Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalony transformator w okapie Candy

wampirek007 08 Mar 2014 20:05 2001 9
  • #1 08 Mar 2014 20:05
    wampirek007
    Poziom 8  

Witam

Panowie mam problem z okapem Candy, a dokładniej z transformatorem.
    Stary sie spalił:
    TRIDONIC o oznaczeniu TMAC 50 B022K 240/11,5V 4,0A, 50/60Hz cos0,91

Zamieniłem ten spalony transformator na transformator elektroniczny goveny 230v na 11,5 i startującym od 0 do maksymalnie 60W.
    Po zainstalowaniu go efekt jest taki że hologeny zaczeły mrugać, a na płytce zacząło coś dziwnie buczęć, pozatym nic nie działa jeśli chodzi o panel sterującu. Jedyna oznaka życia to mrugające hologeny.

Czy wina może leżeć po stronie tego elektronicznego transformatora, czy może padł przekaźnik który powinien załączyć cały układ sterujący.

Pozdrawiam

0 9
  • #3 08 Mar 2014 21:46
    nares
    Specjalista AGD

wampirek007 napisał:
    Stary sie spalił

Pierwotne czy wtórne?

0
  • #4 08 Mar 2014 21:59
    wampirek007
    Poziom 8  

nares napisał:
    wampirek007 napisał:
    Stary sie spalił

Pierwotne czy wtórne?

Taki był pierwotnie transformator Spalony transformator w okapie Candy rab

Pytanie jeśli dobrałem dobry transformator tzn transformator elektroniczny GOVENA 0-60W
    to co może być przyczyną że okap nie działa a świecą jedynie halogeny ale i tak migając

0
  • #5 08 Mar 2014 22:03
    wampirek007
    Poziom 8  

eletryk napisał:
    1 z przyczyn może być ze żarówki są na napięcie stałe a ty masz przemienne

to są zwykłe hologeny na 12V

Pytanie czemu nie działa sterownik okapu nie mogę załączyć wentylatora itd. co może być orzyczyna

0
  • #6 08 Mar 2014 22:07
    eletryk
    Poziom 12  

może być jeszcze taka przyczyna ze wraz z spaleniem (zwarciem)trafa został spalony sterownik

0
  • #7 08 Mar 2014 22:26
    wampirek007
    Poziom 8  

eletryk napisał:
    może być jeszcze taka przyczyna ze wraz z spaleniem (zwarciem)trafa został spalony sterownik

czy taki spalony sterownik idzie naprawic?

0
  • #8 09 Mar 2014 01:21
    ElectroTom
    Poziom 24  

Teraz widzę ze zdjęcia, że pierwotnie był zwykły transformator (nie elektroniczny) z zabezpieczeniem przeciążeniowym, bimetalicznym chyba. Zasadnym jest diagnoza tegoż transformatora-napięcie na wtórnym (może zabezpieczenie się odblokowało), bądź rezystancja w obu uzwojeniach. Pomiar rezystancji obciążenia.
    Bez tego trudno będzie zgadywać.

0
  • #9 09 Mar 2014 18:18
    arturavs
    Poziom 38  

Wydaje mi się, że nikt nie zwrócił uwagi na zasilanie samego modułu sterującego. A jest zapewne zasilany z tego samego transformatora ( 12 V ). I tu będzie najprawdopodobniej problem. Chodzi o częstotliwość na wyjściu. Klasyczny transformator ma na wyjściu częstotliwość sieci zasilającej, a elektroniczny nie ( przeważnie są to dziesiątki kHz).
    Dla żarówki nie ma to znaczenia, natomiast dla elektroniki tak. Pokaż wyraźne zdjęcia modułu sterującego, oraz jego płytki z obydwu stron i zaznacz gdzie jest podłączony transformator i przewody zasilające.

0
  • #10 24 Mar 2014 20:39
    wampirek007
    Poziom 8  

Odświeżając temat
    Okap Candy CMD 64X.

Pierwsza próba zamiany uszkodzonego transformatora magnetycznego na elektroniczny dały efekt lampek w okapie jak stroboskop. wentylator się nie załączył nadmienia że transformator to był Govena 0-60W.

Potem udało mi się załatwić transformator startujący od 35W-105W i odziwo wentylator zaczął działać ale na wszystkich biegach miał taką samą predkości.

Moje przepuszczenia skłaniają się ku temu że wina lezy jedynie po stronie transformatora i nie wiem czy dobrze myśle że jeśli uda mi sie kupić identyczny transformator wszystko powinno być ok.

Pytanie czy wartośc cosinus ma tu duże znaczenie?

0