Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Brandt Apollo - Chyba padł termostat

salvado1 08 Mar 2014 19:41 3870 9
 • #1
  salvado1
  Level 9  
  witam,

  od kilku godzin dłubię i kombinuję, ale ponieważ mam niewiele wiedzy w temacie chłodzenia, nic nie wychodzi.  Jest tak:
  -Chłodziarko-zamrażarka Brandt Apollo, model: COA350WK
  -Termostat 25T56 EN60730-2-9
  -Sprężarka Danfoss, model: NLY9KK.3

  Opis usterki:
  co tu dużo pisać - ani lodówka, ani zamrażarka nie osiąga właściwych temperatur. Nie ma znaczenia na jakiej nastawie ustawię termostat - słychać że kompresor pracuje, ale spadki temperatur są symboliczne. Przy nastawie na "4" (tak do tej pory chodziło i było dobrze), lodówka stabilizuje się na +15C, a zamrażarka w okolicach zera. Jeśli wymuszę przyciskiem "Super" pracę sprężarki w trybie non-stop, temperatury ładnie spadają do oczekiwanych poziomów. Ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy termostat jest na "7", czyli na max. wartości. Super + każda inna wartość na termostacie = powrót do kiepskich osiągów. Trochę mnie to dziwi, bo wydaje mi się, że "Super" omija termostat i kompresor jest cały czas ON. Ale pewnie czegoś nie wiem ...

  Doradźcie, co i w jaki sposób mogę sprawdzić, aby postawić właściwą diagnozę. Moje myślenie idzie raczej w kierunku termostatu, bo skoro kompresor daje radę na "manualu", to chyba świadczy to o jego sprawności. Ale może się mylę ...

  Dobrze że temperatura za oknem bliska "lodówkowej", bo gdyby nie to, to jeszcze dzisiaj żonka sprawiłaby sobie mały AGD-prezencik z wiadomej okazji :-).
 • #2
  nares
  Home appliances specialist
  Tam pasuje zwykły termostat W-4 (AS4).
 • #3
  salvado1
  Level 9  
  Po kilku kolejnych dniach macania i obserwacji - kolejne wnioski i pytania.

  Zasadnicze pytanie jest takie: Do styku nr 4 w termostacie podpięte są dwa przewody: czarny, który prowadzi do styku C (swoją drogą, co "wisi" na tym konektorze?) startera, oraz biały. Drugi taki sam biały podpięty jest do włącznika "SUPER". Są to zupełnie inne jakościowo przewody, chyba w izolacji silikconowej, i oba giną gdzieś w izolacji termicznej. Co na nich wisi? NTC? Grzałka? Rezystancja tego czegoś wynosi 2,68kOhm. Jak na grzałkę, to chyba zbyt dużo, bo wtedy jej moc byłaby w okolicach 20W.

  Będę wdzięczny za rozjaśnienie :-).
 • #4
  ROBSON33
  Admin of household appliances group
  A jak chcesz oryginał to tu: Link
 • #5
  salvado1
  Level 9  
  ROBSON33 wrote:
  A jak chcesz oryginał to tu: Link


  tak, znam tę ofertę. Tylko jakoś mało atrakcyjna cenowo. 5 takich termoregulatorów to wartość lodówki :-).
 • #6
  salvado1
  Level 9  
  Wiem już na pewno, że termostat, starter i sprężarka są sprawne. Wiem też, że winą za niedomaganie sprzętu należy obarczyć mikronieszczelność (nie wiadomo gdzie) i w konsekwencji ubytek czynnika (R600a).

  Znajomy, który troszkę więcej wie nt chłodnictwa niż ja zasugerował, aby spróbować pominąć ogrzewanie uszczelki, gdyż jest jakieś prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczelności właśnie w tym obwodzie. Taka operacja ma mnie kosztować, razem z uzupełnieniem czynnika, 150 zł.

  Generalnie nie mam problemu z wydaniem takiej kwoty na ratowanie sprzętu, ale zastanawiam się na ile trafna może być opcja z tą uszczelką. Jak wskazuje praktyka? Czy to prawda, że tego typu nieszczelności powstają właśnie w tym układzie na skutek ciągłego ruchu (otwieranie/zamykanie)?

  Czy ktoś z moich okolic (Legionowo) chciałby zająć się tym pacjentem? Marzeniem moim jest uruchomienie lodóweczki przez znającego się na rzeczy i wiedzącego co robi FACHOWCA :-).

  Jeśli Regulamin Elektrody nie pozwala na zamieszczanie postów dot. ofert usług lub kontaktów do sprawdzonych chłodziarzy, proszę o info na PW.
 • #7
  ARTUR_STANCZUK
  Level 19  
  Trzeba sprawdzić czy po "skróceniu układu chłodniczego" układ jest szczelny tzw. Próba szczelności. I będzie wiadomo czy ten sprzęt jest coś jeszcze wart.
  Pozdrawiam
 • #8
  salvado1
  Level 9  
  ARTUR_STANCZUK
  Można powiedzieć: jest ryzyko - jest zabawa :-). Problem polega tylko na tym, że nie znam w swojej okolicy żadnego fachmana, co do którego miałbym trochę zaufania.

  Może ktoś podrzuciłby namiary do dobrego chłodziarza?
 • #9
  ARTUR_STANCZUK
  Level 19  
  Każdy lodówkowiec sobie z tym powinien poradzić. Dwa cięcia jeden spaw, próżnia i napełnienie. 20min roboty.
 • #10
  salvado1
  Level 9  
  Problem rozwiązany. Po sięgnięciu do kieszeni udało się znaleźć mamonę na nowy sprzęt. Próbę naprawy Brandt'a odsuwam na jakiś czas, ale na pewno przymierzę się do tego.