Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Progamator atmeg oraz przejścówka usb/rs232 w jednym

miszaa88 09 Mar 2014 15:43 1326 11
  • #1 09 Mar 2014 15:43
    miszaa88
    Poziom 15  

Witam.
    Noszę się z zamiarem konstrukcji układu uruchomieniowego, opartego na mikroprocesorach atmega8/16/attiny. Chciałbym programator umieścić od razu na płytce razem z całą resztą układu(innymi słowy na płytce znajdowałby się dodatkowy uC od programatora), tak aby za pomocą jednego kabla(USB) zasilić układ mikroprocesorowy, skomunikować się z nim oraz zaprogramować. Znany jest pewnie części elektrodowiczom ten oto projekt: http://www.fischl.de/usbasp/,, z tym że tutaj mamy jedynie programator, bez przejściówki . Problemem jest pogodzenie komunikacji z uC(w standardzie CDC) oraz programatora w jednym uC. Mikroprocesor musiałby służyć zarówno jako przejściówka USB->RS232 oraz programator. Jak to zrealizować? Są może gotowe projekty(tj. kod źródłowy do procesora)? Macie jakieś porady co do takiego projektu? Widziałem już taki programator zrobiony na atmedze8, w którym coś takiego zostało zrealizowane. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

0 11
  • #2 09 Mar 2014 16:05
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Zamiast dziwnych pomysłów można zastosować FT232, dzięki temu będziesz miał i programator i przejściówkę RS232/USB. Mozna też po prostu wziąć ATMegę z USB (wersje U2/U4), albo XMEGę z USB i programować przez bootloader. Mozna też kupić gotowy układ, np. płytka z ATMega + onboard programator/debugger to koszt 30$.

0
  • #3 09 Mar 2014 16:47
    miszaa88
    Poziom 15  

Jednak idzie o rozwiązanie najbardziej ekonomiczne(czego nie napisałem w poście wprowadzającym). Atmega8u2 swoje kosztuje, podobnie jak fat232. A bootloader(chociaż nigdy z tego nie korzystałem) można przecież nadpisać i wtedy pojawia się problem. Programator z przejściówką można byłoby zrobić może i nawet poniżej 10zł na zwykłej atmedze8. Jednak możliwe że nie wiem na co dokładnie się porywam. Pełno jest w necie przejściówek na atmedze(kod pod tą mógłbym ewentualnie napisać sam), jednak programator... nawet nie wiem jak miałbym do tego się zabrać, z jakim ewentualnym nakładem pracy się liczyć(a wydaje się ze wcale z nie tak małym). A na wyżej wymienionej stronie nie ma kodu źródłowego programu do programatora, jedynie kod maszynowy. Może ktoś takim dysponuje?

0
  • #4 09 Mar 2014 17:03
    tmf

Po pierwsze wchodzisz w archaiczne procesory, ATMega8 jest oznaczona przez Atmela jako obsolete i not recommended for new designs od lat. Jeśli ATMegaXXU2 jest droga, to za 12 zł kupisz np. ATXMEGA128A1U lub podobną. Nowsza, o nieporównywalnie większych możliwościach, z wbudowanym USB i 128 kB FLASH.
    Bootloadera właściwie bez programatora nie da się skasować, szczególnie jeśli skonfigurujesz odpowiednio lockbity. Także jego wykorzystanie jest w pełni bezpieczne. Jeśli jednak będziesz się upierał na dziwne rozwiązania (dziwne bo programowe USB jest niewygodne, stwarza problemy i jest wolne), to po prostu zbuduj USBASP do którego podłączysz drugą (programowaną) ATMegę. Proste - ale czy tanie? Same dwa procki to z 15-20 zł. A na końcu masz dziwaczny układ, który jako tako działa.
    Tak jak pisałem, Atmel wprowadza właśnie nowe płytki z serii Xplained, które na pokładzie mają i programator i debugger, także z rodziny ATMega (chyba będzie to ATMega162) - cena może wyższa niż 20-30 zł, ale funkcjonalność (głównie ze względu na wbudowany debugger i wsparcie ze strony Atmel Studio) bez porównania większa.

