Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zarządzanie siecią domową na iplus - limity transferu danych

10 Mar 2014 11:28 4227 32
  • Poziom 7  
    Witam wszystkich - jestem tu nowy i być może już temat był poruszany, jednak nie natknąłem się na wątki rozwiązujące moje problemy. Pytam zatem i byłbym bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

Mam problem polegający na tym, że muszę precyzyjnie podzielić łącze internetowe między kilka urządzeń w domu.

Chodzi o to, że korzystam z limitowanego dostępu do netu - iplus w maksymalnym możliwym pakiecie - ale nie jestem w stanie zapanować nad ruchem. Skutek jest taki, że już w połowie miesiąca zaczyna mi brakować transferu.

Łącze pracuje na routerze Huewei 583 i rozdziela na wszystkie urządzenia po równo, a tu okazuje się, że do kilku z nich, chciałbym ograniczyć dostęp głównie pod względem ilości przesyłanych/odbieranych danych, bo takie właśnie mam ograniczenia. Np na trzy z pięciu podłączonych komputerów - powiedzmy tych pracujących na wifi, chciałbym by ruch był nie większy niż np 100 megabajtów dziennie, mogą też być ograniczenia czasowe, albo z prędkością, ale głównie o ilość mi chodzi.

Mój router nie oferuje w menu czegoś takiego jak QoS. Czy można do niego dołączyć inny router i ten drugi mógłby zarządzać np bezprzewodową częścią sieci i tu odbywałoby się wspominane zarządzanie.

Co możecie mi doradzić?
    Może jakiś access point? Tylko jaki, by spełniał moje oczekiwania.

Gdyby temat się już gdzieś pojawił, ale nie znalazłem go, w takim razie prosiłbym o podrzucenie linka.

pozdrawiam
    Robert G.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 7  
    Super, dzięki za sugestię...
    Teraz tylko pytanie, czy do mojego routera Huewei b593 da się taką aplikację zainstalować?
    I... jak to się robi?, bo ja taki sobie z techniczno-komputerowych tematów jestem.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Teraz tylko pytanie, czy do mojego routera Huewei b593 da się taką aplikację zainstalować?

Nie.
    To jest opcja z dostawieniem drugiego routera do tego Huewei, który przejmie funkcję routera brzegowego w twojej sieci czyli wszystkie urządzenia muszą być podłączone do tego dostawionego, który umożliwia wgranie alternatywnego FW Gargoyle.

W Huewei musisz wyłączyć wifi i tylko jeden kabel z LAN ma iść do routera z zainstalowanym Gargoyle do portu WAN - teraz pytanie jaki masz budżet.
  • Poziom 7  
    Wolałbym się zmieścić w niższych kwotach - najlepiej dwucyfrowych, ale jak różnica w funkcjonalności i działaniu byłaby znacząca, to ze dwie- trzy stówy też gotów jestem wydać.
  • Poziom 43  
    Polecałbym wr1043 v2 ale tańsze modele też są.
  • Poziom 7  
    A gdybym chciał zostać przy opcji dwucyfrowej ceny, to co byłoby godne uwagi?
    Chodzi o to, że komputery, które służą do pracy, są w rękach odpowiedzialnych osób i ich nie trzeba ograniczać, mam problem raczej z kompami dzieciaków i z ipadem, który też sobie pobiera z sieci tak naprawdę nie wiadomo co - tu raczej nie trzeba wyszukanego urządzenia i im niższa kwota, tym lepiej :-)
  • Poziom 43  
    - TL-WR842ND
    - MR3420v2
    - WR740

Cytat:
    tu raczej nie trzeba wyszukanego urządzenia i im niższa kwota, tym lepiej
    Niekoniecznie - QOS w znacznym stopniu obciąża router i jeśli zabraknie mu zasobów to będą schody.
  • Poziom 7  
    Rozumiem...
    Dziękuję za poradę - przyjrzę się sugerowanym urządzeniom, ale mam jeszcze jedno spostrzeżenie.
    Wyszperałem na strychu urządzonko Pentagram cerberus adsl wifi 802.11g Lite. Służyło mi to kiedyś do rozdzielania internetu z neostrady, ale to zamierzchła przeszłość - napisane jest na tym, że wyprodukowano w 2006 roku.
    Czy coś takiego da radę wykorzystać w zamierzanym przeze mnie celu? Jako drugi router, czy nie bardzo?
  • Poziom 43  
    Nie - nie da się tego wykorzystać.
  • Poziom 7  
    Dzięki wielkie za poradę. Zamówiłem najtańszą z możliwych opcji, bo te regulacje na transferze będą dotyczyły tylko zabawowych motywów w transferze dla dzieci.

