Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikroskop optyczny origami, kosztujący poniżej 50 centów

ghost666 19 Mar 2014 09:47 8835 42
  • #31 19 Mar 2014 09:47
    TyPeczek
    Poziom 23  

Na allegro już kupi mikroskopy 65x za 10 zł. Ciekawe, swoją drogą, jakie te 50 centowe mają powiększenie.

• #32 19 Mar 2014 10:55
    markoz7874
    Poziom 31  

TyPeczek napisał:
    Na allegro już kupi mikroskopy 65x za 10 zł. Ciekawe, swoją drogą, jakie te 50 centowe mają powiększenie.

Nie czytałeś? 2000x ;)

• #34 19 Mar 2014 13:25
    markoz7874
    Poziom 31  

MATERIAŁY POMOCNICZE DO WYKŁADÓW Z PODSTAW BIOFIZYKI IIIr. Biotechnologii prof. dr hab. inż. Jan Mazerski

cyt.:
    "..Obiekty o wielkości rzędu długości
    fali pojawiają się w obrazie mikroskopowym, ale w formie
    zniekształconej: otoczone barwnymi obwódkami, zwielokrotnionymi krawędziami itp. (patrz
    zdjęcie obok). Dlatego też nawet najlepsze mikroskopy optyczne pracujące w zakresie światła
    widzialnego osiągają maksymalne powiększenia rzędu 1 500x.."

• #35 19 Mar 2014 17:37
    Janusz_kk
    Poziom 15  

Proponuję przeczytać strony 6-8 z pdf-a tam są opisane podstawy teoretyczne wynalazku.
    Poza tym dodam że teoria którą zacytowałeś tyczy się światła zwykłego czyli mieszanki różnych fal, a tutaj mamy do czynienia z oświetleniem za pomocą diody świecącej która daje światło monochromatyczne.

• #36 19 Mar 2014 18:22
    markoz7874
    Poziom 31  

Janusz_kk napisał:
    Proponuję przeczytać strony 6-8 z pdf-a tam są opisane podstawy teoretyczne wynalazku.
    Poza tym dodam że teoria którą zacytowałeś tyczy się światła zwykłego czyli mieszanki różnych fal, a tutaj mamy do czynienia z oświetleniem za pomocą diody świecącej która daje światło monochromatyczne.

Masz mikroskop w domu? Często używasz?

• #37 19 Mar 2014 19:06
    Janusz_kk
    Poziom 15  

A co to ma za znaczenie? czego nie rozumiesz z tych opisów? że nie jest do końca zgodne z doświadczeniami z przed xx-lat? Facet jak widać przyłożył się do tego od strony teoretycznej i praktycznej.
    W pdf-ie masz wyłożoną całą teorię działania razem z symulacjami i wynikowymi zdjęciami że to działa, powiększa, może nie jest to idealne i trudno tego oczekiwać, ale widać na tych powiększeniach to co powinno, czyli można zidentyfikować patogena a o to w tym wynalazku chodzi. Rozumiesz? Nie, trudno, z mojej strony EOT.

• #38 19 Mar 2014 19:53
    markoz7874
    Poziom 31  

Janusz_kk napisał:
    A co to ma za znaczenie? czego nie rozumiesz z tych opisów? że nie jest do końca zgodne z doświadczeniami z przed xx-lat? Facet jak widać przyłożył się do tego od strony teoretycznej i praktycznej.
    W pdf-ie masz wyłożoną całą teorię działania razem z symulacjami i wynikowymi zdjęciami że to działa, powiększa, może nie jest to idealne i trudno tego oczekiwać, ale widać na tych powiększeniach to co powinno, czyli można zidentyfikować patogena a o to w tym wynalazku chodzi. Rozumiesz? Nie, trudno, z mojej strony EOT.

