Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym mogę zastąpić żarówki halogenowe 230V?

alicja2547 09 Mar 2014 13:20 4704 24
  • #1 09 Mar 2014 13:20
    alicja2547
    Poziom 2  

Elektryk już zamocował mój kinkiet, ale odkryłam, że żarówki nagrzewają się tak, że można na nich smażyć jajka :D , już z daleka czuć bijące od nich gorąco. Czy to może być spowodowane przez to, że nie są energooszczędne (kl E, takie były w opakowaniu razem z kinkietem)? Czy wystarczy jeśli kupię takie i klasę A? Czy zastąpić je innymi? I jeśli wiecie, to napiszcie jakimi. :wink:

• Pomocny post
    #2 09 Mar 2014 13:29
    jacekko63
    Poziom 30  

alicja2547 napisał:

Jakimi żarówkami zastąpić światełka LED?

Sprecyzuj dokładniej bo z tytułu tematu wynika że "swiatełka led" chcesz zastąpić żarówkami. Jeżeli są to zwykłe żarówki żarowe w klasie E to zastępując je świetlówkami lub ledami uzyskasz mniejsze pobory energii przy podobnej ilości światła ale one tez się trochę grzeją, więc raczej zwykłe trzeba zastąpić energooszczędnymi.

• #3 09 Mar 2014 14:57
    Auliszek
    Poziom 1  

Ja i tak zaproponowałbym LED. Wszystko jakoś się grzeje, ale LED wypada przyzwoicie.

• #4 09 Mar 2014 15:03
    Dacomos
    Poziom 33  

Na pewno ledy mniej się grzeja i mniejszy pobór mocy ale zapomnij o porównywalnej jasności ( lumeny na wat na pudełkach to w większości bzdura - w tanich chinolach )

• Pomocny post
    #5 09 Mar 2014 23:36
    Mathevp
    Poziom 19  

Czołem,

Skuteczność świetlna wg. Wikipedii:

żarówka: 8-10 lm/W
    halogen: 16 lm/W
    świetlówka: 45-104 lm/W
    biała dioda LED: 26-100 lm/W

Co oznacza, że jeśli masz w tej chwili zamontowane żarówki halogenowe i przeszkadza ci ilość ciepła którą emitują to musisz zmienić je na tzw. energooszczędne: świetlówkowe lub led (one się praktycznie nie nagrzewają).

Weź jeden taki halogenek i pokaż sprzedawcy w sklepie a powinien znaleźć jakiś zamiennik.
    Możesz też zrobić fotkę i wstawić z opisem parametrów technicznych na elektrodę a na pewno ktoś zasugeruje Ci lepsze źródło światła.

Pozdro
    M

PS> Z mojej strony uwaga abyś nie kupowała kiepskiej jakości zamienników bo się nie opłaca

• Pomocny post
    #6 10 Mar 2014 00:39
    1044571
    Usunięty  
  • #7 11 Mar 2014 18:08
    1044571
    Usunięty  
  • #8 12 Mar 2014 19:40
    elektronikq
    Poziom 24  

Koledzy nie zwrócili uwagę na ważną sprawę. Każda oprawa jest przystosowana do oprawek jakiejś mocy. Np. oprawa gdzie max żarówka to 25 W wkręcisz 60 W to będzie śmierdzieć i się topić.
    Dobry LED ze światłem zbliżonym do żarówki kosztuje ok 30 zł na gwint E27.
    Żarówki mają ciągłe widmo zbliżone widmo do światła dziennego dlatego dobrze odwzorowują barwy. To, że mają małą skuteczność świetlną to druga sprawa.
    Świetlówki mają widmo szarpane. Ledy nie mają promieniowania nadfioletu i podczerwieni. Mają dobry wskaźnik oddawania barw i dobrą skuteczność świetlną.

Swoją drogą te żarówki halogenowe gdzie zamiast żarnik jest halogen i to wszystko w bańce na gwint E27 grzeją się zdecydowanie mniej niż zwykła żarówka na E27.

• #10 13 Mar 2014 21:41
    1044571
    Usunięty  
  • #11 13 Mar 2014 22:53
    gogi20
    Poziom 24  

Bronek22 napisał:

elektronikq napisał:

Swoją drogą te żarówki halogenowe gdzie zamiast żarnik jest halogen

Takie rzeczy pisze elektryk ? Widziałeś w ogóle na oczy żarówkę halogenową ?
    Ja widziałem i pewnie jeszcze miliony ludzi. Nawet w Biedronce idzie takie kupić.

• #12 13 Mar 2014 23:07
    113673
    Usunięty  
  • #13 13 Mar 2014 23:19
    Brodzik19
    Poziom 9  

Alicja Proponuje dobrać odpowiedniego Leda i problem z głowy Ledy mają różne Barwy wieć cos sobie dopasujesz cieplą czy zimna do wyboru do koloru Tylko nie Allegro a weź sobie Halogena w rękę i idz do jakiegoś sklepu i tam sobie wybierzesz taki jaki Tobie pasuje... Mialem problem z halogenami w pokoju które strasznie sie grzały a warunki w jakich pracowały nie pozwalały mi na to kolega przywiózł Ledziki o Cieplęj Barwie i naprawde jestem zadowolony... Tylko Pamiętaj że jeśli masz ściemniacz To leda nie zastosujesz...

• #14 13 Mar 2014 23:30
    jann111
    Poziom 31  

Zależy ,jaki ściemniacz.Do ledów są dedykowane.
    Osobiście polecam świetlówkę kompaktową .Jest tania,energooszczędna,duży wybór kształtów i dwa lata poświeci.Bo na tyle jest gwarancja.