Komputery służące do pracy będą podłączone do pierwszego routera po skrętce, gdzie wifi nie będzie używane, natomiast drugi router będzie służył tylko i wyłącznie do rozdzielania netu dla dzieciaków, zatem nic takiego ważnego i na ew. schody możemy sobie pozwolić - liczy się mniejszy koszt.

Jak zabiorę się za temat i natrafię na jakieś trudności, to pozwolę sobie jeszcze do tematu powrócić.

pozdrawiam
    Robert G.
  • Poziom 7  
    Witam ponownie - wracam do tematu, bo walczę z tym gargoyle i coś słabo mi idzie :-)
    Mam router tl-wr740n i chciałem sobie na niego zainstalować tenże właśnie pakiet.
    Wszystko niby poszło ok, ale nie mogłem dostać się do niego przez www. Wyczytałem zatem, że muszę zrobić to przez telnet. Udało się i nie wiem w sumie co dalej :-).
    Pobrałem sobie oprogramowanie - pliki:
    gargoyle-1.6.0.4-ar71xx-gl-inet-v1-squashfs-factory.bin
    gargoyle-1.6.0.4-ar71xx-gl-inet-v1-squashfs-sysupgrade.bin
    Nie potrafię teraz nic zrobić poza wyświetleniem czegoś takiego jak na obrazku.
    Zarządzanie siecią domową na iplus - limity transferu danych
    Nie mam pojęcia co z tym mam zrobić i jak uruchomić, czy doinstalować jakiś interfejs działający przez www.
    Bardzo proszę o jakieś porady, bo tracę mnóstwo czasu, a posuwam się do przodu w bardzo wolnym tempie :-).
  • Poziom 43  
    Po pierwsze - nie wgrałeś Gargoyle tylko czyste OpenWRT bez interfejsu graficznego - jeśłi masz połączenie z netem możesz doinstalować tam Luci: Link.

Jaką wersje FW masz tego routera?

Teraz procedura Upgrade FW wygląda tak:Link
    -MTD
    -sysupgrade

Polecam sysupgrade odpowiednim plikiem z katalogu: Link w zależności od wersji sprzętowej routera.
  • Poziom 7  
    Hmmm...
    Dzięki wielkie.
    Udało mi się zainstalować luci i jest on po angielsku. Nie wiem jak teraz zrobić, żeby zainstalował się plik
    gargoyle-1.6.0.4-ar71xx-gl-inet-v1-squashfs-sysupgrade.bin
    Jakoś chyba muszę go na router skopiować? czy się zmieści?
    A może muszę najpierw zainstalować wcześniejszy...? ten:
    gargoyle-1.6.0.4-ar71xx-gl-inet-v1-squashfs-factory.bin
    I żeby to wszystko było po polsku... ;-)

To są pliki pasujące do mojego sprzętu - pobrałem je z zapodanej listy.
    Mój router to tl-wr740n v 4.27 - czy o to chodziło?
  • Poziom 28  
    Ja mam takie pytanie - w czym tutaj użytkownikowi pomagacie?

Bo jak dla mnie temat jest troche śmieszny i nie bardzo da się pomóc gdyż nie wiemy jaki limit jest i kiedy jest on zużywany. Autor tematu napisał:

