteresowanie wszystkim oraz za porady.
    kajt55
    Poziom 14  
    Scalaki, podmienione i nic. Dalej nie ma napięcia na wyjściu. Rezystory r12, r13 sprawne, tranzystor bc548 wyjęty i zero reakcji. Jakieś pomysły?

Dodano po 56 [sekundy]:

Mierząc napięcie na d8, to na anodzie mam ok. 27v a na katodzie 28v względem masy.

Dodano po 13 [minuty]:

Dioda podmieniona i dalej to samo.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kajt55
    Poziom 14  
    Witam, nie mam już na niego cierpliwości, Heniuś znalazłem przerwę w ścieżce, lecz teraz w ciągu 10 sekund robi się gorący u2. I za każdym razem jak włączę zasilacz to jest malutkie napięcie, i spada szybko do zera. Podmieniłem u2 na nowiutki i to samo, chwilka i gorący. Jakieś sugestie? Przeanalizowałem ścieżki, czy przypadkiem nie ma jakiegoś zwarcia i wygląda na ok.

Dodano po 1 [minuty]:

Jestem już do nie go za nerwowy lecz proszę wszystkich o cierpliwość i małą pomoc, gdyż chcę go zrobić.

Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

Na grzejącym się u2 na nodze 7 jest 1,6V.

Dodano po 31 [minuty]:

D9 i d10 podmienione i dalej to samo, a napięcie o którym wcześniej pisałem to 0,39v i spada, jakby rozładowywał się "kondensator".
    kajt55
    Poziom 14  
    Ktoś ma jakieś pomysły?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kajt55
    Poziom 14  
    Sprawdziłem najpierw inaczej, otóż zastanawiał mnie fakt grzania się układu u2, wylutowałem Q4, dalej się grzał, potem Q2 lecz dalej się grzał, w kolejności Q1 i przestał się grzać, lecz zauważyłem, że stabilizator U4 na wyjściu ma 24V i również zaczyna się grzać, lecz troszkę wolniej. Tak więc jutro zakupie stabilizator, gdyż owego nie mam, a 44v nie podam na układy. Jutro napiszę efekty, lecz mam jeszcze jedno pytanie, czy zamiast D13 mogę zastosować zworkę? Bo jakoś nie rozumiem działania zenerki na masie stabilizatorka. Poproszę o odpowiedź.

Dodano po 10 [minuty]:

Stabilizator 78l24 - napięcie wejściowe max. 35v, a u mnie dostaje 44v. Jak mogę prosto ograniczyć napięcie aby działał on poprawnie? A nie chcę zmieniać transformatora ani "wyolbrzymiać" płytki.
  • Pomocny post
    szczodros
    Poziom 18  
    kajt55 napisał:
    Bo jakoś nie rozumiem działania zenerki na masie stabilizatorka.

Owa dioda przesuwa "masę" stabilizatora o 6,2V. Wtedy na wyjściu stabilizatora nie mamy 24V tylko o napięcie zenera więcej czyli 30,2V
    kajt55 napisał:
    Jak mogę prosto ograniczyć napięcie aby działał on poprawnie?
    Zmniejsz wartość R1, która to obciąży trochę trafo w stanie jałowym.
    W tej aplikacji poprzez w/w diodę zenera stabilizator może dostać maksymalnie o 6,2V więcej, poza tym w datasheetach, które czytałem jest napisane, że maksymalne napięcie wejściowe wynosi 40V. Więc w tym zasilaczu może dostać maksymalnie 46,2V i tym samym nic nie musiałbyś zmieniać.
    kajt55
    Poziom 14  
    Szkoda, że dopiero teraz przeczytałem ową odpowiedź, bo nie wytrzymałem i odwinąłem 21 zwojów i uzyskałem po stabilizacji 33 wolty. potencjometry miały uszkodzone przewody, wymienione na sprawne oraz wymienione w/w tranzystory i odpalił. Lecz na wyjściu mam tylko ok. 23V i nie działa regulacja ograniczenia prądu. Pytanie, o ile mógł spaść maksymalny bezpieczny prąd oddawany przez transformator po odwinięciu zwojów. Oryginalnie trafo 31v 10A zmiennego.
  • Pomocny post
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    kajt55 napisał:
    Pytanie, o ile mógł spaść maksymalny bezpieczny prąd oddawany przez transformator po odwinięciu zwojów.

Prąd się nie zmienił.
    kajt55
    Poziom 14  
    Jeszcze została regulacja prądu, nie reaguję na potencjometr. Scalaki dzisiaj zamontowałem nowe, i jak widać poprzednie wytrwały. I jeszcze jedna prośba, od czego jest potencjometr PR3, gdyż na żadnej informacji na jego temat.