Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Jackson II - mała moc na wyjściu

09 Mar 2014 11:17 1815 11
  • Poziom 17  
    Witam, problem jest jak w temacie mala moc, Wszystko zaczęło się od (tak mi się wydaje) przerwanego oplotu do anteny. W tej chwili sytuacja wygląda tak ,że na SSB i AM przy Tx wskazówka mocy wychyla się na koniec skali (na SSB nawet bez modulacji wskazówka leci poza skale) (a nawet poza nią) na AM mnie słychać ale nie za daleko, na SSB nie spr moc na AM to okolo 0.5W. Podejrzewałem końcówkę mocy, spr tranzystor jak w tym filmiku http://www.youtube.com/watch?v=3EwtIatXyr8 i wskazania są prawie takie same. Jaka może być jeszcze przyczyna?
  • Moderator
    atarl napisał:
    na SSB i AM przy Tx wskazówka mocy wychyla się na koniec skali

Według tego opisu, nie może być stopień końcowy w.cz. uszkodzony.

atarl napisał:
    na SSB nawet bez modulacji wskazówka leci poza skale

Nie powinna, wyłącznie podczas modulacji wskazówka powinna reagować.

Które napięcia pomierzyłeś?
  • Poziom 17  
    napięć nie mierzyłem. Sprawdziłem jeszcze q501 i q502 wyglądają na sprawne. Co do nadawania na SSB to sytuacja się zmieniła (nie wiem dlaczego). Podczas modulacji jak krzyknąłem spaliło mi bezpiecznik 5A po założeniu nowego na SSB wskazówka się nie wychyla wcale, tylko przygasa podświetlanie (nawet bez modulacji). Na AM bez zmian

Regulamin pkt 3.1.17.
    Przypominam, że jest to dział serwisowy.
    [SP5ANJ]
  • Poziom 17  
    Więc może przenieść do początkujących? Co do problemu, jak mogę jeszcze spr. końcówkę mocy? Na sztucznym obciążeniu radio ma niecałe 0.5W i jestem ledwo słyszalny (powinno być 12W) a pobór prądu to lekko ponad 3.5A. Na SSB wskazówka już zachowuje się normalnie (ale moc równie słaba jak na AM), w sumie na AM już tez, ale zero reakcji na skrót mocy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

atarl napisał:
    Jaka może być jeszcze przyczyna?

Dobry tranzystor na mierniku nie oznacza, że taki tranzystor oddaje pełną moc w.cz. .

Pisaliśmy już o złączach wielo-emiterowych w takich tranzystorach mocy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Zaryzykuje i zamówię nowy z chin 37$ to nie tak dużo.
  • Poziom 17  
    Nie wiem czy zrobiłem dobrze ale wylutowałem końcówkę, i mierzyłem napięcia na wyprowadzeniach do końcówki, i tak miedzy masa na źródłem 0V, między masą a bramka 4.5V przy Tx i 0V w Rx a między masa na drenem 0V w Rx i 11.8 w Tx.

Przez moja głupotę uwaliłem Q501-2SA1771 i nigdzie nie mogę go znaleźć, może jakiś zamiennik? 2SA1451 może być?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

atarl napisał:
    Zaryzykuje i zamówię nowy z chin 37$ to nie tak dużo.

Spokojnie kupisz RD16HHF1 czy dużo mniejszy RD06HHF1 w Polsce za nie więcej niż 9zł./sztuka .

Cytat:
    Przez moja głupotę uwaliłem Q501-2SA1771...

Wymień na dowolny (powtórzę - dowolny) PNP o wydajności około 5A prądu.
    Zamiennikiem może być nawet BD136 jak już nic nie znajdziesz innego w szufladzie (no może przesadziłem - jednak za "mały").

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Czyli rozumiem ze mogę wstawić jako końcówkę jeden z podanych prze Ciebie tranzystorów i jakoś to powinno działać?
  • Moderator
    atarl napisał:
    Czyli rozumiem ze mogę wstawić jako końcówkę jeden z podanych prze Ciebie tranzystorów i jakoś to powinno działać?

Nie jako końcówkę mocy w.cz. ale jako Q 501.
    Ja bym tam wstawił BD 282, BD 650, prąd kolektora 7A, dostępne, lepszy od BD 136. :D

Jako końcówkę w. cz, RD16HHF1. Oczywiście, trzeba ruszyć, lub jak wolisz, podstroić cewkami w końcówce na max sygnału podczas nadawania. Wszystko w temacie.