0
  • #5 09 Mar 2014 17:06
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

miszaa88 napisał:
    jednak programator... nawet nie wiem jak miałbym do tego się zabrać, z jakim ewentualnym nakładem pracy się liczyć(a wydaje się ze wcale z nie tak małym)

Właśnie dlatego odżałuj drugie 10zł i kup sobie Xmega, którą podłączysz przez USB do PC i będziesz mógł programować i przesyłać dane bez żadnych dodatkowych kosztów, a sam układ będzie dużo bardziej funkcjonalny i niezawodny niż jakieś kombinacje na mega8.
    Bootloadera usb nie nadpiszesz, bo jest to praktycznie niemożliwe z poziomu aplikacji.
    Nie potrzebujesz też żadnych przejściówek ani innych cudów.
    I najważniejsze. Uruchomisz wszystko od ręki, bez zastanawiania się i pisania programu przez kolejne tygodnie.
    Pozdrawiam!

0
  • #6 09 Mar 2014 20:41
    miszaa88
    Poziom 15  

Cytat:
    Po pierwsze wchodzisz w archaiczne procesory, ATMega8

Masz rację, przekonałeś mnie aby przestawić się na Xmegę.
    Cytat:
    Tak jak pisałem, Atmel wprowadza właśnie nowe płytki z serii Xplained, które na pokładzie mają i programator i debugger

Z debugerem na pokładzie? Możesz podać link do takiego cuda? Ja niczego takiego nie znalazłem.

0
  • #7 09 Mar 2014 21:36
    tmf

http://store.atmel.com/PartDetail.aspx?q=p:10500378#tc:description

Za $9 ATMega168 z programatorem i debuggerem na płytce to całkiem niezła oferta. Za $32 można kupić Atmelowski programator + debugger. Pewnie wyjdą też inne płytki z EDBG.

0
  • #8 15 Mar 2014 09:43
    miszaa88
    Poziom 15  

Cytat:
    Za $32 można kupić Atmelowski programator + debugger.

A co to za debuger? Myślałem że najtańszy debuger to AVR dragon, który kosztuje chyba trochę więcej niż 32$.
    Chociaż znalazłem tańszy, ale chyba nie ta xmegi.

0
  • #10 15 Mar 2014 10:23
    miszaa88
    Poziom 15  

Nowość! Jakie są różnice w stosunku do Jtagice3, którego sprzedałem przed miesiącem za 350zł.? :D Czyżbym zrobił złoty interes?

0
  • Pomocny post
    #11 15 Mar 2014 11:00
    tmf

Dobre pytanie, na pierwszy rzut oka nie ma różnic, nawet obudowa jest podobna. Jeśli masz JTAGICE3 to ten ci nie będzie potrzebny, chyba, że będziesz chciał użyć także Atmelowskich ARMów. Rodzina SAM Dxx jest fajna, układy peryferyjne bardzo podobne do XMEGA, dzięki czemu ewentualna przesiadka w aplikacjach wymagających większej mocy obliczeniowej jest łagodna (podobne peryferia, podobne konwencje, to samo IDE - Atmel Studio).
    Najwyrażniej w końcu Atmel zauważył, że inne firmy mają tanie narzędzia i tanie devboardy i postanowił też swoje wypuścić. A ponieważ do tego daje darmowe a nie "darmowe" IDE + kompilatory do wszystkich rodzin wydaje mi się, że znowu będzie to ulubiona firma dla hobbystów i mniejszych firm.

0
  • #12 15 Mar 2014 11:31
    miszaa88
    Poziom 15  

Ok, wszystko wyjaśnione, temat zamykam. Dzięki za pomoc.

0