Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lekki upgrade starego komputera

Syzyfe 10 Mar 2014 19:00 1626 15
    Syzyfe
    Level 8  
    Witam serdecznie. Komputer leciwy, ale coraz bardziej zamula przy przeglądaniu internetu itp prostych czynnościach jak pdfy, office czy eclipse. Środków też mało dlatego podam co posiadam najpierw czy coś z tego warto zachować

Procesor: AMD Athlon XP, 1800 MHz (13.5 x 133) 2200+

Płyta główna: Matsonic MS8147C/C+/CR (5 PCI, 1 AGP, 1 CNR, 3 DIMM, Audio, LAN)

RAM: 512 MB (PC3200 DDR SDRAM) 2x256MB

Karta graficzna: RADEON 9200 SERIES (128 MB)

Dysk twardy: ST3160815A (149 GB, IDE)

Nagrywarka: HL-DT-ST CD-RW GCE-8522B (52x/24x/52x CD-RW)
    HL-DT-ST DVD-ROM GDR8162B (16x/48x DVD-ROM)

Zasilacza teraz nie podam, ale pewnie przy wymianie grafiki i procka to też byłby do wymiany.

Budżet 200-300zł.
    Na razie chciałem wymienić ram na 2x512MB bo to najmniejszy koszt. Tylko nie wiem czy mam kupić ddr1 czy sdram? I czy sama zmiana ramu coś pomoże?

I pytanie czy przy wydaniu 200zł w dałoby już pograć w TES: Oblivion, GTA 4 i inne gry sprzed 4-6 lat?
    0ceanborn
    Level 25  
    Syzyfe wrote:
    Witam serdecznie. Komputer leciwy, ale coraz bardziej zamula przy przeglądaniu internetu itp prostych czynnościach jak pdfy, office czy eclipse.

Intryguje mnie to coraz bardziej. Co się zmieniło w twoim komputerze, oprogramowaniu od czasu jak zaczął "zamulać" ? Możliwe że dysk i/lub system jest do wymiany.
    Syzyfe wrote:

Potrzebujesz 1 GB - co najmniej.
    Syzyfe wrote:

Do gier może to nie wystarczyć ale nie zmieniaj bo po pierwsze koszty po drugie
    obciążenie zasilacza.
    Syzyfe wrote:
    Budżet 200-300zł.

Błąd. Nie wydawaj więcej niż 20-30 zł bo utopisz kasę w starą ajzę.
    Ja dość niedawno nieco lepszy komputer kupiłem za 100zł bardzo niechętnie ale potrzebowałem natenczas pilnie kompa. Jeśli masz dostęp do czegoś taniego to możesz zmienić, jeśli nie to zostaw go w takim stanie jak jest.
    Syzyfe wrote:
    Zasilacza teraz nie podam, ale pewnie przy wymianie grafiki i procka to też byłby do wymiany.

Nie zmieniaj procesora bo to się nie opłaca. Najszybsze Athlony są nieprzyzwoicie drogie jak na taki przestarzały sprzęt.
    Syzyfe wrote:
    Na razie chciałem wymienić ram na 2x512MB bo to najmniejszy koszt.

Tak.
    Syzyfe wrote:
    Tylko nie wiem czy mam kupić ddr1 czy sdram?

DDR SDRAM
    Syzyfe wrote:
    I czy sama zmiana ramu coś pomoże?

Dużo pomoże.
    Syzyfe wrote:
    I pytanie czy przy wydaniu 200zł w dałoby już pograć w TES: Oblivion, GTA 4 i inne gry sprzed 4-6 lat?

Za 200-300 kupujesz używany komputer C2D.
    swiercm
    Moderator on vacation ...
    fiend_ wrote:
    Syzyfe napisał:

O gta 4 możesz zapomnieć przy jednostce tańszej niż 1000zł, i mowa o używanych częściach.

Lekki Off-top.
    Nie przesadzaj. Oczywiście nie na ultra, ale na porządnym sprzęcie z AGP na pokładzie da się w miarę pograć w rozdziałce 1024x768.;)
    Dowód?
    Lekki upgrade starego komputera Lekki upgrade starego komputera Lekki upgrade starego komputera Lekki upgrade starego komputera Lekki upgrade starego komputera Lekki upgrade starego komputera

Sprzęt nie jest wart 1000zł i daleko mu do tego. Jakieś 70% tej kwoty.;)
    Zdjęcia z oferowanego X1950GT@PRO

Koniec Off-top'a

Ale na tym,

Syzyfe wrote:
    Procesor: AMD Athlon XP, 1800 MHz (13.5 x 133) 2200+

Płyta główna: Matsonic MS8147C/C+/CR (5 PCI, 1 AGP, 1 CNR, 3 DIMM, Audio, LAN)

Dysk twardy: ST3160815A (149 GB, IDE)

Nagrywarka: HL-DT-ST CD-RW GCE-8522B (52x/24x/52x CD-RW)
    HL-DT-ST DVD-ROM GDR8162B (16x/48x DVD-ROM)

Budżet 200-300zł.

Nawet po maksymalnej rozbudowie - szans nie ma na normalną rozgrywkę.

