Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Brandt Apollo - Chyba padł termostat

salvado1 08 Mar 2014 19:41 3987 9
 • #1
  salvado1
  Level 9  
  witam,

  od kilku godzin dłubię i kombinuję, ale ponieważ mam niewiele wiedzy w temacie chłodzenia, nic nie wychodzi.

  Jest tak:
  -Chłodziarko-zamrażarka Brandt Apollo, model: COA350WK
  -Termostat 25T56 EN60730-2-9
  -Sprężarka Danfoss, model: NLY9KK.3

  Opis usterki:
  co tu dużo pisać - ani lodówka, ani zamrażarka nie osiąga właściwych temperatur. Nie ma znaczenia na jakiej nastawie ustawię termostat - słychać że kompresor pracuje, ale spadki temperatur są symboliczne. Przy nastawie na "4" (tak do tej pory chodziło i było dobrze), lodówka stabilizuje się na +15C, a zamrażarka w okolicach zera. Jeśli wymuszę przyciskiem "Super" pracę sprężarki w trybie non-stop, temperatury ładnie spadają do oczekiwanych poziomów. Ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy termostat jest na "7", czyli na max. wartości. Super + każda inna wartość na termostacie = powrót do kiepskich osiągów. Trochę mnie to dziwi, bo wydaje mi się, że "Super" omija termostat i kompresor jest cały czas ON. Ale pewnie czegoś nie wiem ...

  Doradźcie, co i w jaki sposób mogę sprawdzić, aby postawić właściwą diagnozę. Moje myślenie idzie raczej w kierunku termostatu, bo skoro kompresor daje radę na "manualu", to chyba świadczy to o jego sprawności. Ale może się mylę ...

  Dobrze że temperatura za oknem bliska "lodówkowej", bo gdyby nie to, to jeszcze dzisiaj żonka sprawiłaby sobie mały AGD-prezencik z wiadomej okazji :-).
 • #2
  nares
  Home appliances specialist
  Tam pasuje zwykły termostat W-4 (AS4).
 • #3
  salvado1
  Level 9  
  Po kilku kolejnych dniach macania i obserwacji - kolejne wnioski i pytania.

  Zasadnicze pytanie jest takie: Do styku nr 4 w termostacie podpięte są dwa przewody: czarny, który prowadzi do styku C (swoją drogą, co "wisi" na tym konektorze?) startera, oraz biały. Drugi taki sam biały podpięty jest do włącznika "SUPER". Są to zupełnie inne jakościowo przewody, chyba w izolacji silikconowej, i oba giną gdzieś w izolacji termicznej. Co na nich wisi? NTC? Grzałka? Rezystancja tego czegoś wynosi 2,68kOhm. Jak na grzałkę, to chyba zbyt dużo, bo wtedy jej moc byłaby w okolicach 20W.

  Będę wdzięczny za rozjaśnienie :-).
 • #4
  ROBSON33
  Admin of household appliances group
  A jak chcesz oryginał to tu: Link
 • #5
  salvado1
  Level 9  
  ROBSON33 wrote:
  A jak chcesz oryginał to tu: Link


  tak, znam tę ofertę. Tylko jakoś mało atrakcyjna cenowo. 5 takich termoregulatorów to wartość lodówki :-).
 • #6
  salvado1
  Level 9  
  Wiem już na pewno, że termostat, starter i sprężarka są sprawne. Wiem też, że winą za niedomaganie sprzętu należy obarczyć mikronieszczelność (nie wiadomo gdzie) i w konsekwencji ubytek czynnika (R600a).

  Znajomy, który troszkę więcej wie nt chłodnictwa niż ja zasugerował, aby spróbować pominąć ogrzewanie uszczelki, gdyż jest jakieś prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczelności właśnie w tym obwodzie. Taka operacja ma mnie kosztować, razem z uzupełnieniem czynnika, 150 zł.

  Generalnie nie mam problemu z wydaniem takiej kwoty na ratowanie sprzętu, ale zastanawiam się na ile trafna może być opcja z tą uszczelką. Jak wskazuje praktyka? Czy to prawda, że tego typu nieszczelności powstają właśnie w tym układzie na skutek ciągłego ruchu (otwieranie/zamykanie)?

  Czy ktoś z moich okolic (Legionowo) chciałby zająć się tym pacjentem? Marzeniem moim jest uruchomienie lodóweczki przez znającego się na rzeczy i wiedzącego co robi FACHOWCA :-).

  Jeśli Regulamin Elektrody nie pozwala na zamieszczanie postów dot. ofert usług lub kontaktów do sprawdzonych chłodziarzy, proszę o info na PW.
 • #7
  ARTUR_STANCZUK
  Level 19  
  Trzeba sprawdzić czy po "skróceniu układu chłodniczego" układ jest szczelny tzw. Próba szczelności. I będzie wiadomo czy ten sprzęt jest coś jeszcze wart.
  Pozdrawiam
 • #8
  salvado1
  Level 9  
  ARTUR_STANCZUK
  Można powiedzieć: jest ryzyko - jest zabawa :-). Problem polega tylko na tym, że nie znam w swojej okolicy żadnego fachmana, co do którego miałbym trochę zaufania.

  Może ktoś podrzuciłby namiary do dobrego chłodziarza?
 • #9
  ARTUR_STANCZUK
  Level 19  
  Każdy lodówkowiec sobie z tym powinien poradzić. Dwa cięcia jeden spaw, próżnia i napełnienie. 20min roboty.
 • #10
  salvado1
  Level 9  
  Problem rozwiązany. Po sięgnięciu do kieszeni udało się znaleźć mamonę na nowy sprzęt. Próbę naprawy Brandt'a odsuwam na jakiś czas, ale na pewno przymierzę się do tego.