Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bizhub C350 - IU reset drum bęben chip

kaczakat 09 Mar 2014 08:11 2619 7
  • #1 09 Mar 2014 08:11
    kaczakat
    Poziom 27  

Witam
    Mam taką drukarkę na swoje potrzeby. Drukuje bardzo ładnie i generalnie wszystko jest ok. W zeszłym roku zaświecił się bęben czarny do wymiany, ponieważ wydruk był bez skaz kupiłem chipa na allegro i wszystko po wymianie było ok.
    Ostatnio podobnie chciałem zrobić z niebieskim i od razu kupiłem komplet do wszystkich kolorów w tej samej firmie z Gliwic. Niestety drukarka nie rozpoznaje IU po wymianie. Sprzedawca jest raczej OK, czarny działał, nawet dosłał drugi komplet chipów, ale to nie pomogło, drukarka dalej nie widzi IU. Próbowałem z wszystkimi kolorami.
    Można jakoś sprawdzić co jest w pamięci tych chipów i ewentualnie skorygować? Tymczasem w ustawieniach serwisowych (plik w pdf do zdobycia na chomiku) wyłączyłem kontrolę stanu IU, drukarka się już nie blokuje, ale temat mnie nurtuje. Te chipy są teraz na aukcjach po 8,5zł, może one czyste z Chin przychodzą? Wcześniej były droższe, ja kupiłem jeszcze ten czarny za 11,5. Wiem, są też po 50zł.
    Może ktoś napisać krótki opis jak odczytać te chipy, może gotowy wsad dla porównania?

0 7
  • #2 09 Mar 2014 08:37
    copyman
    Specjalista - kserokopiarki

Temat był juz wałkowany na forum. Trzeba zrobić prosty programator na RS232 wg. schematu od chipów do CF 1501/2001 . Przy użyciu programu PonyProg możesz odczytywać i zapisywać zawartość chipa. Wsady mam bo programuję na własny użytek te chipy. Zacznij od poszukania na forum tego tematu z opisem budowy programatora. Konstrukcja banalnie prosta - na płytce uniwersalnej.

C.

0
  • #3 09 Mar 2014 16:01
    kaczakat
    Poziom 27  

Dzięki za podpowiedź Copyman. Nie szukałbym w tematach CF1501/2001. Znalazłem post w https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=743612#743612 gdzie Newprint wrzucił komplet. W środku są wsady do każdego koloru. Ciekawe czy będą pasować do Bizhub C350.
    Im dalej tym więcej wiem czego nie wiem. W opisie programatora jest coś o tym, że jest to prymitywny konwerter na TTL. Ja ostatnio do czegoś taki sobie kupiłem USB-TTL i mam na nim wyjścia, 6pin: 3.3 RST 5V TXC RXC i GND.
    Czy takiego konwertera mogę użyć i ewentualnie gdzie to podłączyć, bo na schemacie z postu Newprint nie jest opisana funkcja pinów?

0
  • #4 09 Mar 2014 22:06
    guner
    Poziom 22  

Chipy powinny chodzić bez problemu. Programator programatorem ale to bardziej zabawa dla serwisantów. Po pierwsze sprawdź czy masz na 100% Konice Minoltę a nie np Dewelopa. Już kilkakrotnie spotkałem się z tym że ktoś podmieniał przednie drzwi z nazwą maszyny bo Konica lepiej się sprzedaję. Z tyłu masz tabliczkę znamionową, która może być oczywiście podmieniona ale nie jest powiedziane że ktoś poszedł tak daleko (zobacz co na niej jest napisane). Druga sprawa to że chipy mają wsady od czegoś innego albo są pozamieniana kolorami z opisem. Jak te ci nie wystartują w żadnej kombinacji zmień źródło zakupu.

0
  • #5 09 Mar 2014 23:30
    copyman

Gotowe chipy były do nabycia w Arbiko . Jeżeli masz Develop-a to wsad moze być inny. Konica-Minolta i Oce miały ten sam wsad.

C.

0
  • #6 10 Mar 2014 15:07
    kaczakat
    Poziom 27  

Dzięki za odpowiedzi. Co do kombinacji chipów i kolorów, to zanim skontaktowałem się
    ze sprzedawcą spróbowałem założyć wszystkie chipy, a do niebieskiego każdy kolor na
    wypadek właśnie pomyłki przy opisaniu (od zakupu do montażu minęły 3 miesiące, ale
    cały czas były zapakowane, każdy osobno i opisane). Czarny pasował, tyle że kupiony wcześniej, może z innej partii, to czy on ma wspólny wsad z Develop'em?
    Jak już napisałem wcześniej, obecnie ma zdjęte z torped wszystkie zabezpieczenia - wyłączone z menu serwisowym stop dla IU.
    Jedyne co mnie interesuje i chcę wyjaśnić to czy wsady sa tam OK czy może właśnie chip jest czysty lub niewłaściwy.
    Tabliczka znamionowa twierdzi że jest to K-M.
    Teraz są całe takie drukarki na aukcji do wzięcia za 300-800zł w zależności od stanu. Także ich era dobiega końca i pożyją jeszcze trochę u hobbystów, którzy serwisowi nie dadzą niestety zarobić. Zresztą jaki jest ekonomiczny sens wzywać serwis (ja na wsi koło Cze-wy, oni zza Katowic) do chipa za 8,5zł?
    Jak już komuś padnie taka za 500 to taniej rozkręcić i wystawić części na aukcje.
    A co do programowania, pamięci, procesorów i fleszy w AVR/tunerach/dlinkach/linksysach/itp to robiłem to już na pewno ponad tysiąc razy. Stąd mam trochę złomu i ten programator zaraz sobie złoże, skoro USB-TTL nie wiem jak podłączyć.
    Pytam bo to zminimalizuje straty.
    Tymczasem przejrzałem te materiały z ponyprogiem i wsadami. U mnie jest inaczej w C350.
    Przeanalizowałem wyprowadzenia pamięci i zamieszczam różnice na obrazku. Zaczynam mieć obawy czy te wsady będą kompatybilne skoro gniazdo tak bardzo się różni.
    Możecie potwierdzić czy dobrze to rozkminiam?
    Bizhub C350 - IU reset drum bęben chip Bizhub C350 - IU reset drum bęben chip Bizhub C350 - IU reset drum bęben chip Bizhub C350 - IU reset drum bęben chip

0
  • #7 10 Mar 2014 17:22
    copyman

W C350 są zdaje sie odwrócone 2 styki - w którymś temacie to rozkminiłem. Tak z pamieci nie powiem które to były . Wsady do Developa były inne. Kolory unitu są opiasane w pliku , w pierwszej linijce kodu. Co do kompatybilnosci z przelotkami USB<->RS232 bywa rożnie ... Zalezy od egzemplarza. Najlepiej skorzystać z prawdziwego portu szeregowego.

C.

2
  • #8 25 Lut 2019 22:44
    nydro
    Poziom 2  

Odgrzewam trochę kotleta. Czy ma ktoś może rozpisane jak podłączyć wyprowadzenia kabli z czarnego unitu? Wystarczyłby schemat wtyczki- gdzie jest Din,Dout,CLK,CS

0