Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ograniczenie pobieranego prądu - układ

10 Mar 2014 11:34 1308 2
 • Poziom 9  
  Witam.

  Przez kilkanaście wolnych dni konstruowałem sobie "przenośną" ładowarkę usb zasilaną z kilku źródeł - dowolnego napięcia 3-30v, panelu fotowoltaicznego 3W, kompletu baterii R20 (8 sztuk w szeregu) oraz jednego/dwóch kompletów baterii AA (4 sztuki w szeregu, 2 komplety równolegle dla "wyboru" czasu pracy).
  Ładowarka została złożona, działa i ładuje. Niestety w początkowym etapie projektowania nie wziąłem pod uwagę tego, że baterie (szczególnie mniejsze) nie lubią być obciążane dużym prądem co powoduje, że pod obciążeniem 1A 4 szeregowo x 2 równolegle baterie AA padają juz po pół godzinie doładowując xperię z1 (w trakcie ładowania pobiera ona około 1.2A) raptem o 25%. Dla porównania starszy telefon, z dwukrotnie mniejszą baterią i pobierający dwukrotnie mniejszy prąd podczas ładowania zostaje z jednego tylko kompletu 4 sztuk naładowany do pełna. Dodatkowo przy niższym napięciu zasilania sprawność przetwornicy spada i przy poborze 1.2A przy zasilaniu 3v układ bardzo się grzeje. Używam przetwornicy Polulu max 2A @ 3-30v wejście, 5v wyjscie.

  Ale dobrze dobrze, rozpisałem się, teraz przechodzę do sedna: potrzebuję niewielki i prosty w konstrukcji układ do ograniczenia maksymalnego poboru prądu do około 500mA. Układ powinien mieć jak najniższy spadek napięcia przy nieprzekroczonym obciążeniu oraz mieć jak najmniejsze straty mocy, gdyż przy bateriach każda watominuta się liczy. Pozostaje jeszcze pytanie czy ogranicznik lepiej wstawić na wejściu przetwornicy (im mocniejsze baterie tym prąd na wyjściu byłby większy) czy na wyjściu przetwornicy (w miarę stały prąd wyjściowy kosztem dobijania słabych baterii większym prądem). A może najlepiej coś przełączanego - np. wybór 400mA/600mA.

  Uf, to wszystko. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
  nkp123
 • Poziom 43  
  Prosto i z małymi stratami się nie da, najlepiej było by wbudować ograniczenie prądowe do przetwornicy, lub przestawić to które ma.

  Myślisz że można ograniczyć pobór prądu telefonu? Większość urządzeń kiedy dasz im zasilanie z ograniczoną wydajnością prądową po prostu nie będzie poprawnie działać.
 • Poziom 9  
  Specyfikacja usb charging port przewiduje, że wydajność prądowa portu USB powinna wynosić przynajmniej 500mA, jednak z doświadczenia na kilku urządzeniach wiem, że działają nawet przy prądzie 200mA (bateria bardzo wolno, ale jest ładowana). Dokładnie to działa tak, że jeżeli źródło zasilania nie wyrabia i spada napięcie to telefon dostosowuje pobierany prąd tak, aby napięcie nie spadło poniżej 4.5v. W przypadku bardzo rozładowanych baterii (paluszków) u mnie kończyło się to spadkiem prądu ładowania do nawet 50mA, gdzie bateria (w telefonie) szybciej się rozładowywała niż była ładowana.

  Pozdrawiam
  nkp123