Cytat:
    chciałbym by ruch był nie większy niż np 100 megabajtów dziennie

Z tym że 100MB dziennie to mniej więcej tylko co obejrzenie sobie jednego filmiku na youtube. Router z QOS czy inną pochodną tego mechanizmu usprawnia działanie sieci, statystyki pozwolą się zorientować jak limit jest zużywany z tym że przy 5 komputerach ciężko będzie się zmieścić nawet jeżeli masz faktycznie najwyższy pakiet za 119,90 zł /mc.
  • Poziom 7  
    Oj... no i po co te uwagi... ;-)
    Mam ten właśnie pakiet, a muszę zmniejszyć dzieciakom zakres grania w minecrafta, bo to pożera nawet po kilkaset MB na dzień i trzeba nad tym zapanować. Czy jest w tym coś dziwnego?
  • Poziom 28  
    25GB to 25600MB, jeżeli podzielisz dziennie zużycie na 100MB to masz do dyspozycji 100 * 256, oznaczało by iż faktycznie a raczej teoretycznie transferu wystarczy na 85 dni przy używaniu na 3 komputerach z tym że pakiet to są dane wysłane + odebrane (a ile wysyłasz tego nie wiemy). Ja czarno to widzę, trochę chybiony wybór internetu bo zwykła Neostrada miała by tutaj znacznie lepsze zastosowanie i zdecydowanie tańsze.

No nic próbuj jakoś nad tym zapanować ale mówimy o naprawdę bardzo małej liczbie danych na dzień.
  • Poziom 7  
    Oj chłopie... gdybym miał możliwość założenia sobie neostrady, to na pewno bym to zrobił.
    U mnie dostępny jest tylko plus ze swoim LTE i faktycznymi prędkościami 92 MB/s down i 45 MB/s upload.
    W pakiecie są darmowe przeglądania stron www - tekst i obrazki, takie bez szyfrowania danych oraz treści multimedialne z youtube.
    Neostrada u nas nie oferuje więcej niż 4,5 MB/s, a i tak dla mnie jest niedostępna - nie da się do mnie doprowadzić kabla, bo sąsiedzi się nie chcą zgodzić na jego przeprowadzenie przez ich działki.
    Poza tym nie mam zamiaru rozdzielać całości transferu pomiędzy kompy dzieciaków, bo i dla mnie musi coś zostać. Chcę mieć kontrolę nad tym chaosem i tyle.
    Czy teraz wszystko jasne?
  • Poziom 28  
    RobertG. napisał:
    Czy teraz wszystko jasne?

No to faktycznie ciężka sprawa, generalnie to przydało by się ustalić ile przez powiedzmy pół godziny grania danych wysyła i odbiera komputer.

Z tym że wiesz pytanie czy da się nad tym zapanować, bo wyjdziesz z domu i szansa że włączą sobie gierkę jest bardzo duża. Ustawić router tak aby blokował grę cały czas poza czasem kiedy na to się zgadzasz, innej opcji to tutaj nie ma. Generalnie bardzo fajnie da się wszystko ogarnąć na bardzo prostych urządzeniach mikrotika typu RB750 które kosztują grosze i mają ogromne możliwości konfiguracji z tym że wiadomo jest to kolejny wydatek i kolejne urządzenie.

Generalnie jest też trzecia opcja dogadanie się z którymś z sąsiadów aby udostępnił Ci swój internet, ewentualnie sprawdzenie dostępności lokalnych bezprzewodowych ISP.

I ostatnia czwarta opcja to WiMAX oferowany przez netię, generalnie polega to na tym iż montują Ci oni swój sprzęt w ramach dzierżawy i bezprzewodowo dostarczają internet. Podobno działa to dość sprawnie i nie ma z tym problemów bo sprzęt jest dość wysokiej klasy jedyny problem to szybkość bo maksymalnie 2Mbit/s aczkolwiek nie ma limitu transferu danych. Cennika nie znam trzeba by się było kontaktować z biurem obsługi netii :)
  • Poziom 7  
    Mieszkam na zadoopiu i tutaj raczej netia odpada - tą opcję też wałkowałem. Współpraca z sąsiadami również odpada i tego nie przeskoczę.
    Router z którym teraz walczę już mam i nie bardzo chce mi się teraz kupować coś kolejnego, a faktyczny net u mnie działa na routerze huewei 593, tylko tam nie ma usługi QOS. Dlatego chcę ten tplink podłączyć jako drugi i do niego doprowadzić neta przez skrętkę, a ten resztę zrobi już na wifi.
    Dzieciaki są dość odpowiedzialne i raczej współpracują, zatem nie ma groźby, że będą robiły coś na lewo.
    Co do transferu przez tę grę to wszystko zależy od aktywności gracza, ale zanotowałem nawet i ok 700 MB na grającym komputerze w ciągu kilku godzin - to prawdziwy pożeracz transferu, a przy tych prędkościach o przekroczenie limitu nietrudno.
    Myślę, ze jak im ograniczę prędkość i zmniejszę dzienny limit, to sprawę załatwię, bo oni potrafią grać też i tak, żeby nie zużywać więcej niż jakieś 30 do 50 MB, zamiast tych 700... ;-).
    Jak będą chcieli sobie pooglądać coś na youtube, to zawsze można, tylko żeby nie szło przez https...
    Wnerwia mnie ta bandycka polityka plusa, ale nic nie poradzę, a alternatywy nie ma, zatem dalej walczę z wr740n i czekam na dalsze wskazówki :-)
  • Poziom 7  
    Sorry, że może jestem trochę upierdliwy, ale nie wiem na której stronie i w które pole mam wkleić zapodany link. Nie widzę tam czegoś takiego jak upgrade, czy coś podobnego.
    Kiedy wklejam w sekcji instalowania pakietów, to wyskakują jakieś błędy i komunikaty, że sa problemy z rozpakowaniem.
    Proszę o dalszą pomoc.
  • Poziom 7  
    Kolego Hermes-80... uratowałeś mnie :-)
    Polskie gargoyle śmiga teraz na moim routerze i nie sądziłem, że uda się to zrobić bez angażowania znajomych informatyków.
    Bardzo Ci dziękuję za skuteczną pomoc. Reszta to już raczej bułka z masłem i powinienem sobie poradzić.
    Jeszcze raz dziękuję.

