Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Jackson II - mała moc na wyjściu

09 Mar 2014 11:17 2316 21
  • Poziom 17  
    Witam, problem jest jak w temacie mala moc, Wszystko zaczęło się od (tak mi się wydaje) przerwanego oplotu do anteny. W tej chwili sytuacja wygląda tak ,że na SSB i AM przy Tx wskazówka mocy wychyla się na koniec skali (na SSB nawet bez modulacji wskazówka leci poza skale) (a nawet poza nią) na AM mnie słychać ale nie za daleko, na SSB nie spr moc na AM to okolo 0.5W. Podejrzewałem końcówkę mocy, spr tranzystor jak w tym filmiku http://www.youtube.com/watch?v=3EwtIatXyr8 i wskazania są prawie takie same. Jaka może być jeszcze przyczyna?
  • HelukabelHelukabel
  • Moderator
    atarl napisał:
    na SSB i AM przy Tx wskazówka mocy wychyla się na koniec skali

Według tego opisu, nie może być stopień końcowy w.cz. uszkodzony.

atarl napisał:
    na SSB nawet bez modulacji wskazówka leci poza skale

Nie powinna, wyłącznie podczas modulacji wskazówka powinna reagować.

Które napięcia pomierzyłeś?
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 17  
    napięć nie mierzyłem. Sprawdziłem jeszcze q501 i q502 wyglądają na sprawne. Co do nadawania na SSB to sytuacja się zmieniła (nie wiem dlaczego). Podczas modulacji jak krzyknąłem spaliło mi bezpiecznik 5A po założeniu nowego na SSB wskazówka się nie wychyla wcale, tylko przygasa podświetlanie (nawet bez modulacji). Na AM bez zmian

Regulamin pkt 3.1.17.
    Przypominam, że jest to dział serwisowy.
    [SP5ANJ]
  • Poziom 17  
    Więc może przenieść do początkujących? Co do problemu, jak mogę jeszcze spr. końcówkę mocy? Na sztucznym obciążeniu radio ma niecałe 0.5W i jestem ledwo słyszalny (powinno być 12W) a pobór prądu to lekko ponad 3.5A. Na SSB wskazówka już zachowuje się normalnie (ale moc równie słaba jak na AM), w sumie na AM już tez, ale zero reakcji na skrót mocy.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

atarl napisał:
    Jaka może być jeszcze przyczyna?

Dobry tranzystor na mierniku nie oznacza, że taki tranzystor oddaje pełną moc w.cz. .

Pisaliśmy już o złączach wielo-emiterowych w takich tranzystorach mocy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Zaryzykuje i zamówię nowy z chin 37$ to nie tak dużo.
  • Poziom 17  
    Nie wiem czy zrobiłem dobrze ale wylutowałem końcówkę, i mierzyłem napięcia na wyprowadzeniach do końcówki, i tak miedzy masa na źródłem 0V, między masą a bramka 4.5V przy Tx i 0V w Rx a między masa na drenem 0V w Rx i 11.8 w Tx.

Przez moja głupotę uwaliłem Q501-2SA1771 i nigdzie nie mogę go znaleźć, może jakiś zamiennik? 2SA1451 może być?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

atarl napisał:
    Zaryzykuje i zamówię nowy z chin 37$ to nie tak dużo.

Spokojnie kupisz RD16HHF1 czy dużo mniejszy RD06HHF1 w Polsce za nie więcej niż 9zł./sztuka .

Cytat:
    Przez moja głupotę uwaliłem Q501-2SA1771...

Wymień na dowolny (powtórzę - dowolny) PNP o wydajności około 5A prądu.
    Zamiennikiem może być nawet BD136 jak już nic nie znajdziesz innego w szufladzie (no może przesadziłem - jednak za "mały").

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Czyli rozumiem ze mogę wstawić jako końcówkę jeden z podanych prze Ciebie tranzystorów i jakoś to powinno działać?
  • Moderator
    atarl napisał:
    Czyli rozumiem ze mogę wstawić jako końcówkę jeden z podanych prze Ciebie tranzystorów i jakoś to powinno działać?