Lepiej dołożyć i kupić C2D + 9600GT + 2 GB DDR2 + Markowy PSU + porządna płyta + szybki dysk SATA.
    fiend_
    Level 43  
    swiercm wrote:

Lekki Off-top.
    Nie przesadzaj. Oczywiście nie na ultra, ale na porządnym sprzęcie z AGP na pokładzie da się w miarę pograć w rozdziałce 1024x768.;)
    Dowód?

Sprzęt nie jest wart 1000zł i daleko mu do tego. Jakieś 70% tej kwoty.;)
    Zdjęcia z oferowanego X1950GT@PRO

Koniec Off-top'a

Sorry, ale jak 20fps na low w 1024x768 to dla ciebie płynna rozrywka, to ja nie mam pytań.
    Benchsmark z gta 4 w ogóle nie oddaje rzeczywistości. W tą grę nie da się grać przy mniej niż 25-30 klatkach, i przy tym jest problem z jazdą czy większymi strzelaninami.

Także 1000zł to minimum za sprzęt, który umożliwi granie w GTA 4 w rozsądnych detalach i płynności. Tyle OT.
    swiercm
    fiend_ wrote:
    Sorry, ale jak 20fps na low w 1024x768 to dla ciebie płynna rozrywka

Nie pisałem, że płynnie, tylko że:
    swiercm wrote:
    da się w miarę pograć

;)

Gdyby to było PCI_E, a nie AGP i tylko dlatego, że po prostu mocniejszych kart nie ma , to by było dużo lepiej (jest HD 3850 DDR3, ale ma potężne wymagania co do reszty sprzętu).

Zatem nadal twierdzę, że nie trzeba wywalać 1K zł, by pograć w GTA IV.
    Spartakus_Spartakus
    Level 11  
    Ja na twoim miejscu zebrałbym trochę pieniędzy i złożył nowy komputer jeśli ma służyć do gier. Jeśli do przeglądanie internetu + MS Office i od czasu do czasu lekkie gry bierz laptopa. Ot co ja mogę polecić :)
    swiercm
    fiend_ wrote:
    swiercm napisał:

Nie pisałem, że płynnie, tylko że:
    da się w miarę pograć

Dla mnie to masochizm a nie granie, no ale jak wolisz

Skoro tu jest masochizm, a grać się "w miarę da", to co będzie po upgrade PCta Autora...

To będzie masochizm do n-tej.:D
    O ile w ogóle się uruchomi.;)
    wariato
    Level 43  
    Syzyfe wrote:

Na razie chciałem wymienić ram na 2x512MB bo to najmniejszy koszt. Tylko nie wiem czy mam kupić ddr1 czy sdram? I czy sama zmiana ramu coś pomoże?

SDRAM to już nie ta era, na s462 szły już DDR. Dodanie pamięci lekko wpłynie na poprawę szybkości ładowania programów i systemu, jednak 1GB to jest stanowczo za mało nawet na najbardziej oszczędne wersje programów.
    Syzyfe wrote:

Ten "komputer'' w obecnym stanie jest wart 80-100zł więc dokładanie więcej niż 50zł to tylko strata bez większego zysku.
    Za 300zł kupisz poleasingowego Della z Core 2 Duo, 2GB ram i dyskiem 160GB. Do internetu takie coś to już dobry sprzętu. Do gier z przed 4-6 lat potrzeba PC za co najmniej 600-700zł oczywiście mówimy o pograniu na niskich detalach.
    Syzyfe
    Level 8  
    Dobra to już wiem wszystko, jak znajdą się fundusze to się odezwę jeszcze żeby złożyć całego (za tą kwotę co podałem to liczyłem się że tylko dysk by został).Pytanie sprawdzajace, ile maxymalnie ramu mogę włożyć do tej płyty?
    Syzyfe
    Level 8  
    Żadnym, nigdy nie był mi potrzebny, tam znajdę odpowiedź?
    Syzyfe
    Level 8  
    Znalazłem instrukcję w necie. Jest napisane, że płyta ma trzy gniazda i do każdego można włożyć max 1gb ramu, czyli łącznie 3gb.
    To znaczy że mogę kupić ddr1? bo ddr sdram nie ma takich dużych kości jak 1gb, a po odpowiedziach nadal nie jestem pewien jaką pamięć mogę kupić.

Edit. Po analizie cen chyba lepiej kupić 3x512MB, koszt to ok 27zł z przesyłką
    http://allegro.pl/pamiec-ram-512mb-pc23200-ddr1-400mhz-kingston-i4034953670.html

Najtańsze kości 1GB są po 27 zł, czyli wydałbym na dwie takie 54+ koszt przesyłki

Lub 3 opcja, kupić jedną 1GB plus te dwie co mam to razem daje 1,5GB, tylko nie wiem czy można tak mieszać
    Spartakus_Spartakus
    Level 11  
    Mieszać nie można tak samo jak wkładać w nieodpowiednie sloty. Możesz liczyć na błędy i restarty kompa :D Bierz drugą opcję a potem dokup jeszcze i się ciesz.