Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RSG5PURS - Uszkodzony spowalniacz barku

Maxit 08 Mar 2014 23:30 1524 9
  • #1 08 Mar 2014 23:30
    Maxit
    Poziom 11  

Witam,

mam chłodziarko-zamrażarkę Samsung side-by-side RSG5PURS. Oczywiście jest już po gwarancji. Po raz drugi mam tą samą awarię: uszkodzony spowalniacz klapy barku.
    Pierwsza usterka wystąpiła na gwarancji, przyjechał serwis i wymienił. Dziś mam powtórkę: klapa opada bez żadnego oporu i odbija się jak piłka do ping-ponga.

Czy da się coś z tym zrobić, czy muszę wzywać serwis autoryzowany? Może ktoś zna problem i wie jak sobie z tym poradzić?

Dzięki!

0 9
  • #3 09 Mar 2014 11:17
    Maxit
    Poziom 11  

Witaj,

dziękuję. Rozebrałem drzwiczki. Masz rację, to ten element.... prawie.

Sam spowalniacz amortyzator wydaje się być ok, ale tuleja widoczna na szczycie amortyzatora (na zdjęciu towaru, które wskazałeś) pękła zmęczeniowo.

Ewidentny błąd konstrukcyjny. i należy założyć, że awaria będzie się powtarzała co 1.5 roku...

Plus jest taki, że się za to wziąłem i już wiem co i jak :)

0
  • #4 15 Paź 2017 18:32
    ULTRAMIST.PL

Poziom 2  

Mam ten sam problem - czy udało się to jakoś rozwiązać?
    Zakładając, że mam nową tuleję albo skleję tę, to jak rozebrać drzwiczki / wymienić tę tuleję?

0
  • Pomocny post
    #5 21 Paź 2017 17:25
    Maxit
    Poziom 11  

Cześć,

u mnie w sumie padły 3 spowalniacze. Nie wyrzucałem starych, więc z 2 uszkodzonych udało się zrobić jeden sprawny.
    Nie wiem jak to jest, ale ten "złożony" działa dłużej, niż fabrycznie nowe, które zakładał na początku serwis, potem już ja.
    Może dlatego, że ciecz(?) w środku uzupełniłem też z zepsutych spowalniaczy i może jest jej mniej. Dzięki temu tak się nie przeciąża.... Sam nie wiem.

Wymiana jest prosta. Od środka płaskim śrubokrętem zdejmujesz osłonę, odkręcasz spowalniacz i wszystko wychodzi. Dodatkowo ośka po drugiej stronie jest na sprężynie.

Koniec końców rozłożenie/złożenie samego spowalniaczaz to żaden kłopot (tylko ta klejąca ciecz jest obrzydliwa)...

Powodzenia.

0
  • #6 21 Paź 2017 18:19
    ULTRAMIST.PL

Poziom 2  

Dziękuję - nie zauważyłem, że ta ośka jest na sprężynie (do reszty sam doszedłem). To rozwiąże mój problem niemożności wciśnięcia spowalniacza na swoje miejsce - a nie wierzyłem, że będę musiał rozbierać całe drzwi ;)
    U mnie ciecz nie wyciekła, a jedynie pękła metalowa tuleja łącząca spowalniacz z ośką i postaram się ją skleić "płynnym metalem".

0
  • #7 05 Lut 2018 20:51
    rainman777
    Poziom 8  

Dzisiaj zabrałem się za naprawę owego felernego spowalniacza, w moim przypadku również pękł przy końcówce:
    Zdejmujemy płaskim śrubokrętem plastikową osłonę zawiasu drzwi barku, następnie śrubokręt krzyżakowy i odkręcamy śrubkę zabezpieczającą spowalniacz. Co do materiału (potrzebowałem stalową tulejkę ok 11mm) znalazłem klucz rurkowy topex 10/11 mm, wyciąłem tulejkę ok 2/3cm z środkowej części i wyszlifowałem dremel-em wewnętrzną część tak by można ją było nabić na trzpień zawiasu (można użyć okrągłego pilnika) następnie, fleksem (piłą tarczową) wyszlifowałem zewnętrzną część tulejki, by zmieściła się w obudowie drzwi barku. Pozostaje wyregulować spowalniacz, by łatwiej było go zamontować, wkręcić śrubkę zabezpieczającą, wcisnąć osłonę i cieszyć się z prawidłowej pracy drzwiczek. 250 zł w kieszeni :D Czas operacyjny 30 minut. Koszt klucz ok 2zł + zimny żywiec 2,5zł = 4,5zł.

1
  • #8 21 Lip 2018 07:59
    mclaud2003
    Poziom 1  

Samsung RSG5PURS - Uszkodzony spowalniacz barkuSamsung RSG5PURS - Uszkodzony spowalniacz barku
    :arrow: rainman777. jesteś kozak! Właśnie mi pękła ta tuleja . Zacząłem szukać rozwiązania bo cały amortyzator to najtaniej znalazłem za 125zł., ale jak za pękniętą tulejkę to dużo troche. Jednak sie zastanawiam czy przy moim uszkodzeniu tulejki to pomoże bo odłupał się kawałek, ale z drugiej strony jakby to ciasno ścisnąć taką tulejką jak ty to byłby git.

PS.
    Mam tez problem z wyświetlaczem w tej lodówce. Tak jakby wszystkich segmentów nie wyświetlało jakieś rady?

0
  • #9 21 Lip 2018 08:35
    ULTRAMIST.PL

Poziom 2  

No właśnie tak te tuleje pękają: odłupuje się kawałek jak na Twoim zdjęciu. Zatem możesz śmiało zastosować przepis rainmana777 Kozaka ;)
    Co do wyświetlacza nie wypowiem się, bo nie wiem.

0
  • #10 21 Lip 2018 12:21
    rainman777
    Poziom 8  

Też miałem uszczerbiony kant/narożnik ;). Tulejka bezproblemowo śmiga 6ty miesiąc :D

0