Nie jako końcówkę mocy w.cz. ale jako Q 501.
    Ja bym tam wstawił BD 282, BD 650, prąd kolektora 7A, dostępne, lepszy od BD 136. :D

Jako końcówkę w. cz, RD16HHF1. Oczywiście, trzeba ruszyć, lub jak wolisz, podstroić cewkami w końcówce na max sygnału podczas nadawania. Wszystko w temacie.
  • Poziom 17  
    Po kilku latach postanowiłem wrócić do naprawy radia, zamówiłem końcówkę, przez roztargnienie włożyłem ją odwrotnie, tzn. zamieniłem dren z bramką :/ Po poprawnym wlutowaniu, radio zachowuje się jak wcześniej, tylko że już mnie w ogóle nie słychać. W innym radiu przy ptt jest tylko buczenie. Zauważyłem, że podczas Tx strasznie grzeje się R226 aż parzy w palca.
  • Poziom 41  
    atarl napisał:
    dodatkowo grzeje się kondensator c221, nawet w Rx.
    Może jest uszkodzony?
  • Poziom 17  
    Sprawdzałem go miernikiem i nie miał zwarcia, muszę go wylutować i spr. pojemność.
  • Poziom 15  
    atarl napisał:
    dodatkowo grzeje się kondensator c221
    Pokaż go na schemacie.
  • Poziom 17  
    Grzał się najprawdopodobniej od tego że q501 był zwarty, bez q501 nie grzeje się już, po wylutowaniu trzyma pojemność, zmieniłem go profilaktycznie na nowy. Zastanawiam się dlaczego nie
    działa funkcja vox przy użyciu mikrofonu w gruszce, przy zewnętrznym mikrofonie działa, ale też tylko buczy w innym radiu. Po gwizdnieciu w mikrofon gdy spalił się bezpiecznik na kablu zasilania przepaliła sie również ścieżka masy na plytce gniazda gruszki, możliwie że padł też układ ic453 który służy do wyboru mikrofonu w gruszce, dzisiaj to sprawdzę, co jeszcze moglo sie uszkodzić wtedy? Co mogę sprawdzić żeby ustalić powód przepalania q501? President Jackson II - mała moc na wyjściu
  • Poziom 15  
    atarl napisał:
    Wszystko zaczęło się od (tak mi się wydaje) przerwanego oplotu do anteny.
    Gdy został przerwany oplot kabla anteny wówczas cała moc wracając do radia powoduje ogromnie przepięcia rzędu kV w pi filtrze i może powstać wystrzał uszkadzający wszystko na swojej drodze. Przyjrzyj się więc dobrze poszczególnym elementom pi filtra czy nie noszą śladów osmalenia bądź spalenizny.

Podaj jeszcze raz dokładnie wszystkie objawy, a zwłaszcza te dotyczące mocy, bo ciężko się połapać co jest grane.

Koniecznie należy zmierzyć prąd spoczynkowy końcówki mocy.
  • Poziom 17  
    Opiszę od początku. Pierwszym objawem było to że, zauważyłem wychylanie s-meter do końca skali, nawet poza nią nawet na ssb bez modulacji. Po chwili doszedłem że odłączył się oplot anteny. Naprawiłem to. Radio jakoś działało ale z mocą na wyjściu tylko 0.5W około. Ludzie mnie słyszeli, ale słabo i z lekkimi zniekształceniami modulacji. Następnie gwizdnąłem w mikrofon na ssb(nie pamiętam po co 😛) I spalił się bezpiecznik na kablu (5A) jak go zrobiłem radio już nie działało w nadawaniu wcale. I w takim stanie przeleżało do teraz. Znalazłem spalana ścieżkę masy na tej małej płytce od gniazda mikrofonu. Po naprawie dalej nie działał funkcja vox z gruszki, z mikrofonu zewnętrznego działało. Spalona była też dioda zenera d409 i zwierała obwód mikrofonu do masy. Nie byłem pewien sprawności układów ic453 i ic454 więc je wylutowałem I ominąłem, vox z gruszki zaczął działać. Jednak dalej podczas nadawania mnie nie słychać, tranzystor mocy podczas nadawania się grzeje bardziej niż powinien, wskaźnik mocy dalej leci poza skalę na ssb nawet bez modulacji. Chciałbym odłączyć cały tor audio mikrofonu i sprawdzić czy wtedy też leci poza skalę, będzie wiadomo gdzie szukać, nie wiem tylko gdzie to rozłączyć. Końcówka mocy i driver wydają się sprawne. Dobrze myślę że układ LPF ic451 jest ostatnim takim miejscem? Dziś jeszcze sprawdzę układ AUDIO ALC DET, skoro bezpiecznik strzelił na ssb może tam coś się spaliło.

• Poziom 17  
    Mam drugiego jacksona, mam kolejny objaw, po wył tego sprawnego nie pobiera on w ogóle prądu, ten uszkodzony pobiera mimo wyłączenia około 0.09A. Uszkodzony pobiera również trochę więcej prądu w samym Rx (okolo 0.06A).
  • Poziom 15  
    Dlatego kazałem koniecznie zmierzyć prąd spoczynkowy RD70HHF. W czym problem, że tego nie robisz ?