Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EHH46540FK - Jak prawidołowo podłączyć

Wojtek1.9tdi 09 Mar 2014 22:15 9639 11
  • #1 09 Mar 2014 22:15
    Wojtek1.9tdi
    Poziom 8  

Witam,

planuję zakup płyty indukcyjnej i piekarnika. Do kuchni mam doprowadzony przewód z "siłą" - planowo miał zasilać indukcję. Przymierzam się do modelu: Electrolux EHH46540FK

http://www.electrolux.pl/Products/Gotowanie/P..._do_zabudowy/P%C5%82yty_indukcyjne/EHH46540FK

W opisie producenta jest tylko informacja: Napięcie [V] 220-240,

w instrukcji obsługi, którą znalazłem tu: http://www.videotesty.pl/m/pliki/instrukcje/i...LECTROLUX-EHH-46540-FK_PL_(videotesty.pl).pdf

jest tylko taka wzmianka odnośnie zasilania:

Urządzenie jest dostarczane z przewodem za‐
    silającym.
     Wymienić uszkodzony przewód zasilający na
    nowy przewód specjalny (typu H05BB-F o
    wartości Tmax 90°C lub wyższej). Należy
    skontaktować się w tym celu z lokalnym punk‐
    tem serwisowym.

Czytałem kilka postów dotyczących płyt indukcyjnych i wszyscy radzili, żeby płytę podłączyć pod siłą, lub przynajmniej pod 2 fazy. Czy tą płytę też będzie można tak podłączyć?

1 11
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 09 Mar 2014 23:07
    lukask73
    Poziom 10  

Wojtek1.9tdi napisał:
    Czytałem kilka postów dotyczących płyt indukcyjnych i wszyscy radzili, żeby płytę podłączyć pod siłą, lub przynajmniej pod 2 fazy. Czy tą płytę też będzie można tak podłączyć?
    Na 99% płyta ma kabel do zasilania 2-fazowego (kuchenka podzielona jest na pół i każda połowa zasilana jest z dedykowanego przewodu fazowego). Gdybyś podłączył do jednej fazy (jest to dopuszczalne przez producenta), musiałaby ona dostarczyć 7,4 kW, czyli ponad 30 A. Czy instalacja to wytrzyma? Nie sądzę. Dodatkowo jeśli podłączysz pod dwie fazy, prądy w przewodzie zerowym będą się w pewnym stopniu kompensować. Dwie fazy są bardzo wskazane. Trzecia zostaje Ci na piekarnik

-1
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 09 Mar 2014 23:54
    peter falk
    Specjalista AGD

lukask73 napisał:
    Na 99% płyta ma kabel do zasilania 2-fazowego

Na 100% :) .
    Podłączać pod dwie fazy i po problemie. Przed podłączeniem obowiązkowo sprawdzić napięcie na fazach :!: .

1
  • #4 10 Mar 2014 08:27
    Wojtek1.9tdi
    Poziom 8  

Dzięki za szybkie odpowiedzi! Orientujecie się może, czy electrolux wymaga podbicia karty gwarancyjnej przez elektryka z uprawnieniami?

0
  • #5 10 Mar 2014 09:41
    nares
    Specjalista AGD

Wojtek1.9tdi napisał:
    czy electrolux wymaga podbicia karty gwarancyjnej przez elektryka z uprawnieniami?

Oczywiście.

0
  • #6 13 Mar 2014 09:40
    Wojtek1.9tdi
    Poziom 8  

Obejrzałem kartę gwarancyjną kuchenki indukcyjnej electrolux. Napisali, że montażu powinna dokonać osoba ze stosownymi uprawnieniami. Nie ma jednak nigdzie miejsca na dane osoby montującej, pieczątkę czy nr uprawnień. Jak to ogarnąć, żeby było dobrze? Jakie to powinny być uprawnienia (wiem, że są wydawane w różnym zakresie)?

0
  • #7 25 Mar 2014 11:31
    grzenio2
    Poziom 9  

Witam,
    Przy zasilaniu płyty dwufazowo jakie powinny być wartości zabezpieczeń nadprądowych na fazach L1 i L2 ? W instrukcji nie podają wartości max prądu pobieranego na poszczególnych fazach. Czy mam założyć że lewa strona pobiera łącznie 1800+2300W czyli max 4,1kW to wychodzi ok. 18A na fazę L1. Natomiast prawa strona z obliczeń wynika że max to 3,2kW czyli niecałe 14A. Zakładam że tryb pracy POWER nie wymusza sumarycznie większego poboru prądu. Czyli L1 dobieram: B20A a L2 : B16A ? Tak mam to rozumieć ?

Pozdrawiam

0
  • #8 25 Mar 2014 12:04
    peter falk
    Specjalista AGD

Po 16A. Na dwudziestkach może zaistnieć taka sytuacja, że nie będzie co zbierać z płyty i miejsca, gdzie została zamontowana.

0
  • #9 26 Mar 2014 21:18
    lukask73
    Poziom 10  

grzenio2 napisał:
    Czy mam założyć że lewa strona pobiera łącznie 1800+2300W czyli max 4,1kW to wychodzi ok. 18A na fazę L1. Natomiast prawa strona z obliczeń wynika że max to 3,2kW
    Kuchenka składa się z dwóch identycznych modułów wykonawczych: lewego i prawego, zasilanych odpowiednio z 1. i 2. fazy. Po lewej i po prawej masz taki sam maksymalny pobór prądu (gwoli ścisłości jeden z modułów zasila elektronikę, zatem jest o kilka watów więcej). Poza tym bezpiecznik dla zasilania 3-fazowego jest jeden, potrójny. Na wszystkich fazach jest to samo ograniczenie. Ja mam 3×B16 i działa dobrze.

2
  • #10 27 Mar 2014 19:38
    grzenio2
    Poziom 9  

Skoro twierdzisz że płyta składa się z identycznych modułów to dlaczego w instrukcji są rozrysowane różne średnice "palników" i moce też podane są różne dla prawej i lewej strony ? A jeśli chodzi o zabezpieczenia nadprądowe to chyba lepiej dać 2biegunowy B16A na płytę i osobno 1biegunowy B16A na piekarnik - przynajmniej tak mnie się wydaję że jak wywali płyta to piekarnik ma zasilanie i odwrotnie.

0
  • #11 28 Mar 2014 11:23
    lukask73
    Poziom 10  

grzenio2 napisał:
    Skoro twierdzisz że płyta składa się z identycznych modułów to dlaczego w instrukcji są rozrysowane różne średnice "palników" i moce też podane są różne dla prawej i lewej strony?
    A to przepraszam. Zasugerowałem się posiadanym modelem. Niemniej jednak poszukałbym w instrukcji wskazówek dotyczących relacji między palnikami. Z całą pewnością nie można włączyć pełnej mocy równocześnie na każdym. Spodziewałbym się wskazówki, jak odbywa się zarządzanie mocą w takim przypadku.

0
  • #12 28 Mar 2014 13:58
    grzenio2
    Poziom 9  

W sumie to chyba nie ma się czym przejmować bo skoro nawet w najbardziej niekorzystnym przypadku płyta w 1 fazie pobierze prąd max 18A to nie na długo (jeśli w ogóle jest możliwa praca 2 "palników" na max-a) więc spokojnie B16A wystarczy. I tak spoglądając na ch-kę I-t zabezpieczenia B to przeciążenie 12,5% i tak nie wywali a przynajmniej w stosunkowo krótkim czasie pracy płyty z max mocą.

0