Sugerujesz, ze soczewka użyta w projekcie papierowego mikroskopu jest technicznie bardziej zaawansowana a konstrukcja z papieru bardziej precyzyjna i stabilna niż mikroskopy laboratoryjne z przed 20lat(i obecnych)?
    Ja też dostarczyłem PDFa z przedstawieniem zagadnień związanych z mikroskopami i to w języku polskim. Też są zdjęcia. A że sam mam w domu mikroskop i na własnej skórze doświadczyłem jakie są problemy z uzyskaniem czytelnego obrazu już przy powiększeniu 1000x - wiem który z opisów jest bardziej wiarygodny. Nie rozumiesz - Twój problem.
    Pozdrawiam i życzę miłego dnia. :)

• #39 19 Mar 2014 23:05
    Janusz_kk
    Poziom 15  

markoz7874 napisał:

Sugerujesz, ze soczewka użyta w projekcie papierowego mikroskopu jest technicznie bardziej zaawansowana a konstrukcja z papieru bardziej precyzyjna i stabilna niż mikroskopy laboratoryjne z przed 20lat(i obecnych)?

A przyjżałeś sie w ogóle tej soczewce? wiesz że są dwie? dla małych powiększeń osobna i dla dużych osobna, poza tym chyba nie myślisz że są wykonane z papieru.

markoz7874 napisał:

Ja też dostarczyłem PDFa z przedstawieniem zagadnień związanych z mikroskopami i to w języku polskim. Też są zdjęcia.

Przeczytałem, a także przejżałem dość dokładnie pdf-a nad którym dyskutujemy,
    facet wniosków nie wyssał z brudnego palca, są obliczenie, symulacje i w końcu zdjęcia. Widać że to działa.

markoz7874 napisał:

A że sam mam w domu mikroskop i na własnej skórze doświadczyłem jakie są problemy z uzyskaniem czytelnego obrazu już przy powiększeniu 1000x - wiem
    który z opisów jest bardziej wiarygodny. Nie rozumiesz - Twój problem.
    Pozdrawiam i życzę miłego dnia. :)

To ty nie rozumiesz że jest coś takiego jak postęp technologiczny, twój pdf to wiedza z przed 20-30 a nawet więcej lat. Od tamtego czasu sporo sie zmieniło,
    nawet w dziedzinach gdzie wydawało się że już wszystko wiadomo.

• #40 20 Mar 2014 01:10
    markoz7874
    Poziom 31  

Janusz_kk napisał:
    .. poza tym chyba nie myślisz że są wykonane z papieru.

A próbowałeś kiedyś ustawić ostrość przy dużych powiększeniach? W sztywnych konstrukcjach wymaga precyzji. Ciężko mi sobie wyobrazić uzyskanie tego samego za pomocą szkieletu z papieru..

Janusz_kk napisał:
    ..
    To ty nie rozumiesz że jest coś takiego jak postęp technologiczny, twój pdf to wiedza z przed 20-30 a nawet więcej lat. Od tamtego czasu sporo sie zmieniło,
    nawet w dziedzinach gdzie wydawało się że już wszystko wiadomo.

Ależ rozumiem, z tym, że w jednych dziedzinach 20-30lat to przepaść a w innych to wcale nie tak dużo. Porównanie komputera z przed 30 lat to nie to samo co porównanie obiektywu/soczewki. Kolega który produkuje soczewki, kiedyś używał prostej mechaniki. Obecnie u niego, w większości soczewki wykonują maszyny CNC. Twierdzi, że takie powiększenie jest nierealne.
    Chciałem zamówić ten genialny wynalazek aby sprawdzić i nie krytykować bez podstaw ale nie dało się.
    Twierdzisz, że w dzisiejszych czasach technologia pozwala na uzyskanie powiększenia ponad 2000x w mikroskopach optycznych?
    Nie można udowodnić, że czegoś nie ma.
    Ale Ty możesz udowodnić, że coś istnieje - wskaż proszę sklep w którym sprzedają mikroskop optyczny z takimi możliwościami?
    Ja szukałem, może za mało wytrwale - ale nie znalazłem.
    Nie twierdzę, że mamy do czynienia z oszustwem, szukam jedynie potwierdzenia, że to prawda. Ja do tej pory jedyne źródło dowodów pochodzi ze strony tego projektu.

• #42 21 Mar 2014 19:43
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

To jest jedynie droga zabawka. Przejdź się do pierwszego lepszego labo szpitalnego to się przekonasz jakich powiększeń używają do analizy w świetle widzialnym. Powyżej 1600 drastyczne spada rozdzielczość. W zależności od długości fali ta granica się przesówa ale też nie w nieskończoność. Gdyby to tak łatwo dało by się obejść nie potrzebowalibyśmy mikroskopów elektronowych.

http://www.if.pwr.wroc.pl/~wozniak/pomiary_optyczne_1.html