pozdrawiam
    Robert G.
  • Poziom 43  
    No nie wiem czy taka bułka z masłem ;) testuj.
  • Poziom 7  
    Sam router daje się opanować, ale ten windows xp to skaranie jest jakieś...
    walczę z nim teraz, żeby skonfigurować sieć bezprzewodową i za chińskiego boga nie daje się ujarzmić - wszystko jakoś jak 'nie u ludzi'.
    Na tym kompie kiedyś wifi działał - to stareńki laptop acer aspire 5610z, teraz nie mogę sobie z tym zestawieniem połączenia poradzić. Niby wszystko działa, a jednak nie łączy się... niech to szlag...
    Jaką komendą sprawdza się połączenia bezprzewodowe?, albo wywołuje je jakoś, bo mi żadna ikona nie chce wyskoczyć, a to, co tam się pokazuje w folderze 'połączenia sieciowe', to są tylko przewodowe - tu chcę uruchomić wifi.
    Może jakoś dałoby się z tego słynnego wiersza poleceń? ;-)
    jakieś właściwości działających połączeń wifi, albo z poziomu obsługi sprzętu... no ręce mi opadają. Jakoś w innych systemach wszystko może być po ludzku i intuicyjnie, tylko w M$ musi być tak pokracznie...
  • Poziom 43  
    Może nie masz zainstalowanej karty wifi, może masz ją włączoną sprzętowo, może nie masz SP3 na XP.
    Pokaż w cmd:
    ipconfig /all
  • Poziom 7  
    Udało się. Nie był zainstalowany moduł karty wifi. Ale z tym M$, to niestety jest na co narzekać... :-)
    Teraz już sobie na pewno poradzę. Przejrzałem już większość opcji konfiguracyjnych w gargoyle i są dla mnie raczej jasne.
    Gdybym czegoś jeszcze nie wiedział, to pozwolę sobie jeszcze raz zagadnąć.
    Tymczasem baaardzo wielki dzięki, bo pomogłeś mi kolego niezmiernie.

pozdrawiam
    Robert G.
  • Poziom 7  
    Witam ponownie...
    Wracam do tematu zarządzania siecią. Wszystko działa jak należy i nie ma problemów, ale jak to mawiają hehe... im dalej w las, tym więcej drzew.
    Chodzi o to, że komputer syna łączy się z jakimiś dziwnymi stronami - podczas grania w minecrafta rzecz jasna - i zużywa zadany transfer na... w sumie nie wiadomo co. Mam tutaj opcję pod sekcją 'Monitor sieci', wykaz wszystkich stron z którymi ten dany komp się łączy. Chciałbym założyć na pewne z nich blokadę - żeby nie można było się z nimi z tego komputera połączyć. Jak ma lecieć transfer, to ja mam decydować na co, a nie jakiś przypadkowy programista ;-)
    Jak to zrobić? :-)
  • Poziom 43  
    Również w QoS-ie można zablokować docelowy adres.