Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BMW e46 320d - odcięcie czujnika położenia wału korbowego - ekranowane przewody?

335i 10 Mar 2014 00:49 3819 4
  • #1 10 Mar 2014 00:49
    335i
    Poziom 8  

Chciałbym zamontować w samochodzie z silnikiem diesla common-rail (bmw e46 320d) zabezpieczenie antykradzieżowe polegające na odcięciu kabli sygnałowych od ECU do:

- czujnika obrotów silnika (czujnik położenia wału korbowego)
    - /oraz opcjonalnie jakby odcięcie powyższego czujnika było niewystarczające do uniemożliwienia odpalenia silnika: czujnik pozycji wałka rozrządu (Czujnika Halla)

Przy wykonaniu zabezpieczenia chciałbym wykorzystać moduł tego typu: http://www.multi-corp.pl/,SENSOROWA-BLOKADA-ZAP%C5%81ONU-MULTIBLOK,oferta,3826.html

Po przeczytaniu informacji znalezionych w internecie dowiedziałem się, że odcinanie kabli sygnałowych od w/w czujników może być kiepskim pomysłem ze względu na to, że kable do tych czujników są ekranowane i przerwanie ich oraz dołożenie w obwód dodatkowego przekaźnika/modułu blokady jak z linku powyżej może skutkować zakłóceniami w zbieraniu danych z czujnika - w związku z tym mam pytania:

- czy ryzyko zakłóceń w zbieraniu danych z czujników będzie duże jeżeli do przedłużenia przewodów od czujnika do modułu z linku powyżej wykorzystam przewody ekranowane, a moduł blokady będzie nieekranowany i zamontowany gdzieś w przedziale pasażerskim?

- czy jest jakaś możliwość zaekranowania modułu blokady z linku powyżej?

-------
    edycja:

przepraszam jeżeli pytanie jest głupie ale elektronika to nie jest moja mocna strona:

- czy kable masowe do w/w czujników też są ekranowane? bo jeżeli nie to odcięcie kabli masowych zamiast sygnałowych rozwiązywałoby sprawę, bo nie wprowadzałoby chyba ewentualnych zakłóceń?

Znalazłem rozpiskę z liczbą przewodów od ECU do czujników:

- czujnik obrotów silnika - 3 przewody: plus, masa, sygnałowy
    - czujnik pozycji wałka rozrządu - 2 przewody: sygnałowy i masa

będę wdzięczny za pomoc

0 4
  • #2 11 Mar 2014 12:23
    335i
    Poziom 8  

sprawdziłem przewody sygnałowe do ECU tych czujników i nie są ekranowane... czyli chyba nie będzie ryzyka zakłóceń nawet jak przetnę sygnałowe... ?

0
  • #3 12 Mar 2014 10:29
    JAbłecznik
    Poziom 11  

Zawsze przecinaj sygnałowe - nigdy masy!
    Często jak masy gdzieś brakuje to cuda się dzieją - szczególnie to widać przy oświetleniu.
    Ważne żeby nie przedłużać za bardzo tych sygnałów - dać blisko lecz w niewidocznym miejscu przekaźnik.
    Na których pinach w komputerze masz te czujniki ? To wersja 136 czy 150 KM?

0
  • #4 13 Mar 2014 00:46
    335i
    Poziom 8  

to wersja 150 KM (zapomniałem napisać wcześniej)

dlaczego pytasz które piny w komputerze? musiałbym otworzyć WDS, żeby sprawdzić...

0
  • #5 13 Mar 2014 07:46
    JAbłecznik
    Poziom 11  

Pytam bo też bym się tam podłączył ;) Również mam 150-tkę.

0