• #15 13 Mar 2014 23:33
    Brodzik19
    Poziom 9  

OK. Tylko jaka Jest cena ściemniacza do Led a jak Standard...Zależy na co sie nastawiamy...

• #16 14 Mar 2014 09:39
    elektronikq
    Poziom 24  

Kolego Bronku chodziło mi o taką żarówkę:
    że grzeje się zdecydowanie mniej niż ta żarówka:
    Coś dla kkas12:

I proszę Cię daruj sobie docinki i także proponuje odpoczynek od forum.

Pozdrawiam

Moderowany przez Łukasz-O:

Kolega po raz kolejny usiłuje zabłysnąć wiedzą, niestety znowu nie wyszło.
    Za docinki względem moderatora, który stara się naprowadzać na prawidłowe myślenie, nakładam na kolegę 7 dni urlopu.

• #17 14 Mar 2014 10:11
    1044571
    Usunięty  
  • #18 14 Mar 2014 21:54
    gogi20
    Poziom 24  

Bronek22 napisał:
    Do czego to forum doszło - halogen świeci .
    Zaiste ,warte nagrody Nobla.
    Czyli Wikipedia kłamie "w żywe oczy". Gooole także.
    W Wikipedii i Gooole to same bzdury wypisują.

• #19 11 Kwi 2014 08:16
    danish33
    Poziom 9  

Witam, mam taką lampę podłogową ze ściemniaczem: http://lampypodlogowe.pl/2013/09/14/lampa-podlogowa-stojaca-sciemniacz-dwa-kolory-hit-2/ - Żarówka halogenowa u góry 300W R7s a dolna 40W G9 - chciałbym je wymienić na energooszczędne lub LED z uwagi na ich dużą moc. Lampa jest używana co najmniej 5-6 godzin dziennie. Halogen w przybliżeniu: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ad565d87315f995b.html
    Czy jest w ogóle taka możliwość ? Ściemniacz używany jest rzadko.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam

• #20 11 Kwi 2014 08:30
    serwisor
    Poziom 29  

Ale załączanie jest poprzez ściemniacz, a ponieważ jest on chyba na tranzystorach, to włożenie tam LED-a skończy się spaleniem jednego albo/i drugiego.

Na trzonek R7s możesz zawsze kupić mniejszej mocy żarnik halogenowy.

• #21 11 Kwi 2014 12:08
    maxbor
    Poziom 9  

danish33 miałem ten sam problem co Ty. Kupiłem w jednym ze sklepów on-line(nie wiem czy mogę podać adres sklepu) żarówkę LED R7s J118 na diodach 3014 10W bodajże. Przerobiłem włącznik tak, że tylko nim włączam i wyłączam. Na dół dałem G9 2W bodajże i wystarczyło Efekt super, świeci to naprawdę przyjemnie a pobór prądu tylko 2-10 lub 12W.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #22 11 Kwi 2014 13:13
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Szanowni koledzy,

Tak delikatnie odbiegając od sedna tematu, jest prośba.
    Trzymajcie się poprawnych nazw.
    Nie dioda LED tylko LED albo dioda elektroluminescencyjna, ew. dioda świecąca.
    Nie żarnik halogenowy a żarówka halogenowa (żarówka w której zachodzi regeneracyjny cykl halogenowy).
    Nie żarówka LED tylko lampa LED, diodówka, LED-ówka. W tej lampie nie ma żarnika.
    Pomniejsze niedociągnięcia pominąłem

Pozdrawiam serdecznie.

• #23 11 Kwi 2014 14:43
    serwisor
    Poziom 29  

Szanowny kolego kozi966 dziękujemy za sprostowanie, ale żarnik halogenowy jakim jest ten na trzonek R7s wg mnie nie jest tym samym co żarówka halogenowa na trzonek np. E27, halogenowy, bo może być też bi-metahalogen czy jakoś tak.

Poza tym, ludzie kojarzą gwinty E27 i E14 z żarówkami, więc żarówkami będą je nazywać jeszcze dłuuuuugo.

• #24 11 Kwi 2014 15:39
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

serwisor napisał:
    Szanowny kolego kozi966 dziękujemy za sprostowanie, ale żarnik halogenowy jakim jest ten na trzonek R7s wg mnie nie jest tym samym co żarówka halogenowa na trzonek np. E27, halogenowy, bo może być też bi-metahalogen czy jakoś tak.

Poza tym, ludzie kojarzą gwinty E27 i E14 z żarówkami, więc żarówkami będą je nazywać jeszcze dłuuuuugo.

Co ma trzonek do żarnika? Trzonek to tylko forma podłączenia.
    Poza tym, nie ma czegoś takiego jak żarnik halogenowy. żarnik jest elementem wykonanym głównie z wolframu. Żarnik z tradycyjnej żarówki i żarówki halogenowej jest dokładnie taki sam(może się różnić nawinięciem i przekrojem).
    Nie ma też czegoś takiego jak metahalogen, jest źródło metalohalogenkowe. Błędnie nazywany przez sprzedawców metalhalogenem. Zasada działania takiego źródła jest wyraźnie inna niż źródła żarowego. W jednym występuje inkadescencja w drugim wyładowanie jarzeniowe.

• #25 11 Kwi 2014 17:00
    unnamed23
    Poziom 12  

Ja osobiście polecam LED-y.

Mam je w całym domu i jest jasno a nie grzeją się prawie wcale.

w kuchni mam podwieszany sufit z ociepleniem. Kiedyś były tam halogeny i grzały się tak, że stopiły się kable oraz kostki łączeniowe. LED-y świecą nawet trochę jaśniej a przy tym biorą bardzo mało prądu.

Polecam te nie najtańsze ponieważ nie warto oszczędzać bo jasność w wielu przypadkach zależy od ceny.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo