Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płytka testowa mikrokontrolerów AVR

kulamario 10 Mar 2014 10:22 12174 15
 • Witam
  Płytka testowa mikrokontrolerów AVR
  Dzisiaj chciałem pokazać światu moja konstrukcje płytki testowej do mikrokontrolerow z rodziny AVR.Płytkę zrobiłem dla własnych potrzeb miałem dość robienia wszystkiego od początku na stykówce i dla tego powstała płytka testowa.
  Może krotki opis płytki i podzespołów.  Podstawka pod procesor 40pin
  Podstawka 16pin np PCF9574
  Podstawka 14pin
  podstawka 8pin np PCF8582
  Złącze ISP
  Przyciski x 8
  Impulsator obrotowy
  Led x 4
  Buzer
  Pilot RC5
  Odbiornik RC5
  Wyświetlacz HD44780
  PCF8583
  Przekaźnik 1 styk zwierny 1 rozwierny

  Wyprowadzenia z mikrokontrolera są zakończone podwójnym goldpinem dla ułatwienia łączenia i funkcjonalności płytki wyprowadzenia dodatkowych podstawek tylko jednym.Dodatkowo dałem tez piny na +5V i GND.Wszystkie układy na płytce są wyposażone w zworkę umożliwiającą włączenie lub wyłączenie danego układu.
  Układy zasilane są z programatora poprzez złącze ISP można tez zasilać zewnętrznym zasilaczem bez problemów.
  Liczę na komentarze i sugestie.
  Płytka testowa mikrokontrolerów AVR
  Płytka testowa mikrokontrolerów AVR
  Schemat + PCB
  Attachments:
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  kulamario
  Level 22  
  Offline 
  kulamario wrote 869 posts with rating 100, helped 17 times. Live in city Łódź-Greystones. Been with us since 2009 year.
 • #3
  kulamario
  Level 22  
  Tak, wiem, reset brakuje i jeszcze przydałoby się SDA i SCL dodatkowe parę pinów z podciągniętymi rezystorami do +5V, żeby można było podłączyć kilka urządzeń I2C.
 • #6
  Steryd3
  Level 33  
  Można by też pomyśleć nad jakimś kondensatorem za stabilizatorem(a nawet dwoma).
  Jak dla mnie ogólnie może być choć inni koledzy prezentowali już na elektrodzie ciekawsze propozycje płytek z AVRem z mniejszą ilością niedoróbek. Ale zakładając, że jest to prototyp i wersja v2 będzie wspomnianych niedogodności pozbawiona to może być całkiem przywozicie. Zestaw komponentów jest dobrany ciekawie i początkujący programista miał by na czym poćwiczyć.
 • #7
  jacekele321
  Level 10  
  kulamario wrote:
  jeszcze przydałoby się SDA i SCL dodatkowe parę pinów z podciągniętymi rezystorami do +5V, żeby można było podłączyć kilka urządzeń I2C.

  A to komuś się jeszcze chce podpinać inne wyświetlacze niż I2C i marnować tyle pinów? :D

  Z PC'tem to się jakoś komunikuje, oprócz tego ISP do programowania?

  Jak ktoś przeczyta kilka not katalogowych Atmela, to nie popełni tylu prostych błędów co tutaj.
  Ten kondensator C9 100uF to nie przypadkiem 100nF miał być w zamierzeniu, albo na wyjściu? ;)
  Bez tych dodatkowych kondensatorów na wyjściu 7805 to wygląda strasznie amatorsko.
  Poza tym brakuje mi diody wstecz na stabilizatorze,, zwłaszcza jak tutaj zasilanie jakieś zewnętrzne jest podłaczane podczas programowania ISP.

  W sumie nigdy nie chciało mi się bawić w takie programowanie dla opornych na gotowcach-po prostu kopiuję zasilanie z mikroprocesroem i pod konkretny problem wstawiam resztę i działa zwykle za pierwszym razem jak się wrzuci do symulatora wcześniej nowe koncepcje i poczyta noty aplikacyjne i katalogi nowych elementów..
 • #8
  kulamario
  Level 22  
  Co do wyświetlacza to jest to płytka testowa więc chciałem zamieścić na niej wyświetlacz HD44780 bo jak by nie patrzeć jest on bardzo popularny.Jeśli ktoś chce podłączyć LCD po I2C to ją nie widzę problemu są dodatkowe podstawki tam można wsadzić jakiś rejestr przesowny lub multiplekser problemu nie ma po to zrobiłem podstawki.
  Kondensator C9 ma być 100nf na schemacie rzeczywiście jest blad.Układ komunikuje się z PC tylko przez ISP.
  Kondensatorow za stabilizatorem nie dawałem bo stwierdziłem że zasilanie z portu USB jest wystarczająco dobrze filtrowane.
 • #9
  Steryd3
  Level 33  
  kulamario wrote:
  Kondensatorow za stabilizatorem nie dawałem bo stwierdziłem że zasilanie z portu USB jest wystarczająco dobrze filtrowane.

  Zadaniem kondensatora na wyjściu stabilizatora nie jest tylko filtrowanie zasilania od strony jego wejścia do układu. Radzę rozpoznać temat bo może się to kiedyś na koledze niemiłosiernie zemścić- zwłaszcza gdy na płycie do układów cyfrowych dołączą te analogowe.
 • #10
  kulamario
  Level 22  
  Kondensator filtrujący, umieszczony na wyjściu układu wpływa na wielkość tętnień napięcia wyjściowego im większy prąd wyjściowy, tym większa powinna być pojemność kondensatora. Projektowanie zasilacza należy zacząć od określenia wartości napięć wyjściowych, dopuszczalnych tętnień (czyli zmian napięć wyjściowych) oraz maksymalnych prądów wyjściowych.
 • #11
  bobo
  Level 29  
  kulamario wrote:
  Kondensator filtrujący, umieszczony na wyjściu układu wpływa na wielkość tętnień napięcia wyjściowego im większy prąd wyjściowy, tym większa powinna być pojemność kondensatora.

  Jeżeli kolega ma na myśli kondensator po stabilizatorze napięcia, to akurat nieprawda. Jeżeli po prostowniku, to prawda.
  Pozdrówka
 • #12
  dondu
  Moderator on vacation ...
  Koledzy już przekazali część uwag - ja dodam tylko:

  1. Błędnie skierowana dioda D8 nadajnika (swoją drogą dlaczego nie sterujesz jej tranzystorem NPN?).

  2. Staraj się unikać stosowania 7805, i stosuj regulatory LDO: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Regulatory-napiecia-stabilizatory.html
  i zmniejszaj napięcia zasilania, a straty będą mniejsze.

  No i zawsze zaglądaj do dokumentacji regulatora napięcia, w poszukiwaniu informacji dot. kondensatorów, by zapewnić mu najlepsze możliwe warunki pracy.

  EDIT:
  PCB nie sprawdzałem - rzuciłem tylko okiem. Wygląda w miarę OK, ale złącze ISP nie ma podłączonych wszystkich pinów. A może przylutowałeś przewody od spodu - pokaż zdjęcie.
 • #13
  jacekele321
  Level 10  
  dondu wrote:
  2. Staraj się unikać stosowania 7805, i stosuj regulatory LDO: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Regulatory-napiecia-stabilizatory.html
  i zmniejszaj napięcia zasilania, a straty będą mniejsze.

  Straty będą mniejsze, ale o ile mi wiadomo, czasami LDO mają gorsze parametry regulacji napięcia wyjściowego, więc trzebaby pod tym kątem datasheet'a przeglądnać jak potrzebujemy na VCC jak najdokładniej pomiary ADC robić.
  Tyle, że w sumie to i tak zwykle wtedy zewnętrzne napięcie referencyjne pod AVREF się podpina jak potrzebuję z dużą dokładnością pomiary robić, no ale chyba trzeba uważać na pierwsze lepsze LDO czasami, bo można się przejechać.
  Prawdę mówiąc nie analizowałem dokładnie LM7805 vs LDO LM2940 5V, które często wkładam zamiast popularnego 7805, ale taka dygresja przynajmniej na EEvblog dot com w którymś z video była ;)
 • #15
  jacekele321
  Level 10  
  Nie pamiętam dokładnie na którym video to było, ale w którymś przy okazji przetwornic step-down step-up do obniżania i podbijania, odwracania polaryzacji, stabilizowania zasilania z bateryjki 3V -> 5V, bodajrze przy okazji wyliczeń i projektowania przetwornicy na MC34063.
  Akurat mnie to zainteresowało, bo często używam LDO LM2940 5V ze względu na zabezpieczenie przed przepięciami (któraś wersja chyba z końcówką T nawet do 60V <100ms) no i w wolnej chwili porównam parametry stabilizacji jego wyjściowego napięcia z LM7805, bo powinno być to widać w datasheet'ach, a jak nie to na oscyloskopie.
  Będę walczył niedługo ze wzmacniaczem instrumentacyjnym, czy jak to zwał, do pomiaru napięć ze skóry w EMG (podobne do ECG) i tam też zwracali uwagę na stabilność napięcia zasilającego, bo bardzo czuły jest ten wzmacniacz AD8221, czy AD620 i dobre stabilne zasilanie jest bardzo ważne.